ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: لاریجانی؛ ورژن ٩٥

اعتماد نوشت: لاریجانی؛ ورژن ٩٥

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

بازگشت لاریجانی به اصولگرایی یا رجوع اصولگرایان به لاریجانی؛ اگر تا سه ماه پیش این اتفاق باورپذیر به نظر نمی‌رسید اما حالا می‌رود تا تبدیل به یک واقعیت شود. چه کسی فکرش را می‌کرد همان اصولگرایانی که چهار سال تمام علی لاریجانی را به لحاظ سیاسی تکفیر می‌کردند حالا برای شدت گرفتن احتمال تجدید ریاست او در بهارستان به دست افشانی بپردازند؟ لاریجانی هم از این وضعیت اصلا ناراضی به نظر نمی‌رسد. او در آستانه موقعیتی قرار دارد که می‌پندارد می‌تواند رکورد تکیه بر صندلی ریاست مجلس را بشکند. اما برای علی لاریجانی سال ٩٥ این کافی نیست. نشانه‌های زیادی وجود دارند که از خیز او برای پوشیدن ردای رهبری سیاسی اصولگرایان حکایت می‌کنند. اینکه این دور خیز نهایتا بتواند ختم به موفقیت شود یا خیر، بحث دیگری است. مهم این است که لاریجانی در شرایط فعلی این ظرفیت را در خود می‌بیند و رفتارهای او و اطرافیانش بر مدار همین خواسته تنظیم شده‌اند.
از لاریجانی «مطرود» تا «آخرین امید»
اردوگاه اصولگرایی، خصوصا بعد از خانه‌نشینی یازده روزه محمود احمدی‌نژاد تا همین اواخر به هم ریختگی و شکافی بی‌مانند را تجربه کرد. هیچ قدرتی نتوانست تار و پود از هم گسیخته اصولگرایان را دوباره به هم ببافد. آنقدری که در این چند سال اصوگرایان بر پیکر همدیگر زخم زدند و بر آن زخم نمک پاشیدند، هیچ رقیبی نتوانست با آنها چنین کند. صف‌کشی انتخاباتی مجلس نهم و حمله‌های متقابل، یکشنبه سیاه، حمله به لاریجانی در ٢٢ بهمن سال ٩٠ قم، سوال از احمدی‌نژاد در صحن مجلس و نمونه‌های پر شمار دیگر از همین دست، دعواهایی بود که نه حداقل تا دو دهه پیش از آن نمونه‌ای در سیاست داخلی کشور داشته باشد و نه غیر از اصولگرایان جریان دیگری یک طرف ماجرا بود. اصولگرایی هیچ کس را نداشت که بتواند حرف آخر را بزند و دامنه این وضعیت به هفتم اسفند سال ٩٤ رسید. به جایی که لاریجانی در مقام رییس مجلس در شهر قم هم نتوانست رای اول را بیاورد؛ به جایی که سایه محمدرضا عارف بر کرسی ریاست مجلس سنگین شد و لاریجانی یک‌شبه از جایگاه یک مطرود سیاسی برای اصولگرایان تندرو تبدیل به آخرین امید و سنگر مقاومت شد. زیست سیاسی اصولگرایان به طور جدی به خطر افتاد.
دو دستگی شدید آنها اگر با باز ماندن لاریجانی از رسیدن به کرسی ریاست مجلس دهم تکمیل می‌شد، اصولگرایان باید به استقبال کمای سیاسی طولانی مدتی می‌رفتند. این یعنی همه‌چیز به نفع علی لاریجانی است. او تبدیل به آخرین امید برای بالا ماندن پرچم اصولگرایی در سال‌های آینده شده است. موقعیتی که به نظر می‌رسد بهترین فرصت برای او باشد تا این پرچم را بالاتر از هر کس دیگری برای مدتی نامعلوم بر دوش خود بگیرد.
«ضرورت» برای بازگشت
علی لاریجانی در وضعیتی به مرکز توجه اصولگرایان بازگشته که آنها تقریبا هیچ چهره مرکزی دیگری را در میدان ندارند. روحانیون متنفذ این جریان در سال‌های اخیر نتوانسته بودند برای انشقاق اصولگرایان کاری کنند و چهره‌های سیاسی میانه میدان آنها هم خود عامل شکاف‌های بیشتر بودند. گوش اصولگرایان در شش سال اخیر پر شده بود از نصایح «بزرگان» برای پایان دادن به اختلافات. اما چیزی که آنها برای رسیدن به مرحله یکدست شدن دوباره می‌خواستند نه «نصیحت» و «موعظه سیاسی»، بلکه یک «ضرورت» بود؛ ضرورتی که اکنون در آستانه تشکیل مجلس دهم و در فاصله یک سال تا انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم رخ نموده است.
آنها زیر سایه همین ضرورت به این نتیجه رسیده‌اند که رهبری میدانی خود را به علی لاریجانی بسپارند، هر چند قسمتی از جریان اصولگرا باید تلخکامی رهبری میدانی علی لاریجانی را تحمل کند اما خوب می‌داند که این تلخکامی هیچگاه به اندازه تلخی واگذاری بیشتر صحنه به اصلاح‌طلبان و هواداران دولت حسن روحانی نیست. اما علی لاریجانی در این موقعیت نشان داده کسی نیست که بخواهد تنها به همین رهبری میدانی اکتفا کند. او اکنون در اردوگاه به هم ریخته اصولگرایی موقعیتی دارد که می‌تواند به چیزی بیشتر از اینها برسد؛ رهبری سیاسی اصولگرایان. حالا بهتر است صحنه را با این فرض مرور کنیم.
تنها گزینه رقبای دیروز
لاریجانی در نخستین گام‌ها بعد از انتخابات مجلس دهم چندین بار روی کمیته هفت‌نفره اصولگرایان را که خواستار دیدار با او بودند زمین زد. آنها می‌خواستند به علی لاریجانی پیشنهاد ریاست مجلس دهم را بدهند. این موضوعی بود که اثبات آن چندان سخت نیست. اصولگرایان جز علی لاریجانی کسی را نداشتند که بر راس مجلس بالا بکشند. احمد امیرآبادی فراهانی هم در همان روزها که تازه از رقابت سخت با علی لاریجانی در قم بیرون آمده بود، تایید کرد که «ما به دنبال آن هستیم تا به هر شکلی رییس مجلس دهم یک اصولگرا باشد». علی لاریجانی خوب می‌دانست تنها گزینه ممکن است و این همه دست رد زدن به سینه اصولگرایان نه تنها خطری برای او ندارد بلکه شاید باعث کرنش بیشتر آنها برابر او هم بشود. این یعنی قدری به سختی انداختن اصولگرایان تا بعد از رسیدن به هدف، قدر موقعیت به دست آمده را بدانند.
همزمان هم البته علی لاریجانی می‌توانست با این کار بیش از پیش در قامت یک «بزرگ‌تر» سیاسی برای اصولگرایان ظاهر شود. ژست او قرار بود این پیام را صادر کند که آنها به علی لاریجانی نیاز بیشتری دارند تا علی لاریجانی به آنها. این ژست در نخستین همنشینی نمایندگان منتخب مجلس دهم کامل‌تر از قبل شد. لاریجانی و اطرافیانش بی‌آنکه تلاشی کرده یا به صورت رسمی نشانی از تغییر موضع از خود بروز داده باشند، زیر سایه «ضرورت» زمان به مرکز رجوع اصولگرایان تبدیل شدند اما اگر این «ضرورت» از بین برود حتما مرکزیت لاریجانی و یارانش هم از بین خواهد رفت. برای همین است که لاریجانی افق‌های بیشتری را هدف قرار داده.
نفی پدربزرگ‌ها؛ گامی در مسیر رهبری سیاسی اصولگرایان
لاریجانی جز رهبری میدانی اصولگرایان در بهارستان که می‌توان آن را به رهبری میدانی کل این جریان بسط داد، به رهبری سیاسی اردوگاه اصولگرایی هم می‌اندیشد. جریانی که دیگر تشکل‌های روحانی قم نمی‌توانند آنها را راهبری کنند و هیچ مرجعی برای تصمیم‌گیری‌های عمده آن وجود ندارد.
از میدان به در شدن محمود احمدی‌نژاد، از سکه افتادن محمدباقر قالیباف و افول جایگاه سیاسی روحانیون متنفذ اصولگرا صحنه را برای لاریجانی خالی کرده تا او به فکر ایفای نقشی متفاوت در سیاست ایران باشد. او تمام موقعیت امروزش را در مرکزیت توجه اصولگرایان، به تنهایی کسب کرده و در این راه از اصولگرایان جز ضرب شصت‌های گاه و بی‌گاه چیزی ندیده و این یعنی آنکه منت او تا مدت‌ها به عنوان یک منجی بر سر اصولگرایان خواهد بود. این موقعیتی است که علی لاریجانی نمی‌خواهد از دست بدهد.
هر چند برای مشخص شدن میزان توفیق او در این راه اما و اگرهای زیادی در میان است. ولی نکته اینجاست که به نظر می‌رسد لاریجانی این راه را انتخاب کرده تا رهبری سیاسی و میدانی اصولگرایان را به صورت یکجا داشته باشد.

*احسان بداغی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X