ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ابعاد و الزامات نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور برای اجرای برجام

ابعاد و الزامات نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور برای اجرای برجام

خراسان/ با گذشت 2 هفته از انتشار نامه مهم رهبر انقلاب و نکات 9 گانه ذکر شده برای اجرای مشروط برجام، و تبیین و تحلیل آن این اتفاق مهم در عرصه سیاسی کشورمان همچنان محل بحث و بررسی کارشناسان و صاحب نظران این حوزه است. در همین زمینه بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در نشستی با حضور دکتر فواد ایزدی استاد دانشگاه تهران و محمد سعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان به تبیین این نامه پرداخت. این نشست که بیش از 3 ساعت به طول انجامید حاوی نکات جالب و روشنگری در خصوص این نامه تاریخی و مهم است که در ادامه می خوانید.
ایزدی : مجلس و شورای عالی امنیت ملی کم گذاشتند
در ابتدای نشست دکتر فواد ایزدی به بیان مقدماتی از بحث برجام پرداخت و گفت : بنده همیشه این نگاه را به مذاکرات داشتم که نه به صورت کلی رد کردم و نه به صورت کلی تایید کردم و در مورد توافق ژنو هم متنی نوشتم که به نکات منفی و مثبت اشاره کرده و در مورد برجام هم همین روش بنده بود. اما چون دوستان دولت در حوزه نکات مثبت برجام تلاش می کردند، دیگر نیاز نبود که وارد مباحثی شویم که دولتی ها می گفتند و بیشتر مطالب انتقادی مطرح کردم که واقعا نکات منفی هم داشت و بعد از نامه رهبر انقلاب هم مشخص شد که متن دارای مشکلات ساختاری است.
وی ادامه داد : الان هم وضعیت اجرای برجام اهمیت دارد زیرا طرف آمریکایی قرائتی از برجام ارائه می دهد که خیلی متفاوت از متن نیست و علاقه دارد که متن مو به مو اجرا شود حتی نتانیاهو هم که زمانی ادعا می کرد مخالف است الان می گوید باید متن اجرا شود . از این طرف در ایران شورای عالی امنیت ملی متن برجام را با یک سری نکات تصویب کرد و مجلس هم تقریبا همین کار را انجام داد که البته اجازه به دولت برای اجرای برجام بود اما نامه رهبر انقلاب مشخص نمود که هم شورای عالی امنیت ملی و هم مجلس کم گذاشتند. ایزدی خاطر نشان کرد: نامه این مسئله را بیشتر از گذشته روشن کرد که چرا اصلا نیاز به ولی فقیه داریم زیرا اگر قوای ما در حوزه ای کم بیاورند ولی فقیه این کمبود را پوشش می دهد ضمن اینکه این جمله امام(ره) که ولی فقیه جلوی دیکتاتوری را می گیرد هم اثبات شد چون برخی دوستان را داشتیم که با قلدری و دیکتاتوری می خواستند نظرشان را مصوب کنند اما ولی فقیه جلوی این کارها را گرفت و ایجاد اعتدال واقعی کرد.
می خواهند در حوزه تحریم ها با ما بازی کنند
این استاد دانشگاه با ورود به متن نامه اظهار داشت: نکته اول در این نامه اهمیت ویژه ای است که درخصوص تحریم ها دارد زیرا اتفاقی که در رابطه با تحریم ها افتاده این است که طرف مقابل برجام را به گونه ای نوشته که امکان فرار در حوزه تعلیق تحریم ها داشته باشد؛ برجام الزام حقوقی ندارد و هیچ کشوری غیر از ایران مجبور به اجرای برجام نیست چون برای آن ها داوطلبانه است اما برای ما چون قطعنامه 2231 شورای امنیت را داریم نمی توانیم اجرا نکنیم. البته از نظر عقلی دو طرف برابرند اما در عمل اگر ما 2231 را نقض کنیم شورای امنیت می تواند علیه ما قطعنامه دهد اما شورای امنیت نمی تواند علیه آن 5 کشوری که طرف مقابل ما هستند و حق وتو دارند قطعنامه صادر کند زیرا ما در محیط بازی سازمان ملل در یک سطح نیستیم .
در واقع در رابطه با تحریم ها چون الزام حقوقی وجود ندارد این دغدغه در کشور وجود داشت که ایران به تعهداتش عمل کند اما طرف مقابل عمل نکند و ما این را قبل از برجام می گفتیم اما بعد از برجام معلوم شد که دغدغه ها بیخود نبوده چون در سنای آمریکا قانونی مطرح شده که بر اساس آن طرف مقابل می تواند به بهانه حقوق بشر و تروریسم هر تحریمی را علیه ایران اعمال کند.وی افزود : اتفاقی که باید بیفتد این است که دولت برای اولین بار به فرمایشات رهبری عمل کند زیرا به بسیاری از خطوط قرمز عمل نکردند و حداقل به این نامه که به صورت شفاف مشخص شده عمل کنند . مثلا آمده که رییس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا کتبا تعهد به لغو تحریم ها بدهند که فعلا چنین چیزی مخصوصا در مورد آمریکا نداریم ؛ در واقع سوالی که دوستان دولت باید پاسخ دهند این است که زمان اجرای این نامه چه وقت است؟ و این تعهد کتبی را چه زمانی می گیرند و اگر دولت آمریکا عوض شود و به تعهد خود عمل نکند دکتر روحانی و دکتر ظریف مسئولیت این شکست را می پذیرند یا باز هم مدعی هستند که سه بر دو برنده هستند؟
احدیان: نامه رهبری فصل الخطاب باشد
در ادامه این نشست دکتر محمد سعید احدیان با بیان اینکه بهتر است خیلی به گذشته ورود نکنیم ، خاطر نشان کرد : البته شاید من برای هوای نفس بد خودم علاقه داشته باشم در این باره صحبت کنم چون معتقدم نامه رهبری خیلی به دیدگاه من نزدیک تر است اما واقعیت این است که باید از نامه به بعد را بگوییم و آن را فصل الخطاب دانسته و مسائل گذشته را در زمانی دیگر برای تاریخ مورد بررسی قرار دهیم.
نامه رهبری فقط تاریخی نیست بلکه تاریخ ساز است وموثر در تاریخ خواهد بود
مدیر مسئول روزنامه خراسان در توضیح نکات مورد اشاره در نامه رهبر انقلاب به رییس جمهور اظهار داشت: از نظر من نامه فقط تاریخی نیست و تاریخ ساز وموثر در تاریخ خواهد بود و فکر می کنم روش تحلیل فرکلاف برای تحلیل کمک می کند چون در نظریه او دیدگاه کارگزار در این نظریه مهم است . در واقع در تحلیل این نامه باید هم لحن را و هم محتوای نامه را دید. از نظر محتوا یک نکته وجود دارد که ممکن است حتی تا دو ماه آینده باعث تعطیلی برجام شود و این نظر من است اما بقیه آن تاثیر مستقیمی در لغو برجام نخواهد داشت . از طرف دیگر لحن نامه نکته های مهمی دارد که عمدتا هم مربوط به فرامتن برجام می شود که شامل این موارد است. بدبینی به دشمن در بالاترین سطح است یعنی اوج بدبینی را می بینید و خیلی هم اهمیت دارد که در این مقطع که یک جریانی دنبال دشمنی زدایی از آمریکاست این نامه یک فضای گفتمانی جدید را ایجاد کرد . همچنین همه کنشگران داخلی با همه ضعف هایی که داشتند مورد تایید قرار گرفتند و این سخن آقای دکتر ایزدی در مورد دیکتاتوری را قبول ندارم. در نامه که فصل الخطاب است ، هم تشکر شده از مجلس و هم در مورد خود مصوبه مجلس، در بند 3 نامه عبارت «حاوی نکات مفید و مؤثر است»به کار رفته است. درباره کلمه محتاطانه هم که مورد اشاره قرار گرفت عبارت این است: «سرانجام از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند» کاملا روشن است که منظور از محتاطانه بار مثبت در سختگیری دارد چون راه اجرا را به دولت ارائه می کند لذا با وجود نقدی که به روش آقای لاریجانی در تصویب 20 دقیقه ای برجام دارم که تصویر نادرستی از واقعیت رفتاردموکراتیک مجلس ارائه داد، اما این‌که آن را دیکتاتوری بدانیم درست نیست. اگر چه نقاط ضعفی که مجلس دیده هم ناقص بوده است. ویژگی دیگر برجام مسئولیت پذیری رهبری بود، که ایشان شخصا از تصمیم گیری در این‌باره خود راکنار نگذاشتند. اعتقاد دارم هر شرایطی که پیش می آمد چه برجام در مجلس و شورا رد می شد یا تایید می شد ، ایشان پای تصمیم نظام را حتما امضا می کردند و مسئولیت این تصمیم تاریخی را می پذیرفتند. نکته دیگر فرامتنی برجام در این نامه، نوع عملکرد مردم سالاری دینی نیز در این نامه مشخص است زیرا اهمیت دارد که به دنیا نشان دادیم که این تصمیم در یک روند دموکراتیک گرفته شد.
هیئتی که قرار است در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شود برای ما اطمینان بخش خواهد بود
این فعال سیاسی تاکید کرد: از دیگر ویژگی ها این بود که نشان داد، ادبیات جام زهر جایی در تصمیم گیری رهبری ندارد و همچنین خطاب بخش بدبینی به آمریکا به آقای روحانی نیز ریشه در نگرانی از رفتار دولت در آینده دارد. البته ما اینجا برداشت‌های خودمان را می گوییم تا رصد دقیقی از ماجرا داشته باشیم و طبیعتا هیاتی که قرار است در شورای عالی امنیت ملی تصویب شود چون تصمیمات این شورا باید به تایید رهبری برسد برای ما اطمینان بخش و فصل الخطاب خواهد بود.
مطالبه تشکیل هیات نظارت بر برجام مهمترین کار امروز است
وی خاطر نشان کرد: مهمترین مطالبه ما در این زمینه که کم کاری هم کرده ایم راه انداختن این هیات و روش اجرای آن است . با وجود گذشت مدت زیادی از نامه خبری از اعضا و روش کار این هیات نمی شنویم . به نظر می رسد که این مهمترین مسئله امروز ماست و ذیل این مطالبه تاکید دارم که ضرورت دارد روش کار به گونه ای باشد که بعد از تایید هیات اقدامات ایران روی زمین انجام شود چون ممکن است بعد از آن سازوکاری ایجادگردد که کار از کار گذشته باشد .
ایزدی: اشتباه دولت، پیوند زدن معیشت مردم به تحریم هاست
در ادامه این نشست دکتر ایزدی با طرح این سوال که در نهایت طراحی آمریکا برای جمهوری اسلامی چیست ؟ به بیان برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت آمریکا پرداخت و گفت : در کوتاه مدت آمریکایی ها می خواهند برجام را بر اساس قرائتی که دارند اجرا شده ببینند و اگر هم ایران روند را متوقف کرد از این برای فشار سیاسی روی کشور و یک هجمه تبلیغاتی استفاده کنند . اتفاقی که در این میان افتاده این است که دوستان دولت معیشت ملت را وابسته به مذاکرات هسته ای کردند و امروز طرف مقابل رفع تحریم ها را منوط به اجرای اقدامات ایران می کند و مسئولیت چشیدن وضعیت تحریم های تعلیق شده را به عهده دولت ایران می گذارند. الان در نظرسنجی ها اکثریت مردم که متن ها را دقیق نخوانده اند فکرمی کنند همه تحریمها قرار است لغو شود و یکی از دلایلی که در افکار عمومی نگاه مثبتی به برجام وجود دارد به همین خاطر است . چند هفته دیگر این سوال در جامعه شکل می گیرد که چرا نتیجه برجام حس نمی شود .
زمانی که به این نقطه برسید طرف آمریکایی که هر روز از ایران نظرسنجی می کند به این سمت می روند که از ادبیاتی که ایران ایجاد کرده برای فشار افکار عمومی روی دولت استفاده کند و این برنامه کوتاه مدت طرف مقابل است . در میان مدت می خواهند اهرمهای قدرت جمهوری اسلامی مثل نفوذ منطقه ای ، توان نظامی و موشکی ، مدیریت مباحث داخلی و امنیت داخلی را از دستش بگیرند. آن ها فکر می کنند با برجام برنامه هسته ای ایران را کند کرده اند و برای بقیه اهرمهای قدرت ما نیز چنین قصدی دارند .
در دراز مدت دوست دارند تا همان بحث استحاله و سرنگونی جمهوری اسلامی عملی شود و این را به صراحت می گویند . آن ها سخن از تغییر می گویند که منظورشان تغییر سیاسی است در حوزه عمل نیز بودجه ترویج دموکراسی در سال 2015 سه میلیارد دلار بوده که بخش زیادی از آن مال ایران است .
وی تصریح کرد : این نگاه خوش بینانه ای که در قبال آمریکایی هاست که فکر می‌کند این برجام را اجرا می کنیم و نکات مثبتش را می گیریم و سر آمریکایی ها کلاه می گذاریم غلط است. زمانی می توانید چنین نگاه خوش بینانه ای داشته باشید که افرادی در داخل طراحی طرف مقابل را تشخیص داده و برنامه داشته باشند که امروز این گونه نیست و دولت متاسفانه در این حوزه ها ضعف های جدی دارد.
احدیان : مواردی که در شروط رهبری آمده است همگی ضعف ساختاری نیستند بلکه سه دسته اند
مدیر مسئول خراسان در ادامه مباحث خود در خصوص نامه مقام معظم رهبری به رییس جمهور با بیان اینکه در مورد نکات 9 گانه نامه رهبری باید گفت که واژه ها و عبارات با دقت کامل انتخاب شده اند که این مسئله در تحلیل نامه و نگاه رهبری اهمیت بالایی دارد خاطر نشان کرد : براساس عبارات به‌کار رفته در نامه اشکالات برجام از نظر رهبری شامل 3 دسته «ضعف های ساختاری» ، «نقاط ابهام» و«موارد متعدد» است هرچند برخی منتقدین ضعف های متعدد ساختاری می نویسند که غلط است بلکه عبارت متعدد برای موارد به‌کار رفته است نه ضعف های ساختاری. پس هر نکته ای که مطرح می شود ممکن است جزو یکی از این 3 دسته باشد . در مواردی که به آن ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم در نامه و توسط مجلس و شورای عالی امنیت اشاره نشده قاعدتا جزو ضعف های ساختاری نیستند . البته مواردی مثل اراک در مجلس و اینجا هم آمده که نشان دهنده درجه اهمیت بالای آن است. در مورد مسائل امنیتی اشاره ای ندارند و در مورد صنعت هسته ای هم یا با نگاه ابهام است یا برای امتیازگیری است و جزو ضعف های ساختاری محسوب نمی شود که اگر فرصت شد توضیح می دهم. وی ادامه داد: من این شروط و نکات را به 3 دسته تقسیم کردم. برخی برای پوشش ضعفهای ساختاری است ، بخشی برای رفع نقاط ابهام است که برای طرف مقابل قابل تفسیر به رای است و برخی هم غیر اینهاست وبرای امتیاز گیری جدید و فراتر از برجام است که البته می تواند تا حدی اشکالات برجام را نیز برطرف کند. مهمترین نکته که پیچیده هم به شمار می رود بند اول است. در این بند کلمات به گونه ای است که مجبور به تحلیل محتوا هستیم و بایدحالات مختلف را در نظر بگیریم .
بند اول نامه، وجود لغو تحریم ها در برجام را تایید می کند
احدیان افزود : متن بند اول می گوید : «از آنجا که پذیرش مذاکرات از طرف ایران اساسا با هدف لغو تحریم های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدامات ایران موکول گردیده ... » این عبارت در ظاهر تایید می کند که لغو تحریم ها در برجام وجود دارد و اشکال این است که فاصله ای بین اقدامات ایران و لغو تحریم ها آمده است اگر چه برداشت من هم این است که تحریم ها واقعا در برجام لغو نشده که ذیل این بند رفع تحریم ها هم آمده است . «...لازم است تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف های مقابل تدارک شود که از جمله آن اعلام کتبی رییس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا مبنی بر لغو تحریم هاست . در اعلام اتحادیه اروپا و رییس جمهور آمریکا باید تصریح شود که این تحریم ها به کلی برداشته شده است ... " که اینجا می بینید به جای «لغو» از کلمه برداشته شده است استفاده شده است . بخش دیگر نامه یعنی «... هرگونه اظهاری مبنی بر اینکه ساختار تحریم ها باقی خواهد ماند به منزله نقض برجام است» یعنی در اعلام کتبی باید برداشته شدن تحریم ها تصریح شود و کسی هم نگوید ساختار تحریم ها حفظ شد. این به نظرم از آن مطالبی است که احتمال نقضش در آینده وجود دارد .
به نظرم این مهمترین بندی است که احتمال دارد کل برجام را با خطر انجام نشدن روبرو کند . به نظر می رسد این بند برای پوشش بخشی از ضعف های ساختاری برجام آمده باشد.احدیان ادامه داد : نکته مهمی که در فرمایشات رهبری در دیدار با خبرگان گفته شده این است که تثبیت آنچه در فضای رسانه ای مطرح می شود مهم است. شاید در نظر ایشان این بوده که در حقوق بین الملل اگر مطلبی در فضای رسانه ای مطرح شود و معارض نداشته باشد بار حقوقی پیدا می کند . نکته دیگر اینکه از نظر اقتصادی مهمتر از متن ، فضای رسانه ای و روانی است. نکته بعدی دغدغه ایشان در این بند برای روز تصویب تا اجراست . ظاهر متن نشان می دهد که در عبارات ایشان وجود لغو تحریم های بعد از اجرای برجام پذیرفته شده است البته تحلیل ما این بود که لغو نیامده است . دو حالت دارد یا ما اشتباه کردیم که در این صورت با افتخار اعلام می کنیم که اشتباه کردیم و حالت دوم این است که برای جلوگیری از تثبیت در فضای رسانه ای بیان شده تا ترکیب این دو در عمل لغو را ایجاد و تثبیت کند . اگر در صحبت قدیم ایشان صراحتا قبول توقف تحریم های کنگره وجود نداشت من قطعا می گفتم اشتباه کرده ام اما در دیدار خبرگان تصریح می کنند که توقف تحریمهای کنگره را می پذیریم و بین لغو و توقف تحریم ها فرق قائل شدند و هر دو نوع را پذیرفتند برای همین احتمال درستی حالت دوم برای تثبیت مسئله لغو بیشتر است. وی موضوع روز تصویب تا روز اجرا را نکته مهمتری دانست و افزود : اول اینکه براساس تحلیلی که قبلا ارائه کردیم و می توان به جزئیاتش رجوع کرد این مقطع ریسک دارد و نیاز به ضمانت محکم دارد (بخش های تناظر اقدامات و بازگشت پذیری در کتاب برجام در تحلیل کلان و خرد» .رهبری هزینه فایده انجام ریسک را به گونه ای دیده اند که اجرای برجام را پذیرفته اند و اگر ریسک بالا بود اجرای برجام را نمی پذیرفتند هرچند برای کم کردن ریسک ، شروطی هم گذاشته اند . بحث بعدی این است که ایشان بر اساس مسئله تثبیت سعی دارند تا ضعفهای برجام را پوشش دهند که با اعلام کتبی لغو تحریمها و اینکه کسی نگوید ساختارها باقی مانده انجام شده است . در عبارت " برداشته شدن تحریمها " ذکر شده که یک حالت این است که در اعلام کتبی لغو تحریمها باشد و نه کلمات مشابه و حالت دوم این است که مفهوم برداشته شدن باشد . در حالت اول بعید به نظر می رسد که در عمل اعلامیه ای صادر شود که کلمه لغو در آن باشد و آنچه تا به حال در اعلامیه های کتبی طرف مقابل و حتی بیانیه ظریف و موگرینی آمده نیز کلمه لغو ندارد و بعید هم به نظر می آید در اعلامیه کتبی چنین کلمه ای بیاید بلکه با بررسی های زیادی که کردیم در همه آن ها کلماتی به‌کار رفته است که مفهوم برداشته شدن را دارد و جدول آن موجود است. پیش بینی ما این است که اگر رهبری خواهان کلمه لغو در اعلامیه کتبی باشند اتفاق نمی افتد و برجام اجرا نمی شود . احتمال دوم را اگر در نظر بگیریم که مفهوم برداشته شدن در اعلامیه کتبی باشد ، این برداشته شدن به همراه عدم اظهار حفظ ساختار تحریم ها در عمل به معنی اعلام لغو تحریم ها و تثبیت این موضوع خواهد بود. در این نگاه اجرای برجام امکان پذیر خواهد بود مشروط به آن که یا اعلامیه های موجود مورد پذیرش شورای عالی امنیت ملی یا هیات نظارت قرار گیرد یا اعلامیه جدید صادر شود. در اولین واکنشها مقامات آمریکایی از ترس سکوت کردند و گفتند به هر صحبتی جواب نمی دهیم . برداشت من از بین این دو حالت، حالت دوم است و به نظر من کلمه «برداشته شدن» به جای «لغو» عمدا به کار رفته و خواستند تعارضی با برجام نداشته باشد و در عمل ضعف ساختاری برجام که لغو نداریم را براساس قاعده «تثبیت می شود هرچه در فضای رسانه ای تثبیت شود» پوشش دهند .
احدیان: رهبری در موضع جام زهر نیستند
احدیان در مورد این مطلب که دولت خطوط قرمز را هم رعایت نکرد و ممکن است این شروط نیز اجرا نگردد خاطرنشان ساخت: اگر خلاف این نامه عمل شود رهبر انقلاب اجازه اجرای برجام را نمی دهند . ایشان درموضع جام زهر نیستند که مجبور به پذیرش هر شرایطی باشند اگر شرایط را مطابق منافع ملی ندانند، از اجرای برجام جلوگیری خواهند کرد البته برخی می خواهند تحلیل خود را این گونه توجیه کنند. ادبیات نامه کاملا روشن است که نامه از موضع اقتدار نوشته شده و اگر شروط نامه رعایت نشود به نظر من اجازه اجرای برجام نمی دهند.
ایزدی : رهبر انقلاب نارضایتی خود از برجام را چگونه بگویند ؟
در ادامه نشست سمت و سوی مباحث به سمت مباحثه رفت و ایزدی در برابر سخنان مدیر مسئول روزنامه خراسان اظهار داشت : پیشنهاد می کنم نکات آقای احدیان رسانه ای نشود چون ما مدعی طرف مقابل هستیم و می گوییم باید به صورت مکتوب برای ما بحث لغو را مشخص کنید البته زحمتی که شما می کشید و این همه کلمات را بررسی می کنید خیلی ارزنده است اما در عمل نمی دانم رهبری انقلاب چطور باید بگویند که نارضایتی جدی نسبت به روند فعلی دارند. شما به جای این بحث های جزئی بهتر است بروید سراغ مباحث اصلی که دغدغه اصلی امروز است شرایطی که دولت در حال انجام است و....
در پاسخ به این سخنان ایزدی، احدیان اظهار داشت: چطور ایشان باید بگویند که اجرایی شدن برجام را پذیرفته اند ؟ که ایزدی اظهار داشت : بنده حداقل هیچ جا نگفتم ایران نباید این مسیر را برود زیرا مذاکره هسته ای نیاز کشور بود و قبلا هم مذاکره می کردند اما مشکلشان این بود که علی رغم دستاوردهای خوبی که داشتند کار را نبستند و نیمه کاره ماند.در بخشی از این جلسه ایزدی در پاسخ به سوال احدیان که پرسید آیا شما به این جام زهر یا مصلحت معتقدید؟ گفت : من که اصلا این اصطلاح را به کار نبردم. نه مصلحت و نه جام زهر نیاز است به کار ببریم . ما ارکان قدرتی داریم که رهبری مهمترین آن است اما ارکان قدرت دیگری مثل مجلس و رییس جمهور هم وجو د دارد.
ایزدی : در مورد شناخت آمریکا کم سوادیم
ایزدی بحث خود را پی گرفت و اظهار داشت : به دلیل اینکه ما آمریکا را درست نشناخته ایم و کم سوادی وجود دارد یک تصویر غیر واقعی نسبت به آمریکا ایجاد شده است . برخی دنبال بزک کردن آمریکا هستند . رهبری در این محیط و با این افراد زندگی می کنند . وزیر خارجه اش می گوید اتفاقی با اوباما برخورد کردیم و دست دادیم . دنیا به یک مسیری می رود و برجام به مسیری می رود اما وقت می گذاریم که دو تا کلمه لغو در نامه رهبری اهمیتش بیشتر از برداشته شدن تحریم هاست . زمانی که دو بار لغو استفاده می شود و بارها تکرار می کند حالا می گوییم خطوط قرمز روشن یا تیره است . ما کل جریان را می بینیم که یک سری آدم ها در کشور عاشق غرب هستند .
وی ادامه داد : ادبیاتی دوستان در دولت در پیش گرفتند و دروغ به مردم گفتند. چند بار دکتر روحانی گفت که تحریم ها لغو می شود؟ می دانستند و خلاف گفتند. در همین نامه آقای روحانی در جواب رهبری گفته همه تحریم ها لغو شد. ذهنیتی در جامعه ایجاد کردند که باید پاسخگو باشند.
زمانی که دستاوردهای 30 ساله را از دست دادیم بحث موشکی را جدی می گیرند
ایزدی در پایان این بخش از سخنانش به پیش بینی در مورد آینده اجرای برجام پرداخت و اظهار داشت : اعتقاد دارم تا زمانی که راکتور اراک و ذخایر غنی شده را داریم ، طرف مقابل خیلی برای ما مشکل ایجاد نمی کند و زمانی که دستاوردهای 30 ساله را از دست دادیم، بحث موشکی را جدی تر می گیرد و از فرصت های برجام استفاده می کند برای اینکه بازی در بیاورد . فعلا دولت تدبیر و امید برای اوباما امید ایجاد می کند و به کنگره امید دارد و از تدبیر هم خبری نیست .
احدیان : شما از کلمه جام زهر استفاده نمی کنید اما خروجی سخنان شما همین است
درباره موضوع آمریکا مدیر مسئول روزنامه خراسان نیز تصریح کرد : بی تردید من هم معتقدم که مسئله اصلی در حوزه بعد از اجرای برجام بحث نفوذ است اما موضوع این جلسه نامه حضرت آقا برای اجرای برجام است . نگرانی اصلی ما هم فضای بعد از برجام است البته جمع بندی شما را متوجه نشدم چون اگر چه کلمه جام زهر و مصلحت را حذف می کنید اما خروجی سخنان شما همین هاست بدون این کلمات. ایزدی در جواب این جمله احدیان گفت : جام زهر را شما به کار می برید اما به نظر من اسمش روند سیاسی کشور است و نیاز به استفاده از کلمات منفی نیست.
احدیان خطاب به ایزدی ادامه داد: مفهوم سخنان شما این است که ما یک خروجی پراشکال داریم و صنعت هسته ای از بین رفته و امنیت ملی هم مخدوش شده و تحریم هم که لغو نمی شود و رهبری به خاطر این روند سیاسی ، باید یا هر چیز دیگر یا این برجام را بپذیرند ؛ این جمع بندی شما به نظر من است و این را هم رهبری به این دلیل پذیرفته اند که شمانام آن را جام زهر یا مصلحت نمی گذارید، می گویید روند سیاسی اما در اصل فرقی نمی‌کند اما مساله درباره کلمات لغو و برداشته شدن مهم است چون مساله این است که اعلامی که ما از طرف مقابل می خواهیم باید بدانیم چه مشخصاتی داشته باشد نمی توانیم بگوییم به جزئیات نپردازیم بالاخره باید این را حل کنیم. چون رهبری در بند یک گفته اند که اجرایی شدن لغو تحریم ها در برجام به بعد از اقدامات ایران موکول گردیده بر اساس ظاهر جمله ، لغو تحریم ها بعد از اجرا پذیرفته شده است وی با اشاره به گفته ایزدی که اظهار داشت روحانی در نامه خود به رهبری باز هم گفته تحریمها لغو می شود، اظهار داشت : شما می گویید آقای روحانی در نامه نوشته تحریمها لغو می شود و دروغ گفته است در حالی که ایشان در نامه نگفته است تحریم ها لغو می شود. پس از این گفته احدیان ، ایزدی بار دیگر تاکید کرد ایشان در نامه گفته اند که تحریمها لغو می شود و به احدیان توصیه کرد بار دیگر نامه را بخواند.
احدیان نیز در پاسخ در حالی که متن مکتوب نامه را به ایزدی نشان می داد خاطر نشان کرد : من در بسیاری موارد نسبت به آقای روحانی نقد دارم و معتقدم نامه آقای روحانی به رهبری اصلا نامه ای در شان رئیس جمهور نبود اما تهمت به رییس جمهور نیز درست نیست. ایشان طبق این نامه در دو جا در بند 4 گفته اند که تحریمها رفع گردیده است و در بالاتر نیز کلمه چشم پوشی را آورده و جایی حرف از لغو تحریم ها نزده است. ایزدی پس از دیدن متن نامه و اینکه کلمه لغو در آن نیامده ، گفت: البته ایشان بارها در سخنان خود از کلمه لغو استفاده کرده است.
ایزدی : در نامه رهبری دو جا لغو یک جا رفع تحریم دارد و شما این یکی را مهم تر می دانید
ایزدی در ادامه با انتقاد از این سخن احدیان گفت : همین نقد من به شماست که جمله رهبری را می خوانید که دو تا لغو و یک رفع دارد اما این رفع را مهم تر می دانید . هزار بار روحانی گفته لغو و حالا یک بار گفته رفع در حالی که همه مردم فکر می کنند لغو است . این دقت نیست. تفسیر شما از جمله رهبری درست نیست . ایشان چندین بار بحث لغو را فرمودند و اینجا هم دو بار استفاده کردند . بحث ایشان این بوده که زمانی که در حوزه هسته ای امتیاز می دهیم پس باید تحریمها لغو شود. وی تاکید کرد: طبق فهم من رهبری فرمودند ما لغو می خواهیم و طبق برجام لغو هم باید بعد از تعهدات ما باشد و بر این اساس باید تعهد کتبی بدهند که لغو خواهندکرد و سوال این است که چرا چنین تعهدی نوشته نشده است ؟ این را باید برجسته کرد که در رسانه ها نمی بینم.
احدیان : هیئت نظارت بر اجرای برجام از اعلامیه کتبی طرف مقابل مهم تر است
احدیان در پاسخ بار دیگر بر متن بند یک نامه رهبری تاکید کرد و گفت: بنده هم مثل شما برداشتمان این است که در برجام لغو کامل صورت نگرفته اما نامه رهبری صراحت دیگری دارد، این جمله بیانگر این است که لغو تحریمها بعد از اجرای برجام صورت می گیرد. درباره اعلامیه هم یک جا نوشته اند لغو و یک جا نوشته اند برداشته شدن. اگر در اعلامیه منظور لغو باشد یک برداشت می شود و احتمال اینکه طرف مقابل چنین اقدامی نکند تقریبا قطعی است و لذا برجام اجرایی نمی شود و اگر برداشته شدن منظور رهبری باشد اعلامیه کتبی ممکن می شود و برجام قابل اجرا. البته من می گویم آن هیئتی که باید تشکیل شود مهمتر از نامه است چرا که تکلیف این تفسیرها را با توجه به اینکه رهبری در دسترسش است حل می کند وفصل الخطاب است. همچنین هیئت نظارت شورای عالی امنیت ملی بر اجرای برجام به عنوان ضمانت قابل اطمینان این شروط است و در غیر این صورت در مقام اجرا کار خودشان را می کنند . هیئت خیال ما را راحت می کند نه نامه ،چون در مقام عمل آن چیزی که عملیاتی می شود دستورات هیئت خواهد بود و تصمیمات شورای عالی امنیت ملی نیز چون با تایید رهبری مصوبه می شود، اطمینان بخش است.
پرسش و پاسخ دانشجویی
در ادامه این نشست ، دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) به بیان سوالات شفاهی خود پرداختند که همراه با مباحثه طرفین به این سوالات پاسخ دادند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده