ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارگردان «مزار شریف»: علاقه مندم که این فیلم در کشورهای دیگر نمایش داده شود

کارگردان «مزار شریف»: علاقه مندم که این فیلم در کشورهای دیگر نمایش داده شود

خراسان/ فیلم سینمایی مزار شریف ؛ داستان به شهادت رسیدن دیپلمات های ایرانی و تنها خبرنگاری را که با آن ها ، بود روایت می کند. این اتفاق سال 77رخ داد و بعد از آن تنها دستاوردی که داشت این بود که باتوجه به شهادت شهید صارمی ،روز شهادت وی،روز خبرنگار اعلام شد .آن زمان تنها یک نفر از دیپلمات ها زنده ماند و حالا این فیلم روایت داستان از زبان شاهسون، تنهابازمانده آن اتفاقات است .با عبدالحسن برزیده نویسنده و کارگردانی که بعداز سال ها، به این موضوع پرداخته گفت و گویی انجام دادیم که می خوانید.
* چرا این فیلم این قدر دیر ساخته شد؟
**دریک جمله باید بگویم که شرایط ساخت فیلم فراهم نشد.ضمن این که در آن دوره هم علاقه ای برای ساخت این فیلم وجود نداشت و عده ای مخالف طرح این موضوع بودند چون این فیلم به موضوعی می پرداخت که قرار نبود راجع به آن حرفی زده شود.درواقع این اتفاق یک گاف دیپلماتیک بود که بسیاری دوست نداشتند راجع به آن حرفی زده شود.ما به جای این که به این قضیه بپردازیم و آن را نقد کنیم و با نقدمان از تکرار آن جلوگیری کنیم ،متاسفانه صورت مسئله را خط می زنیم و سعی می کنیم تا در مورد آن حرفی نزنیم.
*شما همان زمان برای تولیداقدام کردید؟
**بله.
*وچه کسانی مخالفت می کردند؟
**اجازه بدهید در این مورد چیزی نگویم.چون این مسئله مربوط به دوره خاصی است . البته یکی دو سال هم طول کشید تا فیلمنامه آماده شد وچند بار هم بازنویسی کردم . با تغییر دولت و روی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد هم علاقه ای به کار کردن نداشتم.بعد ، فیلمنامه را به صدا و سیما بردم و آن جا تایید و تصویب شد اما بودجه ای که برایش درنظر گرفتند ، به قدری ناچیز بود که نمی شد فیلم را تولید کرد و من هم از ساخت فیلم منصرف شدم و در نهایت این فیلم را سال گذشته آماده کردم.
*برای نگارش و تولید فیلم، چقدر تحقیق کردید و تا چه اندازه به مستندات موجود مثل صحبت های آقای شاهسون رجوع کردید؟
**فیلم تنها یک راوی دارد و شاهد زنده ما هم آقای شاهسون بود. بااین حال در مورد وضعیت آن زمان و برای شناخت موقعیت ،تحقیق کردم. احتمال این وجودداشت که گروه های تند رو و "آ.اس. آ"دست به این ترور زده باشند که البته این نظر،قطعی نیست اما همان زمان دولت پاکستان،اطمینان داده بود که برای دیپلمات ها خطری وجود ندارد و به همین دلیل هم ظن ما به پاکستانی ها بیشتر است.ضمن این که طالبان هم منکر شدند.با یکی از دیپلمات هایی که چند روز قبل از اتفاق به ایران آمده بود و چند نفر از مسئولان هم صحبت کردم و تحقیقاتی انجام دادم و فیلمنامه را نوشتم.
*صحنه هایی مثل تیرخلاص به دیپلمات ها را به نقل از آقای شاهسون در فیلم آوردید؟
**این مسئله روایت مستندی است ومن دخل وتصرفی نداشتم .البته دخل و تصرف سینمایی طبیعی است.ساختار قصه باید پرداخت سینمایی داشته باشد و هیچ خاطره بکری نمی تواند جذاب باشد.
*متاسفانه فیلم از نظر زمان ،اکران مناسبی نداشت.
**کاملا درست است اما چند اشتباه در مورد فیلم رخ داد که برخی مربوط به من است و بخشی هم مربوط به پخش کننده فیلم است.اسم فیلم اشتباه بود .البته انتخاب اسم فیلم هم با من بود ضمن این که در مقطعی می خواستم که نام فیلم تغییر کند اما بنا به دلایلی این اتفاق نیفتاد و من دراین قضیه مقصرم.نکته دیگر در مورد تبلیغات است که این مسئله به پخش کننده فیلم برمی گردد و کلا در ارائه کالاها و بسته بندی هایمان ،چه کالاهای فرهنگی و چه غیر فرهنگی دچار مشکل هستیم و چون در این بخش تخصصی ندارم ، نمی توانم ورود کنم.این ها را به این دلیل نمی گویم که چون من این فیلم را ساختم باید از آن دفاع کنم ،بلکه به این دلیل است که فیلم را در سالن های مختلف با جمعیت های مختلف دیدم و بعد از این که فیلم را می دیدند ، راضی بیرون می رفتند و اخیرا هم فروش فیلم شکل بهتری پیدا کرده که آن هم به دلیل تبلیغ مردم است.
*برای اکران فیلم در کشورهایی مثل افغانستان برنامه ای ندارید؟
**علاقه مندم که این فیلم در کشورهای دیگر نمایش داده شود و مسئولان پخش فیلم هم در حال کار روی این مسئله هستند و امیدوارم بتوانند شرایطی فراهم کنند که فیلم در جاهای دیگری نمایش داده شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده