ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

غلامرضا انصاری: راه بازگشت اصولگرایان به قدرت، بازنگری در عملکردشان است

غلامرضا انصاری: راه بازگشت اصولگرایان به قدرت، بازنگری در عملکردشان است

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با پایان یافتن انتخابات دور دوم مجلس دهم و مشخص ‌شدن منتخبان مجلس، آنچه پس از این رویداد مهم تلقی می‌شود، در وهله نخست ترکیب چندضلعی مجلس است که شامل اصولگرایان، اصلاح‌طلبان، مستقلین و حامیان دولت است و پس از آن، رایزنی و توافق این گروه‌ها برای انتخاب رئیس مجلس دهم که بخشی از آن در گعده‌های سیاسی خارج از مجلس است. گرچه هنوز ترکیب قطعی جریانات سیاسی پارلمان دهم، مشخص نشده اما بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از گرایش‌های منتخبان مجلس دهم، آرایش سیاسی این دور از مجلس با دوره‌های پیشین آن که عمدتا دوقطبی بود و در آنها یک جریان، حائز اکثریت و دیگری در اقلیت تعریف می‌شد کاملا تفاوت دارد. درباره آنچه باید در مجلس دهم به عنوان برنامه مدنظر قرار بگیرد، غلامرضا انصاری فعال سیاسی اصلاح‌طلب با «آرمان» به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:
کمال سجادی از فعالان اصولگرا چندی پیش گفته بود که انتخابات این دوره مجلس از پرشکوه‌ترین انتخابات‌های سال‌های اخیر بوده است و نیز اذعان داشت اصولگرایان در این انتخابات همانند سال ۹۲ شکست خوردند. ارزیابی شما در خصوص چنین اظهاراتی چیست؟
انتخابات اخیر همانند گذشته پیام‌هایی برای اصولگرایان به همراه داشت. لازم است این جریان برای بازگشت به عرصه قدرت بازنگری جدی در اعمال و رفتار خود داشته باشد و چنانچه این ارزیابی به شکل منطقی و اصولی صورت گیرد، امکان بازگشت آنها به عرصه سیاسی دور از ذهن و انتظار نیست. مرور گذشته به خوبی بیانگر این واقعیت است که با حذف یک تفکر امکان جلو بردن برنامه‌ها وجود ندارد. چنانکه شاهد آن بودیم اصولگرایان تندرو در مجالس هفتم، هشتم و نهم خواستار حذف جریانات اصلاحی در کشور بودند و در نبود اصلاح‌طلبان نتوانستند موفقیت عمده‌ای کسب کنند. بنابراین مردم با حضور حداکثری خود در پای صندوق‌های رای و گزینش نامزدها نشان دادند که خواهان همراهی و همگامی با برنامه‌های آنان نیستند. بار دیگر تاکید می‌کنم بازگشت اصولگرایان منوط به بازنگری جدی و ارزیابی منطقی از اعمال و رفتارهایشان است؛ چنانچه دلواپسان، آسیب‌شناسی اصولی و منطقی نسبت به اعمال و رفتارشان داشته باشند، امکان بازگشت آنها به صحنه سیاسی دور از انتظار نیست.
به نظر شما دلیل اصلی شکست سنگین اصولگرایان چه بوده که سبب اعتراف آنان به شکست شده است؟
واقعیت این است که صلاحیت برخی از شخصیت‌های برجسته و شناخته شده اصلاح‌طلب از سوی هیات نظارت تایید نشد. نباید فراموش کرد که دولت احمدی‌نژاد به عنوان دولتی اصولگرا عملکرد منفی از خود نشان داد و در آن زمان به دلیل افزایش قیمت نفت معادل هر بشکه ۱۲۰دلار و ذخیره هشتصد میلیارد دلاری پول خوبی به دولت سابق می‌رسید. بنابراین با توجه به درآمدهای سرشار می‌توانست طلایی‌ترین دوران اقتصادی کشور رقم بخورد اما به دلیل عدم عملکرد صحیح نه تنها شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد نبودیم و طلایی‌ترین دوران را از دست دادیم بلکه تعطیلی بسیاری از کارخانجات و صنعت اتفاق افتاد. اکنون مردم از شرایط طاقت‌فرسای گذشته خسته شدند و با گزینش اصلاح‌طلبان و حامیان دولت خواهان رونق و توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی هستند. نسل جدید و شرایطی که تحول ارتباطات در کشور شکل داده امکان دسترسی به آخرین اطلاعات را برای همگان سهل و آسان کرده است. با هیچ ابزاری نمی‌توان جلوی آگاهی مردم را سد کرد. در شرایط کنونی ضرورت بازنگری و توجه به حقوق اصولی مردم مورد تاکید است. بنابراین هر گروه و جریانی که به حقوق مردم پایبند است، باید در این چارچوب حرکت خود را سامان دهد و با این عملکرد امکان حضور ماندگارتر و پررنگ‌تر خود را در عرصه سیاسی فراهم سازد. بنده معتقدم اظهارات آقای سجادی باید مورد توجه اکثر افراد اصولگرا قرار بگیرد تا بتوانیم آینده را همراه با منطق و گفت‌وگو شاهد و ناظر باشیم.
راه‌حلی برای معادله عارف - لاریجانی جهت انتخاب ریاست مجلس وجود دارد؟
از میان کاندیداهای لیست امید ۱۶۷ نفر آنان موفق به راهیابی به مجلس شدند و این افراد میثاق‌نامه گروه‌های اصلاح‌طلب را امضا کردند. تلاش اصلاح‌طلبان در جهت حفظ اشتراکات و عدم ایجاد واگرایی و افتراق با اصولگرایان میانه‌رو است تا در مدت چهار سال نمایندگی مجلس قادر باشند از حداکثر ظرفیت در جهت ارتقا و ترقی کشور بهره ببرند. البته لازم به یادآوری است که هیچ‌کس گمان نمی‌کرد با ردصلاحیت‌ برخی نیروهای اصلاح‌طلب آنها بتوانند پیروز میدان باشند. بنابراین در شرایط کنونی باید در مقابل مردمی که با رای خود حامی این جریان بودند مجلسی برپا کرد که دارای برنامه و با حداکثر استفاده از فرصت‌ها، تقویت نقاط قوت و رفع ضعف‌ها باشد. باید در عرصه عمل به مردم نشان داد که خواسته‌ها و مطالباتشان عملیاتی می‌شود.
اگر عارف یا لاریجانی کاندیدای ریاست مجلس شوند قطعا یک نفر از آن دو بر کرسی ریاست می‌نشیند و دیگری به عنوان شخصیت دوم این نهاد خواهد بود، اکنون پیشنهاد شما برای ایجاد فضای آرامی در خصوص ریاست مجلس چیست؟
افرادی که در فراکسیون امید و مدافع برجامند باید تعامل سازنده‌ای با نمایندگان دیگر مجلس برقرار کنند تا یکی از این دو شخصیت برای ریاست به نحوی انتخاب شود که منافع ملی و ارتباط با دستگاه اجرایی به بهترین نحو حفظ و تقویت شود. بنابراین باید رئیس مجلس به نحوی انتخاب شود که قدرت تعامل با دولت را داشته باشد. می‌توان چنین پیشنهاد کرد که یکی از این دو بزرگوار بر کرسی ریاست تکیه بزند و دومین نفر معاونت یا مدیریت اجرایی را بر عهده گیرد که این شیوه، بهترین شکل تعامل در بحث هیات رئیسه مجلس دهم است و بهترین گزینه‌ای است که انسجام و اجماع در کشور حفظ می‌شود. آقای لاریجانی و اصولگرایان میانه‌رو نشان داده‌اند با تندروی و حرکت دلواپسانه مجلس گذشته مخالف هستند و بارها در مقابل این حرکات ایستاده‌اند. برجام و پسابرجام از نقاط مشترک اصلاح‌طلبان، اصولگرایان میانه‌رو و حامیان دولت است. بنابراین در شرایط کنونی با در نظر داشتن نقاط اشتراکات، تدابیری باید اندیشیده شود که انسجام شکل گرفته کمرنگ نشود.
به عقیده شما آیا انتخاب آقای لاریجانی می‌تواند به دولت قدرت بیشتری در لابی با اصولگرایان بدهد و به دولت یازدهم در پیاده کردن سیاست‌هایش کمک کند؟
همگرایی مهم‌ترین اصلی است که باید مورد توجه قرار گیرد، چراکه با وجود همگرایی هرکدام از کاندیداها که باشند با دولت همراهی خواهند کرد. همگرایی و توزیع عادلانه مسئولیت‌ها اصل مهم و قابل‌توجهی است. واقعیت این است که منتخبان اصلاح‌طلب میثاق‌نامه اولیه‌ای را با هدف همراهی با برنامه اصلاح‌طلبانه در درون مجلس امضا کردند. نمایندگان منتخب باید شیوه تعاملی و گفت‌وگویی را در نظر بگیرند. البته باید گفت هرکدام از این دو کاندیدای مقام ریاست از ویژگی‌های منحصر به‌فردی برخوردارند. دکتر عارف نامزد اول لیست امید در کسب مقام ریاست مجلس است و مشخص شدن نتایج انتخاب اخیر مجلس، شانس بیشتری برای ریاست وی رقم زد و امیدواریم که با تعامل و گفت‌وگو دکتر عارف بتواند هدایت نهاد قانونگذاری کشور را بر عهده گیرد. البته لازم به ذکر است که آقای عارف معاونت اول دولت اصلاح‌طلبی را که یکی از موفق‌ترین دولت‌ها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود برعهده داشتند و از سوی دیگر نقش ایثارگرایانه و خیرخواهانه وی سبب شد جریان اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ پیروزی میدان رقابت شود. اما در نهایت باید حق نمایندگان منتخب در گزینش ریاست آینده مجلس را در نظرگرفت.
با توجه به رویکرد مردم به نیروهای میانه‌رو و اصلاح‌طلب، آیا می‌توان آرای آنان را به منزله پیام تشکرشان از دولت یازدهم به‌خاطر موفقیت در توافق هسته‌ای دانست؟
قطعا چنین است. دولت آقای روحانی از ابتدای روی کار آمدن تاکنون عملکرد مثبت و سازنده‌ای از خود نشان داده است. چنانکه بحث و مصالحه در مساله هسته‌ای حرکت ارزشمندی از سوی دولت تدبیر و امید بود و همچنین دولت کنونی گام‌های بلندی به سوی تعامل و گفت‌وگو با کشورهای گوناگون برداشته است. ملت شاهد حرکت مثبت و تعاملی این دولت در راستای تنش‌زدایی با کشورهای گوناگون در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. زمانی که عقلانیت و منطق سرلوحه اقدام عمل قرار گیرد و تلاش کنیم از حداکثر ظرفیت و توانایی بهره ببریم نتیجه آن برآورده شدن خواسته و مطالبات مردم و رفع مشکلات مختلف کشور است.
نتایج این مرحله از انتخابات حکایت از پیروزی قاطع لیست امید داشت که شامل طیف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت است، حال آرایش سیاسی مجلس آینده را چگونه ترسیم می‌کنید؟
باید گرایش واقعی کاندیداهای منتخب مشخص شود و توجه داشت که آیا گرایش کاندیداها ناشی از ریشه اصولگرایی یا اصلاح‌طلبی آنهاست، البته بنده معتقدم به احتمال زیاد گرایش نمایندگان در جهت اصلاح‌طلبی خواهد بود.
برخی افراد با درج شایعات بی‌اساس به دنبال برهم زدن ائتلاف شکل گرفته میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان میانه‌رو هستند، حال به باور شما چگونه می‌توان تاکتیک این افراد را کمرنگ کرد؟
در شرایط کنونی نیاز فراوانی به همدلی و همزبانی وجود دارد. بنابراین در این شرایط نباید با حداقل‌ها ائتلاف خود را برهم زد و اجازه داد تندروها با حرکت‌های غیرمنطقی و غیراصولی فضای کشور را بر هم بزنند، چراکه بخشی از افرادی که منطق و برنامه در دستور کارشان وجود ندارد، حیات سیاسی خود را در برپایی جنجال و شایعه‌پراکنی می‌بینند. بنابراین شرایط آرام و در چارچوب برنامه سازنده و تعاملی حیات سیاسی‌شان را سلب می‌کند. آنها منافع نادرستی در چارچوب تحریم برای خود تعریف کردند و با لغو این تحریم‌ها منافع آنان به خطر افتاد. بنابراین با درج شایعات و هجمه‌های بی‌پایه به دنبال تفرقه‌افکنی در جامعه هستند تا سریع‌تر بتوانند به اهداف خود دست یابند. در واقع فضای بی‌ثبات و آشفته آنها را در رسیدن به خواسته‌شان همراهی می‌کند، چراکه آنان در سایه اختلاف‌افکنی به اهدافشان می‌رسند. البته لازم به ذکر است که آنان در شرایط منطقی و اصولی حرفی برای گفتن ندارند و نهایت تلاش خود را برای برهم زدن اوضاع کشور به کار می‌برند. با هوشیاری باید از پیام انتخابات که پاسخ کوبنده به دلواپسان و تندروها بود، حفظ و حراست کنیم چرا که ملت با رای و انتخاب خود به همگان نشان دادند که خواستار شرایط تلخ گذشته نیستند. در واقع خواسته ملت وجود شرایط منطقی در چارچوب رقابت سالم برای اداره امور کشور است.
انتخاب ریاست جمهوری سال ۹۲ و نیز انتخابات اخیر مجلس حامل چه پیام‌هایی بود؟
اقدامات و عملکرد دولت سابق کشور را با چالش و مشکلات گوناگونی در حوزه‌های مختلف مواجه کرد. از آنجایی که مردم از شرایط سخت گذشته خسته‌اند با گرایش به اصلاحات خواهان تغییر و تحولاتی سازنده هستند. چنانکه در انتخاب
سال ۹۲ با رای دادن به دولت تدبیر و امید خواهان پایان روزهای تلخ گذشته بودند و این روند را در انتخابات اخیر تکمیل کردند، چرا که این شرایط مطلوب آنها ارزیابی نمی‌شود بلکه خواسته آنها اداره امور براساس عقلانیت، درایت و متانت است. باید اشاره داشت که مجلس نهم موانع و چالش‌هایی در مقابل اقدامات و تعامل سازنده دولت روحانی ایجاد می‌کرد و مردم با حضور خود در پای صندوق‌های رای، خواهان پایان دادن به تمامی چالش‌ها و ترکیب کنونی مجلس بودند تا دولت یازدهم برای پیشبرد امور و برنامه‌های سازنده خود با موانع مواجه نشود و شاهد همکاری نزدیک دو قوه مقننه و مجریه باشند و نتیجه همکاری این دو نهاد تاثیرگذار رشد، شکوفایی و ارتقای کشور در سطح منطقه و بین‌الملل باشد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده