ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بهترین مکان دنیا برای یک زن شاغل کجاست؟

بهترین مکان دنیا برای یک زن شاغل کجاست؟

اقتصاد آنلاین ایران/ در برخی کشورها، روز جهانی زن در هشتم مارس تعطیل عمومی است. با این حال خیلی زود است که از تلاش ها برای افزایش برابری شرایط شغلی زنان بکاهیم. بر اساس آخرین شاخص سقف شیشه ای (glass-ceiling index) که نشان می دهد، زنان در چه مشاغلی دارای بهترین شانس برابری اشتغال هستند، کشورهای حوزه اسکاندیناوی (سرزمین های نوردیک) همچنان پیشتاز هستند. این شاخص، داده های مربوط به تحصیلات عالیه، مشارکت نیروی کار، دستمزد، هزینه های مراقبت از فرزند، مرخصی زایمان، برنامه های کاربردی کسب و کار و تصدی مشاغل ارشد را مدنظر قرار می دهد؛ امتیاز هر کشوری بطور متوسط از عملکرد آن در 9 شاخص تعیین می شود.

سال جاری فنلاند با سبقت از سوئد و پشت سرگذاشتن نروژ، عنوان بهترین کشور (برای زنان شاغل) را به خود اختصاص داد. این کشور بالاترین امتیاز را در بین 28 کشور این شاخص، برای تحصیلات عالیه کسب کرد (که رشد بیشتر از مردان را نشان می دهد)؛ همچنین حضور فعال زنان بعنوان نیروی کار و (حضور آنها) در آزمون ورودی مدارس کسب و کار (GMAT) از مرز 50 درصد عبور کرد. فنلاند همچنین مدت زمان مرخصی زایمان را دو هفته افزایش داده است. نروژ نیز به لطف سهمیه اجباری 40 درصدی که از سال 2008 اجرایی شد، در حال حاضر دارای بیشترین تعداد زنان در سمت ریاست شرکت در مقایسه با سایر کشورهای جهان است؛ اما سهم زنان در مشاغل مدیریتی ارشد نسبت به سال گذشته در این کشور کمتر شده است. سهم تصدی کرسی های پارلمان توسط زنان در نروژ و فنلاند بدون تغییر باقی ماند، اما در سوئد با کاهش مواجه شد؛ در این کشور شکاف جنسیتی دستمزد نیز گسترده تر شده و به متوسط سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) نزدیک تر شده است.

تازه وارد این شاخص ترکیه است که در جایگاه بدترین مکان برای اشتغال زنان در بین اعضای OECD قرار گرفت؛ این کشور دارای پایین ترین سهم مدیریت ارشد (تنها 10 درصد) و بیشترین شکاف بین مشارکت نیروی کار زن و مرد است. در کره جنوبی و ژاپن نیز شکاف در مشارکت نیروی کار و دستمزد بصورت غیرمنتظره ای زیاد است، هرچند امتیاز کره جنوبی در بخش هزینه های نگهداری فرزند به لطف یارانه سخاوتمندانه دولت، در بالاترین میزان قرار گرفته است. نیوزلند نیز با کاهش رتبه در مقایسه با سال گذشته مواجه شده است که بخش زیادی از این مسأله ناشی از افزایش هزینه های نگهداری فرزند است. آلمان در تمامی شاخص ها عملکرد بهتری در مقایسه با سال گذشته داشته و تعداد زنان حاضر در آزمون GMAT این کشور، حدود یک سوم تمامی داوطلبان بوده است.

متوسط OECD نیز بهبود در سهم زنان در آموزش عالی، حضور در پارلمان، مشارکت (زنان) در نیروی کار را نشان می دهد ؛ اما شکاف دستمزد بین مردان و زنان بسیار گسترده است؛ تعداد کمی از زنان در مدیریت ارشد مشغول فعالیت هستند و مرخصی زایمان نیز دو هفته کاهش یافته است. به نظر می رسد سقف شیشه ای (نابرابری شرایط اشتغال زنان) ترک خورده باشد، اما به هیچ عنوان از هم نپاشیده است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X