ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیروزی دموکراسی یا دموکراسی ازدست‌رفته؟

پیروزی دموکراسی یا دموکراسی ازدست‌رفته؟

شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

با برد غیرمنتظره عدالت‌و‌توسعه در انتخابات زودهنگام پارلمانی و فراهم‌شدن زمینه برای تشکیل دولت تک‌حزبی، حالا «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه سفت و سخت‌تر از همیشه یقه قدرت را چسبیده است. تحلیلگران بسیاری می‌گویند؛ نتیجه انتخابات پرمخاطره یکشنبه که در فضایی تنش‌آلود و خشونت‌زده برگزار شد می‌تواند اختلافات قومی و فرقه‌ای این کشور را تشدید کند چراکه بیشترین تمرکز اردوغان در ماه‌های اخیر بر اختلاف و ترس بوده است؛ هراس از کردها، خارجی‌ها، پناهندگان و روی‌هم‌رفته بی‌ثباتی‌ای که از دیدگاه رئیس جمهوری ترکیه به دلیل تشکیل‌نشدن دولت تک‌حزبی عدالت و توسعه بوده است. حامیان اردوغان او را به خاطر مدرن‌سازی ترکیه ستایش می‌کنند اما منتقدان، او را رهبری مستبد و تمامیت‌خواه می‌خوانند.
در پی اعلام نتایج انتخابات، اگرچه در آنکارا بسیاری از هواداران عدالت و توسعه بیرون دفتر اصلی این حزب مشغول جشن و پایکوبی بودند اما در شهرهای کردنشین فضای ناامیدی و درگیری توأمان حاکم بود. در قهوه‌خانه‌ای کوچک در نزدیکی مقر حزب «دموکراتیک خلق‌ها» در «دیاربکر»، جمعیت کوچکی از مردان در سکوت، مشغول تماشای نتیجه انتخابات از تلویزیون بودند. یکی از همین مردان که معلمی بازنشسته است، به گاردین می‌گوید: «نمی‌توانم باور کنم. آنها (عدالت و توسعه) کشتند و دزدیدند و همه را تحت فشار قرار دادند؛ مطبوعات را سرکوب کردند اما درنهایت برنده شدند. من ایمانم را به این دموکراسی از دست داده‌ام».
با این همه اردوغان پس از پیروزی عدالت‌ و توسعه در بیانیه‌ای چنین گفت: «ملت ما با رأی خود نشان داد که توسعه و عمل را به کشمکش ترجیح می‌دهد». او البته دوشنبه در استانبول به شکلی ستیزه‌گرانه به رسانه‌های جهانی و منتقدانش تاخت: «درک شما از دموکراسی این است؟» اردوغان در ادامه گفت: «درحال‌حاضر یک حزب با حدود٥٠ درصد آرا در ترکیه به قدرت رسیده...، این پیروزی باید از سوی سراسر جهان مورداحترام قرار گیرد، اما من چنین بلوغی را نمی‌بینم».
نتیجه نهایی اما غیررسمی انتخابات یکشنبه نشان می‌دهد که حزب عدالت و توسعه تنها اندکی کمتر از ٥٠ درصد آرا را کسب کرده و ٣١٦ کرسی از ٥٥٠ کرسی پارلمان ترکیه را به‌دست آورده است، نتیجه‌ای که به‌راحتی راه تشکیل دولت تک‌حزبی را برای عدالت و توسعه هموار می‌کند و بسیار بالاتر از آن چیزی است که حتی مقامات خود حزب انتظار آن را داشتند. بی‌شک پیروزی حزب عدالت و توسعه نتیجه استراتژی اردوغان برای متقاعدکردن ٥٤‌میلیون رأی‌دهنده ترکیه‌ای بود، استراتژی‌ای که می‌گفت باید بین ما یا هرج‌ومرج یکی را انتخاب کنید. «احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر و رهبر حزب عدالت و توسعه تنها دقایقی پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات و پیش از رفتن میان سیل حامیان حزب در زادگاهش، قونیه، در توییتی کوتاه چنین نوشت: «الحمدالله». او سپس در میان هواداران پیروزی عدالت و توسعه را پیروزی دموکراسی و مردم خواند.
یکی از اهداف اردوغان از برگزاری انتخابات مجدد، رسیدن به حدنصاب لازم برای تغییر نظام پارلمانی به ریاستی بود. او بارها صریح و بی‌پرده از آرزوی خود برای افزایش قدرت رئیس‌جمهور سخن گفته اما حالا و با وجود کسب اکثریت پارلمان، عدالت و توسعه برای اصلاح قانون اساسی به آرای احزاب دیگر نیاز دارد. تغییر قانون اساسی نیازمند دوسوم آرای ٥٥٠ نماینده پارلمان است. داوود اوغلو در نخستین واکنش‌ها پس از انتخابات در بالکن ساختمان مرکزی حزب عدالت و توسعه، از همه احزاب راه‌یافته به پارلمان خواست که بر سر «قانون اساسی جدید» تفاهم داشته باشند اما با اختلافات عمیق میان عدالت و توسعه و سه حزب دیگر راه‌یافته به پارلمان ترکیه، به نظر نمی‌رسد این خواسته داوود اوغلو، حداقل در کوتاه‌مدت، برآورده شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده