ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همکاری راهبردی تهران-مسکو علت شکست تلاش‌ها برای پیوستن روسیه به ائتلاف ضد اسد بوده است

ظریف لاوروف معلم روزنامه ‌نگار مشهور لبنانی معتقد است که تلاش‌ها برای متقاعد ساختن مسکو به منظور پیوستن به ائتلاف علیه بشار اسد به دلیل همکاری راهبردی روسیه و ایران تا کنون هیچ فایده‌ای نداشته است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، زهیر ماجد، روزنامه‌نگار لبنانی در یادداشتی در روزنامه الوطن عمان به بررسی بحران سوریه پرداخت. متن این یادداشت به شرح زیر است:

بنده اعتقاد ندارم که  واقعیت های موجود دربحران سوریه نشان می دهد، دراین بحران طرف پیروز و شکست خورده وجود ندارد بلکه معتقدم ، دربحران سوریه اجازه داده نمی شود، یک طرف درآن پیروز و طرف دیگر شکست خورده باشد. این روندی است که دربحران سوریه وجود دارد و همه طرف های تاثیرگذاربرتحولات این کشور نسبت به آن آگاهی دارند. با وجوداین، کشورهای حامی گروه های تروریستی از اقدامات این گروه ها حمایت می کنند تا به هرصورتی که شده این گروه ها پیروزشوند.

جای دارد دراینجا به این نکته اشاره کنم که درشروع بحران سوریه" بشاراسد" رئیس جمهور این کشور ضعیف و ناتوان به نظر می رسید بطوریکه برخی معتقد بودند وی طی هفته ها و حداکثرتاچند ماه دیگر سقوط خواهد کرد اما به رغم گذشت سال ها ازشروع این بحران، بشاراسد همچنان درراس قدرت است. اکنون درمحافل سیاسی این بحث مطرح است که چه عللی باعث تداوم حیات نظام بشاراسد شده است؟ اگرچه حمایت و کمک های خارجی دراین زمینه نقش داشته است اند اما ضرورت ایجاب می کند ما به مسائل و حمایت های داخلی از نظام بشاراسد نیز توجه داشته باشیم. شاید بخوبی به یاد داشته باشیم که چه تلاش هایی صورت گرفته تا مسکو به ائتلاف ضد بشاراسد بکشانند اما این تلاش ها هیچ فایده ای نداشت. با وجود این، ائتلاف کنندگان علیه دمشق فراموش نکرده اند که مسکوهمکاری راهبردی با تهران دارد و ایران حاضرنیست  درباره سرنوشت بشاراسد مذاکره شود.

اما ازلحاظ داخلی، به کشورهایی که درائتلاف ضد بشارحضور دارند، باید این نکته را یادآورشد که به روحیه ارتش سوریه درنبرد با گروه های مسلح و جایگاه مردمی بشاراسد توجه داشته باشند. نظام بشار اسد توانایی بکارگیری تمام اهرم های داخلی را  دارد که ازجمله آنها می توان به سازمان ها و نهادهای دولتی اشاره کرد. لذا مردم سوریه به شدت از رئیس جمهورشان حمایت می کنند.

پیشتر کشورهایی که ضد دولت دمشق هستند، خواستار مداخله نظامی برای سرنگونی نظام بشاراسد شده بودند اما تجربه عراق پیش چشم شان وجود داشت. زمانی که نظامیان آمریکایی وارد بغداد شدند، عراقی ها با گل ازآنان استقبال کردند و این تصور وجود داشت که عراقی ها با محبت و علاقه سالیان ممتادی با اشغالگران آمریکایی همکاری خواهند داشت اما بیش از چند ماهی از نگذشته بود که اندیشه مقاومت درفکر و ذهن عراقی ها رسوخ کرد.

همانطوری که نظامیان رژیم صهیونیستی وارد جنوب لبنان شدند تا مقاومت فلسطینی ها را درهم بکوبند و عده ای با گل و شیرینی از آنان استقبال کردند ولی پس از گذشت چند روز لوله های تفنگ بود که به سمت نظامیان اسرائیلی نشانه رفت ومقاومت علیه آنان آغاز شد. به هرحال، این اشغالگری درمورد سوریه رخ نداد و هرچندهم که فشارها افزایش پیدا کند چنین حادثه ای رخ نخواهد داد. دراینجا باید به این نکته اشاره شود بین بشاراسد و ملت سوریه یک ارتباط  روحی و معنوی تنگاتنگی وجود دارد. نسل های این ملت، میراث دار دستاوردهای حافظ اسد رئیس جمهور سابق سوریه هستند. آنان هرکاری که حافظ اسد برای سوریه انجام داده است حفظ کرده اند.

دراینجا باید براین نکته تاکید کنم هرگز کسی برسوریه غلبه نخواهد کرد. نه گروه های تروریستی و نه آمریکا و نه غیر از آمریکا. البته این معنایش آن نیست که درشرایط پیچیده سیاسی و نظامی سوریه ، دولت دمشق درنهایت پیروز خواهد شد. همگی می دانیم که معنای درگیری های موجود درحلب چیست و ابعاد آن کدام است و چه کشورهایی درآن تاثیرگذارهستند. همه آنها می خواهند به یک مفهوم مشترک از دولت آینده سوریه دست پیدا کنند که قدرت آن به صورت گردشی باشد لذا درچنین حالتی امکان ندارند، هیچ طرفی درسوریه پیروزشود. البته این درشرایطی است که قطارتحولات سوریه بر روی همین ریل حرکت کند.

نتایج تمام این تحولات چه از لحاظ نظامی، اقتصادی، اجتماعی و غیره باراضافی هستند که بردوش ملت سوریه قرارخواهند گرفت. اکنون تاثیرات بحران داخلی سوریه بر واحد پولی این کشور سایه افکنده و لیره سوریه هیچ ثباتی دربازارهای مالی جهان ندارد و با هرتحولی ارزش آن تغییرپیدا می کند. ملت لبنان درنیز تجربه کاهش ارزش پولی کشور خود را دارند. درزمان جنگ داخلی لبنان لیره این کشور به شدت سقوط کرد. قبل از این جنگ یک دلار برابر با دولیره و چند قروش درلبنان بود اما امروز1500 لیره لبنانی برابر با یک دلاراست.

به هرحال، تغییرات زیادی برزندگی  درسوریه تاثیرخواهد گذاشت که ملت سوریه باید بهای آن را بپردازند چراکه مجبورند با آنها کناربیآیند.  دولت دمشق هم نمی تواند دربرابراین تغییرات و پیامدهای آن مقاومت کند. به علاوه، این دولت جزء اجباری این تغییرات است. تغییراتی که بیشتربه صورت فشار و اجبار اجرایی خواهد شد. این درحالی است که دولت دمشق درمتن واقعیت های سوریه جدید قرار دارد.

پس هر طرفی که درجنگ سوریه ( فرضا)  پیروز شود، با یک سلسله از ویرانی ها مواجه خواهد شد لذا توجه داشتن به این وضعیت باعث می شود تا طرف های درگیردربحران سوریه دراستراتژی های خود بازنگری کنند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده