ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خجسته: تحقیق و تفحص‌ها در مجلس به نتیجه نمی‌رسد

خجسته: تحقیق و تفحص‌ها در مجلس به نتیجه نمی‌رسد

فارس/ رئیس هیأت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید از نهایی شدن گزارش این تحقیق و تفحص تا 24 آبان خبر داد و گفت: متأسفانه تحقیق و تفحص‌ها در مجلس به نتیجه نمی‌رسد.

امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی صبح امروز سه‌شنبه 12 آبان در نشست خبری با حضور خبرنگاران در ابتدا با گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید حسین همدانی گفت:‌ نایب رئیس پارلمان سوریه در سفری که به این کشور داشتم تصریح داشت که نجات سوریه و به ویژه محاصره دمشق در گرو تلاش‌های سردار همدانی بود.

وی همچنین با گرامیداشت یو‌م‌الله 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار اظهار داشت: مردم شعار «مرگ بر آمریکا»، را جزو اعتقادات خودشان می‌دانند.

خجسته با تقدیر از رهبر معظم انقلاب که با نامه خود دو قطبی‌ها و اختلافات درباره برجام را از میان برداشتند،گفت: که رهبری همچنین نسبت به ترفندهای آمریکا و نفوذ در کشور پس از برجام هشدار دادند.

وی در ادامه نشست خبری خود از کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به عنوان یکی از فعال‌ترین کمیسیون‌های مجلس نام برد و با اشاره به آغاز کار بر روی قانون احزاب از ابتدای شروع مجلس نهم خاطر نشان کرد: از میان 240 حزب موجود در کشور 30 حزب فعال را به کمیسیون دعوت کرده که آنها 5 نفر را با گرایش‌های متفاوت از میان خود انتخاب و به ما معرفی کردند.

رئیس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه نمایندگان احزاب فعال کشور از صفر تا 100 مباحث کمیسیون در قانون احزاب را حضور داشتند، گفت: آنچه در آینده انتخابات مجلس مهم است این است که احزاب حضور یابند نه اینکه پیش از انتخابات به صورت قارچ‌گونه بیرون بیایند.

وی از مشورت و هم‌اندیشی با نهادهایی چون وزارت اطلاعات، وزارت کشور و نیز نخبگان دانشگاهی در تدوین قانون احزاب سخن گفت و افزود: ما جامع‌ترین قانون احزاب را تصویب کردیم که در آن رقابت انتخاباتی رقابت برنامه‌ها خواهد بود و احزابی می‌توانند در انتخابات حضور داشته باشند که برنامه خوب و کاندیداهای نخبه را معرفی کنند.

خجسته با انتقاد از پاسخگو نبودن دولت‌ها و مجالس گذشته پس از اتمام مسئولیت خود گفت:‌ وقتی احزاب مسئولیت رقابت در انتخابات را بر عهده گیرند این معضل مرتفع می‌شود چرا که حزبی می‌تواند خوب بدرخشد که در پایان هر دوره مجلس دولت گزارش‌ مفصلی به مردم بدهد.

وی با اشاره به برطرف کردن 8 اشکال شورای نگهبان در قانون احزاب و ابراز امیدواری نسبت به تأئید آن در شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: درباره اصلاح بازنگری قوانین انتخابات مجلس دو سال بحث کردیم و شورای نگهبان نیز در شرف ابلاغ آن است؛ یکی از موارد مهم این قانون ادغام هیأت‌های اجرایی انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی است.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نظر کمیسیون این بود که انتخابات یک مرحله‌ای بشود، گفت: نمایندگان مجلس در صحن علنی یک چهارم حد نصاب لازم برای مرحله اول انتخابات را به یک پنجم تبدیل کردند که تصور می‌کنم با این تغییر انتخابات در 80 درصد حوزه‌های انتخابیه به مرحله دوم کشیده نشود.

وی به ابلاغ چند مصوبه به دولت درباره الکترونیکی کردن انتخابات مجلس اشاره و خاطر نشان کرد: شورای نگهبان تیم فنی خود را فعال کرده است و دولت نیز در نظر دارد با شورای نگهبان در این باره هماهنگ باشد.

خجسته با ذکر اینکه یک سوم حوزه‌های انتخابی سراسر کشور جهت برگزاری الکترونیکی انتخابات مجلس مد نظر هستند، گفت: تأکید ما بر بومی‌سازی و استفاده از فناوری داخلی برای برگزاری انتخابات الکترونیکی است.

وی تسهیل روند اخذ رأی، کاهش ضریب خطا، حرکت همگام با آخرین تحولات فناوری روز و استفاده از یک دستگاه الکترونیکی برای چند انتخابات را از جمله علل اهتمام به برگزاری الکترونیکی انتخابات برشمرد و ادامه داد: قبلاً چیزی به نام هیأت بازرسی تبلیغات انتخابات نداشتیم و هر کس هر طور می‌خواست عمل می‌کرد اما با تشکیل این هیأت تخلفات به حداقل خواهد رسید.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی به ممنوعیت اظهار نظر ناظران و مجریان انتخابات له یا علیه نامزد و جریانی در انتخابات با اصلاح قانون انتخابات از سوی مجلس اشاره کرد و گفت: اصل در انتخابات مجلس افزایش مشارکت مردم و جلوگیری از هرگونه موانع مشارکت است.

وی در پاسخ به سوالی درباره معیار زمانی ممنوعیت 5 ساله احزاب منحله از عضویت در احزاب خاطر نشان کرد: ملاک از زمان صدور حکم انحلال است به علاوه نحوه انحلال احزاب نیز دوباره قابل بررسی است.

خجسته با اعلام اینکه لایحه شفاف‌سازی هزینه‌های انتخاباتی در دولت در حال بحث است، از تلاش کمیسیون جهت دوفوریتی کردن بررسی آن خبر داد و علت آن را اتفاقات ناگوار در عرصه مبارزات انتخاباتی ذکر کرد.

وی با ابراز اینکه تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به علت فقدان چارچوب مشخص برای تحقیق و تفحص‌های مجلس 2 سال به طول انجامید، تصریح کرد: با توجه به گستردگی بنیاد شهید با 45 نفر کار تحقیق و تفحص را آغاز کردیم که اکنون 4 الی 5 نفر در حال رسیدگی نهایی به آن هستند.

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از بنیاد شهید از جمع‌آوری 30هزار مستندات و 500 برگ مستند درباره عملکرد این بنیاد خبر و با اشاره به اینکه این مستندات مورد بحث و جدل اعضای هیأت تحقیق و تفحص و بنیاد شهید است، گفت: در این مسیر اتفاقاتی رخ داد که درباره آن هنگام قرائت گزارش سخن خواهم گفت.

وی از نهایی شدن گزارش مذکور تا 24 آبان خبر داد و خاطر نشان کرد: این گزارش روز 25 آبان نیز در کمیسیون اجتماعی به تصویب خواهد رسید و برای قرائت در صحن تقدیم می‌شود.

خجسته در ادامه گفت: بیشترین وقت من را در مجلس تحقیق و تفحص از بنیاد شهید گرفت و خیلی از کسانی که در این مسیر با ما همکاری می‌کردند رفتند و حاضر به تداوم همکاری نشدند.

وی با انتقاد از به نتیجه نرسیدن تحقیق و تفحص‌ها در مجلس شورای اسلامی از علت آن ابراز بی‌اطلاعی کرد و افزود: مجلس به طور قوی وارد عرصه تحقیق و تفحص از نهادها نمی‌شود در حالی که اگر مجلس با قوت بیشتری به این موضوع ورود کند مفاسد اقتصادی به حداقل رسیده و 20 دستگاه اقتصادی کشور زیر فرمان مجلس قرار می‌گیرند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این نشست خبری طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی را طرحی قوی عنوان کرد و گفت: اگر این طرح که با اشکالات شورای نگهبان نیز مواجه شده است به این دوره انتخابات نرسد باید در ادوار بعدی اجرایی شود.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اهمیت مدیریت یکپارچه شهری تصریح کرد: ه اکنون شوراهای شهر به شوراهای شهرداری تبدیل شده‌اند؛ ما اعضای شوراهای شهر را کاهش داده و روند استیضاح شهرداران را دشوار و قانون‌مند کردیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X