ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تغییرات ارزش دلاری تجارت خارجی به روایت مرکز آمار

تغییرات ارزش دلاری تجارت خارجی به روایت مرکز آمار

مهر/ مرکز آمار ایران، گزارش تغییرات ارزش دلاری تجارت خارجی کشور در فصل زمستان ۹۴ را منتشر کرد.

مرکز آمار ایران، گزارش تغییرات ارزش دلاری تجارت خارجی کشور براساس آمار منتشره گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف اقتصادی (کشاورزی و شکار و جنگلداری، شیلات، استخراج معدن و صنعت) زمستان ۱۳۹۴ را منتشر کرد.

تجارت خارجی در بر گیرنده صادرات و واردات کالا و خدمات است. در خصوص تجارت کالایی، بخش عمده آمار مربوط به آن توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران منتشر می شود. آمار تجارت سایر کالاها که عمدتا مربوط به تجارت نفت و فرآورده های نفتی، تجارت برق و گاز و برخی قطعات و ماشین آلات هواپیما و کشتی می باشد، توسط سازمان های متبوع (شرکت ملی نفت، وزارت نیرو، شرکت ملی گاز و شرکت های هواپیمایی و کشتیرانی) تهیه می شود.

این گزارش براساس آمار تجارت کالایی منتشر شده توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران و در قالب طبقه بندی استاندارد بین‌المللی رشته فعالیت های اقتصادی ISIC.Rev۳، تهیه شده است.

بخش کشاورزی و شکار و جنگلداری
ارزش دلاری صادرات محصولات این بخش در زمستان ۱۳۹۴ نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۳) از کاهش ۵۱.۶۱ درصدی برخوردار است. همچنین درصد تغییرات آن نسبت به فصل گذشته (فصل پاییز ۱۳۹۴)، ۶.۵۲ درصد افزایش یافته است.

ارزش دلاری واردات محصولات از این بخش در فصل زمستان ۱۳۹۴ نسبت به فصل مشابه سال قبل (فصل زمستان ۱۳۹۳) از کاهش ۳۸۸۳ درصدی برخوردار است. همچنین در مقایسه با فصل گذشته (فصل پاییز ۱۳۹۴)، از افزایش معادل ۱۷.۰۵ درصد برخوردار است.

بخش شیلات
ارزش دلاری صادرات محصولات بخش ماهیگیری و پرورش آبزیان، در زمستان ۱۳۹۴، نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۳) و فصل گذشته (پاییز ۱۳۹۴) به ترتیب ۸۰.۷۳ و ۸۱.۲۷ درصد افزایش دارد.

این در حالی است که ارزش دلاری واردات محصولات در زمستان ۱۳۹۴ این بخش نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۳) ۳۷.۳۵ درصد کاهش و نسبت به فصل گذشته (پاییز ۱۳۹۴)، معادل ۶۲.۷۱ درصد افزایش نشان می دهد.

بخش استخراج معدن
ارزش دلاری صادرات محصولات بخش استخراج معدن به جز نفت خام و گاز طبیعی، در زمستان ۱۳۹۴ نسبت به فصل مشابه سال قبل (فصل زمستان ۱۳۹۳) کاهشی معادل ۳۰.۸۹ درصد دارد. همچنین نسبت به فصل گذشته (فصل پاییز ۱۳۹۴)، افزایش ۲۲.۸۳ درصدی را نشان می دهد.

ارزش دلاری واردات محصولات از این بخش در فصل زمستان ۱۳۹۴ نسبت به فصل مشابه سال قبل (فصل زمستان ۱۳۹۳) از کاهش رشد ۷۲.۰۹ درصدی برخوردار است. همچنین درصد تغییرات آن نسبت به فصل گذشته (فصل پاییز ۱۳۹۴)، کاهش ۲۹.۶ درصدی را نشان می دهد.

بخش صنعت
ارزش دلاری صادرات محصولات بخش صنعت در زمستان ۱۳۹۴ نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۳) ۱۴.۵ درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته (فصل پاییز ۱۳۹۴) نیز ۲۴.۶۳ درصد افزایش دارد.

ارزش دلاری واردات صنعتی در زمستان ۱۳۹۴ نسبت به فصل سال قبل (فصل زمستان ۱۳۹۳) از کاهش رشد ۱۵.۷۷ درصدی برخوردار است. همچنین درصد تغییرات آن نسبت به فصل گذشته (فصل پاییز ۱۳۹۴)، افزایش ۱۵.۵۲ درصدی را نشان می دهد.

طبقه بندی انجام شده در این گزارش، منعکس کننده رشته فعالیت صادرکننده یا واردکننده نیست، بلکه در خصوص واردات بیانگر رشته فعالیت تولیدکننده خارجی و در خصوص صادرات بیانگر رشته فعالیت تولیدکننده داخلی است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده