ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عراق رقیب اصلی توسعه نفت ایران است

عراق رقیب اصلی توسعه نفت ایران است

ساعت 24/ مهم‌ترین رقیب ایران در حوزه نفت کشور عراق است. هجوم شرکت‌های نفتی به عراق و حتی اربیل برای تولید ۱۲ میلیون بشکه نفت تا دو سال دیگر و هدف‌گیری اصلاح شده برای تولید ۷ میلیون بشکه تا سال ۲۰۲۰ و توسعه میدان‌های مشترک با ایران از جمله فعالیت‌های عراق است.

کاهش درآمدهای حاصل از صادرات نفت ایران از نیمه دوم سال ۱۳۹۳ روزهای سختی را برای دولت، شهروندان و صاحبان بنگاه‌های صنعتی فراهم کرده است. کاهش رشد اقتصادی از زمستان ۱۳۹۳ و اداه رشد بسیار بطئی و خوابیدن طرح‌های عمرانی و کاهش فروش شرکت‌های ایرانی از پیامدهای این وضع است.

ایران در ۸ آذرماه امسال قصد دارد مدل جدید قراردادهای نفتی را به شرکت‌های معتبر جهانی عرضه کند تا شاید شرایط تازه‌ای برای جذب سرمایه فراهم کند، اما این کار به سادگی ممکن نیست. رقبای سرسختی مثل عربستان و عراق در بخش نفت اجازه نمی‌دهند ایران به سادگی شرکت‌های خارجی را به ایران بیاورد.

علاوه بر این کشورهایی مثل قطر، ترکیه و قزاقستان نیز وجود دارند که توسعه نفت و گاز ایران را با دست‌انداز مواجه خواهند کرد. قزاقستان با توسعه گسترده ظرفیت نفت کاشکان و تلاش برای رخنه در بازار اروپا و چین یکی از موانع عمده خواهد بود. ترکیه اما با توسعه همکاری‌های خود با روسیه و احتمالا عراق و قطر می‌خواهد به جای ایران انتقال‌دهنده گاز به اروپا حتی گاز ایران باشد.

از طرف دیگر قطری‌ها با تولید ۷۷ میلیون تن LNG در سال که تعهد بین‌المللی برای آن داده‌اند، تولید ۴۰۰ هزار بشکه نفت از میدان الشاهین که میدان گازش مشترک با پارس جنوبی است با ایران رقابت می‌کند.

اما مهم‌ترین رقیب ایران در حوزه نفت کشور عراق است. هجوم شرکت‌های نفتی به عراق و حتی اربیل برای تولید ۱۲ میلیون بشکه نفت تا دو سال دیگر و هدف‌گیری اصلاح شده برای تولید ۷ میلیون بشکه تا سال ۲۰۲۰ و توسعه میدان‌های مشترک با ایران از جمله فعالیت‌های عراق است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده