ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

53 برابر شدن مصرف گاز سی.ان.جی کشور در ١٢ سال

53 برابر شدن مصرف گاز سی.ان.جی کشور در ١٢ سال

ایرنا/ مدیر طرح ساخت جایگاه های س.ان.جی کشور گفت: مصرف گاز طبیعی فشرده کشور از آغاز فعالیت این صنعت در کشور، ٥٣ برابر شده است.

به گزارش وزارت نفت، «امیر وکیل زاده» افزود: صنعت سی.ان.جی به صورت آزمایشی در سال ١٣٥٦ در شهر شیراز کلید خورد و به صورت جدی نیز از سال ١٣٨٣ در کشور فعال شد.
وی گفت: صنعت گاز طبیعی فشرده در ١٢ سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است به گونه ای که میانگین مصرف روزانه آن از ٣٨٠ هزار مترمکعب در سال ١٣٨٣ با ایجاد زیرساخت هایی همچون جایگاه های عرضه سی.ان.جی، در پایان سال گذشته به حدود ٢٠ میلیون مترمکعب در روز رسید.
وکیل زاده ادامه داد: گام های مختلف و متعددی در این دوره ١١ ساله برای رشد صنعت سی.ان.جی در کشور برداشته شده که ساخت بیش از ٢٣٠٠ جایگاه برای سوخت رسانی به ٣,٥ میلیون دستگاه خودرو گازسوز از آن جمله است.
مدیر طرح ساخت جایگاه های سی.ان.جی تقویت ساخت داخل تحهیزات سی.ان.جی همراه با انتقال دانش فنی را از دیگر گام های اساسی برداشته شده در این صنعت عنوان کرد.
وی گفت: ساخت کمپرسور، خشک کن (درایر) دیسپنسر، نازل، بردهای کنترل بوسیله بخش خصوصی، تعمیر و نگهداشت جایگاه های سی.ان.جی با برگزاری ٤٥ هزار نفر ساعت دوره آموزشی رایگان برای اپراتورها و تکنیسین های فنی، دیگر اقدام های انجام شده برای تثبیت صنعت سی.ان.جی در کشور بوده است.
وکیل زاده، همسان سازی استانداردهای جایگاه های سی.ان.جی را با استاندارد ملی، همچنین ایجاد زیرساخت های لازم برای تولید قطعات کیت سی.ان.جی بوسیله شرکت های داخلی و حمایت از طراحی و تولید موتور ملی گازسوز بر اساس آخرین فناوری ها در شرکت ایران خودرو را از دیگر گام های برداشته شده در صنعت سی.ان.جی کشور برشمرد.
به گفته وکیل زاده، همسان سازی استانداردهای ساخت ٦١٩ جایگاه با استاندارد ملی را تا پایان سال پیش، دیگر اقدام مهم در صنعت سی.ان.جی کشور بوده است.
مدیر طرح ساخت جایگاه های سی.ان.جی افزود: بهره برداری از ٥٠ باب جایگاه جدید سی.ان.جی در ٢٤ منطقه کشور، تداوم همسان سازی استانداردهای جایگاه های سی.ان.جی با استاندارد ملی ایران و استفاده بهینه از ظرفیت بخش خصوصی با ایجاد یک مدیریت یکپارچه (برندسازی) در طرح توسعه و بهره برداری از جایگاه ها را برنامه های امسال در زمینه سی.ان.جی عنوان کرد.
براساس این گزارش، طرح گازسوز کردن خودروها در سال ١٣٥٦ به صورت آزمایشی در شهر شیراز با تغییر ١٢٠٠ دستگاه سواری اجرا و برای سرویس دهی به این خودروها، دو ایستگاه سوختگیری ساخته شد. در سال ١٣٧٩ نیز وزارت نفت همسو با اجرای سیاست های راهبردی کشور در بخش انرژی و انجام وظایف محوله در چارچوب قوانین بودجه سنواتی با هدف تحقق اهداف بلندمدت برنامه های اقتصادی کشور وبرنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی کشور، اقدام به تاسیس شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور کرد تا با متمرکز کردن فعالیت های خود در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی، تحولی اساسی در ابعاد کمی و کیفی چگونگی مصرف انرژی در کشور بوجود آورد.
شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور پس از بررسی و مطالعات گسترده در ارتباط با وضع مصرف انرژی در سیستم حمل ونقل کشور، به خاطر وفور منابع طبیعی گاز، همچنین کمبود درصد آلاینده های تولید شده در اثر سوخت گاز طبیعی، سیاست جایگزینی خودروهای گازسوز را به جای خودروهای بنزینی و دیزلی در دستور کار خود قرار داد.
هم اکنون بار اصلی ساخت جایگاه های سی.ان.جی برعهده بخش خصوصی است؛ از مزایای مشارکت بخش خصوصی در ساخت این جایگاه ها می توان به کاهش سرمایه گذاری دولتی در بخش توزیع انرژی، جذب سرمایه های بخش خصوصی برای اهداف برنامه های توسعه کشور، اشتغالزایی به صورت بومی و ایجاد مشارکت مردمی در طرح ساخت جایگاه های سی.ان.جی با ایجاد حساسیت و آگاهی عمومی در بخش انرژی و توزیع آن اشاره کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده