ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مشاور بشار اسد نوشت: حلب؛ استالینگراد متجاوزان

مشاور بشار اسد نوشت: حلب؛ استالینگراد متجاوزان

تسنیم/ متن پیش رو در تسنیم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مشاور سیاسی رئیس جمهوری سوریه رجب طیب اردوغان را حامی اصلی عملیات گروه های تروریستی در سوریه دانست و سیاست های دوگانه آمریکا در قبال بحران سوریه را سیاستی شکست خورده توصیف کرد.

بثینه شعبان در مقاله ای در پایگاه خبری المیادین با اشاره به جنایت های تروریست‌ها در شهر حلب در سایه سکوت مدعیان جهانی نوشت : شاید گوینده ای چنین بگوید که تصویر کنونی موجود از حلب تصویری گنگ و درهم پیچیده است، و ما نمی دانیم به درستی در حلب چه امری در حال وقوع است ؟ و حتی نمی دانیم کدام گروه های تروریستی در این شهر حضور دارند، گروه هایی که این همه نابودی و تباهی را در شهر و برضد اهالی آن تحمیل کرده اند ؟

اما پاسخ دادن به این تصویر گنگ و به ظاهر دشوار از حلب کاری ساده و واضح است، پاسخ به این پرسش ها به این صورت خواهد بود، که تروریسمی که در حلب امروزه شاهد آن هستیم، در واقع باکمک و حمایت و سلاح ترکیه انجام می‌گیرد، و نیروهای مورد نیاز تروریست ها نیز از طریق مرزهای ترکیه وارد خاک سوریه می شوند.

اگر بخواهم در این باره به صورت صریح تری صحبت کنم، باید بگویم این گروه های تروریستی حمایت خود را از شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دریافت می کنند، شخصی که می خواهد با کمک گرفتن از توان تروریستی بار دیگر جایگاهی برای خود در روابط بین آمریکا و روسیه بیابد، وی می کوشد، از این طریق خود را بخشی از راه حل بحران سوریه جا بزند، در غیر این صورت وی ترجیح می دهد، تمام مشکل به شمار آید، اگر نگوییم ترجیح می دهد، بیشتر از کل مشکل هم به شمار آید.

شگفتی و تعجب در قبال آن چه در حلب حاکم است، همه و همه از دوگانگی معیارهای سیاسی آمریکا در قبال اوضاع سوریه نشات می‌گیرد.

در 21 تا 23 اکتبر سال 2003 آن زمان که خوان کارلوس پادشاه اسپانیا به اتفاق سوفیا ملکه این کشور به دمشق سفری رسمی داشتند، این دو ضمن بازدید از شهر دمشق به شهر تاریخی و باستانی تدمر هم رفتند، اما در حلب این دو میهمان شیفته شهر شدند.

این دو مقام عالی رتبه اسپانیایی در شهر حلب از منازل و بازارهای قدیمی و قلعه‌های تاریخی سربه فلک کشیده آن متحیر ومبهوت ماندند، پادشاه و ملکه اسپانیا در حلب لحظه ای از بیان شگفتی و علاقه خود به حلب از تعریف و تمجید این شهر توقف نکردند، آنها شگفتی های تاریخی و تمدن این شهر را در جهان بی نظیر خواندند.

سقف بازارها و بازارچه های قدیمی این شهر تاریخی به گونه ای از سنگ ساخته شده اند، که شما در گرمای تابستان و سرمای زمستان در امان هستید، علاوه بر این از در و دیوار این آثار تاریخی نسیمی از ارزش ها، اخلاق ،تمدن کریمانه و محبت انسانی انتقال می یابد، همه آن چه در حلب می بینید، گویای ارزش های تمدن انسانی است.

میزان علاقه این دو میهمان اسپانیایی به شهر حلب به اندازه ای بود، که بعد از مدتی ملکه اسپانیا بار دیگر به حلب بازگشت تا مراسم تولد خود را در این شهر جشن بگیرد، از این رو در خانه منصوریه اقامت گزید، حتی اتاقی که ملکه اسپانیا در آن اقامت داشت، بعدها به اتاق ملکه سوفیا نامگذاری شد.

پادشاه و ملکه اسپانیا دو شخصیت از میان صدها شخصیت فرهنگی و سیاسی بین المللی بودند، که موفق به بازدید از شهر حلب سوریه شده بودند، از این رو این دو میهمان هم به مانند سایر میهمانان شیفته نوع عمارت و تاریخ و روح موجود در شهر و ملت میزبان و انگیزه های کریمانه اهالی شهر و محبت و زندگی شکوفا در این شهر شدند.

شهر حلب مهد هنر و موسیقی در سوریه است، هر هنرمندی پیش از این که بخواهد در عرصه های هنری در مصر و دیگر کشورهای هنرخیز عربی جایی برای خود بیابد، می بایست، ابتدا از این شهر حرفه هنر را آغاز می کرد، چرا که هنرمندان بزرگ جهان عرب در این شهر ساکن بودند و از این شهر به جهانیان معرفی شدند.

علاوه بر این در شعر و فرهنگ و ادب عربی نیز شهر حلب زبانزد اهل شعر و فرهنگ و ادب بود،‌ شهر حلب همچنین مهد مکاتب دینی به شمار می آید، شهر حلب زادگاه پیامبران و اندیشمندان است، حضرت ابراهیم سلام الله علیه در این شهر بود که دستان خود را از این مکان به سمت آسمان بلند کرد و در حق این شهر و اهل آن چنین دعا کردند : "اللهم طیب ثراها وهواءها و ماء ها و جببها لابنائها "، همچنین در شهر حلب عبدالرحمن الکواکبی صاحب نظریه دوگانه توجه به اسلام و عربیسم می زیسته است.

امروزه چه بر سر حلب آمده ؟ و چرا چنین شده ؟ حجم مشکلات و دردها در شهر حلب به اندازه ایست، که نمی توانیم با چشمان باز به مصایب آن بنگریم، نمی توانیم به سادگی از کنار دردها و رنج ها و خون بی گناهانی که در این شهر ریخته شده بگذریم، خون هایی که بر روی زمین حلب استوار و مقاوم جاری شده است.

واقعا چه کسی دوست دارد این همه ویرانی و نابودی را در حق شهر حلب مشاهده کند ؟ واقعا کدام جنایتکار و خونریز است که می خواهد از این صحنه های خونریزی و درد و عذابی که بر ملت مقاوم و استوار سوریه در حلب روا داشته شده لذت ببرد ؟ واقعا آن همه عاشق و دلباخته شهر حلب که روزی از لذت ها و زیبایی های این شهر تاریخی بهره جستند، امروزه که این شهر به آنها نیاز دارد، کجایند ؟ چرا امروز از آن همه تمجید و تعریفی که در گذشته از مسافران این شهر می شنیدیم دیگر خبری نیست، وصدایی از گلوی بازدید کنندگان حلب به گوش نمی رسد ؟ سازمان یونسکو که همواره مدعی دفاع از آثار باستانی و تمدن و فرهنگ حلب بوده کجاست؟ آن گروه ها و طرف هایی که از ویرانی و نابودی و تباهی شهر حلب لذت می برند، واقعا چه کسانی هستند ؟

شاید گوینده ای چنین بگوید که تصویر کنونی موجود از حلب تصویری گنگ و درهم پیچیده است، و ما نمی دانیم به درستی در حلب چه اتفاقی در حال وقوع است ؟ و حتی نمی دانیم کدام گروه ها در این شهر باهم می جنگند؟ این همه نابودی و تباهی را در حق این شهر و این همه جنایت برضد اهالی آن را چه کسی تحمیل کرده است ؟

پاسخ به این تصویر گنگ و به ظاهر دشوار از حلب کاری ساده و واضح است، پاسخ به این پرسش ها به این صورت خواهد بود، تروریسمی که در حلب امروزه شاهد آن هستیم، در واقع با کمک و حمایت و سلاح دولت ترکیه بوجود آمده است و نیروهای مورد نیاز تروریست ها نیز از طریق مرزهای ترکیه وارد خاک سوریه می شوند.

حتی اگر بخواهم در این باره به صورت صریح تری صحبت کنم، باید بگویم این گروه های تروریستی حمایت خود را از شخص رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دریافت می کنند، شخصی که می خواهد با کمک گرفتن از توان تروریستی بار دیگر جایگاهی برای خود در روابط بین آمریکا و روسیه بیابد، وی می کوشد، از این طریق خود را بخشی از راه حل جا بزند، در غیر این صورت وی ترجیح می دهد، تمام مشکل باشد، اگر نگوییم ترجیح می دهد، بیشتر از کل مشکل هم به شمار آید.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در قبال حلب چشم طمع دارد،‌ حامیان این طرز فکر اردوغان به سرویس های اطلاعاتی دولت ترکیه خوش خدمتی می کنند، البته رجب طیب اردوغان تنها نسبت به حلب چشم طمع ندوخته، بلکه او به حومه شمالی شهر لاذقیه هم چشم دوخته است، او نسبت به تمدن دیرباز حلب کینه ای عثمانی در دل دارد و جامعه بین المللی هم در قبال حلب نفاق و دو رویی بی مانندی درپیش گرفته اند.

براساس قطعنامه شماره 2253 شورای امنیت سازمان ملل که براساس منشور هفتم صادر شده است، تاکید می کند، هر کشوری که از گروه های تروریستی حمایت و آنها را مسلح سازد، مجازات سنگینی در انتظارش خواهد بود، حال این که دولت ترکیه به سرکردگی رجب طیب اردوغان تمام این مسائل را انجام می دهد، اما در مقابل از هیچ مجازاتی هم خبری نیست و نه تنها از مجازات خبری نیست، بلکه پاداش هم به ترکیه تعلق می گیرد، و دولت آمریکا در طول مرزهای ترکیه با سوریه برای حمایت از ترکیه سامانه دفاع موشکی خود را مستقر ساخته، آمریکا از این طریق از این تروریست ها در مقابل سلاح سوریه و روسیه حمایت می کند.

تمام این اقدامات و تدابیر صورت گرفته از طرف آمریکا در واقع پوششی برای نقض قانون است، دولت آمریکا اکنون به صراحت در حال نقض قوانین و قطعنامه های بین المللی است، چرا که یکصد نظامی خود را به خاک سوریه اعزام کرده وقرار است به زودی شماری دیگری از نظامیان ویژه خود را به این نظامیان ملحق سازد، و از این طریق بخش هایی از خاک سوریه را به اشغال در آورد، این اقدامات همه بدون هماهنگی با دولت مستقل سوریه صورت می گیرد، کشوری عضو سازمان ملل است، در مقابل واشنگتن هماهنگی لازم را در این باره با مزدوران خائن و دشمنان سوریه به عمل می آورد.

کسی که خود به دنبال اشغالگری است، چگونه می خواهد در مقابل دشمنانی که کشوری را تهدید می کنند، بایستد ؟ چنین کشوری چگونه می تواند برای راه حل مسالمت آمیز و تسویه بحران در سوریه به فکر ایفای نقش باشد ؟‌ کشوری که خود با اعزام نیرو قصد دارد، از طریق دخالت مستقیم اوضاع و واقعیت حاکم بر منطقه را تغییر دهد، چگونه می خواهد بخشی از راه حل به شمار آید ؟ چگونه می خواهند به دنبال راه حل مسالمت آمیز در سوریه باشند، حال این که خود مقامات و مسئولان آمریکایی اذعان کرده اند، می کوشند تا شمار نیروهای ویژه نظامی خود را در داخل خاک سوریه افزایش دهند ؟ البته به نظر می رسد، آن راه حلی که آمریکایی ها به دنبال تحقق یافتنش در سوریه هستند، براساس طرح جدید، موسوم به خاورمیانه جدید است، آنها می خواهند آن گفته خانم کاندولیزا رایس را فعال کنند که گفته بود، برای به دست آوردن خاورمیانه جدید باید هرج و مرج ویرانگر را جایگزین ساخت.

حیرت و سختی در ادراک آن چه در حلب می گذرد به دلیل دوگانگی سیاسی آمریکا در قبال حلب و در تعاملش با سیاست روشن دولت سوریه است.

در حالی که آمریکا وانمود می کند در حال هماهنگی با دولت روسیه و فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای حل سیاسی بحران سوریه در ژنو است، در مقابل و به صورت همزمان در حال بررسی راه های اعزام نیروی نظامی بیشتر به سوریه و افزایش شمار نیروهای ویژه خود در این کشور با هدف حمایت از گروه های مسلح تروریستی است، آمریکا می‌کوشد از گروه‌های تروریست جدایی طلب مخالف منطق جغرافیایی و مخالف تاریخ و منافع ملت های منطقه و مخالف دولت سوریه حمایت کند.

آمریکا در حال افزایش حمایت های خود و افزودن بر سطح گرمی روابط واشنگتن با دولت ترکیه است، به همین دلیل می‌بینیم دولت آمریکا تصمیم گرفته تا سامانه های دفاع موشکی خود را در مرزهای ترکیه با سوریه مستقر سازد، مساله ای که باعث شده اردوغان نهایت بهره برداری را از این امر به عمل آورد و تروریست و موشک و سلاح کشنده از طریق مرزهای ترکیه برای تروریست ها در سوریه ارسال کند، وبیش از پیش در ایجاد کشتار و جنایت بی سابقه در شهر حلب برضد اهالی این شهر نقش آفرینی کنند.

آیا واقعا هنوز هم قابل تصور و باور است که مسئولان دولتی بزرگ و مدعی دمکراسی وحقوق بشر برای به راه انداختن جهنمی برضد ملتی آزاده که به دوست داشتن زندگی مسالمت آمیز و دوست داشتن زندگی در امنیت و ثبات ملتی شناخته شده هستند، نقش آفرینی کند ؟ آیا واقعا طبیعی است که آمریکا برای تنها محقق کردن رویاهای استعماری و سلطه گری و هیمنه توزی برملت ها و سرنوشت آنها و مقدرات آنها دست به چنین آتش افروزی ها بزند ؟
در این میان حلب پایدار همچون سایر شهرها و روستاهای سوریه، به طاغوتیان درسی خواهد داد تا هرگز فراموش نکنند، سوریه و شهرها و روستاهای مقاومش برای خود و اهل سرزمین خود اسطوره ای خلق خواهند کرد، به عبارتی دیگر دشمنان سوریه در انتظار استالینگراد دیگری باشند، تا با این حماسه هیتلر قرن بیست و یکم را به درک واصل کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده