ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: تذکرجدید دلواپسان به روحانی

آرمان نوشت: تذکرجدید دلواپسان به روحانی

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

صورت مساله ساده و شفاف است اما برای دلواپس‌ها موضوع آنچنان سنگین است که هنوز نتوانسته‌اند آن را هضم کنند و بدین سان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهند که به کشاکش‌های لجوجانه و صحنه‌پردازی‌های سطحی‌نگرانه تنه می‌زد و حتی نمی‌توان بر آن نام تخریب و هجمه گذاشت. مذاکره‌کنندگان هسته‌ای پس از 20 ماه رایزنی سخت و فشرده با قدرت‌های جهانی در وین به توافقی موسوم به برجام دست یافتند، این سند اجرایی فرآیند ثبیت حقوقی را در شورای عالی امنیت ملی، مجلس، شورای نگهبان و در نهایت با تایید رهبر معظم انقلاب و تعیین شروط 9گانه ایشان به‌طور اتم و اکمل طی کرده و آماده اجرا شد. حال با دستور رئیس‌جمهوری، فرآیند اجرایی شدن برجام که حدود دو ماه زمان خواهد برد، آغاز شده و پروسه طبیعی خود را طی می‌کند اما جمعی از نمایندگان نام آشنا و همیشه منتقد توافق در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری خواستار توقف اجرای برجام شده‌اند! ۲۱ نفری که گویی هنوز نمی‌خواهند بپذیرند برجام در قالب سیاست‌های کلان نظام و با رعایت اصول تدوینی می‌بایست اجرایی شده و تاخیر و اهمال در آن هزینه‌های هنگفتی را متوجه کشور می‌کند و از اساس این شائبه‌افکنی‌ها در موضوعی که مورد اجماع ارکان مختلف نظام است و دست‌اندرکاران اجرایی نیز بر رعایت چارچوب‌های تبیینی در فرآیند اجرایی شدن برجام تاکید دارند در این برهه زمانی چه معنا و مفهومی دارد و چه عایدی نصیب کشور و ملت می‌کند؟
آغاز فاز اجرایی برجام
رئیس سازمان انرژی اتمی که نهاد تحت مدیریت وی مسئولیت اصلی در فرآیند اجرایی شدن برجام و گام‌های فنی منوط به آن را دارد، پیش‌تر گفته بود که با دستور رئیس‌جمهوری اقدامات ایران درباره اجرایی شدن برجام آغاز خواهد شد و روز گذشته وی خبر از شروع اقدامات اجرایی ایران در چارچوب تعهدات برجام داد. علی‌اکبر صالحی که به ژاپن سفر کرده در گفت‌وگو با خبرگزاری کیودوی ژاپن اعلام کرد که ایران اقدامات مقدماتی را آغاز کرده است. وی این اقدامات مقدماتی را شامل برچیدن تعدادی از سانتریفیوژها در نطنز عنوان کرد. سیدعباس عراقچی معاون وزیرخارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام نیز در مراسم تجدید میثاق سفرا با آرمان‌های امام در مرقد ایشان در جمع خبرنگاران گفت سعی می‌کنیم ظرف مدت دو ماه آینده به مرحله اجرایی کامل برجام با در نظر گرفتن الزامات مورد تاکید رهبری برسیم. وی همانند صالحی از آغاز روند اجرایی برجام گفته و تاکید کرد: روند اجرایی شدن این مساله آغاز شده است.
نامه نمایندگان دلواپس و سخنان دیپلمات‌ها
همزمان با آغاز اقدامات عملی ایران در فاز اجرایی برجام، ۲۱نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری خواستار توقف آن شدند. در این نامه که در قالب تذکر عنوان شده و نام کریمی قدوسی مجددا در راس آن چشم‌نوازی می‌کند، نگارندگان خواستار شده‌اند که رئیس‌جمهوری دستور جمع‌آوری سانتریفیوژهای نطنز و فردو را تا زمانی که شروط مندرج در نامه مقام معظم رهبری و بند یک آن محقق نشده است، متوقف کنند. پای تذکر کریمی‌قدوسی امضای نمایندگانی چون حسینیان، کارخانه‌ای،‌هاشمی، میرکاظمی، عارفی، پژمان فر، سلیمانی، کوچک‌زاده، نوباوه، کوثری، جوکار، سالک، قاضی‌زاده، جراره، افضلی‌فرد، فتاحی، طبیب‌زاده نوری، آلیا و طلا قرار دارد. جالب آنجاست که مقامات وزارت خارجه و دولت بارها بر لحاظ شروط و چارچوب‌های مد نظر رهبر انقلاب در فرآیند اجرایی برجام تاکید کرده‌اند و بند یک که اشاره به تضمین لغو تحریم‌ها دارد در پاسخ رئیس‌جمهوری به نامه رهبر انقلاب مورد اشاره قرار گرفته و در رایزنی سه‌گانه ظریف با کری در وین نیز بر روی آن مذاکره و تضمین‌های لازم اخذ شده است اما ظاهرا دلواپسان با درج اینگونه نامه‌ها قصد القای اختلاف درباره اجرای برجام در ارکان نظام و تخطی دولتمردان از چارچوب‌های ترسیمی را دارند که نه تنها موجب وهن و القای اختلاف است بلکه با واقعیات نیز فرسنگ‌ها فاصله دارد. شاید بهترین پاسخ به این شبهه‌افکنی‌های لجوجانه سخنان عراقچی باشد آنجا که با اشاره به دیدار وزیر خارجه و سفرا با رهبر انقلاب و تمجید از عملکردهای مذاکره‌کنندگان و شخص وزیر خارجه از سوی ایشان و بیان تذاکرات لازم، تاکید می‌کند: رهنمودهای مقام معظم رهبری را ملاک کار خود قرار داده‌ایم و خواهیم داد. قائم‌مقام وزیر نیز بر لزوم تشکیل هیات نظارت بر اجرای برجام توسط شورای عالی امنیت ملی تاکید و خواستار نظارت دقیق و مستمر بر اجرای برجام می‌شود. اشاره سرمدی حاکی از آن است که وزارت خارجه و دولت و دست‌اندرکاران اجرای برجام با طیب‌خاطر و اطمینان کامل به عملکردهای خود از نظارت قانونمدارانه نه‌تنها ابایی ندارند که با روی گشاده به استقبالش می‌روند.
در نهایت...
رئیس‌جمهوری در دیدار با سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور به سه نکته کلیدی اشاره کرد که می‌تواند پاسخ جامع و کاملی به دلواپسان لجوج باشد. وی ابتدا تاکید کرد که عقب‌نشینی از اصول راهی در دستگاه دیپلماسی ندارد بدان معنی و مفهوم که چه در فرایند مذاکرات و چه اکنون در مرحله اجرا، دولتمردان در چارچوب الزامات قانونی و اصول اساسی گام برداشته و بر می‌دارند. در وهله دوم وی برجام را پیروزی سیاسی بزرگ ملت ایران دانست و آن را فراتر از نگرش‌های طیفی و جناحی متعلق به تک‌تک ایرانیان عنوان کرد، شاید که دلواپسان متنبه شده و عینک سیاسی خود نسبت به این مقوله ملی را بردارند. سومین نکته نیز آن بود که رئیس‌جمهوری با اشاره به آغاز فرایند اجرایی تاکید کرد اقدامات در چارچوب مقررات موجود و بویژه ملاحظات رهبر انقلاب به پیش خواهد رفت و به این نکته کلیدی هم اشاره کرد که آغاز مراحل اجرایی نیز ناشی از آن است که هزینه کمتری از جیب مردم در اثر تداوم تحریم‌ها صرف شود. نکاتی که اگر گوش شنوایی از سوی دلواپسان باشد هرگونه دغدغه را مرتفع می‌کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده