ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

۴ علت گسترش ازدواج مدرن

 ۴ علت گسترش ازدواج مدرن

رصد/ متن پیش رو در سایت تحلیلی "رصد" منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

حجت الاسلام سید مهدی واعظ موسوی در گفتگو با «رصد» پیرامون علت های ترویج ازدواج های مدرن تشریح کرد: علت نخست این است که متاسفانه والدین نمی توانند در طول زندگی ۲۰ ساله فرزندانشان اعتماد لازم را از سوی فرزندان جلب کنند، این یک هنر است که والدین طوری عمل کنند که محبوبیت و مقبولیت لازم را پیدا کنند. ولی بعضی از والدین بی هنر، بی ذوق، استعداد و آگاهی لازم را ندارند، و زمانی که در پیش فرزندانشان معتبر نباشند او بزرگ ترین انتخاب زندگی اش را انجام دهد و به خانواده اعتماد نخواهد داشت. این باعث می شود بدون استفاده از تجربه خانواده تصمیم بگیرد.

وی درباره اعتماد نداشتن فرزندان به والدین در ادامه باز گو کرد: فرض کنید یک پزشک حاذق دارای اخلاق، محبوبیت و مقبولیت در پیش مردم نباشد، مردم به سراغ آن پزشک نمی روند و آن پزشک منزوی می شود در حالی که این مردم هستند که از تجربیات و علوم آن پزشک محروم می شوند.

این کارشناس مسایل خانواده با بیان یک مثال قرآنی ادامه داد: در قرآن می خوانید که خداوند متعال به پیامبر گفته است تو اگر خشن و تندخو بودی افراد از دور تو پراکنده می شدند. والدین وقتی خشن، تند خو و بی عشق هستند فرزندانشان از کنار آن ها پراکنده می شوند و به آن ها اعتماد نمی کنند و خودشان تصمیم به انجام کارها می گیرند.

از عقده گشایی تا خلأهای عاطفی

واعظ موسوی علت دیگر روی آوردن به ازدواج مدرن را اینگونه بازگو کرد: والدین در سنین قبل از ازدواج برای فرزندانشان تصمیم می گیرند و حتی به جای آن ها فکر می کنند و فرصت انتخاب را به آن ها نمی دهند. به عنوان نمونه در سن هفت یا هشت سالگی اجازه تصمیم گیری درباره کارهایش را از او می گیرند و او در سن ۲۱ سالگی برای عقده گشایی در این انتخاب بزرگ زندگی اش قصد انتقام دارد. در نتیجه به انتخاب والدین بهایی نمی دهد. او حالا از آب و گِل بیرون آمده است، می تواند روی پای خود بایستد و مستقل باشد لذا به انتخاب والدین توجهی ندارد.

این کارشناس مذهبی در تشریح علت سوم این پدیده گفت: وقتی نیازهای عاطفی فرزندان در خانواده تامین نمی شود، آن ها این کمبود را بیشت در رفتارهای بیرونی خود نشان داده و میل به عاشقی در آن ها تشدید می شود. در دانشگاه ها و بیرون از فضای خانه و حتی در محیط های مجازی این خلأ بروز پیدا می کند. اگر والدین نیاز های عاطفی فرزندانشان را تامین کنند این عشق های کاذب و زود گذر به وجود نمی آید.

رفتارهایی که بدبینی به ازدواج سنتی را ترویج می دهد

این کارشناس مسائل تربیتی خانواده علت دیگر ترویج ازدواج های مدرن را تصور نادرست نسل جدید از سنت و مفاهیم و رفتارهای سنتی دانست و اظهار داشت: والدین با برخوردهای افراطی یا تعصبات بی مورد در حالی که قرآن و سنت را به درستی نمی شناسند و یک برداشت قِشری از آیات و روایات دارند، طوری عمل می کنند که فرزندان تمایلی برای ازدواج سنتی نداشته باشند در حالی که آن برداشت های سطحی و قشری است که فرزندان را بدبین کرده است.

واعظ موسوی اذعان داشت: ما در عرصه های فرهنگی کوتاهی کردیم، قصور و تفریط زیاد داشتیم و نسل مان را دچار تعارض کردیم. به جای اینکه تعارض ها را حل کنیم بدتر دچار تعارضشان کردیم، این ها موجب شده است ما هنوز دچار این آسیب های بزرگ باشیم.

وی درباره «ازدواج های سفید» تصریح کرد: ازدواج سفید یعنی ازدواج بدون تعهد و بدون خوانده شدن خطبه عقد. ازدواج های سفید حاصل پیمان شکنی های و کوتاه شدن عمر ازدواج هاست. چون آمار طلاق افزایش و ازدواج های موفق رو به کاهش گذاشته است برخی که سُست ایمان هستند به ازدواج های تعهد آور دل نمی دهند، به سراغ ازدواج سفید رفته و این پدیده شوم که از غرب وارد شده است را در پیش می گیرند.

این کارشناس خانواده تاکید کرد: در کشور ما ازدواج سفید توسط برخی مورد پذیرش قرار گرفته؛ تعهدات سست شده و از یک طرف ازدواج می کنند و از طرف دیگر می گویند نمی خواهم با فرد مقابلم زندگی کنم. این مساله طلاق را آسان می کند. اثرات آن حرامزادگی و نطفه های نامشروع است و آثار مخرب این پدیده دامن جامعه را آلوده خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X