ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

می گویم: آقا شما صحبت کنید!

به مناسبت میلاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، بخش مهدویت تبیان با یکی از فعالان فرهنگی در حوزه مهدویت، مصاحبه ای داشت. معتقدیم که آشنایی و معرفی این عزیزان موجب تعامل هرچه بیشتر مجموعه های فرهنگی و منشاء خیر و برکت در این عرصه خواهد شد. گفتگوی صمیمی ما با آقای سید محمد زاهدی، موسس و طراح سایت عصر انتظار، درباره دغدغه های فرهنگی و موانع فعالیت و امیدهای پیش رو است که گفتگوی جذاب و مفیدی را برای مان رقم زد. مصاحبه از: سیدعلی درچه ای-بخش مهدویت تبیان سید محمد زاهدی

ضمن معرفی بفرمایید دلیل ورود شما به حوزه مهدویت چیست و با چه انگیزه ای سایت عصر انتظار را راه اندازی کردید؟
پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت فضای مجازی همچون فضای حقیقی، با تعدادی از دانشجویان تصمیم به فعالیت فرهنگی در فضای مجازی گرفتیم. همچنین بنابر نظر رهبری که فرمودند: «هر پیامی که می خواهیم انتقال دهیم اگر در قالب هنر نباشد اثر بخشی لازم را ندارد» ما نیز بنا را بر کار فرهنگی در قالب هنر که ابزاری فوق العاده گذاشتیم. اینکه ما چقدر موفق بودیم و چقدر نه را باید از مخاطبین بپرسیم. در حوزه مهدویت بر خلاف تصور غلطی که وجود دارد که باید برای بعد از ظهور فکر کنیم، اعتقاد داریم که بعد از ظهور خود فرمانده می آید و فکر می کند. ما سعی کردیم که آنچه منتظر واقعی قبل از ظهور نیاز دارد را در قالب هنری ارائه کنیم.
در مورد وظایف منتظران به ذهنمان رسید که باید برای تحقق مطالباتی که ولی امر از ما کردند، تلاش کنیم. درباره مطالبات رهبری شروع به کار کردیم، ما حصل آن چیزی است که الان اتفاق افتاده است. برای ورود به بخشی از مطالبات رهبری، مطالعه شد و از مراکزی که کارشان استخراج و نشر فرمایشات ایشان است، استفاده کردیم. بخشی هم صحبت های روز حضرت آقاست. به عنوان مثال در همین چند روز اخیر در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی، حضرت آقا فرمودند: «یار مهربان و مقتدر» برای همین پوستری با این عنوان تهیه کردیم. قاعدتا این پیام به ما ارتباطی ندارد چون نیروی انتظامی نیستیم ولی رساندن این پیام به عزیزانی که در نیروی انتظامی فعالیت می کنند، وظیفه ماست.
فعالیت سایت عصر انتظار در حوزه مهدویت چگونه است؟

 مجموعه هایی که دوره شهید مطهری یا دوره های مطالعاتی برگزار می کنند، به موازات این دوره ها چقدر دوره ی مطالعه صحبت های امام و حضرت آقا وجود دارد؟! به نظر من مهمترین وظیفه ما مطالعه ی صحبت های گذشته و امروز رهبر است.

در دو حوزه هنری و محتوایی کار می کنیم که در بخش هنری جملات کوتاه همراه با پوستر تولید می شود و در حوزه محتوایی سعی کردیم که تکثیر کننده مطالب مراکز مهدویت که به صورت تخصصی کار کرده اند، باشیم تا تولید کننده. حضرت آقا جایی فرمودند: ما محتوای مذهبی خوب داریم ولی منتشر نشده است. برای همین در بخش هنری سرمایه گذاری کردیم و محتوا را در قالب هنری ارائه می کنیم. از آنجا که به لطف خدا و اهل بیت سایت عصر انتظار از بازدید کننده خوبی برخوردار است، کارهای ما مورد استفاده قرار می گیرد.
آیا وابسته به نهاد خاصی هستید و هزینه های شما از منبع مشخصی تامین می گردد؟
خیر. فعالیت ما کاملا مردمی می باشد و هزینه ها توسط گروه عصر انتظار تامین می شود. روی تولیدات عصر انتظار هیچگونه نشانه و آدرسی نمی بینید. نگاه ما اقتصادی نیست زیرا اعتقاد داریم که کاسبی با هنر، تعالی کار را از دست خواهد داد. ولی بالاخره جهت تامین هزینه ها با توجه به گزاف بودن هزینه های تولیدی باید اندیشید. به نظر من اگر ارگان های مختلفی که در کشور عهده دار مسئله فرهنگ هستند، اگر بجای مجموعه داری، برون سپاری می کردند و به مجموعه های مردمی واگذار می کردند، کمک شایانی صورت می گرفت. حضرت آقا به دولت تاکید کردند که از گروه های خودجوش مردمی حمایت کنند. البته ما که ندیدیم ولی انشاء الله دولت این کار را انجام می دهد.

سید محمد زاهدی

از متولیان عرصه فرهنگ در کشور چه انتظاری دارید؟
شهریور ماه گذشته رهبر فرمودند که به خاطر مسائل فرهنگی از خواب می پرم. متولیان امر فرهنگ به طور کلی عهده دار دو وظیفه هستند. اول تولید محصولات فرهنگی، دوم جلوگیری از محصولات مضر فرهنگی. قطعا جلوگیری از تولیدات مضر به عهده دولت است و آن طور که باید ما نمی توانیم ورود داشته باشیم ولی برای تولید محصولات فرهنگی، مجموعه های فرهنگی حزب اللهی می توانند ورود پیدا کنند. همیشه حمایت ها مالی نیست، اجازه استفاده از امکانات موجود نیز نوعی حمایت می باشد.
فعالیت فرهنگی در حوزه مهدویت در جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟
امروزه بحث مهدویت بسیار مهم و حائز اهمیت است که متاسفانه هنوز خوب کار نشده است. هنوز این تصور غلط در جامعه رواج دارد که اگر امام بیاید، وظیفه اش کشتن است. تبیین رافت و مهر امام در قالب تولیدات هنری انجام نشده است. آیا وقت آن نرسیده است که فیلم مهدوی داشته باشیم؟! در حوزه مهدویت پرفروش ترین محصولات مربوط به علائم ظهور و آخرالزمان است. در صورتی که باید بدانیم در زمان غیبت وظیفه ما چیست؟ باید باور داشته باشیم که ما می توانیم زمینه ساز ظهور شویم.
آیا با جامعه ی فرهنگی که از قشر خودمان هستند، صحبتی دارید؟

روی تولیدات عصر انتظار هیچگونه نشانه و آدرسی نمی بینید. نگاه ما اقتصادی نیست زیرا اعتقاد داریم که کاسبی با هنر، تعالی کار را از دست خواهد داد

سخن من به جامعه فرهنگی هم تیپ خودمان که پیرو خط آقا هستند، است. سوال من این است که مجموعه هایی که دوره شهید مطهری یا دوره های مطالعاتی برگزار می کنند، به موازات این دوره ها چقدر دوره ی مطالعه صحبت های امام و حضرت آقا وجود دارد؟! به نظر من مهمترین وظیفه ما مطالعه ی صحبت های گذشته و امروز رهبر است. ما شاهد هستیم که رهبر یک مطلب را طی سالهای متوالی تکرار می کند و این نشان دهنده ریشه دار بودن آن مسئله است و از طرفی نیز معلوم می شود که جامعه هنوز به آن مطلب نرسیده است. زیرا اگر می رسید، ولی امرمان تکرار نمی کرد یا شاهد تغییر و رشد در بیانات رهبر نسبت به آن مطلب بودیم. اما متاسفانه شاهدیم که دوباره تکرار می شود. البته در فضای مجازی تولیدات بسیار خوبی صورت می گیرد که به دنبال کپی نیستند و بدون لوگو محصولات خود را نشر می دهند که امیدوارم روز به روز افزایش یابد.
شما اگر بخواهید یک جمله به حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بگویید، چه می گویید؟
من در این مورد خیلی فکر کرده ام. اگر به من بگویند که فقط به اندازه یک جمله فرصت دارم که با حضرت صحبت کنم، می گویم: «آقا شما صحبت کن» بهترین حرف چیزی است که او بگوید. من چه چیزی می خواهم به او بگویم. او که می داند عشق من است. من می خواهم که آقا صحبت کند.
_____________________________
بسیار گفتگوی خوب و مفیدی بود. تیبان از شما به خاطر شرکت در این گفتگو تشکر می کند و برای شما و همه فعالین فرهنگی آرزوی موفقیت می نماید.اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت تبیان-مهدویت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-مهدویت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده