ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ساز سلطانی اردوغان

ساز سلطانی اردوغان

روزنامه جوان/ متن پیش رو در روزنامه جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی ترکیه اکثریت آرا را کسب کرد تا راه برای تغییر قانون اساسی و تبدیل نظام پارلمانی به ریاستی هموار شود. نخست وزیر ترکیه گفت که حزب حاکم خواهان تغییر و تجدیدنظر در قانون اساسی است و از همه احزاب خواست همکاری‌های لازم را در این زمینه انجام دهند. احزاب مخالف به نتیجه انتخابات اعتراض کرده و حزب اردوغان را به سرقت آرا متهم کردند.
به گزارش «جوان» حزب عدالت و توسعه به رهبری احمد داوود اوغلو و رجب طیب اردوغان توانست 49 درصد آرای پارلمانی یعنی 316 کرسی از 550 کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد تا با کسب اکثریت آرا بتواند دولت تک حزبی را که خواسته اردوغان است تشکیل دهد. حزب عدالت و توسعه درحالی نزدیک به 50 درصد آرا را کسب کرده است که در نظرسنجی‌های پیش از انتخابات این حزب با 40 درصد پیشتاز بود. حزب جمهوریخواه خلق با کسب بیش از 25 درصد آرا و 131 کرسی پارلمان در جایگاه دوم قرار گرفت. حزب کردی دموکراتیک خلق‌ها نیز با کسب بیش از 10 درصد آرا توانست به عنوان سومین حزب ترکیه به پارلمان راه یابد. حزب ملی گرای حرکت ملی با وجودی که به میزان یک‌درصد بیش از حزب دموکراتیک خلق‌ها رأی کسب کرده است اما به لحاظ تعداد کرسی‌ها 18 کرسی کمتر از حزب دموکراتیک خلق‌ها کسب کرد و با کسب 41 کرسی در جایگاه چهارم قرار گرفت. بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات رهبران عدالت و توسعه برنامه‌های آتی خود برای ایجاد تغییرات گسترده در ساختار سیاسی ترکیه را مطرح کردند. به گزارش رویترز، احمد داووداوغلو یک‌شنبه شب در بالکن مقر حزب حاکم عدالت و توسعه گفت: «همه طرف‌های راه یافته به پارلمان را به تنظیم یک قانون اساسی ملی و مدنی جدید به منظور ایجاد سیستم انتخاباتی قابل اعتماد و تشکیل دولتی شفاف و فاقد بروکراسی فرا می‌خوانم. رجب طیب اردوغان نیز گفت: «نتایج انتخابات روز یک‌شنبه نشان داد ملت انتخاب کرده‌اند تا از محیطی با ثبات و امن حفاظت کنند.» وی در بیانیه‌ای افزود: «مهم‌ترین پیام نتیجه این انتخابات خطاب به حزب کارگران کردستان است مبنی بر اینکه خشونت، تهدید و خونریزی نمی‌تواند با دموکراسی و اجرای قانون همزیستی داشته باشد.» اگرچه حزب اردوغان می‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد ولی برای تغییر قانون اساسی نیازمند آرای دوسوم نمایندگان پارلمان یعنی 366 نماینده است تا بتواند این برنامه را عملی کند. حزب عدالت و توسعه حتی اگر نتواند دوسوم نظر نمایندگان را برای تغییر قانون اساسی جلب کند، می‌تواند با برگزاری رفراندوم این کار را انجام دهد که این مسئله می‌تواند یک دوره جدید را در سیاست ایجاد کند و بدین ترتیب اردوغان می‌تواند افزایش اختیارات ریاست جمهوری را عملی کند. با تغییر قانون اساسی ترکیه و تبدیل نظام پارلمانی به ریاست اردوغان تمام قدرت را در دستان خود قبضه خواهد کرد و سیاست ایجاد نظام نوعثمانی اردوغان عملی خواهد شد.

واکنش‌ها به نتیجه انتخابات
همزمان که رهبران و طرفداران حزب عدالت و توسعه به جشن و پایکوبی در خیابان‌ها مشغول بودند، درگیری‌هایی بین فعالان کرد و نیروهای امنیتی ترکیه در شهر دیاربکر رخ داد. این افراد به نتیجه انتخابات معترض بودند و حزب اردوغان را به سرقت آرا متهم کردند. مناطق کردنشین جنوب شرق ترکیه شاهد درگیری‌هایی بین حزب کارگران کردستان و نیروهای امنیتی این کشور پس از توقف روند صلح بین دو طرف بود. یکی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها گفت خشونت حزب کارگران کردستان پیروزی را به اردوغان تقدیم کرد. در همین حال رهبران حزب اپوزیسیون «دموکراتیک خلق‌ها» حامی کردها در نخستین ارزیابی‌های خود نسبت به انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه گفتند: «انتخابات اول نوامبر در شرایطی برگزار شد که شامل قتل عام و خشونت بود.» صلاح‌الدین دمیرتاش یکی از رهبران حزب دموکراتیک خلق، در کنفرانسی خبری در مقابل مقر این حزب در آنکارا پس از اعلام غیررسمی نتایج انتخابات گفت: «حزب دموکراتیک خلق‌ها در جریان مبارزات انتخاباتی تحت شرایط ناعادلانه، غیر‌آزاد و نابرابر قرار داشت.» فیگن یوکسکداغ، یکی دیگر از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها گفت: «نتایج کنونی انتخابات پارلمان حاصل کار قطب بندی سیاسی از سوی رجب طیب اردوغان است.»

ایجاد ترس و ناامنی جواب داد
پیروزی اردوغان در شرایطی به وجود آمد که در ماه‌های اخیر تدابیر امنیتی شدیدی در شهرهای ترکیه حاکم بود. روزنامه انگلیسی «گاردین» در سر مقاله دیروز خود گزارش داد حساب باز کردن اردوغان روی ترس در جامعه نتیجه داد. تحلیلگران غربی معتقدند تنش‌های اخیر امنیتی در ترکیه و عملیات اخیر گروه‌های تروریستی باعث تغییر دیدگاه افکار عمومی این کشور شد. علاوه بر اینها تبلیغات اردوغان هم مؤثر بود که تأکید داشت مردم ترکیه باید بین حزب عدالت و توسعه یا هرج و مرج یکی را انتخاب کنند. مخالفان حزب حاکم ترکیه این حزب را به تلاش برای انحصارطلبی در قدرت و تحویل این کشور به نوعی پادشاهی متهم می‌کنند، به ویژه که اردوغان از 13سال پیش تاکنون قدرت را در ترکیه در قبضه خود دارد.
نور جان گوکدمیر، در تحلیلی در روزنامه بیرگون ترکیه با اشاره به انتخابات پارلمانی در این کشور و نتایج آن نوشت: «سوق دادن کشور پس از انتخابات هفتم ژوئن به یک فضای جنگی و ریخته شدن خون 800 نفر از شهروندان ترکیه، حزب عدالت و توسعه را به سمت دستیابی به اکثریت مطلق در انتخابات سوق داد.»

تشدید فشارها علیه مخالفان
با پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی نگرانی هایی مبنی بر افزایش فشارها علیه مخالفان و به خصوص مطبوعات به وجود آمده است. به گزارش اسکای نیوز، حسنی محلی تحلیلگر سیاسی گفت: «پیش بینی من این است که احتمالاً نتیجه انتخابات داووداوغلو و اردوغان را به سختگیری و انجام اقدامات تحریک آمیز بیشتر علیه مخالفان سیاسی، مردمی و رسانه‌ای سوق می‌دهد. به نظر من، موج جدید فشار علیه رسانه‌های مخالف و همه احزاب مخالف اعمال خواهد شد.» در دو سال گذشته فشارها بر مطبوعات مخالف دولت به حدی تشدید شده که حتی اتحادیه اروپا را نیز به واکنش واداشته است.

تبریک القاعده به اردوغان
گروه‌های وابسته به شبکه تروریستی تکفیری بین‌المللی القاعده در سوریه پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات پارلمانی این کشور را تبریک گفتند. در بیانیه‌ای که به امضای گروه‌هایی همچون احرارالشام، جیش الاسلام و. . . رسیده است، پیروزی شکننده حزب عدالت و توسعه به اردوغان مایه خوشحالی گروه‌های تروریستی تکفیری عنوان شده است. در ادامه این بیانیه با اشاره به رشد اقتصاد ترکیه در زمان حکومت حزب عدالت و توسعه و حمایت اردوغان از گروه‌های تروریستی تکفیری همچون داعش، القاعده و گروه‌های وابسته به آنها از نقش محوری ترکیه در بحران تروریستی تکفیری بین‌المللی علیه مردم و دولت سوریه به شدت تقدیر شده است. لازم به ذکر است گروه‌های امضا کننده این بیانیه به عنوان بازوی شبه رسمی القاعده در سوریه فعالیت داشته و فرماندهان و رهبران آنها از اعضای قدیمی این شبکه تروریستی بین‌المللی می‌باشند. دولت ترکیه گروه‌هایی همچون احرارالشام و جیش الاسلام را «گروه‌های میانه‌رو معارض دولت سوریه!» معرفی کرده و از ماه‌ها پیش از بروز بحران در این کشور آنها را آموزش و سلاح تحویل داده است. اطلاق عنوان معارضان میانه رو در حالی است که این گروه‌ها بدترین جنایات را در حق ملت و ارتش سوریه مرتکب شده‌اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده