ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امیدهای ترکیه برای توافق لغو روادید با اروپا به ناامیدی تبدیل می‌شود

امیدهای ترکیه برای توافق لغو روادید با اروپا به ناامیدی تبدیل می‌شود

فارس/ وزیر امور اتحادیه اروپا ترکیه در مصاحبه با «بی بی سی» اعلام کرد: امیدهایش برای رسیدن به توافق با اروپا درباره لغو روادید شهروندان ترکیه در سفر به اروپا را از دست داده است.

«ولکان بوزکر» وزیر امور اتحادیه اروپا ترکیه به شبکه «بی بی سی» اعلام کرد که در حال از دست دادن امیدهایش برای رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا در خصوص لغو روادید شهروندان ترکیه که قصد سفر به اروپا را دارند، است.
وی با اشاره به تصمیمات دولت ترکیه درباره تغییر قوانین مبارزه با تروریسم برای آنکه طیف عظیمی از مخالفان دولت آنکارا از جمله خبرنگاران را نیز شامل شود، گفت تغییر قوانین مبارزه با تروریسم در ترکیه غیرممکن است.
اتحادیه اروپا تأکید دارد که ترکیه باید تعریف خود را از تروریسم محدودتر و همچنین چهار شرط کلیدی دیگر را محقق کند تا واجد شرایط لازم برای لغو روادید سفر به اروپا شود.
بوزکر چهارشنبه (دیروز) به بی بی سی گفت که امیدها برای سفر بدون اخذ روادید اروپا برای شهروندان ترکیه «کمتر و کمتر می‌شود».
وی افزود: مذاکرات در این زمینه به مرحله مهمی رسیده است و ترکیه از قبل اقدامات کافی انجام داده است.
این اظهارات وی بعد از یک روز نشست با اعضای ارشد پارلمان اروپا در «استراسبورگ» بود.
هفته گذشته، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به اتحادیه اروپا هشدار داد که آنکارا قوانین مبارزه با تروریسم خود را تغییر نمی‌دهد و گفت: «ما راه خود را می‌رویم، شما هم راه خود را بروید».
اتحادیه اروپا و گروههای حقوق بشری، آنکارا را متهم به استفاده از قوانین گسترده مبارزه با تروریسم برای ایجاد رعب و وحشت در خبرنگاران و سرکوب مخالفان کرده‌اند.
آنکارا این ادعاهای اتحادیه اروپا را رد کرده است و می‌گوید که به این قوانین برای مبارزه با گروههای شبه‌نظامی نیاز دارد.
خبرنگار بی بی سی گزارش کرد که توافق لغو روادید قرار بود تا پایان ژوئن سال میلادی کنونی اجرا شود اما بعید به نظر می‌رسد که این جدول زمانی اجرایی شود.
کمیسیون اروپایی اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که خرسند است از اینکه ترکیه اکثر 72 شرط مورد نیاز برای توافق لغو روادید با اروپا را اجرایی کرده است.
با اینحال تا زمانیکه تمامی شروط معین شده اتحادیه اروپا توسط ترکیه محقق نشود، توافقی برای لغو روادید شهروندان ترکیه برای ورود به محدوده اروپا صورت نمی‌گیرد.
این توافق در ازای آن پیشنهاد شده که ترکیه مهاجرانی که از دریای اژه به سمت یونان حرکت می‌کنند را کنترل کند به همین دلیل اتحادیه اروپا نگران است که در صورت عدم لغو روادید شهروندان ترکیه، آنکارا حاضر به کنترل مهاجران نشود.
طبق گزارش بی بی سی، پنج شرطی که هنوز ترکیه به منظور لغو روادید ورود به اروپا برای شهروندان ترکیه عملی نکرده شامل موارد زیر می‌شود:
فساد: ترکیه می‌بایست اقداماتی را در راستای پیشنهادات اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از فساد انجام دهد.
حفاظت اطلاعات: ترکیه می‌بایست قوانین مربوط به حفاظت اطلاعات شخصی را با استانداردهای اتحادیه اروپا هماهنگ کند.
یوروپل (پلیس اتحادیه اروپا): توافقی باید با آژانس اجرای قانون اتحادیه اروپا (پلیس اتحادیه اروپا) به نتیجه برسد.
همکاری قضایی: ترکیه باید با تمامی اعضای اتحادیه اروپا در موضوعات جنایی و قضایی همکاری کند.
قانون تروریسم: ترکیه باید قوانین مربوط به تروریسم خود را با استانداردهای اروپا هماهنگ کند.
ترکیه تهدید کرده است که اگر اتحادیه اروپا روادید شهروندان ترکیه را لغو نکند، از کنترل مهاجرانی که از طریق ترکیه به یونان می‌رود، عقب‌نشینی می‌کند.
سیل عظیمی از مهاجران و آوارگان از ترکیه وارد اروپا شده‌اند و موجب شده است یک بحران سیاسی بین کشورهای اتحادیه اروپا به وجود بیاید.
طبق توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، آوارگانی که غیرقانونی از 20 مارس وارد یونان شده‌اند در صورتی که درخواست پناهندگی نداده باشند یا اینکه درخواست پناهندگی آنها رد شود، باید به ترکیه بازگردانده شوند.
به ازای هر آواره سوری که به ترکیه بازگردانده می‌شود، اتحادیه اروپا موظف است یک شهروند سوری دیگر که درخواست قانونی پناهندگی در اروپا کرده است، پذیرش کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده