ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روایت بهمنی از تصمیمی که ۶.۵ میلیارد دلاری نصیب ایران کرد

روایت بهمنی از تصمیمی که ۶.۵ میلیارد دلاری نصیب ایران کرد

مهر/ رئیس کل سابق بانک مرکزی، ماجرای سود ۶.۵ میلیارد دلاری ایران به‌دلیل تغییر سبد ارزی در دولت گذشته را روایت کرد.

محمود بهمنی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت : خرید اوراق قرضه در آمریکا از سال ۸۲ آغاز شد و تا سال ۸۵ و اوایل دولت نهم ادامه یافت.

وی توضیح داد: پولی که از محل فروش نفت خام به دست می‌آوریم، در شماره‌های حساب بانک‌های خارجی واریز می‌شود و هیچ موقع پول نقدی و فیزیکی از خریداران دریافت نمی‌کنیم و این پول در شماره حساب‌هایی در بانک‌های خارجی ذخیره می شود.

بهمنی تصریح کرد: بخشی از این پول که سهم دولت و بخشی از آن هم سهم صندوق توسعه ملی است، به آنها داده می‌شود و بقیه هم در حساب بانک مرکزی که معادل ریالی آن را به دولت پرداخت می‌کند.

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: ما برای اینکه این پول‌ها سودی هم داشته باشد، وارد خرید اوراق قرضه شدیم و حتی در دوره ای با تبدیل دلار به یورو به دلیل تفاوت و نوسان ارزش این ارزها موفق شدیم ۶.۵ میلیارد دلار هم سود کنیم.

وی افزود: بخش مهمی از این پول‌ها به کشورمان و کشورهای خارج از آمریکا منتقل شد و فقط دو میلیارد دلاری که با کد دلار سپرده گذاری شده بود، موفق نشدیم منتقل کنیم اما این پول متعلق به بانک مرکزی و در واقع متعلق به مردم و ملت ایران است.

بهمنی اظهارداشت: براساس قوانین بین المللی، نه تنها آمریکا بلکه هیچ کشوری نمی‌تواند پول‌های بانک مرکزی را که متعلق به مردم است، مصادره کند و این کاری که انجام شده، شبیه دزدی خیابانی است و البته در گذشته موکلان بین المللی ما بیشتر تلاش کردند که این پول‌ها را برگردانیم اما موفق نشدیم.

به گفته وی، البته این پول‌ها همچنان متعلق به ملت ایران است و دولت آمریکا نمی‌تواند آن را مصادره کند، ضمن اینکه خرید اوراق قرضه در دولت هشتم آغاز شد و ادامه آن در دولت نهم بوده است.

وی تصریح کرد: مناسبات مالی در جهان مبتنی بر اعتماد است و این اوراق قرضه هم به مردم ایران تعلق دارد و البته باید با توجه به رفتارهای غیرقانونی و اعتمادزدایی که آمریکا در مسائل مالی و پولی و اقتصادی دارد، باید با احتیاط بیشتری عمل کنیم و اما این روند به معنی این نیست که آمریکا می‌تواند پول ملت ایران را بدزد بلکه از طریق تلاش‌های بین المللی و حقوقی که بسترهای قانونی آن هم فراهم است و تلاش‌هایی نیز در دست انجام است، می‌توانیم این پول‌ها را برگردانیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X