ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زیباکلام: رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس به صلاح اصلاح طلبان نیست

زیباکلام: رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس به صلاح اصلاح طلبان نیست

آریا/ صادق زیبا کلام گفت: اصلاح طلبان اصراری ندارند آقای لاریجانی را کنار بزنند و خودشان کرسی ریاست را به دست بگیرند. زیرا چنین امری به صلاح و خیر اصلاح طلبان نیست.

صادق زیبا کلام کارشناس مسائل سیاسی در ارزیابی خود از نتایج انتخابات مجلس دهم گفت: علیرغم محدودیت های گسترده ای که برای منتقدین اصولگرایان به وجود آمده بود، اصلاح طلبان توانستند موفقیت چشم گیری چه در هفت اسفند و چه در دور دوم به دست بیاروند. با وجود اینکه تمامی چهره های شناخته شده اصلاح طلب و مستقل رد صلاحیت شده بودند، اصلاح طلبان با تشکیل ائتلاف امید از نامزد هایی که اصلاح طلب شناسنامه دار نبودند و به عنوان اصلاح طلب شناخته نمی شدند و حتی از اصولگرایان میانه رو معتدل بودند چه در دوره اول و چه در در دوره دوم حمایت کردند. اصلاح طلبان از بدنه اجتماعی گسترده و نیرومندی که داشتند درخواست کردند تا به این افراد رای دهند اگر چه که این افراد به عنوان اصلاح طلب شناخته نمی شدند. طبیعی است که اگر به عنوان اصلاح طلب می آمدند، شورای نگهبان آنها را هم رد صلاحیت می کرد. بنابراین با توجه به اینکه رقابت برای اصلاح طلبان هموار نبود، اما توانستند 40 درصد کرسی های مجلس را به دست بیاورند.

زیباکلام افزود: با کرسی هایی که توسط نمایندگان مستقل به دست آمده است، فکر می کنم اکثریت اصولگرایان را مجلس دهم زیر سوال برده است، اصولگرایان مثل مجالس هفتم ، هشتم و نهم به هیچ وجه از اکثریت واحد برخوردار نیستند. درست است که اصلاح طلبان نتوانستند تمام کرسی را به دست بیاورند، اما همین که توانستند از مجلس تمامیت خواه اصولگرا جلوگیری کنند، به نظر من این به خودی خود یک پیروزی قابل توجهی است که اصلاح طلبان در این دوره به دست آوردند.

این فعال سیاسی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار آریا پیرامون حضور تعداد چشم گیر نامزدهای مستقل در مجلس دهم و تعامل دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا با آنها، گفت: بسیاری از مستقل ها تمایل به جریان اصلاحات دارند و علت این تمایل، بخاطر آن است که اگر اینها اصولگرا بودند خود را به این عنوان معرفی می کردند. آنها به دلیل رد صلاحیت نمی توانستند خود را به عنوان اصلاح طلب یا نزدیک به آن معرفی کنند. با توجه به این موضوع، در آینده در بسیاری از رای گیری های مستقلین با اصلاح طلبان همسو خواهد شد.

زیبا کلام در خصوص رقابت و یا توافق میان آقای لاریجانی و آقای عارف برای کسب کرسی ریاست مجلس دهم، گفت: اصلاح طلبان اصراری ندارند آقای لاریجانی را کنار بزنند و خودشان کرسی ریاست را به دست بگیرند. زیرا چنین امری به صلاح و خیر اصلاح طلبان نیست. دلیل دیگر هم این است که اگر اصلاح طلبان بخواهند ریاست مجلس را به دست بگیرند، اصولگرایان تمام قدرت و تلاش خود را برای فشار و تخریب مجلس دهم به کار می گیرند و شرایطی مثل مجلس ششم به وجود می آید و نمی توانند برای پیشرفت دموکراسی و حاکمیت قانون هیچ گام موثری را بردارند. بنابراین اصلاح طلبان باید تلاش کنند یک فراکسیون واحد و قدرتمندی را در مجلس تشکیل دهند و سعی کنند باعث رشد و گسترش آزادی در کشور شوند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده