ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هاشمی رفسنجانی: مخالفان برجام اشتباه می‌کنند

هاشمی رفسنجانی: مخالفان برجام اشتباه می‌کنند

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

سال‌هاست که به واسطه مسئولیتی که در نهادهای مختلف کشور داشته و دارد، ساکن پایتخت است. اما هر زمان که فرصتی پیش بیاید، آماده سفر است. در گذشته هم این چنین بود. «آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی» چه در خاطرات خود و چه در کلام فرزندانش، علاقه زیادی به سفر دارد. او معمولا تعطیلات نوروز را به همراه خانواده در سفر می‌گذراند و در سال، یک یا دو بار به مشهد مقدس سفر می‌کند. این تمام سفرهای مردی است که ۸۱ سال دارد. او با خود عهد کرده است که تا آخرین نفس، هرچه در توان دارد، به پای ایران و انقلاب بگذارد. هاشمی سال‌هاست که از تمام وجودش برای آبادی ملک و رفاه ملت مایه گذاشته است. او چه آن زمان که در زندان‌های رژیم پهلوی، زیر دست دژخیمانی که زخم به جانش می‌زدند و چه امروز که تندروها و دلواپسان به زخم زبان، روح و دلش را زخم می‌زنند، همین مرام را داشته و دارد.
آمده‌ام خسته نباشید بگویم
حال آیت‌ا... بعد از سال‌ها به گیلان سفر کرده است. هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه، برای سفری دو روزه به استان سبز گیلان وارد شد و در فرودگاه سردار جنگل رشت، مورد استقبال مسئولان این استان قرار گرفت. آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در بدو ورود به رشت و در جمع خبرنگاران، گفت: «گیلان، یکی از جاهایی است که نمی‌شود به آنجا نیامد و بنده، چند سالی بود که نیامده بودم.» او در ادامه درباره علت سفرش به استان گیلان اظهار داشت: «به گیلان آمدم تا به مسئولان این استان خسته نباشید بگویم.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در باب برنامه‌های این سفر دو روزه به خبرنگاران گفت: «بازدید از منطقه آزاد انزلی و دانشگاه آزاد اسلامی، از جمله برنامه‌های سفرم به گیلان است.» او خاطرنشان کرد: «تا پنجشنبه میهمان مردم گیلان هستم و سپس باز می‌گردم.» بازدید از منطقه آزاد انزلی، مجتمع تفریحات دریایی این منطقه، سایت‌های تجاری و صنعتی منطقه آزاد، تالاب بین المللی انزلی، پارک ملی بوجاق و دانشگاه آزاد اسلامی انزلی از جمله برنامه‌های سفر روز گذشته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود. بازدید از حوزه علمیه امیرالمومنین (ع) رشت و آزادراه رشت- قزوین از دیگر برنامه‌های آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در سفر به گیلان است.
تنها راه موفقیت، ارتباط با دنیاست
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی روز چهارشنبه در بازدید از طرح‌های عمرانی منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: «ایران از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند چون خورشیدی در منطقه بدرخشد، ایران امن است و دنیا به ما احتیاج دارد.» او خاطرنشان کرد: «ما با تجربه‌ای که در ۲ سال نخست انقلاب در مقابله با تروریسم حاد به‌دست آورده‌ایم، می‌توانیم به دیگران برای مقابله با تروریسم کمک کنیم.» آیت‌ا... هاشمی با بیان این که تنها راه موفقیت، تقویت روابط با دنیاست، افزود: « نمی‌گوییم مخالفان برجام، دلسوز نیستند، اما اشتباه می‌کنند و بدون توجه به ارقام و اعداد محاسبه کرده‌اند.» او ادامه داد: «برجامی که انجام شد، یک طرفه نیست و طرف مقابل، بیش از ما به این برجام احتیاج دارند چراکه می‌دانند در منطقه، کشوری مثل ایران وجود ندارد و ایران می‌تواند در منطقه تاثیرات اساسی بگذارد و با این دیدگاه باید روابط را پی‌گیری کرد.» آیت‌ا... هاشمی یادآور شد: «در حال حاضر منطقه به عنوان کانون خطری برای دنیا تبدیل شده، تروریسم یک جریان خطرآفرین است و دنیا به این زودی‌ها نمی‌تواند از شر تروریست‌ها خلاص شود.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: «الان آنها از طریق فضای مجازی، مدیریت و سربازگیری می‌شوند و در هر جایی در حال سازماندهی هستند.»
دعواها درباره برجام ثمری جز تفرقه افکنی ندارد
آیت‌ا... هاشمی با تاکید بر این که موفقیت دولت روحانی در برقراری روابط با دنیا و کسب موفقیت در دستاورد هسته‌ای کار بزرگی بود، افزود: «ما با داشته‌های خودمان و بدون حمایت دیگران در همه مراحل هسته‌ای می‌توانیم تاثیرگذار باشیم.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام متذکر شد: «باید از این موقعیت‌ها استفاده کنیم و دعواهای مربوط به برجام را که ثمری جز تفرقه افکنی ندارد، کنار بگذاریم». آیت‌ا... هاشمی خاطرنشان کرد: «مردم می‌فهمند کسانی که با برجام مخالفت می‌کنند، اشتباه می‌کنند و ما نمی‌گوییم سوء نیت دارند.» او تاکید کرد: «باید وحدتمان را حفظ کنیم و کشورمان را در دنیای پر آشوب، نگه داریم.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه افزود: «اگر تنگ نظری‌های شعاریون را نداشتیم، تمام خطوط از ایران عبور می‌کرد.»
نقطه مهم جاده ابریشم در منطقه ماست
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با اشاره به این که توسعه‌های سطحی کم هزینه ولی ناپایدار است، متذکر شد: «با زیرساخت‌های خوب، توسعه هم می‌آید و سرمایه گذار را به دنبال خود می‌آورد.» وی یادآور شد: «قبل از شروع توسعه اقتصادی واقعی، در اواخر جنگ به این نتیجه رسیده بودیم که منطقه آزاد باید فعال شود.» او افزود: قبل از ما، دوبی و ابوظبی فعال شده بودند؛ ما هم کارمان را شروع کرده و همین‌جا منطقه ویژه اعلام کردیم. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «در چند سال گذشته، اشتباهات اساسی داشتیم که تحریم شدیم و در عین حالی که خزانه پر بود، اما استفاده نشد؛ فاصله‌ای طولانی صرف شد و فرصت‌ها از دست رفت.» وی خاطرنشان کرد: «گرچه آن فرصت از دست رفت، ولی دوباره دولتی بر روی کار آمد که تفکرات توسعه دارد.» آیت‌ا... هاشمی با اشاره به این که ایران بهترین منطقه در اطراف خزر است، افزود: «در اواخر دولت سازندگی، زمزمه فعال سازی کریدور شمال - جنوب آغاز شده بود.الان زمان مناسبی است؛ ارتباط ما با روسیه بهتر از گذشته شده و باید کریدور شمال - جنوب را به عنوان نقطه جدید جاده ابریشم قرار دهیم.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام متذکر شد: «باید سواحل خزر را برای توسعه گردشگری آماده کنیم و منطقه آزاد انزلی می‌تواند موقعیت قابل قبولی در سطح پیشرفت دنیا پیدا کند.» وی با اشاره به ساخت اسکله‌های بندر کاسپین گفت: «می دانیم اسکله ساختن در خزر، سخت و متفاوت با جنوب است اما در گذشته حضور بخش خصوصی با این وسعت را نداشتیم.» آیت‌ا... هاشمی خاطرنشان کرد: «وقتی بخش خصوصی، سه هزار میلیارد ریال هزینه می‌کند، نشانگر ظرفیت بالای توسعه‌ای منطقه آزاد انزلی است .» او افزود: «چابهار، منطقه آزاد طلایی است؛ در گذشته آمریکایی‌ها برای سرمایه گذاری به آنجا توجه داشتند و در شروع انقلاب، بسیاری از امکانات فنی در آنجا انباشته بود.» آیت‌ا... هاشمی تاکید کرد: «چابهار نیز باید آباد شود چراکه هزاران محصول پتروشیمی در آنجا می‌تواند فرصت جدیدی ایجاد کند و به عنوان مسیر بزرگی برای جنوب و شمال ایران تلقی شود.» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که نقطه مهم جاده ابریشم در منطقه ماست، متذکر شد: «نگذاریم ایران در دعواهای بیهوده سیاسی که نتیجه‌ای جز کینه و وقت تلف کردن ندارد، گرفتار شود.»
دلواپسان از سفر هاشمی هم نگرانند
در حالی که رئیس ۸۱ ساله مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای سفری کاری به خطه کوچک جنگلی سفر کرده است، باز هم کسانی، سفر هاشمی را علم کرده‌اند و رنگ و لعابی دیگر داده‌اند. در همین راستا، احمد پروایی، عضو مجلس خبرگان رهبری، به سفر آیت ا... هاشمی به گیلان انتقاد کرد. او با طرح این شائبه که هدف از این سفر، تاثیر بر مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی است، گفت: «یکی از اخباری که در بعضی از رسانه‌ها مطرح شده، سفر برخی از افراد به اصطلاح تاثیرگذار در احزاب و گروه‌های سیاسی به بعضی از استان‌ها و شهرستان‌ها است تا با افراد خاصی رایزنی داشته باشند و در مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان رهبری افرادی مطابق با سلیقه آن‌ها در هیات رئیسه قرار بگیرند.»

*رضا پارسا

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده