ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وطن امروز: عمل خلاف!

وطن امروز: عمل خلاف!

وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

2 روز قبل از آنکه حسن روحانی از جهانی شدن برجام و مطالبه دنیا برای اجرای نسخه برجام در موضوعات مختلف بگوید، سازمان انرژی اتمی ایران در راستای اجرای یکجانبه تعهدات برجام توسط دولت روحانی، به صورت پنهان یعنی بدون اطلاع رسانه‌ها، اقدام به کاهش سانتریفیوژهای ایران کرد! به گزارش «وطن امروز»، این خبر را دیروز علی‌اکبر صالحی اعلام کرد البته او که ترجیح داد در هنگام جمع‌آوری سانتریفیوژها در ژاپن باشد، این موضوع را در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ژاپنی کیودو اعلام کرد. صالحی در پاسخ به این سوال خبرنگار ژاپنی که «آیا ایران روند کاهش شمار سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی خود را به استناد برنامه جامع اقدام مشترک آغاز کرده است؟» این موضوع را تایید کرد! رئیس سازمان انرژی اتمی گفت ایران اجرای توافق هسته‌ای از جمله کاهش تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم را آغاز کرده است. به گزارش تسنیم، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران اجرای توافق هسته‌ای از جمله کاهش تعداد سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم را آغاز کرده است. صالحی که هم‌اکنون در ژاپن به‌سر می‌برد، گفت: ما کارهای مقدماتی را آغاز کرده‌ایم. به طور خاص ما در حال کاهش سانتریفیوژها از جمله در تأسیسات نطنز هستیم. با این حال، اجرای کامل توافق نیازمند زمان است. این اظهارنظر عجیب صالحی درحالی مطرح شده که در نامه رهبر معظم انقلاب برای صدور مجوز اجرای مشروط برجام، ایشان اقدامات ایران را مشروط به اخذ تضمین کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه اروپایی برای لغو تحریم‌های ایران دانستند. ایشان نخستین شرط برای اجرای تعهدات ایران در برجام را همین موضوع اخذ تعهدات کتبی عنوان کردند. در نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به روحانی آمده است: «از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه‌ اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موکول شده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل، تدارک شود که از جمله‌ آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه‌ اروپایی مبنی بر لغو تحریم‌هاست. در اعلام اتحادیه‌ اروپایی و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریم‌ها به‌کلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر اینکه ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ نقض برجام است». به‌رغم نص صریح رهبر حکیم انقلاب اما فرآیند اجرای تعهدات ایران در برجام در حوزه کاهش سانتریفیوژها آغاز شده است! البته پیش از این، نامه حسن روحانی به رهبر حکیم انقلاب درباره اجرای برجام و اظهارات عجیب او در این نامه باعث بروز نگرانی‌هایی شده بود از جمله اینکه دفاع تمام‌قد روحانی از محتوای برجام به گونه‌ای که نقدی را متوجه این توافق نمی‌دانست؛ باعث شد کارشناسان نسبت به تحقق اهداف ایران از برجام که در رأس آن لغو تحریم‌هاست؛ ابراز تردید کنند.
اعتراض مجلس!
اقدام عجیب سازمان انرژی اتمی در جمع‌آوری سانتریفیوژهای نطنز روز گذشته با اعتراض مجلس مواجه شد.
۲۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تذکری به حسن روحانی رئیس‌جمهور خواستار توقف جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو و نطنز شدند. در شرح تذکر نمایندگان آمده است: متأسفانه در 2 روز گذشته چند پیمانکار برای جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو وارد این سایت شده‌ و شروع به جمع‌آوری زیرساخت‌های این سایت کرده‌اند و گفته‌اند 2 هفته اینجا می‌مانیم تا کار را تمام کنیم. جناب آقای رئیس‌جمهور! این اقدام توأم با تعجیل در زمانی اتفاق می‌افتد که بند یک از شروط ۹گانه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اخذ تضمین کافی از رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه اروپایی که نوشتن نامه رسمی از جانب آنها مبنی بر لغو تحریم‌ها در زیرساخت‌های تحریم‌هاست محقق نشده. آقای رئیس‌جمهور! مسؤولیت تحقق شروط ۹گانه و شروط شورایعالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی براساس بند ۹ منشور به تیم هوشمند، قوی و آگاه واگذار شده و این تیم هنوز تشکیل نشده است. آقای رئیس‌جمهور! اگر دقت کافی در تحقق این شروط انجام نشود، تهدید منافع ملی رخ خواهد داد که غیرقابل جبران است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده