ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مراسم روز ایران در نمایشگاه کتاب مسکو برپا شد

مراسم روز ایران در نمایشگاه کتاب مسکو برپا شد

ایسنا/ مراسم فرهنگی روز ایران در نمایشگاه کتاب مسکو بعدازظهر امروز شنبه 14 شهریور در محل غرفه ایران برگزار شد.
بر اساس گزارش رسیده، در این مراسم سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رضا ملکی رایزن فرهنگی ایران در مسکو، الکساندر پروخانوف نویسنده روس، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو و جمعی از مردم و اصحاب فرهنگ و هنر روسیه حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم گروه موسیقی نغمه به اجرای زنده موسیقی بندری در محل غرفه پرداخت.
امیر مسعود شهرام نیا رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران نخستین سخنران این مراسم بود که ضمن خیر مقدم به مهمانان ایرانی و روسی، گفت: برنامه امروز به مناسبت مهمان ویژه بودن ایران در این دوره از نمایشگاه برگزار شده است. از مسئولان نمایشگاه مسکو و آژانس فدرال چاپ و نشر روسیه، به مناسبت فراهم آوردن شرایطی برای برگزاری این حضور تشکر می‌کنم.
مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در سخنانی گفت: من هم به نوبه خود حضور شما را محترم می‌دانم. نمایشگاه کتاب و این جمعیت نشان از آن دارد که فرهنگ کتاب و کتابخوانی با وجود گسترش شبکه‌های اجتماعی حفظ شده است و در روسیه و ایران برای کتاب و کتابخوانی ارزش گذاشته می‌شود.
وی ادامه داد:‌ این نمایشگاه کتاب و اینگونه اقدامات پلی است که مردم دو کشور و دو تمدن بزرگ ایران و روسیه را به هم مرتبط می‌کند.اینجا نویسندگان مشهور و فرهیختگان برجسته‌ای حضور دارندو می‌توان هنرمندان بنامی را در این جمع شاهد بود.همچنین در این جمع همکارانی از جامعه روسیه و نویسندگان برجسته‌ روسی حضور دارند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه به رونمایی از کتاب «روشنای علم» در این مراسم اشاره کرد و گفت:‌ این کتاب انعکاس‌دهنده دیدگاه‌ها و فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در حوزه علم است که از نظر ما بر اهمیت این رویداد فرهنگی می‌افزاید.
در ادامه مراسم روز ایران در نمایشگاه مسکو، پروخانوف اندیشمند و نویسنده روس شرکت در این مراسم را مایه افتخار خود دانست و گفت:‌ افتخار بزرگی نصیب من شده است که در مراسم رونمایی کتاب رهبر انقلاب ایران حاضر باشم. اندیشه‌های نابی از ایشان در این کتاب منتشر شده است که با آیات قرآن قرابت زیادی دارد. مردم کشور ما به یک غذای روحی و معنوی نیاز دارند و این کتاب برای مردم من مفید خواهد بود. ایران مبتنی بر علم و دین سیاستگذاری می‌شود. رهنمودهای ارزشمند آیت‌الله خامنه‌ای می تواند راهنمای خوبی برای مردم ما و پیروان مذهب‌های کشور ما باشد تا برای هدایت کشور خود از این رهنمودها بهره ببرند. این تصمیمات و توصیه‌ها مبتنی بر ارزش‌های اخلاقی و علمی است و از این جهت قابل اعتنای جدی است.
وی افزود:‌ من در تهران برای شرکت در یکی از بزرگترین مراسم‌ حاضر شدم. در آن مراسم بزرگان و رهبران جهان اسلام به همراه ایشان حاضر بودند. رهبران انقلاب‌های منطقه حضور داشتند. اما حضور رهبر ایران مرا تحت تاثیر عمیق قرار داد. سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در ترازی تئوریک و عالی بود. در تراز شکل‌گیری یک انقلاب و چگونگی هدایت و رهبری آن تحلیل‌های عمیقی ارائه می‌دادند. این برای من بسیار شگفت‌انگیز بود.
پروخانوف افزود:‌ امروز روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه در حال رشد و توسعه است و ابتکاراتی از دو جانب در حال گسترش و تعمیق است. امروز این کتاب بعد از رونمایی در کرملین هم مورد مطالعه قرار خواهد گرفت و رجال سیاسی و علمی روس این کتاب را مورد بررسی قرار خواهند داد و با آیات الهی مأنوس خواهند شد.
سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد دیگر سخنران این مراسم با بیان اینکه در نشست روز گذشته «عصر فرهنگی تهران» نقش فرهنگی روسیه را در ایران برشمرده است، گفت: دیروز گفتم که ما در 30 سال گذشته 1700 عنوان کتاب روسی را به زبان فارسی ترجمه کردیم، 200 عنوان از این کتاب‌ها از داستایوفسکی، 200 عنوان از تولستوی و چخوف و مابقی از نویسندگان دیگر است. این تعداد عناوین کتاب‌هایی است که چاپ اول و چاپ مجدد دارند. امروز چون روز «ایران» است می‌خواهم بیشتر از ایران بگویم. می‌خواهم ایران را با 10 تیتر کوتاه به شما معرفی کنم.
وی ادامه داد:‌ اول اینکه ایران سرزمین ادبیات است، سعدی، حافظ، فردوسی، خیام، نظامی گنجوی و ... امروز هم سرچشمه دانش و ادبیات در ایران جوشان است. در سال گذشته حدود 11 هزار عنوان کتاب در حوزه ادبیات در ایران چاپ شده است. نمای دوم از ایران این است که ایران سرزمین هنر است، نگارگری، صنایع دستی، خوشنویسی، موسیقی و این روزها سینمای ایرانی متبلور شده است.
صالحی تصریح کرد:‌ عنوان سوم این است که ایران سرزمین دانش است. نقش دانشمندان ایرانی از ابوریحان بیرونی، ابن سینا، زکریای رازی و ... در پیش‌روی علم غیر قابل کتمان است.پس از انقلاب اسلامی جهش علمی قدرت ویژه تری یافته است. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به شدت روی پیشرفت علمی و اهمیت آن تکیه دارند.«روشنای علم» حدود 800 صفحه و شامل بخش‌هایی از صحبت‌های رهبر معظم انقلاب است که تولید علم درونزا و بومی، و اهمیت پیشرفت علمی را مورد تاکید قرار داده‌اند.
وی افزود:‌ در سال گذشته در ایران، 14500 عنوان کتاب، در حوزه علوم طبیعی، ریاضی و 16 هزار عنوان در حوزه علوم انسانی منتشر شده است. عنوان چهارم هم این است که ایران سرزمین نشر و کتاب است. پس از انقلاب اسلامی حدود یک میلیون کتاب در ایران منتشر شده و سال گذشته حدود 73 هزار عنوان کتاب در ایران به چاپ رسیده است. نمای پنجم برای معرفی ایران این است که این سرزمین، سرزمین اقتدار و مقاومت است و در دوره‌های گذشته به عزت خود اعتنا داشته است. در دوران دفاع مقدس بیش از 200 هزار شهید تقدیم کرده است.
معاون فرهنگی ارشاد افزود:‌ مقاومت مردم ایران، مقاومتی مردمی و فراگیر بود. برای ما این عنوان که حدود 33 هزار شهید، فقط شهید دانش آموز بودند، همچنین مقاومت آنان مقاومتی مظلومانه بود و از میان 16 هزار نفر در بمباران های شهری به شهادت رسیدند، مهم، قابل بررسی و تأمل است. ایران قربانی سخت و تلخ تروریسم است،‌ ما 17 هزار شهید ترور داشتیم، از رئیس جمهور تا نخست وزیر و رئیس دیوان قضایی گرفته تا مردم عادی و دانشمندان و شخصیت‌های علمی.
وی ادامه داد:‌ نمایه‌ای دیگر از ایران این است که این سرزمین، مملکت دین و اسلام است. مراکز علمی و دینی در این کشور به شدت فعال هستند و فعالیت آنان بسیار جدی و عمیق است. در 30 سال گذشته 180 هزار عنوان کتاب در این حوزه ها نشر یافته است. ایران سرزمین عقلانیت، فلسفه و خردورزی است. شاخه‌های اصلی عقلانیت و فلسفه اسلامی در سرزمین ایران تولد یافتند،ابن سیناها، ملاصدراها، شیخ اشراق‌ها و ... .
صالحی گفت:‌ ایران سرزمین عرفان و معنویت است. شاخه‌های مختلف عرفان از عرفان خراسانی تا عرفان نظری در ایران همگی فعال هستند. ایران سرزمین جاذبه‌های تاریخی است. از 13 گونه اقلیم‌شناسی 11 گونه در ایران قرار دارد و ایران در میان پنج کشور برتر در حوزه جذابیت و تنوع طبیعی است.
وی ادامه داد:‌ ایران سرزمین انقلاب اسلامی است. انقلابی که با رهبری امام خمینی پیش رفت. انقلاب ایران بر سه ارزش انسانی تاکید کرد، اول عدالت، دوم اخلاق و سوم پیشرفت و این سه باید پا به پای هم پیش بروند تا ایران بتواند ساخته شود. این ها 10 تیتر و نمایه از ایران بود که هر کدام می‌توانند صدها کتاب را به خود اختصاص دهند.گسترش روابط ایران زیبا با ملت پرفرهنگ با روسیه و مردم عمیق و پرفرهنگ می‌تواند آینده خوبی برای دو ملت رقم بزند.
صالحی در پایان سخنان خود گفت:‌ امیدوارم که حضور ایران به عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه نقطه عطفی برای این جهش بزرگ باشد. از همه شما دعوت می‌کنم که برای تماشای ایران زیبا به کشور ما بیایید.
پس از سخنان سید‌عباس صالحی از ترجمه انگلیسی «روشنای علم» رونمایی شد.
مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه نیز در سخنانی با اشاره به کتاب گفت:‌ امروز نسخه انگلیسی این کتاب رونمایی شد و ترجمه روسی آن به زودی منتشر می شود.
وی همچنین سالروز تأسیس مسکو را به همه اهالی مسکو تبریک گفت و از حاضران دعوت کرد که از غرفه ایران بازدید کنند.
در انتهای این مراسم از مهمانان با غذاهای ایرانی همچون چلوکباب و قیمه پذیرایی شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده