ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشخوانتازه های کتب فلسفی و داستانی در نمایشگاه کتاب

پیشخوان/تازه های کتب فلسفی و داستانی در نمایشگاه کتاب

ایسنا/ چند کتاب در حوزه فلسفه و ادبیات داستانی منتشر و یک کتاب در حوزه باستان‌شناسی تجدید چاپ شده و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، «سوسیالیسم، فاشیسم و انقلاب» از آنتونیو گرامشی و «خواست ناممکن» از اسلاوی ژیژک با ترجمه کامران برادران، «سایه‌ها» از شوساکو اندو با ترجمه محمود گودرزی، «دانشکده‌ی ادبیات» نوشته عبدالعلی جوزی‌پور، «زوزه در نور ماه» نوشته سارا سیاوشی، «بچه زیگموند» نوشته ابوالفضل مروجی و «فیروزه فرهنگ» از عمران گاراژیان و فرزانه قرائی در نشر حکمت کلمه منتشر شده است.

*

کتاب «سوسیالیسم، فاشیسم و انقلاب» نوشته‌ آنتونیو گرامشی با ترجمه‌ کامران برادران، در 48 صفحه و به قیمت 3800 تومان منتشر شده است.

این کتاب ترجمه پنج مقاله از این فیلسوف و نظریه‌پرداز ایتالیایی است که به موضوعاتی چون فاشیسم، قدرت‌گیری آن در میان مردم و همچنین چگونگی فائق‌آمدن حزب سوسیالیسم وقت ایتالیا بر آن می‌پردازد.

این کتاب نخستین جلد از مجموعه‌ کتاب‌های جیبی نشر حکمت کلمه در بخش فلسفه است که تمرکز خود را بر رابطه نظریات آنتونیو گرامشی با مسائل جهان امروز گذاشته است. مترجم این کتاب کامران برادران، که دبیری این بخش را نیز برعهده دارد، مقدمه‌ای نیز درباره تفکرات گرامشی در بطنِ جهان امروز بر این کتاب نوشته است.


**

«سایه‌ها» نوشته نویسنده ژاپنی شوساکو اندو با ترجمه محمود گودرزی، با تیراژ 1000 نسخه و قیمت 4000 تومان منتشر شده است. این کتاب دومین جلد از کتاب‌های جیبی این نشر است.

«سایه‌ها» روایت نویسنده کتاب، شوساکو اندو، از مردی خارجی است که حضوری سایه‌وار در زندگی‌اش داشته است. روحانیِ کاتولیکی که در ژاپن آیین مسیحیت را ترویج می‌کرده و تأثیر مهمی بر زندگی او گذاشته است. داستان که در قالب نامه‌ای طولانی نوشته شده لحنی صمیمی و بی‌تکلف دارد و یادآور خاطرات نویسنده از دوران کودکی‌اش و ژاپنِ جنگ جهانی دوم است.


***

«خواست ناممکن» نوشته اسلاوی ژیژک و ترجمه کامران برادران، در 184 صفحه و به قیمت 14هزار تومان به بازار کتاب عرضه شده است.

این کتاب مجموعه مصاحبه‌‏هایی است که این فیلسوف و نظریه‏‌پردازِ اسلوونیایی در سال 2009 انجام داده است. ژیژک در این کتاب به مضامینی چون بهار عربی، سیاست و مسئولیت، فروپاشی کمونیسم در دهه‌ 1990 و همچنین اشکال جدید تبعیض‌ نژادی در قرن بیست‌ویک می‌پردازد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: در سیاستِ امروز، خطر نه بی‏کنشی که فعال‏نمایی است؛ یعنی اصرار به فعالیت و مشارکت. مردم همواره مداخله می‏‌کنند و تلاش دارند کاری بکنند؛ مانند آکادمیسین‌‏هایی که مباحثه‏‌های بی‏‌معنی ترتیب می‏‌دهند. کاری که واقعاً سخت است، گام به عقب نهادن و پس نشستن است. قدرتمندان معمولاً حتی مداخله‏‌ای انتقادی را هم به سکوت ترجیح می‏‌دهند و تلاش می‏‌کنند ما را درگیر دیالوگ کنند تا مطمئن شوند بی‏‌کنشی یا انفعالِ نامیمون‏مان شکسته شده است. ما تمام مدت در تکاپوییم تا مطمئن شویم چیزی تغییر نمی‏‌کند. در برابر این وضعیتِ درون ‌انفعالی، نخستین قدمِ انتقادیِ راستین پس‌نشستن، بی‌کنشی و رویگردانی از مشارکت است. این گامِ آغازین راه را برای کنشِ راستین می‏‌گشاید، کنشی که به ‏شکلی مؤثر مختصاتِ همه‏ چیز را تغییر دهد.


****

«دانشکده‌ ادبیات» نوشته عبدالعلی جوزی‌پور، با تیراژ 1000 نسخه و قیمت 11500 تومان منتشر شده است.

رمان «دانشکده ادبیات» دربرگیرنده ماجراهای زندگی شخصیت‌هاست. هوشیار، شخصیت اصلی مرد رمان، در همان روزهای ترم اول درس و دانشگاهش، خیلی احساس غریبی و تنهایی می‌کند، اتفاقی با دختر دانشجویی به نام انجمن آشنا می‌شود. برخلاف هوشیار که او را به ‌جا نمی‌آورد، خانم ‌انجمن او را خوب می‌شناسد. این آشنایی که نطفه‌اش با یک‌ جور تردید هویتی بسته شده به راه خود ادامه داده و از آن عشقی زاده می‌شود که تا پایان در چنبره‌ بی‌اعتمادی، ناباوری و ظن‌ و گمان‌های کلافه‌کننده گرفتار می‌ماند و چون سرنوشتی شوم به سمت تقدیر اجتناب‌ناپذیرش می‌رود.


*****

مجموعه داستان «زوزه در نور ماه» نوشته سارا سیاوشی در تیراژ 1000 نسخه منتشر شده است.

«زوزه در نور ماه» شامل 24 داستان کوتاه است که دربازه زمانی سال‌های 83 تا 93 نوشته شده‌اند. از آن‌جا که زمان نگارش این داستان‌ها به یک دهه می‌رسد، این مجموعه شامل مضامین و فضاهای متنوعی است. درگیرشدن با دوگانه دنیای عینی و ذهنی و تلاش برای به کلام درآوردن و مفهوم ساختن این دنیاها دغدغه شخصیت‌های بعضی از داستان‌های این مجموعه است. از سوی دیگر، در برخی داستان‌ها با فضاهایی کاملا واقعی مواجه می‌شویم. در این داستان‌ها بی‌آن‌که نقبی به ذهنیت شخصیت‌ها زده شود بر هم‌ کنش‌های جمعی مردمان مورد کاوش قرار گرفته است.


******

«بچه زیگموند» نوشته ابوالفضل مروجی، در 1000 نسخه و با قیمت 6800 تومان به بازار کتاب عرضه شده است.

این مجموعه شامل 10 داستان کوتاه است که در فاصله‌ سال‌های 89 تا 91 نوشته شده‌اند. مروجی در این مجموعه داستان‌هایی را کنار هم قرار داده که از لحاظ فرم و محتوا با هم متفاوت‌اند؛ چه در سبک نگارش، چه به ‌لحاظ نگاه راوی این تفاوت دیده می‌شود.

در فضایی کاملا رئالیستی راوی اخمویی به خواننده عتاب و خطاب می‌کند و ناگهان خود را در جهانی بی‌منطق می‌بینید، که در آن نه ‌تنها سنگی روی سنگ بند نمی‌شود. کنایه و اشارات غیرمستقیم طنازانه شیوه روایت راوی گیج این داستان است.

پشت جلد کتاب آمده است: جنازه پیرزن را کفن‌ پیچ توی حیاط گذاشته بودند و ما هم همین‌ طور بی‌خیال وسط حیاط خانه فوتبال بازی می‌کردیم! برای دروازه ‌آجر کم آورده بودیم و جنازه ‌را جای یکی از تیرهای دروازه گذاشته بودیم که تا دروازه‌بان گل می‌خورد، همان‌طور کفن‌پیچ بلند می‌شد و می‌ایستاد!


*******

«فیروزه فرهنگ» نوشته دکتر عمران گاراژیان و فرزانه قرائی با شمارگان 1000 نسخه به چاپ دوم رسیده است. این اثر اولین مجلد از سری «باستان‌شناسی» این نشر است.

سنگ نیمه‌قیمتی فیروزه از دوره‌ نوسنگی مورد توجه بوده است. بحثِ باستان‌شناختی در مورد فیروزه تنها بحث در مورد ماده فرهنگی نیست بلکه شامل مباحث مرتبط با تبادل، تجارت، معدن‌کاوی و روابط انسانی نیز می‌شود. فیروزه و فرهنگ به انسان‌شناسی فیروزه می‌پردازد و در این راه از راهکار چندروشی، روش مصاحبه و مشاهده، قوم ‌باستان‌شناسی، تجزیه و تحلیل تاریخی و مهندسی معدن استفاده شده است. از این رو این کتاب، علاوه بر علاقه‌مندان به تحقیقات در مورد سنگ‌های نیمه‌قیمتی، برای پژوهشگرانی که علاقه‌مند به پژوهش‌های چندروشی هستند نیز می‌تواند مفید باشد.


بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 15 تا 25 اردیبهشت در شهر آفتاب برگزار می‌شود.
  تازه های نمایشگاه کتاب در کاشی کتاب آخرین خبر ، با ما باشید 

 

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده