ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بازی دوگانه امریکا با بانک‌های اروپایی

بازی دوگانه امریکا با بانک‌های اروپایی

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

وزیر خارجه امریکا از مسئولیت‌های خود در رابطه با برجام شانه خالی کرده و می‌گوید همکاری نکردن بانک‌های اروپایی با ایران ربطی به امریکا ندارد. جان کری یک روز قبل از ملاقات با بانکداران انگلیسی این اظهارات را به زبان آورد؛ جایی که گفته می‌شود او قرار است به آنها اطمینان بدهد که امریکا سد راه مبادلات مالی بانک‌های اروپایی با ایران نخواهد شد. همزمان با سخنان کری، سخنگوی کاخ سفید با گفتن اینکه ایران در حد انتظاراتش از برجام منتفع نشده، خرسندی پنهان واشنگتن از روند جاری مبادلات مالی با ایران را نمایان کرد.
 جان کری، وزیر خارجه امریکا در جریان «نشست مبارزه با فساد» در لندن به بحث‌هایی که درباره کارشکنی امریکا در مبادلات مالی ایران مطرح می‌شود واکنش نشان داد و به خبرنگاران گفت: «اگر این شرکت‌ها نمی‌خواهند با ایران وارد معامله شوند و اگر قرارداد تجاری خوبی (برای معامله با ایران) نمی‌بینند، نباید از امریکا به عنوان بهانه (برای معامله نکردن) استفاده کنند، (استفاده از این بهانه) عادلانه و دقیق نیست.» کری افزود: «این مهم است که شفافیت وجود داشته باشد و شفافیت این است که بانک‌های اروپایی مطلقاً آزادند برای نهادهای ایرانی که در فهرست تحریم‌ها نیستند حساب باز کنند، تجارت کنند، پول رد و بدل کنند، یک توافق تجاری قانونی را تسهیل کنند، آن را پشتیبانی کنند، وام بدهند، همه اینها مطلقاً آزاد است.»
با گذشت بیش از سه ماه از اجرای برجام، مقام‌های دولتی در ایران می‌گویند که تهران نتوانسته به دارایی‌های بلوکه‌شده خود در بانک‌های اروپایی دست پیدا کند. جان کری در حالی می‌گوید که همکاری نکردن بانک‌ها با ایران ربطی به امریکا ندارد که به دلیل پابرجا ماندن تحریم‌های مربوط به نقل و انتقالات مالی از طریق دلار ایران نمی‌تواند دارایی‌های آزاد شده در چارچوب برجام را به ارزهای معتبری مانند دلار مبادله یا وارد کشور کند. باقی ماندن این تحریم‌ها علیه ایران باعث شده بانک‌های بزرگ اروپایی به خاطر نگرانی از اقدامات تنبیهی امریکا از داد و ستد با ایران خودداری کنند. کری با برگزاری نشست‌هایی با روسای بانک‌های انگلیسی و اروپایی تلاش می‌کند نشان دهد که آنها مشکلی با کار کردن این بانک‌ها با ایران ندارند. او قرار است امروز در لندن با نمایندگان بانک‌های انگلیسی و اروپایی در مورد معامله با ایران ملاقات کند. یک منبع بانکی به خبرگزاری رویترز گفت که ایران، محور اصلی این مذاکرات خواهد بود و نمایندگان شماری از بانک‌های اروپایی نیز در این دیدار حضور خواهند داشت. جان کری پیش از این نیز با نمایندگان بانک‌های اروپایی دیدار کرده است که بنابر گزارش پایگاه خبری تحلیلی المانیتور این نشست برای اطمینان دادن به این بانک‌ها موفقیت‌آمیز نبوده است. تحلیلگران معتقدند اینگونه نشست‌ها بانک‌ها اروپایی را قانع نخواهد کرد با ایران وارد معامله شوند چرا که آنها نیاز به تضمین کتبی از سوی واشنگتن دارند. تریتا پارسی، بنیانگذار و رئیس فعلی شورای ملی ایرانیان امریکا (نایاک) در صفحه توئیتر خود نوشت که در زمان تحریم‌ها، امریکا بانک‌ها را به شدت ترسانده است و تضمین شفاهی مبنی بر اینکه تجارت با ایران آزاد است برای فروریختن ترس بانک‌ها کافی نخواهد بود. فواد ایزدی استاد دانشگاه مطالعات جهان نیز در گفت‌وگو با «جوان» گفته است: «اینکه وزیر خارجه امریکا به صورت شفاهی این مسئله را اعلام می‌کند تأثیر نخواهد گذاشت چراکه اظهارات شفاهی نمی‌تواند مورد استناد بانک‌ها باشد؛ این بانک‌ها به صورت کتبی به امریکا تعهد داده‌اند که با ایران کار نکنند. اگر این بانک‌ها بخواهند با ایران کار کنند باید وزارت دارایی امریکا به آنها به صورت کتبی اجازه بدهد اما امریکا نمی‌خواهد این کار را انجام دهد.» وزارت خزانه‌داری امریکا نه تنها حاضر نیست به بانک‌ها تضمین کتبی بدهد بلکه با صدور دستورالعملی برداشت خود از توافق هسته‌ای را منتشر کرده است که در آن بر ممنوعیت معاملات دلاری با ایران تأکید شده است. «این دستورالعمل که اندکی پس از اجرای توافق هسته‌ای صادر شده با ایجاد ترس و واهمه در بین بانک‌های خارجی، آنها را از برقراری ارتباط با ایران دور داشته است.»
کاخ سفید: چیزی عاید ایران نشده است
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت: «مخالفان ما علاوه بر این می‌گفتند که این توافق سبب می‌شود صدها میلیارد دلار به اقتصاد ایران تزریق خواهد شد، این هم اتفاق نیفتاد و ما شاهد این هستیم که مقامات ایرانی می‌گویند آنچه انتظار داشته‌اند را از رفع تحریم‌ها دریافت نکرده‌اند. بنابراین انتقادات از توافق هسته‌ای اشتباه بود و ثابت شد که تلاش‌های ما برای دفاع از توافق تا چه حد مبتنی بر حقیقت بوده است.» به نظر می‌رسد منظور جاش ارنست از منتقدان برجام اشاره به لابی‌های صهیونیستی و سعودی و همچنین بعضی سیاستمداران مخالف سرسخت امریکایی است که در جریان مذاکرات با اعلام اینکه تزریق میلیاردها دلار به ایران باعث افزایش قدرت آن در منطقه خواهد شد. از سوی دیگر، این اظهارات می‌تواند تأییدکننده خرسندی امریکا از مسدود ماندن دارایی‌های ایران باشد. ارنست گفت: من از شما و منتقدان توافق می‌خواهم که به حقایق نگاه کنند و نتایج را ببینند. ما می‌توانیم فعالیت‌های ایران را راستی آزمایی کنیم و حقایق روشن است. امنیت ملی امریکا و امنیت اسرائیل و دیگر متحدانمان در منطقه با این توافق تأمین شده است.
شرمن: ناآرامی‌های 88، کورسوی امید بود
«وندی شرمن» معاون سابق وزیر خارجه امریکا در نشستی که اخیراً در اندیشکده «بیکر» دانشگاه «رایس» برگزار شد، به تشریح جزئیات و پشت صحنه‌های کمتر مطرح شده مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخته است. وی در این سخنرانی که در اواخر فروردین انجام شده، با اشاره به اینکه تحریم‌ها علیه ایران «مؤثرترین رژیم تحریم‌هایی بودند که تاکنون اعمال شده‌اند و در نتیجه آنها اقتصاد ایران به شدت ضعیف شد» خاطر نشان کرده: «اما آن تحریم‌ها هرگز برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نکرد، هرچند موجب شد که ایران پای میز مذاکره بیاید.»
شرمن همچنین به مسائل داخلی ایران پرداخته و «ناآرام شدن تهران پس از انتخابات سال 1388» را به عنوان «سو سویی برای امیدواری» توصیف کرد. وی سپس افزود: «اما نتایج انتخابات بعدی، کورسویی از امید بود. ایرانی‌ها حسن روحانی را انتخاب کردند، یک روحانی محافظه‌کار که از سوی رهبر عالی تأیید شده بود. اما او حداقل درک می‌کرد که آینده ایران به اصلاحات اقتصادی وابسته است. او می‌دانست که برای شکوفایی اقتصادی ایران، باید تحریم‌ها رفع شده و انزوای ایران پایان یابد. مشخص شد که بالاخره رئیس‌جمهور اوباما با کسی طرف است که می‌توان با او مذاکره کرد.» وزیر خارجه امریکا همچنین با اشاره به اینکه «ایران به دانش هسته‌ای مسلط شده بود و ما هم گزینه نظامی واقعی‌ای داشتیم» تأکید کرد: «اما حمله نظامی دانش ایران را نابود نمی‌کرد و آن وقت ایران چند سال بعد دوباره به صورت مخفی برنامه هسته‌ای خود را از سر می‌گرفت و نه تنها مشکل حل نمی‌شد، بلکه مشکلات بیشتری ایجاد می‌شد.»
پرتاب خودکار به عراقچی
شرمن در ادامه با بیان اینکه کری در طول مذاکرات بر تأثیرات ایجاد رابطه شخصی با طرف مقابل واقف بود، گفت در سطح کارشناسان هم بین هر دو طرف روابط شخصی شکل گرفت. وی سپس به جزئیاتی بیشتر درباره یکی از جلسات بین تیم مذاکره کننده ایرانی و امریکایی اشاره کرد و گفت: «این جلسه آنقدر سخت بود که وزیر کری بر خلاف رویه معمول و مشخصه شخصیتی‌اش، دستش را آنقدر محکم روی میز کوبید که خودکارِ روی میز به هوا بلند شد و به همتای من عباس عراقچی برخورد کرد.» شرمن در پاسخ به این سؤال که آیا مورد مشخصی بوده که به واسطه روابط شخصی طرفین حل شود، از بیان جزئیات خودداری کرد، اما گفت: «موارد زیادی رخ داد که وضعیت دشواری پیش می‌آمد و جان کری به اتاق ظریف می‌رفت یا وزیر ظریف به اتاق او می‌رفت و آن‌ها این مسئله را با هم در میان می‌گذاشتند، یکی از این موارد (جدال لفظی کری و ظریف) به رسانه‌ها هم کشیده شد.» وی افزود: «اینکه وزیر کری را به چنین وضعی (عصبانیت) برسانید، کار ساده‌ای نیست، چون او انسان بسیار صبور و بخشنده‌ای است. آن زمان در ناهارخوری ساختمان در وین بودیم که من ناگهان از پشت دیوار صدای داد و فریاد شنیدم. چراکه آنها در صورت لزوم سر هم فریاد هم می‌زدند. آنهایی که آقای ظریف را بشناسند، می‌دانند که او خیلی خوب فریاد می‌زند و بسیار احساسی است. تصور می‌کنم که آن رابطه شخصی کاملاً مورد نیاز بود.»
شرمن در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا «صد میلیارد دلار آزاد شده به واسطه برجام» در فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به کار گرفته نمی‌شود، گفت: «افسانه‌سازی‌ها در مورد این «صد میلیارد» واقعاً اعجاب‌برانگیز است. اولاً بگویم که این پول امریکا یا پول مالیات‌دهندگان امریکایی نیست. این‌ها دارایی‌های ایران بودند که در بانک‌های خارجی و نه امریکایی، بلوکه‌شده بودند. در بانک‌هایی در امارات، در ژاپن، در کره بودند. همه آنها هم دارایی‌های بلوکه‌شده ایران هستند در بانک‌های خارجی.»
وی افزود: «ثانیاً، در مورد مبلغ 100 میلیارد دلار، اینکه برآورد ما و وزارت خزانه‌داری این است که ممکن است، ممکن است که نهایتاً تا 50 میلیارد دلار بتواند به ایران بازگردد، چراکه باقی این مبلغ یا اقساط عقب‌افتاده وام‌های ایران هستند یا مبالغی که متعلق به چین هستند و چین هم می‌خواهد آنها را پس بگیرد.» شرمن ادامه داد: «نهایتاً، به نفع ایران نیست که این مبالغ را به داخل کشور منتقل کند، چراکه ایران این پول را در خارج کشور برای انجام تجارت نیاز دارد و اگر پولی در خارج نداشته باشد، نمی‌تواند معامله تجاری کند.» رئیس سابق تیم مذاکره‌کننده امریکایی افزود: «نکته مهم که بسیار حائز اهمیت است، این است که شکی وجود ندارد که ایران می‌تواند این پول را برای مقاصد دیگر استفاده کند و سؤالی وجود ندارد که با رفع تحریم‌ها، اقتصاد ایران می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد و شک ندارم که با بهبود وضعیت اقتصادی، سپاه پاسداران هم پول بیشتری به دست می‌آورد. اما می‌خواهم به شما یادآوری کنم که سپاه پاسداران و نیروی قدس، با همان مبالغ کم، توانسته بود کارهای زیادی انجام دهد.»


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده