ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بانک‌ها تورم را بازمی‌گردانند

بانک‌ها تورم را بازمی‌گردانند

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به تحقیقات انجام شده در پژوهشکده می‌گوید: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی نشان می‌دهد که فعالیت‌های کلینیکی و سرپایی نمی‌تواند موجب بهبود وضعیت سیستم پولی و بانکی شود و حتماً نیازمند یکسری اصلاحات جدی و زیربنایی و زیر‌ساختی هستیم و اگر این تحولات رخ ندهد مهم‌ترین دستاورد دولت که کاهش تورم بود را از بین می‌برد، لذا حتماً باید تحول در سیستم بانکی عملیاتی شود.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جریانی در دولت به طرز عجیبی تمایل به حفظ منافع بانک‌ها دارد و در تلاش است تا نرخ سپرده‌های قانونی بانک‌ها را کم کند و به دنبال جایگزینی سیستم کفایت سرمایه است. درحالی که سیستم غیر شفاف بانکی ما نه فقط کشش این تغییرات را ندارد بلکه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ادامه روند فعلی و تغییرات این چنینی حاصلی جز زایش تورم نیست.
گفته می‌شود در زمان حاضر نیز بخشی از عدم تمایل همکاری بانک‌های خارج با بانک‌های داخلی نیز به همین دلیل باز می‌گردد که در برخی بانک‌ها نسبت سپرده‌ها به تسهیلات آنها غیر‌استاندارد بوده وبه طور کلی اعتبار برخی بانک‌ها قابلیت کافی را برای همکاری با سایر بانک‌ها ندارد.
اما این تمام ماجرا نیست زیرا در روزهای اخیر نیز علما از نحوه عملکرد بانک‌ها شاکی بوده و نارضایتی خود را نسبت به ناکارآمدی سیستم بانکی اعلام کرده‌اند و حتی به طور تلویحی عملکرد سیستم فعلی را از سیستم ربوی بانکداری غربی هم بدتر عنوان کرده‌اند.
اکنون سیستم بانکی اعطای تسهیلات‌دهی برای تولیدی‌‌های کوچک و به خصوص بخش مولد جدید سه قفله است و منابع بانکی در دست صنایع بزرگ ناکارآمدی است که فقط منابع را حبس می‌کنند و هر سال آن را با اصل و فرع بی‌آنکه پرداخت کنند در اسناد کاغذی حسابداری دارایی‌ها و سود بانکی را بالا می‌برند بی‌‌آنکه رشد ناشی از تولید اتفاق بیفتد.
اما این تمام ماجرا نیست زیرا ادامه این روند و رشد غیر‌واقعی پول، سود و توسعه در ادامه تنها به تحمیل فشار بیشتر قیمتی سبد هزینه‌ای مردم منجر خواهد شد و در این باره حتماً مسیر سال‌های گذشته یعنی کاهش قدرت خرید مردم را رقم خواهد زد.
دکتر سید‌علی مدنی زاده مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در این باره می‌گوید: از سال 90 که وارد رکود شدید شده‌ایم اقتصاد بیش از 20 درصد منقبض شده و یکی از منشأ‌های اصلی افت تولید هم بحث تأمین مالی است که باید برای بنگاه‌ها محقق شود.
استادیار، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه صنعتی شریف می‌افزاید: در زمینه تأمین و نحوه تخصیص منابع از طریق شبکه بانکی به شدت دچار مشکل هستیم و این مشکل از بعد مقدار، نرخ و کیفیت است.
وی با بیان اینکه این مشکل و جیره‌بندی نامناسب منابع از قبل از دولت فعلی وجود داشته و شکست نحوه تخصیص اعتبارات امری جدید نیست، می‌گوید: در حال حاضر تنگنای اعتباری شدید گریبان ما را گرفته است و حتماً باید یک فکرجدی به حال این موضوع کرد. فارغ‌التحصیل دانشگاه شیکاگو خاطرنشان می‌کند: از ابعاد مختلف توسعه مالی وقتی با کشورهای مشابه در حوزه منا (خلیج فارس، خاورمیانه و...) مقایسه می‌کنیم وضعیت شاخص توسعه مالی ما بسیار پایین است و لازم است یک حرکت جدی برای اصلاح نظام مالی کشور رخ بدهد.
اقدامات کلینیکی بی‌فایده است
مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به تحقیقات انجام شده در این پژوهشکده می‌گوید: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی نشان می‌دهد که فعالیت‌های کلینیکی و سرپایی نمی‌تواند موجب بهبود وضعیت سیستم پولی و بانکی شود و حتماً نیازمند یکسری اصلاحات جدی و زیربنایی و زیر‌ساختی هستیم. وی ادامه می‌دهد: برای اینکه این اتفاق هم بیفتد یک اجماع حاکمیتی لازم است که خوشبختانه مجموعه سیاستگذاران کشور به این موضوع پی برده‌اند.
دکتر سید‌علی مدنی‌زاده می‌افزاید: نکته جدی با توجه به یافته‌های پژوهشکده این است که در شرایط موجود به وضعیتی رسیده‌ایم که اگر درنظام بانکی تحول زیربنایی اتفاق نیفتد کارکردهای خود را از دست می‌دهد و مشکلات جدی می‌شود. این استاد دانشگاه تأکید می‌کند: ‌تنگناهای مالی و پایداری‌های موجود بالاخره مهم‌ترین دستاورد دولت که کاهش تورم بود را از بین می‌برد، لذا حتماً باید تحول در سیستم بانکی عملیاتی شود. وی ادامه داد:‌در این باره طرحی پیش‌بینی شده که با کمک دستگاه‌های مرتبط تهیه شده و در همایش بانکی ارائه خواهد شد و امیدواریم با عملیاتی شدن آن در نظام بانکی کشور و در سال 95 آثار آن در معیشت مردم دیده شود.

* مهران ابراهیمیان

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X