ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چگونه قبض برق محاسبه می شود؟

چگونه قبض برق محاسبه می شود؟

خبرآنلاین/ برخی کاربران خبرآنلاین درباره خدمات شرکت برق، سئوالاتی را مطرح کردند که با شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ این پرسشها را در میان گذاشتیم و پاسخ گرفتیم.

مشکلات مردم و اداره برق، موضوعی کاملا خدماتی است که مسئولان شرکت برق، در قالب طرح تکریم ارباب رجوع، به این پرسشها پاسخ دادند.

درباره سئوالات برخی مخاطبان که در سرویس مشکلات مردم کامنت گذاشته بودند با عبدالامیر یاقوتی معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفتگو کردیم که با هم می خوانیم:


تفکیک کنتور
کامنت مخاطبان: از زمان آغاز اجرای طرح هدفمندی در سال 89 قرار بود با هماهنگی دستگاههای مختلف، در ساختمانهای مسکونی و آپارتمانها که کنتور مشترک وجود دارد طرح تفکیک کنتورها انجام می گیرد و خود دولت برای جلوگیری از فشار مضاعف به مالکان، تسهیلاتی برای تفکیک کنتورها قائل شود اما متاسفانه از سال 89 به این سو این طرح اجرایی نشده و خیلی از مشکلات و اختلافات مخصوصا در آپارتمانها، در این زمینه و پرداخت قبوض آب و برق و گاز که مشترک هستند بیشتر شده است با توجه به اینکه هر ساله هم میزان تعرفه و قیمت آب و برق و گاز افزایش داشته است این اختلافات و بعضا نزاعها در ساختمانهای مسکونی و آپارتمانها افزایش داشته است. نمی دانم این طرح در چه مرحله ای است اما فکر نمی کنم تحرکی داشته باشد چون در اخبار چند سال گذشته هیچ مسوولی در این باره حرف نزده؟


پاسخ: در صنعت برق، عمدتا مثل آب و گاز نبود که کنتورها را برای مجتمع ها به صورت تجمیعی بدهند. ما معمولا به ازای هر واحدی، یک کنتور می دهیم و حتی برق مصارف عمومی هر مجموعه نیز یک کنتور دارد. در حوزه تهران هیچ کنتوری وجود ندارد که به صورت تجمیعی باشد.


اگر کنتور مجموعه ای تجمیعی بود و بخواهد تفکیک کند، باید چه کند؟
پاسخ: معمولا خودمان کنتور تجمیعی نداشتیم. شاید در حد انگشتان دست چیزی تحت عنوان کد خانوار است و خانه های دوره ساز است که وضعیتشان نامناسب بوده و این وضعیت جامعیت ندارد برای ۴ میلیون مشترکی که ما در تهران داریم. اگر واقعا افرادی هستند که این مشکل را دارند، شماره قبض بدهند که مستقیما با او صحبت کنیم. هر کجای تهران بگردید کنتور تجمیعی پیدا نمی کنیم. می شود گفت بیش از ۹۹.۵ درصد کنتورها، تفکیک شده است.


نحوه محاسبه قبوض
کامنت: سلام به قبوض آب برق و گاز دقت کنید مثلا من 24000ریال مصرف گاز داشته ام ولی پرداخت نهائی قبض 76000ریال بوده است ارزش افزوده ابونمان و...بیشتراز مصرف گاز دریافت شده ......اما قبض برق 45روزه حساب میشه .این یعنی اینکه وزارت محترم نیروخیلی زیرکانه مصرف برق را تصاعدی و در عرض 45روز حساب میکنه درصورتی که اگر مثل قبوض دیگر 30روزه محاسبه شود تصاعدی شامل حال مصرف کننده نمیشود واقعا این یک بام و دو هوا نیست . شاید هم نوعی خدای نکرده کلاه گذاشتن سر مردمه. راستی به نظر شما ممکنه یه روزی اقایان بفهمند که مردم میفهمند

پاسخ: قبضهای حوزه برق به طور متوسط ۲ ماهه است ولی هیچگونه موجب افزایش قیمت تصاعدی نمی شود. روش محاسبه بهای برق مصرفی بر اساس متوسط مصرف است. ممکن است برای یک مشترک در طول ۲ ماه قبضی صادر شود که مثلا ۳۰۰ کیلووات ساعت باشد. طبیعتا وقتی در جدول نرخ ببریم، تقسیم بر ۲ ماه می کنیم تقریبا هر ماه ۱۵۰ کیلووات می شود و این ۱۵۰ کیلووات ساعت است که تقسیم بر ۳۰ روز می شود و در پله های محاسبه نرخ مصرف قرار می گیرد و قیمت به دست می آید و قیمت نهایی به دست می آید.یعنی هر قدر مصرف زیاد باشد محاسبه تصاعدی ندارید؟
قبض هر چه ۲ یا ۳ ماهه باشد، مهم نیست، مهم، میانگین مصرف است که محاسبه می شود.


تعویض کنتور:
کامنت: سلام من یک اپارتمان 80 متری یک سال ساخت خریدم برای تغیر نام فیش برق که مراجعه میکنم مسول مربوطه میگه چون امپر برق شما 15 امپره ومیبایست 32 امپر بشه بناب این سه میلیون بریز به حساب مشکل اینه که اپارتمان نوساز چرا باید این مشکل رو داشته باشه چرا اداره برق از اول برق 32 به مشتری تحویل نداده متشکرم
پاسخ: تقریبا بحث ۱۵ آمپر مشترکان مربوط به قبل از سال ۸۰ است که انشعابات ۱۵ آمپر را به صورت استاندارد آن موقع می فروختند و شامل کنتورهای ۱۵ و ۲۵ آمپر بود. در سال ۸۲ کنتور ۱۵ آمپر به بالا ملاک شد. این انشعابات سابقه ۱۵ تا ۲۰ ساله دارد.با ورود تجهیزات برقی متنوع مانند لباس شویی و ظرف شویی و ال.ای .دی تجهیزات مورد استفاده برقی در خانه ها بیشتر شد. الان می بینیم مشترکان از روی عدم اطلاع فیوز بالاتر را می بندند. فیوز را جواب نمی دهد. این خلاف آیین نامه است. مشترکان اجازه ندارند بیش از قراردادی که خریداری کردند برق مصرف کنند.در صورت مشاهده این فیوزهای غیراستاندارد جریمه می کنید؟
در مواردی که خودمان سر می زنیم، استانداردسازی اتفاق می افتد. در حوزه تهران ۳۲ آمپر است. وضعیت فیوز اگر دستکاری شده باشد مشترک را راهنمایی می کنیم تا استانداردسازی صورت گیرد. این فیوزهای غیراستاندارد در فازهای اول جریمه ندارد ولی اگر اصلاح کنند و بعد از حد قدرت بیشتر استفاده کنند، به آنها تذکر داده می شود.

هزینه تغییر کنتور چقدر است؟
هزینه انشعاب یک سپرده است. وقتی کسی کنتور یک فاز ۳۲ دارد، کنتور را به نرخ روز به او می فروشند و البته به نرخ روز هم از او می خرند. همینطور کنتور ۱۵ آمپر به نرخ روز از او خریداری می شود و کنتور ۳۲ آمپر به نرخ روز به مشترک فروخته می شود. هر مشترک می تواند انشعاب خود را به ما به قیمت روز بفروشد و ما از او خریداری می کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X