ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زنان در برابر تغییرات جوی آسیب‌پذیرترند

 زنان در برابر تغییرات جوی آسیب‌پذیرترند

ایسنا/ کارشناسان مطالعات اقلیمی معتقدند که تغییرات جوی مانع جدیدی در مسیر دستیابی به حقوق مساوی برای زنان است.

کارشناسان هشدار دادند: گرم شدن هوا به زنان بیش از مردان آسیب وارد می‌کند چرا که زنان در برابر سیل، خشکسالی و بیماری‌هایی که انتظار می‌رود با تغییرات جوی تشدید شوند، آسیب‌پذیرتر هستند.

آنها بر این باورند که «تبعیض جنسیتی مرتبط با تغییرات جوی» در کشورهای فقیرتر و در حال توسعه که نابرابری جنسیتی به طور معمول در آن‌ها بیشتر است، گسترده‌تر خواهد بود و عواقب منفی گرمای جهانی برای زنان در این کشورها به مراتب شدیدتر است. در عین حال نیز منابع مالی کمتری برای مقابله با پیامدهای این پدیده جوی برای این کشور‌ها موجود است.

در حقیقت زنان در کشورهای در حال توسعه به دلیل فقدان شرایط کافی و مطلوب برای بهره‌مندی از برخی توانایی‌ها همچون مهارت شنا کردن یا محروم بودن از فناور‌ی‌های ضروری نظیر تلفن همراه برای درخواست کمک در شرایط جوی بحرانی در برابر حوادث طبیعی آسیب‌پذیرترند. همچنین در برخی جوامع زنان اجازه ندارند بدون حضور همسرشان یا یک همراه مرد از خانه خارج شوند.

پرفسور «هیلاری بامبریک» از دانشگاه سیدنی غربی با اشاره به اینکه در حادثه طوفان بنگلادش در سال 1991 میلادی، 90 درصد از 150 هزار قربانی این حادثه زن بوده‌اند گفت: تغییرات جوی تمامی مشکلات بزرگ و پیچیده‌ای را که در جهان امروز وجود دارند، تشدید می‌کند.

همچنین این استاد دانشگاه افزود: در صورتی که رهبران سیاسی در مورد برابری جنسیتی جدی هستند باید اقدامات مهم و کاربردی در این زمینه اتخاذ کنند.

بنابراین گزارش، زنان به طور معمول نه تنها بیش از مردان از بلایای طبیعی رنج می‌برند بلکه در برابر تاثیرات ناشی از افزایش دما که روزانه شاهد آن هستند آسیب‌پذیرترند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، ‌همزمان با زمان برگزاری نشست سازمان ملل در ماه دسامبر در پاریس که قرار است در آن در زمینه نحوه مقابله با گرمای جهانی توافقی به دست آید‌ نزدیک به 3000 زن از سراسر جهان بر آن هستند از رهبران سیاسی درخواست کنند تا در برنامه مقابله با این پدیده جوی، آسیب‌پذیری زنان در کانون توجه قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X