ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سنگ اندازی های عربستان در برگزاری حج

سنگ اندازی های عربستان در برگزاری حج

آخرین خبر/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان حج و زیارت امروز برای تعیین و تکلیف حج به دیدار مراجع عظام تقلید رفتند و پیرامون این موضوع به رایزنی پرداختند.

علی جنتی صبح امروز ابتدا به دیدار با آیت‌الله موسوی اردبیلی رفت و گفت: تلاش می‌کنیم بحث حج را با سعودی‌ها حل کنیم، به این منظور هیأتی را اعزام کردیم تا به مذاکره با آنها بپردازند ولی آنها با کارشکنی حاضر به دادن ویزا به تیم مذاکره کننده نمی‌شدند.

وی با بیان اینکه برخوردهای سعودی‌ها سرد و نامناسب بود، گفت: در این مذاکره در زمینه ویزا، حمل و نقل هوایی و تامین امنیت حجاج مطالبی مطرح شد اما عربستان سعودی در زمینه روادید هیچ قولی به حجاج ایرانی نداده که در مجموع نشان می‌دهد شرایط برای اعزام حجاج آماده نیست.

وزیر ارشاد ادامه داد: ما تلاش خود را می‌کنیم تا اگر شرایط مساعد فراهم نشد معلوم شود کارشکنی از سوی آنها بوده است.

اوحدی: زمانی برای تمهیدات حج نداریم

اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت هم در این دیدار با اشاره به تعلل عربستان در پاسخ گویی اظهار کرد: متاسفانه عدم پاسخگویی عربستان باعث شده است تا ما زمان کافی برای انجام تمهیدات لازم نداشته باشیم و وارد محدوده زمانی قرمز شویم.

وی به عدم هماهنگی بین وزارت حج، خارجه و کشور عربستان اشاره و تاکید کرد: این سه وزارت خانه دارای اختلافات داخلی هستند و همانطور که می دانید هفته گذشته وزیر حج عربستان تغییر کرد.

رئیس سازمان حج گفت: ما از موضع عزت با عربستان وارد مذاکره شدیم و تاکید کردیم 4شرط اساسی ما باید رعایت شود.

جنتی هم در ادامه افزود: در مذاکرات، عربستان مواردی را به صورت تحکمی ارائه دادند که ما قبول نکردیم. وی افزود: از جمله این موارد عدم برگزاری مراسم در هتل ها، سرکشی نکردن به سایر بعثه ها بود. وزیر فرهنگ تاکید کرد: در مورد روادید هم هیچ قولی ندادند و ما هم صدور روادید در کشور دیگر را نمی پذیریم. وی یادآور شد: زمان را از دست داده ایم در حالی که همه تلاش خود را کرده ایم و بنا بر فرموده مقام معظم رهبری هر چه در توان بود گذاشتیم و کوتاهی نکرده ایم.

هواپیمای ایران مجوز ورود به عربستان را ندارد

وزیر ارشاد و رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به دیدار آیت آلله سبحانی در قم رفت و به ارائه گزارشی از روند مذاکرات حج پرداخت. اوحدی ادامه داد: علی رغم پروتکل سیاسی ما چهار نامه به وزیر حج عربستان فرستادیم تا در خصوص حج مذاکرات انجام شود. وی افزود: شرکت هوایپیمایی عربستان هفته پیش اعلام کرد که شرکت های هواپیمایی ایران مجوز ورود به این کشور را ندارند.

اوحدی ادامه داد: متاسفانه در فاجعه منا بیش از هفت هزار زائر مظلومانه به شهادت رسیدند اما رسیدگی عربستان بسیار نامناسب بود چنانچه بیش از پنج هزار پیکر را در 25کانتینر زیر آفتاب نگه داشتند. وی گفت: زمانی که در مذاکرات موضوع امنیت را مطرح کردیم خیلی پاسخگو نبودند و گفتند ما میزبان هستیم و تمهیدات را داریم با این حال ما 20راهکار ارائه کردیم که در ابتدا با استقبال آنان مواجه شد.

آیت الله سبحانی: امنیت و حفظ عزت دو شرط اساسی ایران برای تمتع است

آیت الله سبحانی مرجع عالیقدر تقلید نیز در این دیدار گفت: مسئله حج بسیار مهم است و اگر نتوانستید از این راه نتیجه بگیرید راه های سیاسی دیگر را در پیش گیرید.

وی در ادامه افزود: اطمینان از تامین امنیت و حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی دو شرط اصلی و اساسی است و عربستان باید این دو شرط را قبول کند ضمن اینکه سازمان حج و زیارت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پیگیری های خود را انجام دهند.

آیت الله سبحانی تاکید کرد: برای برگزاری حج حداقل شرایط را قائل شوید و اگر این دو شرط را عربستان پذیرفت مستحبات را کنار بگذارید. وی یادآور شد: عربستان برای پذیرش زائران اراده جدی ندارد چرا که اگر داشت قدمی در این راستا بر می‌داشت ،با این وجود مایوس نشوید و راه های سیاسی دیگر باز است تا اصل مسئله حج از بین نرود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدارهای امروز خود به دیدار آیت الله مکارم شیرازی رفت و گفت: پیش بینی ما این است که امسال حج برگزار نخواهد شد چرا که ما بر چند نکته تاکید اساسی داریم و اگر هم شرایط فراهم شود باز هم دولت عربستان سخت گیری هایی را خواهد داشت.

وی در ادامه افزود: حتی ممکن است مردم عربستان که تحت تبلیغات شدید علیه ایران و شیعه هستند هم برخورد نامناسبی با زائران داشته باشند. جنتی تاکید کرد: از چهار ماه قبل سازمان حج و زیارت پیگیری های خود را انجام داده است و در سفری که برای مذاکرات به عربستان داشتند با مشکلاتی مواجه بودند.

آیت الله مکارم شیرازی: باید فکر حج را از سر بیرون کنیم

آیت الله مکارم شیرازی گفت: باید فکر حج را از سر بیرون کنیم چرا که ما خواهان حجی عزتمندانه هستیم. این مرجع تقلید ادامه داد: علائم نشان می دهد که قصد عربستان توهین است و من معتقدم که با این شرایط باید فکر حج را از سر بیرون کنیم ضمن اینکه مردم هم به حج با ذلت مایل نیستند. وی افزود: عربستان خود را مالک حرمین می داند و می خواهد انتقام یمن، سوریه و عراق را از طریق حج بگیرد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه برخورد عربستان سیاسی و انتقامی است تاکید کرد: چنین حجی را نه خدا می پسندد و نه مردم.

وی بیان داشت: حتی اگر عربستان پیشنهاد برگزاری حج را دهد شما بگویید به دلیل فرصت کم نمی توانیم سرویس دهی به زائران را انجام دهیم بنابراین باید فکر حج امسال را از سر به در کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: ما حجی می خواهیم که عزتمندانه باشد چرا که کشور ما در خاورمیانه حرف اول را میزند و دلیلی ندارد که در مقابل یک مزدور آمریکا سر فرود بیاوریم. وی گفت: به هر حال باید دور حج امسال را قلم بگیریم چرا که حج امسال عملی نیست.

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: باید اهرم های فشار داشته باشیم تا عربستان خود را مالک حرمین نداند از این رو باید این طرح که اداره حرمین از نظر حج در اختیار سازمان همکاری های اسلامی باشد را دنبال کنیم.

وی همچنین گفت: مردم هم از نرفتن به حج ناراضی نیستند و خدا کند کسی برای تمتع از طریق کشورهای دیگر برای گرفتن روادید اقدام نکند تا حرمتش در کشور عربستان حفظ شود.

افزایش قیمت عمره از سوی عربستان

اوحدی رئیس سازمان حج هم در ادامه این دیدارها گفت: وزیر حج جدید عربستان قیمت عمره را افزایش خواهد داد. وی افزود: پس از موضع گیری شما در خصوص حج، پاکستان، مالی و الجزایر هم موضع خوبی گرفتند و اعلام کردند که برای موضوع حج باید تدبیر جدی اندیشیده شود. رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: ما در مذاکرات یک سوال ساده مطرح کردیم و پرسیدیم چه تمهیداتی برای امنیت زائران در نظر گرفته اید که آنان پاسخ شفافی نداشتند.

اوحدی یادآور شد: یکی دیگر از مواردی که سازمان حج و زیارت به شدت بر روی آن تأکید داشت حفظ عزت و کرامت زائران بود.

*آیت الله نوری همدانی: در زمان حضرت امام خمینی(ره) حج تمتع یکسال تعطیل شد


در ادامه دیدار با مراجع تقلید، آیت الله نوری همدانی نیز گفت: در زمان حضرت امام خمینی(ره) هم یکسال حج تمتع تعطیل شد. وی افزود: ما می خواهیم عزت اسلام و امنیت مسلمانان حفظ شود از این رو مطلب نباید به گونه ای عنوان شود که عربستان راه نمی دهد. آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه هدف اسلام عزت است، تصریح کرد: مستطیع حج اگر احساس خطر می کند واجب نیست که برود. وی تأکید کرد: روش و منطق عربستان استکباری و صهیونیستی است و حاضر نیستند در برابر ما سر خم کنند. آیت الله نوری همدانی یادآور شد: اگر عربستان شروط ایران را نپذیرد ما هم نمی گذاریم زائری به حج برود.

وی تصریح کرد: ممکن است برخی زائران از طریق کشور دیگری به حج بروند اما اگر موضع گیری ما نرفتن به حج باشد باید کاری کنیم که زائران از هیچ راهی نروند و در این موضوع فرقی بین شیعه و سنی نیست.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X