ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتخابات ریاست جمهوری اتریش؛ مهمترین رویداد این کشور

به گزارش ایرنا، روز گذشته (پنجشنبه) تبلیغات انتخاباتی دو حزب راستگرایان افراطی و حزب سبز اتریش پایان یافت. این دو حزب رقابت شدیدی برای برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر دارند که توجه رسانه های خارجی را نیز به خود جلب کرده اند.
«نوربرت هوفر»، نامزد «اف پ او» حزب راستگرای افراطی با کسب بیشترین آرا برنده دور اول انتخابات بود که در روز 24 آوریل (5 اردیبهشت) برگزار شد. این حزب که ریاست آن را «هاینتس کریستین اشتراخه» بر عهده دارد یک گروه ملی گرای افراطی است که سیاست ضد مهاجر پذیری دارد.
پس از اینکه حزب راستگرای افراطی در دور اول انتخابات 36درصد آرا را کسب کرد ، احزاب این کشور در حمایت از کاندیدای حزب سبز به صورت یکپارچه و هماهنگ به دنبال شکست این حزب در دور دوم انتخابات هستند.
این اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم است که کاندیداهای دو حزب اصلی اتریش یعنی سوسیال دمکرات ها (SPÖ) و حزب مردمی (ÖVP) به دور دوم راه پیدا نکردند.
به گفته برخی رسانه های اتریش این نتایج تحول اساسی در عالم سیاست این کشور است چون از 1945 تاکنون رئیس جمهوری همواره عضو یکی از این دو حزب اصلی بوده است.
پیروزی راستگرایان همچنین سبب نارضایتی گسترده نسبت به وضع موجود و نگرانی درباره مهاجرت و اقتصاد به وجود آورده است چرا که در سال های اخیر از محبوبیت سوسیال دمکرات ها و حزب راست میانه مردمی کاسته شده است.
پیش از این «ورنر فایمن» صدر اعظم پیشین اتریش ضمن ابراز نگرانی از احتمال پیروزی راستگرایان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که حزب سوسیال برای جلوگیری از پیروزی این حزب در حال برنامه ریزی برای یکپارچه کردن دیگر احزاب به منظور حمایت از «الکساندر ون در بلن» اقتصاددان 72 ساله و کاندیدای حزب سبز است.
در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در اتریش، 6 میلیون و چهارصد هزار اتریشی به پای صندوق های رأی فراخوانده شده اند. 31درصد از واجدان شرایط در دور نخست انتخابات شرکت نکردند.
بر همین اساس احزاب مخالف «اف پ او» از مردم خواسته اند که به پای صندوق های رای بروند تا مانع پیروزی افراطی ها شوند.
اروپام**441*شبس*1613

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده