ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هجوم دختران مجرد به کلانشهرها؛ پدیده ای نوظهور

هجوم دختران مجرد به کلانشهرها؛ پدیده ای نوظهور

طنین یاس/ یکی از پدیده های نوظهور که در سالیان اخیر شاهد آن هستیم مهاجرات گسترده دختران با هدف تحصیل و اشتغال به کلان شهرها و زندگی مجردی است. طی دهه های گذشته میزان تحصیلات عالیه دختران افزایش پیدا کرده است.
هر چند که این موضوع یکی از مزایای هر جامعه ای می باشد اما بسیاری از دخترانی که در دانشگاه های کلان شهر ها پذیرفته می شوند بعد از اتمام تحصیل دیگر میلی به بازگشت ندارند و به عبارت بهتر به زندگی مجردی انس گرفته اند.

دخترانی که برای ادامه تحصیل به کلانشهرها می روند، به دلیل هزینه های اقامت در این شهر ها مایل به یافتن شغلی برای خود هستند تا زندگی مجردی و هزینه های تحصیل خود را تامین کنند.

*تمایل به زندگی مجردی خطر جدید سکونت دختران در کلانشهر هاست.
نجمیه زرگوش کارشناس اجتماعی درگفتگو با خبرنگار صبریه اظهار داشت: دختران مجرد بعد از یافتن شغل و سکونت هرچند غیر دائم دز شهرهای غیر بومی، احساس استقلال پیدا کرده و سعی در پیشرفت زندگی مجردی خود دارند.

وی ادامه داد:متاسفانه زندگی مجردی را آسیب های اجتماعی همچون ارتباط های کنترل نشده با جنس مخالف، اعتیاد،بی بند و باری های آشکار و افزایش سن ازدواج تهدید می کند.

زرگوش با بیان اینکه علاوه بر آسیب های اجتماعی آسیب های روحی و روانی نیز در انتظار افرادی است که به صورت تنها زندگی می کنند گفت:احساس تنهایی، افسردگی، ارتباط غلط با والدین و بدبینی نسبت به دنیای بیرون از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای دختران مجرد مهاجر بوجود آید.

این کارشناس اجتماعی افزود:عدم توزیع مناسب فرصت های شغلی در میان زنان و مردان نیز دختران مجرد را به امید یافتن شغلی هرچند کم درآمد به شهرهای بزرگ خواهد کشاند که بعلت بااهمیت جلوه دادن زنان بعنوان شاغل است .

وی در پایان بیان کرد:یکی از دلائل تمایل دختران برای مهاجرت به کلانشهرها، مسائل و مشکلاتی است که در ارتباط با ازدواج جوانان وجود دارد و موقعیت ازدواج برای زنان شاغل بیشتر و بهتر است .اما متاسفانه زیبایی نقش زن در زندگی یعنی مادری یا همسری فراموش شده است.

* کسب موقعیت اجتماعی بهتر نباید فطرت ظریف و والای زنان را تهدید کند.
فرشته شیرمراد مدیر حوزه علمیه اسلام آباد در گفتگو با خبرنگار صبریه اظهار داشت:وجود دختران از فطرتی ظریف و والا برخوردار است که نباید به دلیل اهداف کوتاه مدت، ویژگی های همچون لطافت روحیه و یا گوهر عفاف آنها ازدست برود.

وی گفت:تلاش برای کسب موقعیت اجتماعی بهتر شاید علت تمایل دختران مجرد برای حضور در کلان شهرها است،اساساً مهاجرت به ویژه برای دختران ممکن است آسیب هایی را در کوتاه مدت داشته باشد که درمان و حل انها در بلند مدت نیز امکان پذیر است.

شیرمراد ادامه داد:کلان شهرها عموما برای جوانان دارای جذابیت های بی شماری است و هنگامی که دختران استقلال را در ابتدای امر تجربه کنند، میل کم تری برای بازگشت به درون خانواده و یا تشکیل زندگی مشترک دارند.

وی افزود:دختران مجرد در زندگی مستقل خود یاد می گیرند که تمام مسئولیت های اقتصادی را خود به دوش بگیرند و در صورت بروز هرگونه مشکل اقتصادی احساس تنهایی و نداشتن حامی در زندگی، آنها را فرا خواهد گرفت و این امر به ظاهر خوب بیشترین ضربه را به دختران وارد می کند.

شیر مراد با اشاره به اینکه خداوند در قرآن کریم می فرماید:(الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ) و مرد را حریم و نگهبان زندگی زن معرفی می کند بیان کرد: زن به دلیل ویژگی های فیزیولوژیکی و روحیات ظریف خود همواره نیازمند یک حامی در زندگی است که در تلاطم های زندگی همراه و امید بخش او باشد،دختران، مادران فردای جامعه هستند و اگر آنها دچار آسیب اجتماعی شوند یقینا بنیاد جامعه با مشکل مواجه خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده