ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معرفی کتاب «ارزیابی سلامت جنین» در یک کتاب بررسی شد

معرفی کتاب/ «ارزیابی سلامت جنین» در یک کتاب بررسی شد

خبرگزاری کتاب ایران/ نخستین چاپ کتاب «ارزیابی سلامت جنین» نوشته مشترک کبری علیدوستی شهرکی، مربی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و بتول ایزدی‌مقدم، مربی مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از سوی انتشارات ایستا منتشر شده است.
کتاب در 10 فصل با عنوان‌های «مقدمه و تاریخچه مانیتورینگ قلب جنین»،‌ «آناتومی و فیزیولوژی قلب جنین (قبل و بعد از زایمان)»، «اثر هیپوکسی آسیفسکی بر جنین و نوزاد»، «پایش انقباضات رحمی»، «پایش الکترونیک قلب جنین»، «الگوهای ضربان قلب جنین»، «آزمون‌های دوران بارداری»، «ارزیابی‌های موقع زایمان»، «الگو‌های ضربان قلب» و «احیای نوزاد» تدوین شده است.
در صفحه 7 کتاب درباره «تاریخچه مانیتورینگ قلب جنین» آمده است: «در اوایل قرن 19 گزارش‌هایی درباره وجود صداهای قلب جنین منتشر شده و تقریبا 150 سال بعد پایش مداوم ضربان قلب جنین به یک واقعیت تبدیل شد. تا سال 1998 پایش الکترونیکی جنین برای 84 درصد از تمام نوزادان متولد شده در ایالات متحده بکار می‌رفت، صرف‌نظر از اینکه مسئول مراقبت‌های اولیه این زایمان‌ها پزشک یا ماما بود. با ابداع این فن‌آوری‌ها، پایش جنین تقریبا در تمام حاملگی‌ها، حتی در دوره قبل از زایمان بکار گرفته می‌شد.»
«نوزادان در معرض خطر بالای دیسترس در لیبر» یکی از مباحث مهم کتاب است که نویسندگان در فصل سوم به آن پرداخته‌اند. در این‌باره به چهار دسته عوامل اشاره شده است: 1- عوامل جنینی؛ محدودیت رشد جنین یا نوزادانی که تخمین زده می‌شود، وزنش کمتر از صدک 10 باشد 2ـ عوامل جفتی؛ هیپرتاسیون، خونریزی قبل از زایمان 3ـ عوامل مامایی؛ لیبر تسریع شده، لیبر پره ترم، لیبر طول کشیده، القاء یا تحریک لیبر، بی‌حسی اپیدورال، مشکلات طبی مادر 4- وجود مکونیوم در مایع آمنیوتیک.
از دیگر بحث‌های مهم کتاب می‌توان به این موضوع که «چه کسانی را باید پایش کرد» در پنجمین فصل کتاب و صفحه 50 اشاره کرد. نویسندگان در این‌باره آورده‌اند: «پایش جنینی قبل از زایمان به بیمارانی پیشنهاد می‌شود که با افزایش خطر عوارض یا مرگ و میر جنینی یا نوزادی مواجه‌اند. این خطرات عبارتند از عوارض طبی مادر (مثل دیابت شیرین هیپرتانسیون مزمن، لوپوس اریتماتوی سیستمیک)، مشکلات جنینی (ایزوایمونیزاسیون RH، محدودیت رشد جنین) و عوارض حاملگی (حاملگی چند قلو، اولیوهیدروآمنیوس). در مجموع مطالعاتی که روش‌های آزمایش و شروع آن‌ها را تأیید می‌کنند بسیار متغیرند،‌ بنابراین نمی‌توان دستور‌العمل‌های مطلقی را که مبتنی بر مدارک علمی باشند، ارائه داد.»
در ابتدای هفتمین فصل کتاب درباره «اهمیت آزمون‌های بارداری» آمده است: «امروزه ارزیابی دوران بارداری جنین اهمیت زیادی پیدا کرده، چراکه تکنولوژی‌ها پیشرفت داشته است. ارزیابی جنین در دوران بارداری در دو مقطع یا مرحله انجام می‌شود؛ مرحله نخست قبل از 20 هفته حاملگی است که این بررسی‌ها شامل تعیین حیات جنین،‌ سن حاملگی و تکامل طبیعی یا غیرطبیعی جنین است. مرحله دوم بررسی‌ها بعد از 20 هفته حاملگی است و شامل انواع آزمایشات برای مشخص کردن سلامت جنین است.»
«الگو‌های ضربان قلب جنین در شرایط خاص» نیز سرفصلی در نهمین فصل کتاب است که درباره مانیتورینگ جنینی نکاتی اساسی را به خوانندگان آموزش می‌دهد. داده‌های مانیتورینگ جنینی به بهترین نحو در شرایط کلینیکی تعبیر می‌شود. شرایط خاص مادر یا جنین با شیوه‌های مانیتورینگ جنینی خاص همراه است که در تشخیص کمک‌کننده‌ هستند.
نخستین چاپ کتاب «ارزیابی سلامت جنین» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 232 صفحه، به بهای 15 هزار تومان از سوی انتشارات ایستا منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده