ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتظار موسفیدان «حجامت» از وزیری که عطارزاده است

انتظار موسفیدان «حجامت» از وزیری که عطارزاده است

تسنیم/ وزیر بهداشتی که خود عطارزاده است بر حمایت از طب‌سنتی سخن می‌راند ولی فعالان موی‌سفید «حجامت» این روزها از عملکرد وزارتخانه‌اش گلایه دارند، اعتراضی که بوی ناآگاهی منتقدین و همچنین کم‌درایتی مدیران وزارت بهداشت را بر مشام سلامت کشور به‌تُندی گزیده است.

... چند هفته‌ای از اتفاقات و تغییرات در معاونت طب سنتی وزارت بهداشت می‌گذرد که با همراه شدن پلمب مرکز قدیمی حجامت ایران؛ حواشی مشکلات طب سنتی که از گذشته دور نیز دچار اختلافات مبنای بودند به اوج خود رسید، به‌طوری که گفت‌وگوها و گزارشات متعددی دراین‌باره منتشر شد ولی کمتر به مسئله وحدت بین اطبا و زحمتکشان این عرصه پرداخته شد تا این افراد در حوزه‌های طب ایرانی، طب اسلامی و طب سنتی با گردهم آمدن یکدیگر و با گفت‌وگو و دور از جنجال‌های رسانه‌ای؛ گوش به مشکلات یکدیگر دهند؛ کما اینکه می‌طلبد در این زمینه منتقدان وزارت بهداشت نیز از اظهارنظرهای تُند خودداری کنند و وزارت بهداشت نیز بستری مناسب برای برقراری این گفت‌وگوها فراهم کند.
به هر حال دوشنبه 14 اردیبهشت جلسه رسیدگی به پرونده (ح ــ خ) رئیس مرکز حجامت در دادسرای ویژه جرائم پزشکی ــ دارویی و امور بهداشتی ناحیه 19 تهران برگزار شد که با تجمع فعالان طب سنتی از جمله کسانی که از این مؤسسه حجامت مدرک داشتند مواجه شده بود.
افراد تجمع کننده که غالباً روحانی و بعضاً کسانی بودند که به‌صورت تجربی به حجامت مشغول بودند، کما اینکه این مؤسسه به پزشکان نیز آموزش حجامت داده است، با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون حمایت رهبر معظم انقلاب از طب سنتی و همچنین آیات قرآنی در تشویق و تأیید حجامت خواستار حمایت از (ح ــ خ) رئیس مرکز حجامت بودند.
دراین‌باره یکی از تجمع کنندگان که روحانی است درباره علت این تجمع و هدف از تعطیلی مرکز حجامت عنوان می‌کند: به‌زعم خود معتقدم دست‌های پنهانی از طرف مافیای دارو برای تعطیلی مؤسسه حجامت وجود دارد، زیرا حجامت از بیماری مردم‌مان جلوگیری می‌کند و این مافیای دارو این مسئله را نمی‌خواهد و خواستار بیماری بیشتر مردم کشورمان هستند.
وی در واکنش به اظهارات مسئولان سلامت مبنی بر نداشتن مجوز مؤسسه حجامت و به‌کارگیری افراد فاقد تخصص پاسخ می‌دهد: وزارت بهداشت در گذشته به این مؤسسه مجوز داده است و حال بسیاری از پزشکان نیز توسط این مؤسسه در زمینه حجامت آموزش داده است ولو اینکه ما برخی تلخلفات در عرصه طب سنتی در سراسر کشور را نیز رد نمی‌کنیم.
این روحانی با درخواست از مسئولان سلامت مطرح می‌کند که مؤسسه حجامت به‌همراه برخی فعالان طب سنتی بارها درخواست مجوز برای تشکیل سلامتکده طب سنتی دادند ولی خبری نشده است و پیگیری نمی‌شود، بنابراین این فعالان حوزه حجامت درخواست همکاری براساس مجوزهای وزارت بهداشت را دارند ولی اقدامی از طرف مسئولان نمی‌شود.
همچنین در هیاهوی این تجمع که بعد از مدتی با پیوستن پلیس یگان ویژه نیز همراه می‌شود، افراد به‌شدت به عملکرد وزارت بهداشت و دولت روحانی در منع حجامت انتقاد دارند، کما اینکه وزیر بهداشت و مسئولان سلامت در اظهارنظرهای متعدد بر ادامه و تقویت همه‌جانبه طب سنتی براساس منویات رهبری تأکید داشتند ولی با رعایت موازین بهداشتی؛ به‌طوری که سیدحسن هاشمی عنوان کرده است: «بنده به طب سنتی اعتقاد و باور زیادی دارم، طب سنتی در بسیاری از زمینه‌ها می‌تواند استفاده شود بدون اینکه عوارض طب مدرن را داشته باشد و فکر می‌کنم که نظر مردم نیز همین است چرا که مراجعات آنها به این مراکز بیشتر از مطب‌های پزشکان است».
در این راستا وزیر بهداشت در موضع دیگری نیز بیان کرده است: «امیدوارم در آینده، به‌جای عطاری‌ها، داروخانه‌های گیاهی به‌تعداد کافی راه‌اندازی شوند چرا که در این داروخانه‌ها، یک پزشک حاضر است که چندین سال دوره‌های تحصیلی و تخصصی داروسازی در حوزه طب سنتی را گذرانده است، همچنین امیدوارم مطب‌هایی در کشور راه‌اندازی شود که پزشکان آن پس از اتمام دوره پزشکی خود، در دوره طب سنتی نیز تحصیل کرده باشند».
کافی است در میان تجمع کنندگان قدمی برداری، کاملاً و به‌وضوح نیت پاک آنان از انجام حجامت برای سلامتی همنوعان خود مشخص است، حتی برخی از آنان به‌صورت رایگان حجامت می‌کنند که یکی از آنان که دادگاه‌های زیادی نیز رفته است و چند بار نیز برای حجامت علی‌رغم دستور خداوند در قرآن (سوره ‏«اسراء» و سوره «نجم‏» مبنی بر انجام حجامت) به زندان رفته است، می‌گوید: حجامت دستور خداوند در قرآن است و خدا در شب معراج به پیغمبر(ص) فرمود "ای محمد، حجامت کن و امت خود را نیز به حجامت سفارش کن" و این‌چنین توصیه‌هایی برای حجامت هم در کلام خدا و هم در بیان امامان معصوم(ع) و در نهایت در توصیه حکمای ایرانی آمده است.
از شنیده‌های تجمع کنندگان که مدعی بودند «می‌خواهند با حذف حجامت ریشه طب سنتی را بخشکانند چون مؤسسه حجامت را پلمب کردند» به‌وضوح مشخص است که اطلاعات تجمع کنندگان کافی نیست زیرا محمود خدادوست ــ مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت در آخرین اظهارنظر خود نسبت به چرایی برخورد با مؤسسه حجامت به تسنیم عنوان کرد: حجامت جزو اعمال یداوی طب سنتی است و نه‌تنها حذف نباید شود بلکه باید این خدمت مفید در مراکز آموزشی دارای مجوز از جمله انجمن طب سنتی ایران صورت پذیرد.
ماجراهای پیش روی طب سنتی به‌وضوح نشان می‌دهد سوءتفاهم‌هایی بین این خانواده خدمتگزار سلامت کشور به وجود آمده است که درایت وزارت بهداشت نقش اساسی را ایفا خواهد کرد تا با گردهم آوردن منتقدان و فرصت اظهارنظر آنان و با خودداری از اقدامات سلبی؛ از سال‌ها تجربه هرکدام از این افراد در ارتقای سلامت ایرانیان بهره‌مند شود زیرا تجمع کنندگان که برخی از آنان موی در حجامت سفید کرده بودند فقط یک درخواست داشتند؛ «سلامت مردم»، ولی درخواست داشتند تا به آنان فرصت فعالیت و حمایت داده شود و این امر به پاسخگویی شفاف و بدون پیشداوری وزارت بهداشت برمی‌گردد که کرسی آن به‌عهده وزیری است که پدر او خود از خانواده طب سنتی و عطارزاده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده