ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله فرهیختگان به بهانه نمایشگاه کتاب

سرمقاله فرهیختگان/ به بهانه نمایشگاه کتاب

فرهیختگان/ « به بهانه نمایشگاه کتاب » عنوان یادداشتِ روزنامه فرهیختگان به قلم محمد ذاکری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

اردیبهشت هر سال افزون بر آنکه آب و هوا و شرایط اقلیمی در ایران کاملا بهاری و لطیف و دلچسب است، حال وهوای حوزه فرهنگ کشور هم لطیف و بهاری است و دلیل اصلی آن برگزاری نمایشگاه ١٠ روزه کتاب تهران است: ایامی که نه‌ تنها تهران بلکه کل کشور حال و هوای خرید و مطالعه کتاب دارد و گروه‌های مختلف مردم خصوصا دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، مدرسان و خانواده‌های‌شان از سراسر کشور (که خود اینها بخش عمده‌ای از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند) در تب و تاب سرکشی و بازدید از نمایشگاه معظم کتاب تهران بر می‌آیند و نهادهای بسیاری نیز برای برگزاری هرچه بهتر و خدمات‌دهی مطلوب‌تر به بازدیدکنندگان بسیج می‌شوند. البته همه اینها در حالی است که بسیاری از ناشران معتقدند حتی نمایشگاه کتاب تهران هم مرهمی بر آلام اقتصادی آنان نمی‌گذارد و بخش قابل‌توجهی از گردش مالی نمایشگاه و کل صنعت نشر را متعلق به کتاب‌های کمک‌درسی و کنکور می‌دانند. خاصه اینکه امسال و با انتقال نمایشگاه به شهرآفتاب به دلیل دوری از مرکز شهر و کمبود برخی امکانات بر هزینه‌های جانبی ناشران شرکت‌کننده هم افزوده شده است. طرح درددل‌های ناشران ومولفان، مجالی جداگانه ومفصل می‌طلبد اما موضوع این یادداشت طرف تقاضای بازار کتاب است.
البته بر همگان واضح و مبرهن و درخشان‌تر از خورشید است که اوضاع کتابخوانی و مطالعه در جامعه ما چگونه است.
گرایش به کتاب و کتابخوانی در بین اقشار مختلف جامعه ما کاملا رو به افول است و این پدیده در اقشار تحصیلکرده و نخبه جامعه دردآورتر است. در روزهای آغازین نمایشگاه در پایان یکی از کلاس‌ها از دانشجویان پرسیدم اگر بخواهید در آستانه نمایشگاه کتاب یک کتاب خوب که خودتان از خواندن آن لذت برده‌اید به دوستان‌تان معرفی کنید، کدام کتاب را معرفی می‌کنید؟ از کلاس حدودا ٣٠ نفری، تنها سه نفر پاسخ دادند و بیش از نیمی از دانشجویان اعلام کردند که در چند سال گذشته هیچ کتاب غیردرسی نخوانده‌اند. قطعا قصد ندارم این نتیجه ناامیدکننده را به همه جامعه دانشگاهی تعمیم دهم اما روشن است که با این وضع انتظار گزافی است که از خود بپرسم چرا افراد در فضاهایی مانند اتوبوس و مترو که اوقات مرده روز محسوب می‌شود و کارایی چندانی ندارد، اوقات خود را با مطالعه کتاب یا روزنامه پربار نمی‌کنند. امسال دوری راه و شیوه جدید واگذاری کارت‌های اعتباری یارانه خرید کتاب به دانشجویان، همان ‌انگیزه حداقلی حضور در نمایشگاه را از این گروه از دانشجویان گرفته است. این امر صرفا محدود به خرید کتاب نیست که بسیاری محدودیت‌های اقتصادی را عامل افت مطالعه می‌دانند (که البته بی‌تاثیر هم نیست) بلکه کتابخانه‌های عمومی و دانشگاهی هم دل خوشی از وضعیت موجود ندارند و از بی‌انگیزگی و بی‌علاقگی دانشجویان به حضور در کتابخانه و امانت کتاب می‌نالند.
واقعیت غیرقابل انکار این روزها آن است که گوشی‌های هوشمند و تبلت و... تا حد زیادی جای کتاب و روزنامه و دیگر مکتوبات از این دست را گرفته‌اند و همدم و مونس اوقات تنهایی و فراغت و حتی مکمل جمع‌های خانوادگی و فامیلی و دوستانه بسیاری از ما ایرانی‌ها شده‌اند. گوشی‌ها و تبلت‌ها با ابزارها و امکانات فراوانی که در اختیار دارند و در اختیار کاربران خود نیز قرار می‌دهند توانسته‌اند نه‌تنها جای کتاب و روزنامه و مجله، بلکه در مواردی حتی جای اعضای خانواده و فامیل و دوستان را هم بگیرند. انواع و اقسام بازی‌ها، وبگردی‌های هدفمند و بی‌هدف و گشت و‌ گذار و حضور در شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین این قابلیت‌ها هستند. اگرچه برخی نیز از این ابزارها برای مطالعه کتب الکترونیکی استفاده می‌کنند که بازهم جای امیدواری است. از سوی دیگر برخورد حذفی و انفعالی با شبکه‌های مجازی و رسانه‌های اجتماعی نه میسر و نه منطقی و نتیجه‌بخش است. چه اینکه سال‌هاست در قبال هر تکنولوژی نوظهوری شاهد این برخوردها بوده‌ایم و کمترین اثربخشی ملاحظه نشده است.
به نظر می‌رسد تنها راه پیش رو برخورد فعال و به کارگیری ظرفیت‌های ارتباطی این شبکه‌هاست. لازم است روشنفکران و اصحاب نقد و نظر، کمیت و کیفیت حضور خود را در این رسانه‌ها تقویت کرده و جریان‌سازی اجتماعی را از همین فضاها آغاز کنند. در موضوع کتاب و مطالعه نیز برگزاری پنجشنبه کتاب در ماه‌های پیشین و فراخوان همراهی و همدلی با کتابفروشی کهنسال طهوری در سال گذشته یا شکل‌دهی قرارهای گروهی خرید و معاوضه کتاب که خاستگاه آن در همین رسانه‌های مجازی است، نمونه‌های خوبی از ظرفیت‌های جریان‌سازی و تحرک‌افزایی درعرصه کتاب است. فقط کافی است کمی متفاوت بیندیشیم، اقتضائات زمانه خود را دریابیم و طرحی نو دراندازیم.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده