روایت بهمنی از تصمیمی که ۶.۵ میلیارد دلاری نصیب ایران کرد

روایت بهمنی از تصمیمی که ۶.۵ میلیارد دلاری نصیب ایران کرد

مهر/ رئیس کل سابق بانک مرکزی، ماجرای سود ۶.۵ میلیارد دلاری ایران به‌دلیل تغییر سبد ارزی در دولت گذشته را روایت کرد.

محمود بهمنی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت : خرید اوراق قرضه در آمریکا از سال ۸۲ آغاز شد و تا سال ۸۵ و اوایل دولت نهم ادامه یافت.

وی توضیح داد: پولی که از محل فروش نفت خام به دست می‌آوریم، در شماره‌های حساب بانک‌های خارجی واریز می‌شود و هیچ موقع پول نقدی و فیزیکی از خریداران دریافت نمی‌کنیم و این پول در شماره حساب‌هایی در بانک‌های خارجی ذخیره می شود.

بهمنی تصریح کرد: بخشی از این پول که سهم دولت و بخشی از آن هم سهم صندوق توسعه ملی است، به آنها داده می‌شود و بقیه هم در حساب بانک مرکزی که معادل ریالی آن را به دولت پرداخت می‌کند.

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: ما برای اینکه این پول‌ها سودی هم داشته باشد، وارد خرید اوراق قرضه شدیم و حتی در دوره ای با تبدیل دلار به یورو به دلیل تفاوت و نوسان ارزش این ارزها موفق شدیم ۶.۵ میلیارد دلار هم سود کنیم.

وی افزود: بخش مهمی از این پول‌ها به کشورمان و کشورهای خارج از آمریکا منتقل شد و فقط دو میلیارد دلاری که با کد دلار سپرده گذاری شده بود، موفق نشدیم منتقل کنیم اما این پول متعلق به بانک مرکزی و در واقع متعلق به مردم و ملت ایران است.

بهمنی اظهارداشت: براساس قوانین بین المللی، نه تنها آمریکا بلکه هیچ کشوری نمی‌تواند پول‌های بانک مرکزی را که متعلق به مردم است، مصادره کند و این کاری که انجام شده، شبیه دزدی خیابانی است و البته در گذشته موکلان بین المللی ما بیشتر تلاش کردند که این پول‌ها را برگردانیم اما موفق نشدیم.

به گفته وی، البته این پول‌ها همچنان متعلق به ملت ایران است و دولت آمریکا نمی‌تواند آن را مصادره کند، ضمن اینکه خرید اوراق قرضه در دولت هشتم آغاز شد و ادامه آن در دولت نهم بوده است.

وی تصریح کرد: مناسبات مالی در جهان مبتنی بر اعتماد است و این اوراق قرضه هم به مردم ایران تعلق دارد و البته باید با توجه به رفتارهای غیرقانونی و اعتمادزدایی که آمریکا در مسائل مالی و پولی و اقتصادی دارد، باید با احتیاط بیشتری عمل کنیم و اما این روند به معنی این نیست که آمریکا می‌تواند پول ملت ایران را بدزد بلکه از طریق تلاش‌های بین المللی و حقوقی که بسترهای قانونی آن هم فراهم است و تلاش‌هایی نیز در دست انجام است، می‌توانیم این پول‌ها را برگردانیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روایت بهمنی از تصمیمی که ۶.۵ میلیارد دلاری نصیب ایران کرد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X