ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روزنامه جوان: امید امریکا به جمع‌آوری سریع و بی‌دقت سانتریفیوژها!

روزنامه جوان: امید امریکا به جمع‌آوری سریع و بی‌دقت سانتریفیوژها!

روزنامه جوان/ متن پیش رو در روزنامه جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

سایت غنی‌سازی نطنز بزرگ‌ترین پایگاه غنی‌سازی ایران است که می‌تواند در صورت تکمیل شدن و در قالب دو سالن غنی‌سازی که در عمق زمین قرار گرفته میزبان نزدیک به 60 هزار سانتریفیوژ باشد و توان غنی‌سازی تا 2 میلیون سو برای کشور به ارمغان بیاورد.
این سایت با تبدیل شدن به تنها سایت غنی‌سازی ایران اهمیتی بیش از پیش یافته است، چراکه طبق توافق ایران و کشورهای 5+1 در برجام، ایران تا 15‌سال متعهد به این شده است که هیچ گونه سایت غنی‌سازی دیگری را راه اندازی نکند. از سوی دیگر در کنار خارج شدن قلب رآکتور اراک و خروج مواد غنی‌سازی شده ایران، یکی از مهم‌ترین بندهای مربوط به تعهدات ایران کاهش سانتریفیوژ‌های ایران به 5 هزار عدد در سایت نطنز است.
طبیعی است که با نهایی شدن تصویب این تعهدات باید اجرایی شود، اما در نقطه مقابل ملاحظاتی وجود دارد که شاید مهم‌ترین آنها در فرمان اجرایی شدن برجام توسط رهبر معظم انقلاب آورده شده است.
رهبر معظم انقلاب در فرمان خود برای اجرایی شدن برجام بر این نکته تأکید کرده‌اند که هر گونه تغییر در زیر ساخت‌های هسته‌ای از جمله رآکتور اراک و تبادل مواد هسته‌ای باید همزمان با لغو تحریم‌ها و بسته شدن پرونده PMD در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد.
همچنین در فرمان رهبر معظم انقلاب آمده است: مطابق مصوبه مجلس، طرح و تمهیدات لازم برای توسعه‌ میان‌مدت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم‌اکنون تا 15 سال و منتهی به ۱۹۰ هزار سو است، تهیه و با دقت در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف کند. همچنین سازمان انرژی اتمی، ‌تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به‌گونه‌ای ساماندهی کند که در پایان دوره‌ هشت‌ساله هیچ کمبود فناوری برای ایجاد غنی‌سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد. گرچه بحث مربوط به برچیدن سانتریفیوژ‌ها در این فرمان مورد اشاره قرار نگرفته است، اما طبیعی است که در صورت عدم بی‌توجهی به ظرایف فنی این مسئله و با انهدام بخشی از تأسیسات حساس ایران در حوزه غنی سازی، عملاً بخشی از فرمان رهبری مربوط به حفظ توان غنی‌سازی کشور زیر سؤال خواهد رفت.
مجلس هم به صدا درآمد
نگرانی از بی‌توجهی به این مسئله سبب شده است جمعی از نمایندگان مجلس به این نکته اشاره کرده و طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور خواستار توجه ویژه به این مسئله شوند.
در این نامه آمده است: متأسفانه در دو روز گذشته چند پیمانکار برای جمع‌آوری سانتریفیوژهای فردو وارد این سایت شده‌اند و شروع به جمع‌آوری زیرساخت‌های این سایت نموده‌اند و گفته‌اند دو هفته اینجا می‌مانیم تا کار را تمام کنیم. جناب آقای رئیس‌جمهور! این اقدام توأم با تعجیل در زمانی اتفاق می‌افتد که بند یک از شروط 9گانه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اخذ تضمین کافی از رئیس‌جمهور امریکا و اتحادیه اروپا که نوشتن نامه رسمی از جانب آنها مبنی بر لغو تحریم‌ها در زیرساخت‌های تحریم‌هاست موفق نشده، آقای رئیس‌جمهور! مسئولیت تحقق شروط نه گانه و شروط شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بر اساس بند 9منشور به تیم هوشمند، قوی و آگاه واگذار شده و این تیم هنوز تشکیل نشده است.
از سوی دیگر اعضای تیم مذاکره در اظهار نظر‌های متعدد خود بر این نکته تأکید کرده‌اند که ظرف دو ما آینده برجام به پایان فاز اجرایی خود خواهد رسید و این به معنای این است که کار جمع آوری سانتریفیوژ‌ها نیز باید ظرف دو ماه انجام شود.
آیا این مدت زمان برای اجرای این کار کافی است یا در نگاه بدبینانه‌تر همان گونه که نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کردند، این کار قرار است ظرف مدت دو هفته به انتها برسد. چرا چنین کاری عملاً به معنای یک فاجعه برای برنامه غنی‌سازی ایران است. طبیعی است که دولت به دنبال اجرای هر چه سریع‌تر تعهدات ایران در برجام و برداشته شدن تحریم‌ها باشد اما در این میان نکته اصلی اینجاست که آیا این عجله و به ثمر رساندن آن یک یا دو ماه به نفع منافع ملی است.

چرا باید دقت کرد
بحث اصلی در رابطه با جمع آوری سانتریفیوژ‌ها که علی اکبرصالحی رئیس آژانس انرژی اتمی در توکیو از آغاز آن خبر داده است، حفظ توان فنی این تجهیزات هنگام جمع آوری آنهاست تا هنگام نصب دوباره تبدیل به یک تکه آهن پاره نشوند.
سانتریفیوژ‌های دور بالا به دلیل سرعت بسیار بالای خود از حساسیت زیادی در هر گونه نقل و انتقال و همچنین ضربه برخوردارند. سانتریفیوژ‌های موجود در سایت‌های غنی‌سازی ایران با سرعت 50 هزار دور در دقیقه گردش می‌کنند و طبیعی است که هر گونه جابه‌جایی کوچک در روتور‌ها و تجهیزات چرخشی این دستگاه منجر به از کار افتادن یا حتی انفجار آن می‌شود.
در جریان حمله سایبری ویروس استاکس نت به تأسیسات هسته‌ای ایران نیز این ویروس از طریق در دست گرفتن کنترل تجهیزات سایت‌های هسته‌ای اقدام به بالا و پایین بردن فرکانس دستگاه‌ها و در نتیجه تخریب آنها می‌شد. حال در این میان و با توجه به این حساسیت هر گونه نقل و انتقال باید در کمال دقت انجام شود.
در این میان برخی نگاه‌های بدبینانه از تخریب نزدیک به 30 درصد از سانتریفیوژ‌ها در جریان این نقل و انتقال خبر می‌دهند. با چنین تفاسیری است که می‌توان به مهلک بودن هر گونه تعجیل در نقل و انتقال این تجهیزات پی برد. با این حال برخی شنیده‌ها حاکی است دولت به دلایل سیاسی قصد فدا کردن مسائل فنی به نفع برخی منافع سیاسی زودگذر ناشی از رفع زودهنگام تحریم‌ها را دارد.

گری سیمور به مقامات ایرانی چه گفت
حتی شخصیتی مانند‌ گری سیمور که مدت‌ها در عرصه خلع سلاح هسته‌ای فعالیت کرده و مشاور دولت اوباما در مذاکره با ایران محسوب می‌شود، بر این مسئله تأکیده کرده است.
وی در این مورد به رادیو بی‌بی‌سی گفته است: «آنها باید حدود 15 هزار سانتریفیوژ را برداشته و انبار کنند. این بدان معنی است که آنها باید سانتریفیوژها و همچنین بخش اعظم زیرساخت‌هایی که آنها را تغذیه می‌کنند، از محلی که اکنون هستند، خارج کنند.»
سیمور افزود: این احتمالاً دشوارترین و طولانی‌ترین گام‌های فیزیکی‌ای است که ایران باید بردارد. اگر ایران بخواهد برای روز مبادا که شاید توافق به هم بخورد، دوباره از این سانتریفیوژها استفاده کند، باید در جدا کردن و برداشتن آنها بسیار محتاط عمل کند تا بتواند در آینده به سادگی آنها را دوباره سرجایشان نصب کند. مدیر اجرایی مرکز بلفر دانشگاه هاروارد ادامه داد: در سوی دیگر، اگر آنها بخواهند به سرعت به سمت رفع تحریم‌ها حرکت کنند و به نصب دوباره سانتریفیوژها اهمیت ندهند، می‌توانند سریع و بی‌دقت عمل کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه حفظ سلامت سانتریفیوژ‌ها مهم‌ترین ابزار ایران برای مقابله با بازگشت ناگهانی تحریم‌هاست، می‌گوید: برجام به ایران اجازه می‌دهد که تمام سانتریفیوژهایش را حفظ کند، اما باید بخش اعظم آنها را برداشته و تحت نظر آژانس انبار کند تا این امکان را برای خود حفظ کند که بتواند بعداً در صورت لزوم آنها را دوباره سر جایشان بازگرداند، درست همانطور که ما هم این امکان را حفظ کرده‌ایم که تحریم‌ها را بازگردانیم.

سؤالاتی که بی‌پاسخ مانده است
حالا سؤال اینجاست که وقتی چنین شخصیتی که خود به عنوان کارشناسی نامدار در عرصه هسته‌ای در دنیا مطرح است، توانمندی ایران در بازگشت توان هسته‌ای خود را منوط به دقت در بازکردن سانتریفیوژ‌ها و انتقال آنها به انبار می‌داند، در داخل ایران و به خصوص مجموعه دولت به این پیشنهاد توجه می‌شود.
آیا منافع ناچیز یک یا دو ماه رفع زودتر تحریم‌ها می‌تواند مستمسکی برای وارد آوردن خسارت بزرگ به مجموعه هسته‌ای کشورمان شود. نکته نگران کننده‌تر اینجاست که هنوز هیئت نظارتی مورد نظر مقام معظم رهبری در مجموعه شورای عالی امنیت ملی برای نظارت بر اجرای برجام شکل نگرفته و این در حالی است که امریکایی‌ها از مدت‌ها پیش اداره‌ای را به صورت موازی با وزارت امور خارجه کشور خود درباره برجام تشکیل داده‌اند. اگر این بی‌توجهی ادامه یابد ممکن است در آینده نزدیک و زمانی که نیاز به نصب دوباره سانتریفیوژ‌ها باشد، پشیمانی سراغ مسئولان دولت بیاید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده