ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حمله دوباره مایلی‌کهن از کی‌روش چند روز بعد از برنامه دور همی!

حمله دوباره مایلی‌کهن از کی‌روش چند روز بعد از برنامه دور همی!

روزنامه گل/ پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: «برنامه 90 و تیم بیرون از این برنامه یک جریان هستند که مخاطب را به طول کامل تحت تاثیر قرار می‌دهند به طوری که اگر بگویند روز شب است، مخاطب باور می‌کند.»
پیش از این می‌گفت صدا و سیمای ایران نیست، بلکه صدا وسیمای موزامبیک است. چون نمی‌گذارند صدای او به گوش مردم برسد اما مهران مدیری برخلاف جریان حاکم بر رسانه ملی این تابوی مد نظر مایلی‌کهن را شکست و او را به برنامه دورهمی دعوت کرد.
شنبه شب گذشته برخلاف تصور مایلی‌کهن برنامه ضبطی دورهمی بدون سانسور پخش شد. در این برنامه فارغ از کارلوس کی‌روش و نوع نگاه حاجی مایلی به فضای حاکم بر فوتبال ایران واقعیتی افشا شد که نشان از بزرگی مایلی‌کهن داشت. ماجرای محمد نادری و فوت پدرش آنقدر اثرگذار بود که آقای طنز ایران هم مکث کرد و شاید بغض!
مایلی‌کهن درباره ماجرای فوت پدر محمد نادری، عادل فردوسی‌پور (!) و همچنین انتخاب مهدی تاج به عنوان رییس فدراسیون به طور تفصیلی صحبت کرده که در ادامه می خوانید:
* درباره برنامه شنبه شب دورهمی چه نظری دارید؟
- من که قبلا درباره این برنامه و حضورم صحبت کرده‌ام اما یک نکته مهم این است که باید بگویم آقای مدیری شخصیت ممتازی دارد و به نظر من شخصیت او فوق‌العاده است. تا قبل از اینکه با او برخورد نکرده باشید، متوجه نمی‌شوید که چنین شخصیتی دارد با اینکه بیشتر در کار طنز و کمدی حضور داشته است.
* یعنی در خارج از صحنه رفتار طنزآلودی ندارد؟
- اصولا فکر می‌کنیم که شخصیت خارج از برنامه آقای مدیری هم طنز باشد اما او کاملا شخصیت ممتازی دارد.
* شما قبل از شروع برنامه در پشت صحنه با مهران مدیری صحبت و هماهنگی داشتید؟
- به هیچ وجه با هم صحبتی نداشتیم و من ایشان را روی صحنه دیدم و قبلا هیچ برخوردی نداشتیم اما محمد نادری را در پشت صحنه دیدم.
* در جریان بودید که ماجرای فوت پدر محمد نادری و پرداخت دیه او توسط شما قرار است در رسانه عنوان شود؟
- بله، قبلش به من گفتند که می‌خواهیم چنین بحثی را مطرح کنیم که من گفتم مگر برنامه ماهیتش طنز نیست؟ و عنوان کردن این ماجرا تلخ است اما بعدا خودشان گفتند که اشکالی ندارد. من هنوز هم خانواده نادری را فراموش نکرده‌ام و به طور تلفنی با آنها در تماس هستم.
* اینکه شما باعث فوت پدر یک خانواده شده‌اید و با رضایت آنها و پرداخت دیه، عملا دلیلی نداشته که ارتباط‌تان را ادامه دهید اما این کار را کرده‌اید و مرتبا به آنها سر زده‌اید و این موضوع باعث شد که حتی مهران مدیری مکث کند و شاید بغض!
- من آنها را در این سال‌ها فراموش نکردم. با اینکه روال قانونی طی شد و دیه هم پرداخت کرده‌ام اما وظیفه خودم دانستم که ارتباطم را حفظ کنم. البته من به نوعی این بچه‌ها را قبلا می‌دیدم اما مدتی است که به دیدن‌شان نرفتم ولی ارتباط تلفنی‌ام قطع نشده بود.
* می‌دانستید که پسر این خانواده هنرپیشه طنز شده است؟
- بله، در جریان بودم و می‌دانستم محمد در کار طنز و هنرپیشگی است.
* در شرایطی که گفته بودید صدا و سیمای موزامبیک است نه صدا و سیمای ایران اما در برنامه دورهمی این فرصت به شما داده شد تا درباره کی‌روش صحبت کنید. چالش خوبی با مدیری داشتید؟
- در این زمینه نمی‌توانم قضاوت کنم چرا که برنامه دورهمی یک برنامه ورزشی نبود ضمن اینکه ما دنبال منطق هستیم و بر اساس منطق می‌خواهیم صحبت کنیم. شما نقطه‌نظراتت را می‌گویی من هم نقطه‌نظراتم. در نهایت روی نقطه‌نظرات‌مان به توافق نمی‌رسیم اما دعوا که نداریم. متاسفانه برنامه 90 به دنبال نقطه‌نظرات منطقی نیست. باز هم باید بگویم که متاسفانه دقیقا دو سال است که در واقع فردوسی‌پور از اسم بامسمایی که دارد دور شده و در کارش اعمال سلیقه می‌کند.
* مدیری با اینکه اطلاعات فوتبالی‌اش کم است اما باز هم در لحظاتی از برنامه با شما پینگ‌پنگی مصاحبه کرد. کاش عادل هم این فرصت را به شما می‌داد.
- عادل این کار را نمی‌کند چون او اگر هفته‌ای یک بار در برنامه‌اش از کی‌روش دفاع نکند یا اسمش را نیاورد، یک هفته دمر می‌خوابد! البته این را هم بگویم که فردوسی پور تیم دارد ولی این تیم خارج از تیم برنامه 90 هستند و در بیرون از این برنامه از سیاست‌های او در قبال کی‌روش حمایت می‌کنند. ضمن این که عادل در زمینه مادی ضعفی ندارد.
* مطمئن هستید؟
- (مکث می‌کند) اعتقادم است. یا اینکه بهتر است بگویم عادل خودش را ارزان نمی‌فروشد.
* شاید یک نفر خودش را ارزان بفروشد اما فکر کند که این کار را نکرده. نمی‌شود گفت چه کسی خودش را ارزان فروخته یا گران. البته منظور من عادل نیست به طور کلی خدمت شما عرض کردم. متر و معیاری در این زمینه از نظر شما وجود دارد؟
- به هر حال برنامه 90 و تیم بیرون از این برنامه یک جریان هستند که مخاطب را به طول کامل تحت تاثیر قرار می‌دهند به طوری که اگر بگویند روز شب است، مخاطب باور می‌کند و هر آنچه که می‌خواهند به خورد مردم می‌دهند و مردم هم باور می‌کنند. درباره عادل صحبت می‌کنم و می‌گویم در مادیات ضعفی ندارد و دنبال مادیات نیست اما خودش را به نوعی ابرقدرت رسانه‌ای می‌داند برای همین در هر زمینه‌ای باید اعمال‌نظر کند و نظر او باید انجام شود. این صحبت من درباره برنامه کی‌روشی‌پور حکایت همان دو دوتا چهارتاست.
* صحبتی که شما درباره عملکرد کی‌روش در فوتبال ایران انجام دادید هنوز هم منتقدان شما را آرام نکرده و می‌گویند که مثال دیدار ایران و آرژانتین مهم‌ترین دلیل بر آن است که کی‌روش مربی بین المللی است.
- در واقع یک ربع بازی مقابل آرژانتین را می‌بینند اما نمی‌بینند که در مقدماتی جام‌جهانی مقابل کره چطور بازی کردیم و فقط یک توپ بردیم و همان یک توپ هم گل شد یا اگر داور گل ازبکستان در تاشکند را می‌دید، الان درباره بازی ایران مقابل آرژانتین کسی صحبت نمی‌کرد. همان‌طور که گفتم حساب، حساب دو دوتا چهارتاست. تیم‌ملی خوب بازی نمی‌کند. بازیکنی در تیم منتخب آسیا نداریم. مرد سال فوتبال آسیا نداریم. لژیونر موفق در اروپا نداریم و در جمع 32 تیم جام‌جهانی سی و یکم شدیم. این منطق و متر و معیار برای عملکرد و مقایسه یک مربی است. در فوتبال غیر از نتیجه مگر عوامل دیگری هم برای بررسی عملکرد یک مربی هم وجود دارد؟
* در برنامه مهران مدیری گفتید که نقطه‌ضعف‌تان این است که زود عصبانی می‌شوید؛ خب چرا عصبانی می‌شوید؟ عصبانی نشوید، طوری می‌شود...؟
- من از حرف غیرمنطقی عصبانی می‌شوم. حرف غیرمنطقی که می‌گویند کی‌روش موفق بوده. اگر می‌خواهند از عملکرد او دفاع کنند این عملکرد را در قالب متر و معیار بگذارند. او در فوتبال ما چه نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کرده؟ در جام ملت‌ها مقام آورده؟ از گروه مقدماتی جام‌جهانی صعود کرده؟ چکار کرده؟
* قبول دارید برنامه 90 حتی روی هنرپیشه‌ها هم تاثیر گذاشته به طوری که محمد نادری گفت در پشت صحنه با شما بر سر کی‌روش بحث کرده و موافق کی‌روش است.
- یکی از مشکلات ما هم همین است. من هیچ چیز از بازیگری نمی‌دانم اما به طور تخصصی در مورد بازیگری نظر می‌دهم هر چند که اظهارنظر درباره فیلم راحت‌تر از فوتبال است چون فیلم را شما نگاه می‌کنی و نظر می‌دهی اما در فوتبال همه به نتیجه نگاه می‌کنند و به طور احساسی نظر می‌دهند. از شما می‌پرسم چرا در برنامه‌های‌شان روی یحیی گل‌محمدی هیچ مانوری نمی‌دهند؟ مگر او نتیجه نگرفته؟ واقعا چرا کسی درباره یحیی صحبت نمی‌کند؟ اما همه درباره کی‌روشی که موفق نبوده حرف می‌زنند.
* البته این حرف شما تا حدودی درست است. باید از مربیانی چون یحیی و عبدالله حمایت شود.
- عبدالله را با یحیی مقایسه نکنید. ویسی مربی جوان و قابلی است اما با یحیی تفاوت دارد. یحیی را باید با کی‌روش مقایسه کرد. او در خارج از ایران نتیجه گرفته. کی‌روش توانسته به یک تیم مطرح سه گل بزند؟ اما این بچه با اقتدار اول گروهش در جام باشگاه‌های آسیا شد. عبدالله ویسی پارسال در پلی‌آف تیمش را نگه داشت. در پیکان هم موفق نبود. هر چند که مربی آینده‌دار و خوبی است اما فعلا نباید او را با یحیی مقایسه کرد. از شما می‌پرسم تیم‌های ملی کشورهای عربی قوی‌تر هستند یا باشگاه‌های‌شان؟ معلوم است باشگاه‌های‌شان چون آنها در باشگاه‌ها بهترین بازیکنان خارجی را می‌آورند و هزینه می‌کنند. یحیی مقابل باشگاه‌های عربی که از تیم‌های ملی‌شان هم قوی‌تر هستند، خوب کار کرد و نتیجه گرفت. به همین احسان پهلوان نگاه کنید این بچه بی‌نظیر بازی می‌کند. یحیی توانسته چنین بازیکنانی را به فوتبال ایران معرفی کند. پس باید او را با کی‌روش مقایسه کرد نه عبدالله ویسی.
* درباره یحیی گفته می‌شود به لحاظ شخصیتی چون آرام است، نمی‌تواند در تیم‌های پرطرفداری چون پرسپولیس دوام بیاورد.
- اصلا قبول ندارم. یحیی در پرسپولیس بود اما مظلوم واقع شد. نتایج یحیی قابل قیاس با برانکو نبود. مگر یحیی در پرسپولیس بد کار کرد؟ او فقط در فینال جام‌حذفی در پنالتی باخت. برانکو تا چهار ماه پیش نتایجش خوب نبود و نیم‌فصل نهم جدول بود اما به او فرصت دادند و از او حمایت کردند. موضوع این است که برانکو را تحمل کردند اما یحیی را تحمل نکردند.
* شما فکر می‌کنید یحیی می‌توانست در پرسپولیس دوام بیاورد؟ آن هم در شرایطی که پیشکسوتان باشگاه‌تان به شدت از او انتقاد می‌کردند.
- در تیم‌های بزرگ این مسایل هست اما مساله اینجاست که جایی که مربی خارجی وجود دارد، ما دیگر مربی ایرانی را نمی‌بینیم. به نظر من نقش همین کریم باقری در جمع کردن تیم پرسپولیس کمتر از برانکو در این فصل نبود. چون خودی هستند، دیده نمی‌شوند. در فوتبال اگر مجموعه با هم باشند می‌توانند موفق باشند. ضمن اینکه باقری پرسپولیس را جمع کرد اما کسی از او چیزی نمی‌گوید. یا همین نعیم سعداوی که در قهرمانی فولاد نقش داشت یا عدم حضورش به فولاد ضربه زد. این‌ها ظلم است به مربیان خودی. اصلا مربیان ایرانی را نمی‌بینیم در صورتی که من می‌دانم کریم باقری به خوبی روی بازیکنان و تیم اشراف دارد و بچه‌ها دوستش دارند. آقاکریم یک شخصیتی دارد که یک جاهایی غیرقابل نفوذ است.
* انتخابات فدراسیون فوتبال را چطور دیدید؟ آجورلو معتقد بود که دولت در انتخابات دخالت کرده است.
- اولا باید بگویم آجورلو را دوست دارم و برای من قابل احترام است اما از آنجایی که همیشه به صراحت حرفم را زدم، اعتقادم این است این عزیزان بین این همه فوتبالی‌هایی که خاک فوتبال را خورده‌اند، مدیریت و درس فوتبال را هم خوانده‌اند نقشی نداشته‌اند در فوتبال؛ از قدیم گفته‌اند در جایی که آب هست، تیمم حرام است. وقتی افرادی هستند که شاخص‌های لازم را دارند اما کنار زده می‌شوند، آن وقت می‌بینیم که امثال تاج، عزیزمحمدی و آجورلو می‌آیند و ریاست فدراسیون فوتبال را حق خودشان هم می‌دانند. آیا به من مایلی‌کهن اجازه می‌دهند در سپاه یا نیروی انتظامی مسئولیت داشته باشم؟ نه چنین اجازه‌ای نمی‌دهند. پس ما هم وقتی این آقایان به فوتبال می‌آیند باید ناراحت شویم اما خیلی جالب است؛ به فوتبال آمده‌اند تازه دلخور هم می‌شوند.
* اما خودتان هم قبلا گفته بودید که دولت از تاج حمایت می‌کند.
- الان هم می‌گویم. من قبلا پیش‌بینی کرده بودم که تاج از ناحیه دولت مورد حمایت قرار بگیرد. در تمام دنیا فوتبال کاملا سیاسی است چرا که تبعات باخت و برد فوتبال در سیاست و اجتماع تاثیرگذار است پس دولت‌ها و سیاسیون فوتبال را رها نمی‌کنند و روی اینکه فوتبال به چه کسی سپرده شود تاکید دارند. در تمام دنیا آدم‌هایی را می‌گذارند بالای سر فوتبال تا مشکلات را کم کنند هر چند که آنها در کشورشان مشکلات زیادی ندارند اما باز هم این کار را می‌کنند. به نظر من آجورلو نباید از اینکه دولت از تاج حمایت کرده ناراحت شود چرا که خود آجورلو هم از طرف سپاه آمده بود. مگر جام‌جهانی روسیه را مدودف به کشورش نبرد؟ یا جام‌جهانی قطر را امیر قطر به دوحه نبرد؟ همان‌طور که گفتم دو دوتا می‌شود چهارتا؛ باید سیاسیون در فوتبال دخالت کنند و این کار را هم می‌کنند اما باید طوری دخالت کنند که مشکلات فوتبال به مشکلات مملکتی اضافه نشود. هیچ اشکالی ندارد که دولت دخالت کند اما به شرطی که باری از فوتبال برداشته شود. آقای آجورلو هم که چنین حرفی می‌زند درست می‌گوید اما خودش هم از ناحیه سپاه مورد حمایت قرار گرفت. من از هر سه این کاندیداها عذرخواهی می‌کنم اما باید حرفم را بزنم. کسانی در این فوتبال هستند که پوست، خون و استخوان‌شان از فوتبال است. اگر آنها بیایند دیگر امثال این دوستان شانسی ندارند؛ وقتی آب هست تیمم حرام می‌شود.
* فکر می‌کنید با رفتن کفاشیان و آمدن تاج، مشکلات فوتبال کم شود؟
- پسرم اشتباه نکن کفاشیان تازه برگشته. چه کسی می‌گوید کفاشیان رفته؟ اصلا چنین چیزی نیست و این حرف را نزنید. این فوتبال آن‌قدر برای آقایان شیرین است که رشته خودشان را هم فراموش کرده‌اند هر چند که از فوتبال هم چیزی نمی‌دانند. الان درباره دوومیدانی از کفاشیان بپرسید پاسخی ندارد که بدهد هر چند که هشت سال است در فوتبال حضور دارد اما فوتبال را هم نمی‌شناسد. همین امروز سرمربی تیم‌ملی را تغییر دهیم و قرار باشد یک سرمربی خوب خارجی بیاوریم، اصلا نمی‌داند چه سرمربی‌ای به درد تیم‌ملی می‌خورد. فوتبال برای آقایان شیرین است چون مزایای زیادی برای‌شان دارد.
* منتقدان تاج می‌گویند در اصل عادل فردوسی‌پور رییس فدراسیون شده چون فردوسی‌پور هرچه می‌گوید تاج قبول می‌کند.
- امیدوارم این‌طور نباشد. تاج یک جاهایی بسیار محکم کار کرده است. او با پشتوانه دولتی آمده اما همه چیز این فوتبال خنده‌دار است. همین آقای کفاشیان هشت سال پیش منتخب دولت بود اما دو هفته بعد خود کفاشیان گفت دولت نباید در کار فوتبال دخالت کند. آدم از این چیزها شاخ درمی‌آورد. ما که همه زندگی‌مان ورزش بوده اگر یک تیمی بگیریم می‌گویند پشتش قوی بوده یا احمدی‌نژادی است. در مجموع باید بگویم کاری کردیم که یک عده بگویند فوتبال ما پتانسیل ندارد در صورتی که عکس آن است. خدا شهرداری را خیر دهد که در تهران زمین‌هایی را درست کرده تا به فوتبال کمک کند. به هر حال امیدوارم حضور تاج به نفع فوتبال‌مان شود، کفاشیان هم که سر جایش است. در اصل فقط اتاق‌ها جابه‌جا شده و همان‌طور که گفتم کفاشیان تازه آمده است.
* ولی به نظر می‌رسد در پست دبیرکلی تغییراتی ایجاد شود تا اسدی هم برود.
- اسدی کاربلد و شایسته است. کسی بوده که با قدرت کارش را انجام داده هر چند که یک جاهایی هم ترمز اسدی را کشیده‌اند. مشکل اسدی این است که تنهاست. امیدوارم تاج جلوی گردن‌کلفتی‌ها را در فوتبال بگیرد نه اینکه اسم پسرم را بگذارم رستم اما بترسم صدایش کنم. قانون باید ملاک و معیار باشد تا همه چیز سر و سامان بگیرد. همین بازی پرسپولیس با استقلال اهواز مگر حواشی‌اش کم بود؟ اگر بر اساس قانون برگزار می‌شد، فردای آن بازی باید با متخلفان برخورد می‌کردند.
* قبول دارید تاج تحت تاثیر فردوسی‌پور است و بعید است که کی‌روش از تاج هم حرف‌شنوی داشته باشد.
- تاج باید به کی‌روش تفهیم کند که تو کارمند ما هستی نه ما کارمند تو. البته یک مقطع جلوی کی‌روش درآمد اما عقب‌نشینی کرد. اسلامیان هم همین‌طور آمد جلو و یک چیزهایی گفت اما تعجب می‌کنم که چرا او هم عقب کشید! کی‌روش باید بداند که کارمند فدراسیون فوتبال ایران است و خواسته‌اش را باید به فدراسیون بدهد نه مطبوعات. یعنی چی که پیراهن، زمین و... نداریم و این مسایل را به مطبوعات اعلام کند. مگر تا حالا لخت بازی کرده‌ایم؟! چطور وقتی 100 هزار دلار را گرفتی همه چیز خوب شد. مگر برای بازی با گوام و هند در زمین شماره یک آزادی تمرین نکردید؟ طوری درباره کمپ تیم‌ملی صحبت می‌کند که نگو و نپرس! همین زمین کمپ تیم‌ملی به مراتب از زمین اردوی آفریقایی که شما بردید بهتر است بعد هم اگر زمین بد است، چرا نمی‌گذارید دیگر تیم‌ها در زمین شماره یک کمپ تمرین کنند؟! می‌گویند کی‌روش نمی‌گذارد در کمپ تیم‌ملی تمرین کنیم. حکایت، حکایت ضرب‌المثل ما شمالی‌هاست که می‌گوییم "نه خود خورم، نه کس دهم / گَنده کنم به سگ دهم!"
* به نظر می‌رسد کی‌روش پس از بازگشت به ایران پاسخ مصاحبه‌های شما را خواهد داد. شاید برای خودش دلایلی داشته باشد.
- شاید عیال دیگری داشته و دوباره درگیر شصتم است چون آنها مثل ما هفتم و چهلم ندارند. او بعد از چهلم فوت همسرش هم به ایران نیامد و احتمالا درگیر شصتم است که هنوز نیامده. آقای کی‌روش رفته گل بچیند برای همین است که نمی‌آید؟
* با همه این انتقادهایی که شما دارید اما کی‌روش بهترین مربی خارجی پس از انقلاب شناخته شد.
- اتفاقا این برنامه آقای کی‌روشی‌پور هم به نفع کی‌روش یکسویه بود و کسی به اینکه او این نظرسنجی را به دو قسمت تقسیم کرد، توجهی نکرد. درواقع با اعلام گزینه‌ها، رای برانکو را به سمت کی‌روش تغییر داد. جدا از اینکه کی‌روش در زمینه مربیگری تیم‌ملی موفقیت نداشته و برانکو از او موفق‌تر بوده، چرا که در جام ملت‌ها سوم، در بازی‌های آسیایی پوسان قهرمان و به جام‌جهانی هم صعود کرد. اما کی‌روش برای فوتبال ما چکار کرد؟ از این همه که بگذریم، اگر می‌خواست بین برانکو و کی‌روش نظرسنجی بگذارد، فقط باید بین آنها این نظرسنجی را برگزار می‌کرد نه اینکه با زیرکی استانکو و کرانچار را هم که در پرسپولیس مربیگری کرده بودند به گزینه‌ها اضافه کند که شاید بخشی از پرسپولیسی‌ها به این دو مربی رای داده باشند. آقای کی‌روشی‌پور با یک حرکت خودجوش و بدون مهندسی این کار را کرد. اگر فقط آرای این دو مربی را هم به برانکو اضافه کنیم، آن وقت خواهید دید که بهترین مربی خارجی پس از انقلاب برانکوست نه کی‌روش.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده