ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پروین گفت برای آمدن به پرسپولیس باید پانصد هزار تومان بدهید

پروین گفت برای آمدن به پرسپولیس باید پانصد هزار تومان بدهید

جام نیوز/ پیشکسوت فوتبال کشورمان گفت: «روابط توی فوتبال ما این‌قدر زیاده که کسی جرات نمی‌کنه چیزی بپرسه. خداروشکر یه سفره "مرتضی‌علی" پهنه و همه سرش نشستن و می‌خورن.»خداداد عزیزی با توجه به صداقت و صراحتی که در رفتار و بیانش دارد، همیشه مصاحبه‌های خوبی انجام می‌دهد. او که بدون شک یکی از اسطوره‌های فوتبال ماست، در گفتگویی که قرار بود به مناسبت دربی انجام شود، سفره دلش را گشود و مصاحبه مفصلی انجام داد.
درددل‌های عزیزی شنیدنی است: «به قول صمدآقا بعضی‌ها لقمه‌های گنبدی می‌زنن!»
* چندوقت پیش دانیال عبادی می‌گفت که خداداد "شله" را خیلی خوب می‌شناسد.
- (خنده). شله‌رو خیلی خوب می‌شناسم؛ یه غذای نذریه که بیشتر مشهدی‌ها درست می‌کنند. یه چیزی بین آش شله‌قلمکار و حلیم که سبزی نداره. شله اون‌قدر خوشمزه‌اس که وقتی مهدی هاشمی‌نسب توی مشهد زندگی می‌کرد، قابلمه قابلمه نذری می‌گرفت و شله‌هارو توی فریزر ذخیره می‌کرد.
* عبادی هم چون مشهدیه، شله‌ رو خیلی خوب می‌شناسه و حتما می‌دونه شله‌هایی که توی هیئت می‌پزن، یه چیز دیگه‌اس.
- البته این‌رو هم بگم که من خیلی هنرپیشه‌ها و یا خواننده‌های جدید رو نمی‌شناسم، این‌رو می‌دونید اما بحث دانیال فرق می‌کنه!
* حتما به خاطر اینکه دانیال مشهدی است، او را بهتر می‌شناسید؟
- اون‌که آره... دانیال عبادی مشهدیه و به همین دلیل من خیلی خوب می‌شناسمش. چند وقت پیش هم توی یک مراسم دانیال رو دیدم و کلی با هم خوش و بش کردیم. یادش به‌خیر توی مراسمی که در مشهد برگزار می‌شد، بعضی از هنرپیشه‌های معروف اومده بودند. من و حشمت‌خان هم توی لابی هتل نشسته بودیم و هیچ‌کدوم به درستی اون‌ها‌رو نمی‌شناختیم. از بین این عزیزان، من خانم بنی‌اعتماد رو می‌شناختم و با کمک ایشون بود که فهمیدم چه هنرمندانی تو این مراسم حضور دارند. البته بعضی از هنرمندان خوبمون مثل محمدرضا فروتن و همایون شجریان رو می‌شناختم اما وقتی اون‌ها رو از نزدیک و توی هتل دیدم، نشناختمشون.
* پس با این حساب مشهدی‌ها حسابی هوای همدیگر را دارند؟
- همه شهرها این ماجرا رو دارن و اتفاقا به نظر من مشهدی‌ها کمتر از هم حمایت می‌کنند. اگه توی بقیه شهرها برید، اهالی اون شهر بیشتر پشت هم هستند. این‌رو هم گفتم تا یه گله‌ای از مشهدی‌ها کرده باشم.
* شاید اگر بعضی شهرها یک خداداد عزیزی داشتند، خدادادشان شرایط خیلی بهتری داشت؟
- من از موقعیتی که دارم راضی هستم. توی مشهد همه به من احترام می‌ذارن و نسبت به من محبت دارن. تنها صحبتم اینه که ای کاش مردم شهر من بیشتر از اینها هوای همدیگرو داشتن.
* علاقه مردم مشهد و کلا ایرانی‌ها به خداداد عزیزی همیشه قابل‌توجه بوده. خداداد نه شبیه "برد پیت" است و در موردش تبلیغی می‌شود.
- شما درست می‌گین. خداداد مثل برد پیت و این بچه‌‌مانکن‌ها نیست اما مردم و کلا ایرانی‌ها چه در مشهد، چه در ایران و حتی در تمام دنیا به من لطف دارن و این همیشه برام قابل احترام و دوست‌داشتنی بوده. من فکر می‌کنم مردم جدا از گلی که به استرالیا زدم به خاطر صداقت و نوع صحبت کردنم منو دوست دارن. شاید به خاطر این خصوصیات اخلاقی خیلی جاها ضرر کردم اما همین‌که مردم می‌فهمند خداداد با وجود این مسایل بازم حرفش رو بدون رودربایستی می‌زنه، برام کافیه.
* شاید همین موضوع باعث شده تا خداداد الان تیم نداشته باشه؟
- مهم‌تر از خداداد بحث مشهد و فوتبال مشهده. توی مشهد از تیم‌ها حمایت مالی خوبی نمیشه و این همون چیزیه که در موردش با شما صحبت کردم. مشهد کارخونه و مسایل مالی زیادی داره. شرکت‌های پولداری که حتی به تیم‌های بیرون از مشهد کمک می‌کنن. درآمدی که شرکت‌ها و کارخونه‌های مشهدی دارن، می‌تونه به فوتبال مشهد کمک بزرگی بکنه. جایگاه فوتبال مشهد اینجا نیست ولی بحث‌های مدیریتی و مسایل این‌چنینی باعث میشه تا وضعیت فوتبال شهر من به این روز بیفته.
* موافقی چند کلامی در مورد پدیده و سیاه‌جامگان صحبت کنیم؟
- پدیده تیم خوبی بود ولی کارش سخت شد و همون مشکلات مالی باعث شد تا این تیم از دور خارج بشه. شاید اگر سیاه‌جامگان هم کمی پول داشت و می‌تونست خودش‌رو تجهیز بکنه، وضعیتش به این شکل نمی‌شد. مشهد پتانسیل خوبی داره، نیروی قابل‌توجهی داره ولی درحال حاضر جایگاه خوبی توی فوتبال نداره.
* شاید بحث خصوصی شدن باشگاه‌ها باعث شده تا تیم‌های مشهدی دچار مشکلات مالی و افت شوند.
- من با شما موافقم و حرفم اینه که تیم‌ها زیرنظر دولت باقی بمونن. چطور اصفهان می‌تونه این‌کارو انجام بده ولی مشهد نمی‌تونه! چرا تراکتور، نفت و مس زیرنظر دولت هستن ولی تیم‌های مشهدی نباید از کمک‌های دولت استفاده کنن؟
* اما اصرار FIFA و AFC اینه که تیم‌ها از سوی بخش خصوصی مدیریت بشنوند؟
- شما فکر می‌کنین همه چیز ما مطابق قوانین پیش می‌ره؟ سال هفتادوهفت، هشتادوشش بود که آقای سوزوکی به عنوان نماینده AFC برای بازدید از باشگاه‌های ایرانی به مشهد اومد. درحالی که ایشون سراغ باشگاه ابومسلم‌رو می‌گرفت، بردنش به ورزشگاه ثامن و بعد هم زمین تختی‌رو توی سعدآباد به عنوان زمین تمرین نشونش دادن! یه‌جورایی سر AFC کلاه گذاشتن! البته این کلاه سر AFC نرفت و دراصل ما سر خودمون‌ کلاه گذاشتیم.
* البته هزینه کردن در فوتبال دردسرهایی هم دارد.
- آره دیگه... الان همه می‌ترسن توی فوتبال هزینه کنن. هرچند که بعضی‌ها اومدن تا با فوتبال مشهور بشن ولی بعد از مدتی همه نگاه‌ها به سمتشون چرخید و بعد از اینکه تابلو شدن، بحث اختلاس و این‌جور چیزها پیش اومد. پس با این حساب به جای اینکه بعضی‌ها تابلو بشن و بعدش هم بگن اختلاس کردن، بهتره که خود دولت کار‌رو دست بگیره.
* به نظرت هزینه‌های فوتبال برآورده می‌شود؟
- همین الان فکر می‌کنی هزینه باشگاه‌های بزرگ لیگ برتری کمتر از پنجاه میلیارده؟ باشگاهی مثل سپاهان این هزینه‌رو می‌کنه و جایگاه خودش‌رو داره. اما بعضی‌های دیگه مثل راه‌آهن، استقلال اهواز و سیاه‌جامگان از این‌جور پول‌ها ندارن و همیشه هشتشون گروی نه‌شونه. البته من فکر می‌کنم چون درآمدهای فوتبال مشخص نیست و فقط صحبت از هزینه میشه، همه فکر می‌کنن که فوتبال خیلی بدبخته. چرا تا امروز کسی نمی‌پرسه که چقدر گیر سازمان لیگ میاد. چرا کسی از تبلیغات دور زمین و پولش حرفی نمی‌زنه! چرا باید سیاه‌جامگان بازی کنه و پولش‌رو سازمان لیگ بگیره؟ باید دید که AFC درمورد این‌جور مسایل چه صحبتی کرده.
* مثل اینکه دل‌تان حسابی پر است؟
- یه اتفاق‌هایی توی فوتبال می‌افته که خیلی خنده‌داره... سه سال پیش برای گرفتن طلبم از ابومسلم به کمیته انضباطی فدراسیون شکایت کردم و برای پیش بردن این شکایت یک پولی هم پرداخت کردم. بعد از مدتی به من گفتن که اصلا ابومسلمی توی کار نیست! کمیته انضباطی فقط از من پول گرفت و حتی نپرسید که چه اتفاقی افتاده. ای کاش آقایون یه سازمان بازرسی داشتن تا مشخص می‌شد درآمد یک میلیارد و پانصد تومانی سازمان لیگ به کجا می‌ره. میگن که سازمان لیگ سالی صدوپنجاه تا صدوشصت میلیارد گیرش میاد؛ می‌خوام بپرسم مگه هزینه‌های سازمان لیگ چقدره؟ اگر سازمان لیگ چنین درآمدی داره پس چرا داورهاش پول ندارن؟ وقتی ما توی لیگ یک بودیم، پول هتل داورهارو باید تیم میزبان می‌داد‍! یعنی سازمان لیگ حتی پول هتل داورهارو هم نمی‌داد و نمی‌دونست که داورش شب کجا می‌خوابه. صحبت خداداد اینه که چرا کسی در مورد این چیزها سوالی نمی‌پرسه. صحبت من اینکه که روابط توی فوتبال ما این‌قدر زیاده که کسی جرات نمی‌کنه چیزی بپرسه. خداروشکر یه سفره "مرتضی‌علی" پهنه و همه سرش نشستن و می‌خورن. منتها بعضی‌ها گنجشگ‌روزی هستن و بعضی‌های دیگه همه‌چیزرو بالا می‌کشن. به قول صمدآقا بعضی‌ها لقمه‌های گنبدی می‌زنن و حالشو می‌برن اما بعضی‌ها هم چیزی گیرشون نمیاد.
* به نظرت چرا گودرزی دخالتی نمی‌کند؟
- اون بنده‌خدا هم یه‌بار یه طرحی داد و نزدیک بود نابودش کنن. یه سوال پرسید و اون‌قدر بهش حمله شد که بی‌خیال شد. تازه این نفر اول ورزش ماست و وضعیتش این‌طوریه.
* به قول عادل فردوسی‌پور توی ورزش ما همه چیز به هم میاد.
- (خنده). این‌رو بنویس که عادل هم به همه اینها میاد! شما یه نگاهی به شبکه‌های ورزشی خارجی بکنین تا همه چیز دستگیرتون بشه. فقط کافیه این پیچ تلویزیون را بچرخونین و بگیرن سمت اروپا (خنده)، خیلی راحت می‌تونین ژامپیر پاپن، مارسل دسایی، بارتز، مهمت شول، اولیورکان و یه عالمه ستاره بزرگ فوتبال‌رو به عنوان مفسر و مجری توی تلویزیون‌های اروپایی ببینین. حتی چند وقت پیش دیدم که شبکه‌های عربی و قطری بازیکنای بزرگ اروپایی مثل گری لینه‌کر، ویالی و رود گولیت‌رو به عنوان مجری و مفسر به تلویزیون بردن.
* خب شاید...
- ...خب شاید نداره! عادل راست میگه؛ همه‌چیز فوتبال ما به هم میاد مثلا عادل به فوتبال میاد و مفسرهاش به 90. یه تعدادی مفسر داره که با کیسه خواب پشت در استودیو خوابیدن. فقط منتظر هستن تا عادل سوت بزنه و بپرن تو! حرفم که بزنی برات مورینیو رو مثال می‌زنن و میگن: "مگه مورینیو فوتبال بازی کرده؟" نمی‌دونم چرا هیچ‌وقت در مورد بازیکنان و مربیان بزرگ مثل پاپن، کان و... صحبت نمی‌شه. هر وقت حرف بزنی، بحث فوتبال نفهمی رو پیش می‌کشن و از همین راه وارد می‌شن!
* بی‌خیال... دربی‌ را دیدید؟
- به نظر من بازی خوبی بود و نیمه دوم از نیمه اول هم بهتر بود. چند سالی بود که دربی جوندار ندیده بودم و فکر می‌کنم که تماشاچیا هم از این بازی راضی بودن. این نامردیه که مردم هر سال دربی‌های کسل‌کننده ببینند. به نظر من سطح این بازی بالاتر از بازی‌های ضعیف قبلی بود.
* در مورد کی‌روش هم همچنان موضع دارید؟
- من همیشه گفتم که کی‌روش از لحاظ فوتبالی به ما کمکی نکرد. سطح فوتبال ما همینه. انصافا کی‌روش هم نمی‌تونه این بازیکنارو بگیره و مارادونا تحویل بده. کی‌روش توی مدت‌زمانی که در ایران بود، تغییر و تحولاتی‌رو ایجاد کرد و تنها صحبت من این بود که قرارداد کی‌روش‌رو تمدید نکنن. سطح فوتبال ما همینه و حتی بدون کی‌روش هم تغییری نمی‌کنه. فوتبال ما دیگه کریم باقری و علی دایی نداره. دیگه خبری از عابدزاده نیست تا یه‌تنه تیم‌رو بالا بکشه. دیگه علی کریمی و ستاره‌های این‌شکلی نداریم. تیم کی‌روش هیچ‌وقت ستاره نداشته و فقط یکی، دو بار قوچان‌نژاد بود که تونست خودی نشون بده.
* خیلی‌ها اعتقاد دارند که جای خداداد با همین خصوصیات و کاراکتری که دارد، در فوتبال ما خالی است.
- فعلا استراحت می‌کنم و توکلم در مورد فوتبال و زندگی به خداست. من در طول این مدت پیشنهاد زیاد داشتم ولی حاضر نیستم که تحت هر شرایطی کار کنم. قبلا خیلی راحت‌تر بالای سر تیم‌ها حاضر می‌شدم اما الان شرایط فرق کرده. امروز خداداد چهل‌و‌پنج سال سن داره و دیگه حوصله ندارم که یه تیم بی‌پول و بی‌بازیکن‌رو قبول کنم.
* اتفاقا حشمت‌خان (مهاجرانی) هم می‌گفت که هر مربی احتیاج به ابزار و امکانات دارد که ابزار شامل بازیکن و امکانات شامل پول و تجهیزات می‌شد.
- (خنده). حشمت‌خان راست میگه. من خودم کار بنایی هم انجام دادم. اگه حتی چهار تا آجر هم بخوای روی هم بذاری، باید استامبولی و مایع داشته باشی. توی فوتبال ما دیگه خبری از عشق و این‌جور چیزها نیست. یادم هست که سال هفتاد یا هفتادویک بود که پیش علی‌آقا (پروین) رفتیم علی‌آقا می‌خواست با ما برای پوشیدن پیراهن تیم پرسپولیس‌ صحبت کنه. روزی که با منافی پیش علی‌آقا رفتیم، ایشون گفت که ما باید نفری پونصد هزار تومن بدیم تا بهمون پیرهن پرسپولیس‌‌رو بده!
* چی شد؟ احتمالا شما پانصد هزار تومان را ندادید!
- من نتونستم پرسپولیسی بشم ولی جواد پیرهن پرسپولیس‌‌رو پوشید و البته پونصد هزار تومن‌رو هم نداد. بحث من اینه که توی اون دوره پیرهن تیمی مثل پرسپولیس‌ تا این حد ارزش و تعصب داشت اما الان پسره دوزار فوتبال بازی نمی‌کنه و میگه که باید باهاش قرارداد هشتصد میلیون تومنی ببندن. از وقتی که پول توی فوتبال اومد همه چیز خراب شد و البته فراموش نکنین که این پول توی زمان خود علی‌آقا وارد فوتبال شد.
* پس با این موضوع حسابی مخالفید؟
- الان طوری شده که اگر پرسپولیس‌ این پول‌رو نده، بازیکن سه سوته می‌ره سپاهان و یا تیم‌های دیگه چون اون‌ها این پول‌رو پرداخت می‌کنن و تعصبی هم نسبت به او پیرهن وجود نداره. من نمی‌گم که پول درآوردن بازیکن‌ها جرمه، اون‌ها عرق می‌ریزن و زحمت می‌کشن و باید پول دربیارن ولی خداداد نمی‌تونه با یه سری از این مسایل کنار بیاد... شک نکنین که بیرون نشستن برای خداداد عزیزی خیلی سخته... چون اون عاشق فوتباله.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده