ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزارشی که امریکا نتوانست پنهان کند

گزارشی که امریکا نتوانست پنهان کند

شبکه خبر/ "مک گرک" فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در نبرد ضد داعش اعتراف کرد: عربستان سعودی، پیشگام جذب افراد به گروه تروریستی داعش است.

"مک گرک" گفت: سعودی ها معتقدند یکی از علل جذب افراد به داعش این است که داعش قوی ترین نهاد و سازمان سنی است که مقابل ایران ایستاده، اما این طور نیست. بنابراین عربستان سعودی می خواهد به نوعی پیشدستی کند.
این گزارش در شرایطی منتشر می شود که مقامات امریکایی همواره تلاش می کنند اسناد مربوط به همدستی آل سعود با تروریست ها را پنهان سازند.
او افزود: این دلیل تا حدودی در منطقه وجود دارد. باید توجه داشت، پیدایش داعش در عراق و سوریه تا حدودی نتیجه فرقه گرایی در حکومت است اما در حقیقت قضیه خیلی وسیع تر از این است و در سراسر جهان جریان دارد.
در لیبی فرقه گرایی وجود ندارد و نفوذ ایران در آن کشور بسیار کم است.
در جاهایی مثل اندونزی و استرالیا نیز افرادی هستند که وارد این گروه های افراطی می شوند در حالی که در آن کشورها این مسائل بسیار اندک است.
مک گرک تاکید کرد: کشوری که بیشترین جنگجوی خارجی از آنجا به داعش پیوسته اند، «تونس» است که به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین کشورها در بهار عربی دیده می شود.
هم اکنون بیشتر جنگجویان خارجی دیگر به سوریه نمی روند بلکه به «لیبی» می روند.
او ادامه داد: تقریبا شش هزار نفر از اتباع تونس به صف داعش پیوسته اند و بیشتر آنها نیز به لیبی می روند.
هر بار که ما می بینیم در جایی از جهان گروهی پرچم داعش را بالا برده به این معنا نیست که داعش در آنجا شعبه زده است، بلکه در بسیاری از موارد این گروه ها از قبل در آنجا وجود داشته اند، مثل گروه بوکوحرام، و چندان فرقی با گذشته نکرده اند.
اما درباره لیبی، اعضای داعش به این کشور رفت و آمد می کنند و رهبران داعش در رقه سوریه به آنها دستور می دهند که به لیبی بروند و این مسئله نگران کننده است.
"گرک" توصیه کرد: به همین علت ما باید دولت مرکزی در لیبی را تقویت کنیم. البته اگر ببینیم تهدید و خطری از جانب لیبی ظاهر شده است، در اقدام نظامی ضد آن درنگ نمی کنیم اما نمی خواهیم در این قضیه خیلی از دولت نوپای لیبی پیش دستی کنیم.
آنها می دانند وقتی از ما کمک بخواهند، جامعه بین المللی خیلی تمایل دارد به آنها کمک کند.
او درباره این که آیا بازپس گیری موصل پیش از پایان دوره ریاست جمهوری اوباما امکانپذیر است یا خیر گفت: شکی نیست چنین چیزی امکان پذیر است. وقتی شما با اوباما، رئیس جمهور آمریکا مصاحبه کردید، او این طور گفت که ما قطعا شرایط لازم را خواهیم داشت تا مطمئن شویم که داعش از موصل خارج خواهد شد اما نمی خواهیم زمانی را برای آن مشخص کنیم.
البته ما امیدواریم وارد شرایط جنگ خیابانی در موصل نشویم. ما هم اکنون با افراد زیادی در داخل موصل ارتباط و همکاری داریم و اطلاعات زیادی درباره آنچه در موصل می گذرد، داریم.
گرک گفت: حداقل می توانیم بگوییم که داعش دیگر محبوبیتی در میان مردم ندارد اما هنوز روی مردم کنترل دارد. آنها افراد را در میادین شهر اعدام می کنند. انواع کارهای نامطلوب و وحشتناک انجام می دهند. فشار و تنگ کردن عرصه بر داعش در موصل کم کم شروع می شود.
ما در مخمور جنوب شرق موصل پایگاه داریم. نیروهای کرد پیشمرگه و نیروهای امنیتی عراق هم در آنجا حضور دارند. دو گردان ارتش عراق که آموزش داده ایم، در مراحل نخست عملیات هستند و شماری از روستاها را پاکسازی کرده اند و به سمت رودخانه دجله حرکت می کنند.
"گرک" افزود: برخی می گویند این عملیات پیشرفت کندی دارد. درست است، زیرا ما مجبوریم گاهی مکث راهبردی داشته باشیم و شرایط را دوباره ارزیابی کنیم.
او گفت: آزادی موصل می تواند ضربه سنگینی به داعش بزند به ویژه اینکه موصل جایی بود که ابوبکر البغدادی خلافت خود را اعلام کرد.
بنابراین این شهر برای داعش اهمیت نمادین هم دارد. البته آزادی موصل به این معنا نیست که داعش دیگر در عراق حضور نخواهد داشت، زیرا داعش سازمانی شبکه ای و تروریستی است.
حتی در سال 2011 یا 2012 که اعلام شد القاعده در عراق شکست خورده و نابود شده است، هر ماه پنج تا ده حمله انتحاری را از طرف القاعده در عراق شاهد بودیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده