ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دردسرهای دستور آخوندی درباره نظام مهندسی

دردسرهای دستور آخوندی درباره نظام مهندسی

تابناک/ موافقان تصمیم وزیر راه و شهرسازی معتقدند اصولا فردی که در یکی از دستگاه‌های دولتی مشغول فعالیت است، لزومی به حضور او در نظام مهندسی نیست، چراکه از هر دو وظیفه خود باز خواهد ماند.

این‌بار طرح ممنوعیت چند شغله بودن از سوی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی خبرساز شد. آنهم درباره کارکنان و مسئولان وزارت کشور، شهرداری‌ها و شورای شهر که قصد شرکت در انتخابات نظام مهندسی را دارند.

وزیر راه با مبنا قرار دادن طرح ممنوعیت چند شغله بودن تعداد زیادی از کاندیداهای دور هفتم انتخابات نظام مهندسی که هفته اول مهر برگزار خواهد شد را رد صلاحیت کرد.

اما این اقدام آخوندی، چنان واکنش‌هایی در پی داشت که احتمال بازگشت رد صلاحیت شده‌ها دوباره وجود دارد. اولین برخورد از سوی رحمانی فضلی وزیر کشور صورت گرفت که در دفاع از زیرمجموعه خود، دست به قلم برد و خطاب به آخوندی نامه‌ای نوشت. او در نامه خود بر غیرقانونی بودن اقدام اخیر وزیر تاکید کرد و آن را خلاف آیین‌نامه‌ها دانست. رد صلاحیت‌شده‌ها و گروه مدافع آنها چنان تب تندی داشتند که هنوز نامه به وزیر راه نرسیده، در روز تعطیل آن را در فضای مجازی منتشر کردند.

اگرچه نامه وزیر کشور به ذکر آئین‌نامه‌ها و مقرراتی می‌پردازد که حضور افراد رد صلاحیت شده را امکان پذیر می‌داند اما از برگزاری جلسه‌ای که امروز در دیوان عدالت اداری با حضور وزیر راه و شهرسازی تشکیل خواهد شد، می‌توان عمق مخالفت با تصمیم آخوندی را دریافت.

معترضان روز جمعه و پیش از آغاز هفته یعنی به محض اطلاع از تصمیم وزیر راه، اقدامات اعتراضی خود را آغاز کردند. حتی از مجلس هم صدای اعتراض بلند شد و نمایندگان که در تعطیلات به سر می‌بردند این اقدام وزیر را نادرست دانستند. اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی مسکن و شهرسازی نیز به این تصمیم اعتراض کرده بود. او گفته بود اگر کارکنان وزارت کشور برای حضور در نظام مهندسی استعفا دهند و در انتخابات نیز رای نیاورندف زندگیشان نابود خواهد شد. ترکان با این توضیح، اقدام آخوندی را نوعی قانونگذاری دانسته بود.

از سوی دیگر موافقان تصمیم وزیر راه و شهرسازی معتقدند اصولا فردی که در یکی از دستگاه‌های دولتی مشغول فعالیت است، لزومی به حضور او در نظام مهندسی نیست، چراکه از هر دو وظیفه خود باز خواهد ماند. این نگاه در مورد چند شغله بودن مسئولان و نمایندگان در سال‌های گذشته ایجاد شد و اتفاقا با موافقت بسیار به تصویب رسید اما همین طرح امروز در مورد نظام مهندسی پذیرفته نمی‌شود.

سئوال اینجاست که آیا وظیفه عضویت در نظام مهندسی، در سطح پایین‌تری از دیگر شغل‌هاست؟ آیا فردی که در شهرداری، وزارت کشور و یا شورای شهر مشغول فعالیت است، می‌تواند به وظایف محوله در نظام مهندسی نیز عمل کند؟

نگاهی به لیست افراد رد صلاحیت شده نشان می‌دهد عمدتا افرادی که در دستگاه‌های نامبرده مشاغل کلیدی دارند رد صلاحیت شده‌اند. به نظر می رسد این تصمیم وزیر راه و شهرسازی از آن جهت اتخاذ شده که فرد منتخب در نظام مهندسی بتواند به تمام وظایف محوله خود به طور کامل عمل کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X