ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زندگی قرآنی هرگز به شکست نمی رسد

زندگی قرآنی هرگز به شکست نمی رسد

طنین یاس/ طلاق عاطفی عموماٌ بر سرد شدن رابطه زوجین اطلاق می شود تا حدی که زندگی مشترک را به زندگی خوابگاهی و یا هم خانه تقلیل داده می شود. وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی مهری و کم شدن انرژی مثبت در خانواده می شود و زوجین در بیگانگی یکدیگر گم شده اند.
افراد با فاصله ای که از هم دارند، خطوط قرمزی را برای همدیگر مشخص کرده و هرکدام در خلوت خود دیگری را متهم می کند. هیچ آمار مشخصی از طلاق عاطفی در دست نیست اما نمی توان از آن به راحتی گذشت و نیازمند توجه مسئولان فعال در حوزه خانواده می باشد.

*زندگی قرآنی هرگز به شکست نمی رسد
حجت الاسلام رهبر محمدی مسئول دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه اظهار کرد: بسیاری از آیات قرآن کریم به خانواده و مسائل مربوط به آن می پردازد و این مسئله نشان دهنده اهمیت خانواده در دین مبین اسلام است.
وی به کاربرد آیات قرآن کریم در روابط خانوادگی اشاره کرد و افزود: گذشت و فداکاری یکی از مباحث محوری در دین مبین اسلام است که ثمره آن تفاهم و همدلی زوجین است.
مسئول دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: اگر زوجین در روابط فی مابین شخصیت های بزرگ اسلام را در ایثار و گذشت الگو قرار دهند، یقینا مسائل دردناکی همچون طلاق عاطفی بوجود نخواهد آمد.
محمدی ادامه داد: افرادی که دچار طلاق عاطفی هستند، همچون افراد در راه مانده هستند چراکه زندگی مشترک را به خاطر فرزندان خود ادامه می دهند.
این مسئول به از خود گذشتگی والدین اشاره کرد و افزود: زوجین اگر حقیقتاٌ به فکر فرزندان خود باشند باید فضای مهر و عاطفه را در خانه بگسترانند چراکه دین حیات بخش اسلام بر تالیف قلوب تاکید دارد وهمین توصیه در نجات زندگی آنها موثر خواهند بود.
مسئول دارالقرآن اداره کل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه یادآور شد: کلام الهی نوربخش و راهگشای حقیقی است و هیچ زندگی قرآنی دچار مشکل نخواهد شد چراکه به منبع الهی اتصال یافته است.
محمدی ادامه داد: در تمام ادیان الهی خانواده یکی از مهم ترین بنیادها است و آموزه های الهی همچون نقشه راه، برای خانواده مسیر ساز است.
وی با اشاره به آیات قرآن کریم مبنی بر خلقت زن و مرد، افزود: زوجین که خداوند آنها را برای آرامش یکدیگر آفریده است اگر تقوا را رعایت کنند هم به خداوند نزدیک می شوند و هم مشکلات زندگی آنها حل خواهد شد.

*طلاق عاطفی آسیب های اجتماعی و تربیتی مخربی را به دنبال دارد
جهانگیر کرمی عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار کرد: افراد معمولاٌ به دلیل عشق و علاقه قبل از ازدواج و سبک مدرن و یا به صورت سنتی ازدواج می کنند.
وی ادامه داد: در این میان افرادی هم هستند که ازدواج ناخواسته و یا اجباری را تجربه می کنند.
این کارشناس مسائل خانواده تاکید داشت: عامل نگهدارنده محیط مناسب در یک خانواده، علاقه و احترام متقابل افراد است که اگر به هر دلیلی آسیب ببیند، ممکن است به تنفر و بی تفاوتی و احساس منفی منجر شود.
این استاد دانشگاه زندگی مشترک را همچون چهار فصل سال دانست و بیان داشت: معمولاٌ در بهار زندگی روابط خوب، علائق مناسب و شور و شوق برای ادامه زندگی وجود دارد .
کرمی ادامه داد: اگر زوجین سبک زندگی مناسب، مهارت های لازم جهت زندگی کردن، احترام و توجه به نیازهای طرف مقابل، رعایت حریم های خصوصی و مواردی از این دست را داشته باشند، زندگی وارد گرما و تابستان خود خواهد شد و بالندگی را شاهد خواهیم بود.
وی متذکر شد: اما اگر این اصول رعایت نشود، هرفردی روی نیازهای خود تاکید کند و احترام متقابل از بین رود، زندگی وارد مرحله دشوار خود یعنی خزان میشود.
عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه افزود: در این شرایط دعوا و اختلافات بر خانواده حاکم خواهد شد و بگو مگوهای بی پایان زندگی مشترک را فراخواهد گرفت.
کرمی به حل درست مسائل زندگی اشاره کرد و اضافه کرد: زوجین در این شرایط باید از فرد متخصص که مشاور خانواده است، کمک بگیرند تا مسائل و مشکلات را به شیوه مناسب تری حل کند.
این استاد دانشگاه یادآر شد: افراد در زندگی خصوصی باید بدانند که هست ها را بپذیرند و واقعیات همسر خود را به صورات تام قبول کنند و به آن احترام بگذارند.
وی تاکید داشت:اگر افراد شرایط خزان زندگی را ادامه دهند، وارد سردی زندگی یعنی زمستان آن خواهند شد.
کرمی با بیان اینکه در زمستان زندگی 2 حالت وجود دارد، افزود: زوجین یا رسما جدا می شوند و یا اینکه به دلیل یک سری از مصلحت ها به زندگی مشترک با سردی تمام خود ادامه می دهند.
عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه تاکید داشت: در این مرحله طلاق عاطفی به معنای خود اتفاق می افتد.
وی به آسیب های تربیتی طلاق عاطفی اشاره کرد و بیان داشت: فرزندان در این شرایط از گرمای محبت خانوادگی محروم هستند و انواع آسیب های روانی از جمله افسردگی، آنها را تهدید می کند.
بر اساس این گزارش، در خانواده هایی که درگیر مسئله طلاق عاطفی هستند، هریک از افراد به نحوی از فضای خانه به دور هستند و به امید تجربه کردن محیطی لذت بخش به سمت فضاهای جدید در خارج از منزل می روند که می تواند موجب آسیب های جدیدی برای خانواده باشد.
طلاق عاطفی زندگی مشترک را به حیاتی فرسایشی تبدیل می کند و امید به زندگی افراد را تاحد بسیار زیادی کاهش می دهد و به عبارتی انگیزه زندگی را از افراد خواهد گرفت.
به طور کلی مراجعه به روانشناسان و کارشناسان مسائل خانواده در حل مشکلات زندگی مشترک در جلوگیری از بروز مسائلی همچون طلاق عاطفی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده