ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دیدار با رئیس کل در برج میرداماد پس از آبستراکسیون در بهارستان

 ولی‌اله سیف در دیدار با جمعی از اعضای کمیسیون‌ اقتصادی و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم که عصر روز سه شنبه در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد از حمایت‌های اعضای کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات این مجلس به ویژه آقایان فتحی‌پور و تاجگردون، تشکر و قدردانی کرد.
به گزارش تابناک اقتصادی این دیدار یک روز پس از آن صورت گرفت که با آبستراکسیون برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی که اکثرا از منتخبین مجلس دهم نیستند طرح بانکداری اسلامی که با تصویب نمایندگان مجلس بنا به اصل هشتاد و پنج قانون اساسی به کمیسیون تخصصی واگذار شده بود بررسی نشد و از دستور کار خارج شد.
عثمان احمدی، نماینده مردم مهاباد در مجلس نهم با اشاره به عدم تصویب طرح جدید بانکداری بدون ربا در کمیسیون اقتصادی، تصریح کرد: منطقی نیست بخواهیم 205 بند از قانون را که نیاز به ماه‌ها بررسی دارد، در طول سه جلسه تجزیه و تحلیل کنیم در نتیجه مواضع دولت و بانک مرکزی کاملا مورد تایید است.
این در حالی است که این طرح دو سال است که در کمیسیون اقتصادی و مجامع کارشناسی بررسی شده و برای ارائه به صحن در خرداد ماه سال گذشته به تصویب اعضای مجلس رسیده است.درست مثل این است که بگوییم این درست نیست  فردی که دو سال روی رساله دکتری زحمت کشیده و با اساتید بارها بحث کرده ،با بیست دقیقه دفاع از رساله، دکترا بگیرد!!! جالب این جاست که فتحی پور،رئیس کمیسیون اقتصادی، در روزهای آخر فروردین خواستار بررسی طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا به صورت اصل 85 شده بود. وی هدفش از این درخواست را تصویب در مجلس فعلی بیان کرده بود. فتحی پور گفته بود:" تلاش خواهد کرد طرح عملیات بانکی بدون ربا با کسب اجازه از مجلس براساس اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون اقتصادی بررسی شود و به شورای نگهبان ارسال شود"
فتحی پور که در تلاش برای اخذ مجوز اصل هشتاد و پنج از صحن مجلس موفق بود نتوانست در جلسات کمیسیون حضور پیدا کند تا در نهایت وی نتواند به هدفش که تصویب طرح در کمیسیون و ارسال برای شورای نگهبان بود برسد!
این طرح که شاه بیت اختلافات دولت و مجلس بود و فتحی پور و جمعی از نمایندگان مجلس نهم کمیسیون اقتصادی که به دیدار سیف رفتند ،از مدافعان آن بودند ،تا قبل از جلسات کمیسیون اقتصادی که بنا بود مطابق اصل هشتاد و پنج قانون اساسی به بررسی آن بپردازند محل مناقشه بود ،ولی با آبستراکسیون برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به محل اتفاق رئیس کمیسیون و رئیس کل بانک مرکزی تبدیل شد تا آنجا منتقد دیروز متفق امروز شد.
ارسلان فتحی پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در دیدار ولی الله سیف اقدامات بانک مرکزی در طول سال‌های گذشته را قابل تقدیر دانست و اذعان کرد: بانک مرکزی در طول چند سال‌های گذشته به علت تحریم‌های تحمیل شده به ایران در سخت ترین و حساس‌ترین شرایط به‌سر می‌برد که با سکان‌داری آقای سیف و همکاران ایشان در راس نظام پولی و بانکی کشور، ثباتی که امروز شاهد آن هستیم حاصل شده است.
نماینده فعلی شهرستان کلیبر، خدآفرین و بخش هوراند استان آذربایجان شرقی با ذکر مصوبه مجلس در خصوص ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، خاطرنشان کرد: این مصوبه با ابلاغ مجلس در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است و بانک مرکزی نیز باید با نهایت جدیت با متخلفان نظام بانکی برخورد کند.
دیدار با رئیس کل در برج میرداماد پس از آبستراکسیون در بهارستان
طی سالیان گذشته رسم بر این بوده که برخی از نمایندگان مجلس پس از فراغت از کسوت نمایندگی در پستهای دولتی به کارگیری می شدند باید منتظر بود و دید که آیا این رسم نانوشته بعد از هفتم خرداد و تشکیل مجلس جدید شامل حال چه کسانی میشود.
به هر حال طرحی که قرار بود اصلاحات قابل توجهی در زمینه جریمه دیرکرد، نحوه تخصیص منابع و مسائل شرعی را شامل شود و بانک ها و دولت مخالف این طرح بودند ، با عدم حضور برخی از نمایندگان در جلسات باعث شدند تا این طرح به محاق برود.
حال باید منتظر نشست و دید که پس از مجلس نهم آیا عزمی در این راستا وجود دارد؟ آیا بانک مرکزی لایحه خود را از طریق وزارت اقتصاد ارائه می کند؟ آیا وزارت اقتصاد نگاه بانک مرکزی را در زمینه اصلاح نظام بانکداری قبول دارد ؟! و در پایان سرنوشت نمایندگانی که جایی در مجلس دهم ندارند و در جلسات کمیسیون هم شرکت نکردند چه می شود!!

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X