ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هشدار عضو اتاق تهران نسبت به یک رانت ارزی

هشدار عضو اتاق تهران نسبت به یک رانت ارزی

فارس/ رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران معتقد است اختصاص ارز مبادله‌ای به کالاهایی همچون پوشاک نه تنها به پیشگیری از قاچاق کمک نمی‌کند بلکه تنها هدر رفت منابع و زمینه‌ای برای ایجاد رانت و فساد است.

علی سنگینیان ، درخصوص اختصاص ارز مبادله‌ای به برخی کالاها و ضرورت این امر، خاطرنشان کرد: شخصاً طرفدار نظام تک‌نرخی هستم؛ چراکه بازار دو نرخی خود سبب ایجاد رانت و عدم تخصیص بهینه منابع می‌شود. از طرف دیگر دسته‌بندی و گروه‌بندی کالاها کار چندان آسانی نیست که به یک گروه ارز ارزان‌تر اختصاص یابد و به یک گروه ارز گران که خود می‌تواند فسادآفرین باشد.

وی با بیان اینکه دولت باید براساس قوانین بازار یک نرخ ثابت برای همه گروه‌های کالایی اعمال کند، افزود: اگر سیاست این است که برخی کالاها وارد نشوند یا گران‌تر به بازار بیایند، تا مزیت‌های داخلی رعایت شود، باید از ابزار تعرفه‌ای استفاده کرد نه ارز مبادله‌ای.

ارز مبادله ای راهی برای ثبات بازار است نه پیشگیری از قاچاق
این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینکه اختصاص ارز مبادله‌ای را راهی برای مقابله با قاچاق کالاهایی مثل پوشاک اعلام کرده‌اند، گفت: قاچاق در مقیاس اقتصاد ما حجم بزرگی نیست که بخواهیم با اختصاص ارز مبادله‌ای مشکل را حل کنیم، مضاف بر آنکه دولت در صورت اراده امکان برخورد با پدیده قاچاق را خواهد داشت و ارز تنها ابزاری اقتصادی برای ثبات بازار است.

تاکید اقتصاد‌دانان بر اجرای سیاست ارز تک نرخی
سنگینیان در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه برخی بر این باورند که واردکنندگان علی‌رغم دریافت ارز مبادله‌ای قیمت نهایی کالا را بر مبنای ارز آزاد محاسبه می‌کنند که چیزی جز هدر رفتن منابع نیست، تصریح کرد: سیاست دولت این است که به سمت ارز تک نرخی حرکت کند و همه سیاست‌گذاران اقتصادی به این جمع بندی رسیده‌اند که سیاست دونرخی بودن ارز امکان‌پذیر نیست. دولت هم کم کم نرخ‌های اتاق مبادله را افزایش می‌دهد تا به نرخ ارز آزاد برسد.

وی در مورد رفت و آمدهای هیأت‌های تجاری اروپایی به ایران و احتمال ورود سرمایه‌گذاری مستقیم در کوتاه‌مدت به کشور، گفت: با توجه به بسته بودن اقتصاد ما برای دوره طولانی‌مدت تحریم‌های مختلف ریسک بالای سرمایه‌گذاری در ایران در اذهان شکل گرفته و به نظر می‌رسد؛ اگرچه این رفت و آمدها به شناخت بازار و عقد قراردادها منجر می‌شود، اما خیلی سریع به سرمایه‌گذاری نمی‌انجامد.

وی ادامه داد: اگرچه ممکن است در برخی بخش‌ها مانند حوزه نفت و گاز که تضمین‌های لازم از دولت اخذ می‌شود ‌این اتفاق رخ دهد،‌اما بازار کالای مصرفی یکی از حوزه‌هایی است که سرمایه گذرای زودتر در آن رخ می‌دهد.

به گفته رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران اگر به دنبال سرمایه گذاری مستقیم و پایدارتر هستیم این امر به زمان بیشتری نیاز دارد و همان موانعی که اکنون بر سر راه سرمایه‌گذار داخلی است باید برای سرمایه‌گذار خارجی نیز برطرف شود.

سنگینیان بر این نکته هم تأکید کرد که اکنون در دوره پساتحریم با شرایط جدیدی روبه‌رو شده‌ایم که باید نسخه جدیدی را برای آن طرح کنیم و نمی‌توان با همان ایده و پارادایم قبلی به نتیجه رسید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده