ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاهی به استعفای محمد سرافراز رفت به یکباره چرا این چنین؟!

نگاهی به استعفای محمد سرافراز/ رفت به یکباره چرا این چنین؟!

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

تنها ۱۸ ماه کافی بود تا محمد سرافراز به این نتیجه برسد که سامان بخشیدن به اوضاع نامساعد صداوسیما آن گونه که پیش بینی می کرد و به نظر می رسید، راحت نیست. تصمیمات و تغییراتی که او از روزهای نخست مدیریت خود برای چابک سازی سازمانی و بازجذب مخاطبان رانده شده اعمال کرد سودی نبخشید. در چند سال اخیر کاهش کیفیت آثار تولیدی در کنار تداوم بحران های مالی، صدا وسیما را به نهادی زیان ده و کم بازده تبدیل کرد. فرایندی که تلاش های سرافراز هم برای بهبود آن ثمری نداشت. سرانجام چهارمین رییس صداوسیما جمهوری اسلامی ایران بر خلاف اسلافش نتوانست حتی نخستین دوره ۵ ساله مدیریت خود را کامل کند و با قبول استعفایش شاهد انتصاب عبدالعلی ‌عسگری در این سمت شد.
در دو روز گذشته تحلیل های گوناگونی از دلایل این استعفا و چالش های پیش روی سکاندار جدید جام جم در رسانه های منتشر شد که در ادامه بخشی از آن را مرور می کنیم:

روایت اول؛ خودکرده را تدبیر نیست
«صادق زیباکلام» در گفتگو با «فرارو» در این خصوص گفت:«صدا و سیما از دستگاههایی است که اجازه داده نمی شود درباره سیاست ها، عملکرد و مسائل بودجه ای آن تحلیل و قضاوت کرد و فقط باید از صدا وسیما تعریف کرد. اما آنچه مسلم است اکنون صدا و سیما دچار بحران شده است».
این استاد دانشگاه در ادامه اظهار کرد:« بنده آنچه می خواهم در خصوص آقای سرافراز عرض کنم حدس و گمان است و هیچ قطعیتی ندارد چون من هم مانند باقی مردم اطلاعاتی درباره صدا و سیما ندارم. اولین روایت درباره علت رفتن آقای سرافراز چنین عنوان می شود که آقای سرافزار یکسری اقدامات و تغییر و تحولاتی در درون صدا و سیما شروع کرد که باعث شد منافع عده ای از مدیران صدا و سیما و کسانی که در این دستگاه نفوذ دارند آسیب ببیند چراکه آقای سرافراز اقدام به حذف یا جابجایی آنها کرده بود. لذا کسانی که در این ۱۸ ماه از اقدامات آقای سرافراز ناخرسند بودند در واقع زیر پای ایشان را خالی کردند و اقداماتی علیه رئیس صدا و سیما انجام دادند و باعث حذف ایشان شدند ».
زیباکلام در ادامه گفت: «اما روایت دیگر از علت رفتن آقای سرافراز این است که مدیریت آقای سرافراز به هیچ وجه نتوانست مشکلات و مسائل بنیادی صدا و سیما که مهم ترین آن از دست دادن مخاطب تحصیل کرده ایرانی بود را چاره سازی کند؛ چنانکه امروز نفوذ شبکه های فارسی زبان روز به روز در حال افزایش است؛ در حالی که انتظار می رفت آقای سرافزار گامی هایی در این جهت بردارد که لااقل سرعت تکثیر مخاطبین شبکه های فارسی زبان کمی کاهش پیدا کند. اما در ۱۸ ماه اخیر نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه حتی سرعت تکثیر مخاطبان شبکه های ماهواره ای بیشتر هم شد».
وی ادامه داد: « با حضور سرافراز در صدا و سیما آن تنگ نظری که در دوران آقای ضرغامی بود بیشتر شد و برنامه های صدا وسیما در این ۱۸ ماه یکسویه تر و بسته تر شده است و اگر چهره هایی از فرهیختگان و روشنفکران جامعه در دوران ضرغامی در تلویزیون ظاهر می شدند در این ۱۸ ماه پای آنها از صدا و سیما به کل قطع شد. لذا در این ۱۸ ماه سیاست های آقای سرافراز باعث ریزش بیشتر مخاطبین شده و شاهد هیچ نوآوری و تحولی نبودیم».
زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا نوع رابطه صدا و سیما با دولت و به خصوص در موضوع برجام در رفتن سرافراز موثر بوده است؟، گفت: «آنچه مسلم است آقای سرافراز در این ۱۸ ماه از ضدیت، جبهه گیری و حمله به دولت و میدان دادن به مخالفین آقای روحانی خودداری نکردند و به خصوص در مسئله برجام عملا تریبون را به مخالفین برجام دادند و حتی اجازه پخش یک برنامه نیم ساعته جدی که لااقل میان مخالفین و موافقین برجام نوعی دیالوگ صورت بگیرد ندادند و کاملا یک سویه و یکجانبه از اقلیت مخالف برجام حمایت کردند.با این حال بنده معتقدم این موضوع نمی تواند دلیل برکناری ایشان باشد چون دولت آنقدر توان و زور ندارد که رئیس صدا و سیمایی که علیه دولت است را تغییر بدهد».

روایت دوم؛ امید به پایان گروه گرایی وتعصب
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی رئیس جدید سازمان صدا و سیما را فردی مومن دانست و گفت:«انتظار داریم که وی گروه گرایی و تعصب گروهی که در صدا و سیما حاکم شده بود را پایان دهد».
علی مطهری دیروز در گفت و گو با ایرنا درباره تغییرات شکل گرفته در راس رسانه ملی گفت:« از مدت ها قبل نسبت به آقای علی عسگری شناخت داشته ام و او فردی خوش فکر و معتقد است که امیدواریم به دنبال تحقق وحدت ملی باشد. با شناختی که از رئیس جدید صدا وسیما دارم تصور می کنم این انتظارات ظرف چند ماه آینده عملی شود.

روایت سوم؛ تکیه بر مدیران نا کارآمد، رمز شکست سرافراز
به گزارش خبرآنلاین، «اکبر نصرالهی» مدرس ارتباطات در یادداشتی که در کنال تلگرامی خود منتشر کرده، به تحلیل چرایی رفتن سرافراز از رسانه‌ی ملی پرداخته‌ و نوشته است:«آقای دکتر سرافراز باوجود حمایت های کم سابقه و شاید بی سابقه مقام معظم رهبری نه تنها نتوانست آنجه را که در حکم ایشان آمده است،محقق کند بلکه زیان هایی را متوجه سازمان و کشور کرده است.
نصرالهی در ادامه شکست مدیریتی سرافراز را از منظر ارتباطی این گونه تحلیل می کند:«با توجه به ویژگی های مثبت بسیار زیاد ایشان و تجربه بسیار ارزشمند در پرس تی وی و العالم ، بسیاری از جمله من، امیدوار بودیم که جناب آقای دکتر سرافراز بتواند اخبار را حرفه ای‌تر ، برنامه‌ها را کیفی تر ، سازمان را براساس برنامه منطقی چابک و اخلاق و شایسته سالاری حاکم و در برخی از حوزه ها اقدامات خوب دکتر لاریجانی و مهندس ضرغامی را تکمیل کند ؛ همچنین تعامل رسانه را با نخبگان ، مردم ، قوا و سایر ارکان نظام بهبود ببخشد و مشارکت آنان را برای رفع اشکالات جلب کند اما متاسفانه پل‌های ارتباطی مطمئن را تخریب و ارتباط خود را به حلقه افراد برون‌مرزی و برخی مدیران متوسط، محدود کرد و تصمیمات بسیار مهم را براساس نظرات شخصی و یا براساس نظرات افراد با شایستگی ناکافی می‌گرفت و اجرایی می‌کرد».
او در پاین نیز نوشته است:«به این ترتیب بسیاری از افراد دلسوز، باسواد و باتجربه یا از سازمان رانده شدند و یا چون امکان خدمتگزاری نیافته اند، رفتند. درمقابل برخی از افراد معلوم الحال که خسارت های جبران ناپذیری را در مقاطع مختلف به سازمان و کشور وارد کرده‌اند، همچنان بر مستند کار هستند.برای آقای دکتر عبدالعلی علی‌عسگری ، رییس جدید دعا می‌کنیم و امیدواریم برای اینکه سرافراز از سازمان برود، در تحقق توصیه‌های موکد مقام معظم رهبری تا دیر نشده، اقدام کنند.آقای سرافراز آنچه را نباید می کرد،کرد و آنچه را که انتظار بود، به‌موقع انجام نداد و بعدا اگر می خواست هم نتوانست انجام دهد. برای ایشان هم دعا می کنیم».

روایت چهارم و چهارشکاف بنیادین در صداوسیما
«خبرآنلاین» همچنین در ادامه در یاددایت تحلیلی به بررسی دلایل این تغییر پرداخته ونوشته است:«صداوسیمای جمهوری اسلامی دچار اختلال راهبردی است که آن را دچار شکاف های عمیق و چند لایه کرده اس..این شکاف‌ها از دوران لاریجانی وجود داشته و در دوران ضرغامی اوج گرفته و امروز سرافراز را به کام خود کشیده است».
در ادامه این یادداشت چنین آمده:«مهمترین شکاف (تبلیغات – رسانه) است. هر چه از صدا و سیما کارکردهای تبلیغاتی خواسته شد کارکردهای رسانه ای آن دچار ضعف شد و امروز این به بزرگترین چالش و شکاف صدا و سیما بدل شده است.دومین شکاف مهم (تحمیل- تمکین) است. برنامه سازان صدا و سیما در یک چالش جدی قرار دارند و آن تضاد ترویج و تحمیل الگوی سبک زندگی خاص با تمکین به تنوع سبکهای زندگی مورد علاقه و توجه عموم مردم است.در حالیکه از بالای صدا و سیما اولی مطالبه می شود ولی از سمت مخاطب دومی مطالبه می شود. و این چالش و شکاف گرانیگاه جنگ رسانه ملی با رقبای خارجی خود بر سر جذب مخاطب است.سومین چالش مهم در سازمان شکاف حراست و نظارت- تهیه کننده و برنامه ساز است. که تبدیل به سرکوب خلاقیت و ابتکار و نوآوری که ذات هنر و جذابیت هنر و رسانه است منجر شده است».
این یادداشت شکاف مهم و آخر را« شکاف درآمد و هزینه» دانسته و می افزاید«در حالیکه رکود گسترده وجود دارد و بنگاه ها تولیدی نمی کنند که بخواهند آگهی بدهند صدا و سیما مجبور است به سهم خود از بودجه عمومی بسنده کند ولی خط و مشی سیاسی صدا و سیما مقابله با دولت است و طبیعی است که دولت هم خیلی مایل نیست هزینه فحش دادن به خودش را به صدا و سیما پرداخت کند. این باعث می شود که فشار به بدنه و کارکنان صدا و سیما وارد شود و چالش های درونی خودنمایی کنند».

روایت پنجم؛ ۱۰ محور بسته پیشنهادی اصولگرایانه برای عسگری
«محمد عبدالهی» در یادداشتی با عنوان« استقبال از علی عسگری با بسته پیشنهادی!» در خبرگزاری «فارس» از منظر یک تحلیلگر اصولگرا، ۱۰محور پیشنهادی خود برای رییس جدید را این گونه برمی شمرد:

تکریم و تقویت انگیزه نیروی انسانی
حذف یکباره و انبوه نیروی انسانی در سازمان صدا وسیما، قدرت بخشیدن بی ضابطه به لایه مدیران، سلب امنیت شغلی کارکنان، هزینه بر کردن راهکارهای رفاهی کارمندان منجر به سرخوردگی و بی انگیزگی نیروی انسانی می شود. مجریان مدل غربی اجایل (چابک)، از این مهم غافل بوده اند که رسانه،کارخانه نیست و مدیریت نیروی یدی با نیروی فکری متفاوت است

صداوسیمای خریدار محصولات نهایی
گروه های برنامه ساز خارج سازمانی با حداقل نیروها و تجهیزات و حداقل نفرات قادر به تولید با کیفیت ترین محصولات تلویزیونی (و رادیویی) هستند. صداو سیمای موفق، صداوسیمای خریدار محصولات است، سازمان صدا وسیما باید بازاری دائمی و باشکوه تدارک ببیند تا استعدادهای خارج سازمانی محصولات نهایی و آماده خود را برای فروش به سازمان عرضه کنند، صدا و سیما باید از سازمان تولید کننده محصول به سازمان خریدار محصولات نهایی درجه یک بدل شود تجربه ثابت کرده است خروجی صدا وسیمای تولید کننده محصول ( ونه خریدار محصول نهایی) همیشه محصولاتی بی کیفیت و هزینه بر بوده است. پروسه خرید محصولات نهایی باید توسط تشکیلاتی پاکدست ارزیابی و خریداری شود.

نویسندگی، حلقه گمشده در برنامه سازی
تربیت نویسنده کار ساده ای نیست، صداوسیما نیاز به جذب نویسندگان طراز اول کشور دارد. تاسیس مراکز نویسندگی، کارگاه ها و شوراهای نگارش موازی جدید در صدا و سیما راه گشا نخواهد بود بلکه تشکیلاتی سربار را نیز باعث خواهد شد، صدا و سیما ملزم به شناسایی و جذب سریع نویسندگان مطرح کشور خارج از هر نوع بروکراسی اداری است.

آفتی به نام برنامه های گفتگومحور زنده روتین
این سبک از برنامه سازی ریزش مخاطبین را باعث شده است. مدلی که درآن مجریان عمدتا فی البداهه و بدون نوشتار مصوب، بالغ بر ۶۰ درصد تایم و مهمانان و کارشناسانی تکراری حضوری و تلفنی بالغ بر ۳۰ درصد تایم برنامه را پر می کنند . چنین برنامه هایی جز گرفتن وقت آنتن و سود مادی برای تهیه کننده هیچ خروجی فرهنگی قابل تاملی برای مخاطب نخواهد داشت .موفقیت برنامه سازی در صدا وسیما بدون شک در مستندسازی و مجموعه های نمایشی قابل جستجواست.

دانشگاه صداوسیما، مکانیزمی بی بازده
صدا و سیما بجای هزینه کردن میلیاردی برای پرورش نیروهای یدی بی بازده در دانشگاه صدا و سیما ،باید استعداد یابی را در دستور کار قرار دهد، جشنواره هایی مثل عمار، بازاری عظیم برای هزینه کردن روی استعداد های جوان و پویای انقلابیست که با دوره های آموزشی چند ماهه آمادگی ورود به مشاغل تولیدی سازمان را دارند، صدا و سیما، به خودی خود باید دانشگاه باشد و لذا نیازی به دانشگاه داخلی ندارد بدون شک، تنها راه برون رفت از فربه گی سازمانی خاتمه دادن به تشکیلات دانشگاه صدا و سیما خواهد بود .

تقویت حضور چهره های شاخص روحانیت و حذف چهره های ضد تبلیغ
برنامه سازان صدا وسیما عمدتا از حضور روحانیت در برنامه های گفتگو محور، استفاده ابزاری کرده اند. ملت انقلابی ایران همیشه علاقمند به ارشادات روحانیت اصیل بوده و هست در حالیکه صداوسیما بعضا به استفاده های کلیشه ای و تبلیغی بسنده کرده است. استفاده از فکر روحانیت در برنامه سازی های اجتماعی و فرهنگی سازمان بایستی به شکلی فرآیند محور در دستور کار قرار گیرد و نه آن که به نوعی ناخواسته اسیر نوعی منش سکولاریستی در مدیریت شده و تنها در برخی برنامه ها از این ظرفیت بهره مند گردیم.

«اجتهاد رسانه ای» در دستان ناتوان ناظرین پخش
در حال حاضر،گماردن شخصی در شغل “ناظر پخش ” به عنوان “مجتهد رسانه ای”، آسانترین راه ورود افراد بی تجربه از اطرافیان مدیران به بدنه مدیریتی سازمان است. افرادی غالبا بدون هرگونه آموزش که مستقیما و با استفاده از روابط ،توسط مدیران وارد بخش های حساس تولید و پخش سازمان شده و مسلط بر عوامل تولید برنامه ها ، اجازه وتو کردن هر امر سلیقه ای را دارند و همین موضوع باعث تشکیل اجتهاد غیر اصولی ناظرین پخش در سازمان صدا و سیما شده است. ناظر پخش بودن؛ مستقیم ترین وهموارترین راه مدیر شدن سریع نیروهای غیر تخصصی و خارج سازمانی دارای روابط خاص با مدیران بوده است.

باج به مخاطب و تقلید از شبکه های ماهواره ای ممنوع
صدا و سیما به بهانه قرار گرفتن در کورس مسابقه با شبکه های ماهواره ای رقیب حق ندارد به مخاطبین باج بدهد و به قیمت دریافت مخاطب بیشتر ، از اصول انقلابی و اسلامی خود عقب نشینی کند. تولید برنامه های کپی شده از مدل های ماهواره ای بیش از آنکه باج دادن به مخاطبین باشد، نقطه ضعفی آشکار در برابر شبکه های معاند محسوب می شود و سرطانی است که روز به روز گسترده تر خواهد شد و بیراه نیست اگر در چنین راه ناصوابی متوقع شویم روزی درهای رقص و مطرب و بی حجابی و فحشا هم به روی این دانشگاه اسلامی گشوده شود .

آفتی به نام تعدد شبکه ها
زمیانی که مدیران ارشد سازمان از ذوق زدگی افتتاح شبکه های فله ای در پوست خود نمی گنجیدند، دلنگرانی های کارشناسان دلسوز رسانه خبر از آینده آسیب پذیر صدا وسیما داشت ، ریزش مخاطب سردرگم، اولین پیش بینی این گروه از کارشناسان برای آینده سازمان بودحذف شبکه ها به معنای حذف نیروی انسانی نیست. حذف نیروی انسانی در صدا و سیما فقط و فقط از طریق نقطه سر خط قرار دادن دانشگاه صدا و سیما و پایان دادن به روال گسترش بی رویه سازمان از طریق این دانشگاه غیر ضروری صورت خواهد گرفت.

ورود به تولید بر اساس شرح وظایف
ریاست جدید سازمان باید شرح وظایف مراکز و بخش های دارای قدرت داخلی را به آنها تصریح و از ورود بخش های ذی قدرت به بخش تولید جدا ممانعت به عمل آورد . در حال حاضر افراد و گروه های داخلی غیرمرتبط با تولید و برنامه سازی، صرفا با اتکا به قدرت سازمانی مربوطه به راحتی وارد وادی برنامه سازی می شوند و برنامه سازانی از مراکز سه گانه قدرت درون سازمان که عبارتند از :واحدهای مالی، حراست و مدیران ستادی؛ باعث تنزل محتوایی تولیدات صداو سیما شده اند.

روایت ششم؛ دامن زدن به نگاه جناحی
عبدالله ناصری مدیرعامل سابق ایرنا هم در یادداشتی که در سایت«امید ایرانیان» منتشر شده نیز در این باره نوشته است:« در دوران سرافراز ما نه تنها با توسعه این سازمان مواجه نشدیم بلکه برون‌داد عملکرد او نشان می‌دهد که در این حوزه هیچ اتفاق چشم‌گیری نیز نیفتاد تا آنجا که انتقادات به سازمان صداوسیما اگر در دوران ضرغامی ۴۰‌درصد بود در دوران او به بیش از ۶۰درصد رسید. البته این نکته نیز شایان ذکر است که سرافراز در دورانی ریاست سازمان را عهده‌دار شد که صداوسیما با بی‌پولی شدیدی مواجه بود و این در حالی است که کارمندان سازمانی به این گستردگی نیازمند حقوق، امکانات و مزایا هستند ولی متاسفانه به‌دلیل کم‌تجربگی او به برخی مسایل فرعی مانند حاکم شدن نگاه جناحی بر صداوسیما دامن زده شد و بسیاری مسایل اصلی مغفول ماند. صداوسیما بسیاری از مخاطبان خود را به‌دلیل یک‌سویه‌نگری از دست داد و حتی بسیاری از عوامل تهیه‌کننده و کارگردانان مشهور نیز با صداوسیما قطع همکاری کردند».
ناصری در ادامه به ملی بودن سازمان صداوسیما و لزوم نگاه فراجناحی این سازمان به امور جاری کشور اشاره کرده و می نویسد:«سرافراز در کارنامه مدیریتی‌اش، نکته مثبتی را درج نکرد. هرچند که همچنان بر این باورم که این حوزه بیرون از حوزه صداوسیما مدیریت می‌شد ولی به هر روی مدیر توانا می‌تواند با نگاهی فراجناحی موضوعات را به نفع کشور و نه جناحی خاص، حل و فصل کند».
با مرور این مواضع و اظهارات و مطالب مشابهی که در چندروز گذشته در رسانه های رسمی وغیررسمی منتشر شده و می شود، می توان این نکته را دریافت که تقریبا تمام گروه های فکری و سیاسی کشور بر لزوم تغییر رویکرد مدیریتی در صداوسیما و خانه تکانی جدی در این نهاد تاکید دارند. فرایندی که البته هرکسی از ظن خود آن را تفسیر می کند. آنچه مسلم است، رییس جدید صداوسیما برای تحقق این وضعیت مطلوب وسیال، راه سختی را پیش رو خواهد داشت وباید منتظر ماند و دید که پنجمین رییس این سازمان، ادوار ۵ساله مدیریتی خود را با کامیابی پشت سرمی گذارد و یا همچون سلفش با اتفاقات غیر منتظره ای رو به رو خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده