ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

در جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم «وحدت» چه گذشت؟

در جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم «وحدت» چه گذشت؟

مهر/ در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی فیلم «وحدت» از آرم و نشان جشنواره رونمایی شد و حاضران نقطه نظرات خود را درباره این رویداد هنری اعلام کردند.
نخستین جلسه شورای سیاستگذاری جشنواره بین المللی فیلم «وحدت» روز چهارشنبه ۱۱ شهریورماه با حضور آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و نمایندگان دستگاه های فرهنگی کشور در ساختمان مرکزی مجمع برگزار شد.

این جلسه با حضور مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران، سید محمد حسینی استاد دانشگاه و چهره فرهنگی، حسین هاشمی معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس رفعتی نائینی نماینده حوزه های علمیه سراسر کشور، احمد حاتمیان مدیرکل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی، نادر طالب زاده، مجتبی ایزدی نماینده سازمان صدا و سیما، محمدرضا خطیبیان نماینده معاونت برون مرزی صدا و سیما، معاونین مجمع جهانی، عبدالله سهرابی معاون اجتماعی، محمدرضا گلرو معاون اجرائی، صادق گلزاده معاون فرهنگی، امیر محمد جواد جلالی از حوزه معاونت بین الملل و هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره، برگزار شد.

در این نشست از آرم و نشان جشنواره رونمایی شد و حاضران نقطه نظرات خود را درباره فراخوان و آیین نامه جشنواره و همچنین نحوه برگزاری آن اعلام کردند.

«وحدت» یک فریضه دینی است

در این نشست آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب مساله وحدت اسلامی را یک وظیفه و فریضه دینی خواند و گفت: می توان ادعا کرد که وحدت میان مسلمین جهان بعد از توحید از نظر شرعی بسیار حائز اهمیت است و جامعه ای که از هم پاشیده باشد با پیامبر(ص) ارتباط هویتی ندارد. رسالت انبیا بر وحدت بر دین مبتنی شده است.

وی وحدت را جزئی از هویت دانست و افزود: مبنای دین ما پاسداری از دین است و لذا هویت ما رهین همین مساله وحدت است. مقام عظمی ولایت در دوران اخیر که دوران ویژه ای است تاکید بر تلاش در زمینه سازی تشکیل امت واحده و دیپلماسی وحدت و مقابله با جریان های افراطی دارند. تاکید ایشان در تمام سخنرانی ها بر وحدت و مبارزه با جریانات سنی و شیعی است که با این تاکید ما در شرایطی هستیم که در همین جایگاه توسط دشمنان قرار گرفته ایم.

وی عمده ترین چالش امروز را نبرد با تفرقه افکنی، تفرقه سازی و پراکنده سازی و تبدیل جامعه اسلامی به فرق ستیزگرا دانست و این موضوع را استراتژی دشمن خواند و آن را خطرناک ترین چالش در زمان حال بیان کرد.

آیت الله اراکی با تاکید بر نقش رسانه ها یادآور شد: عمدتا جنگ ها امروزه از طریق رسانه ها شکل گرفته و دامن زده می شود و جنگ سوریه و جنگ عراق نیز از این نوع است.

وی با ابراز خوشنودی از تولید آثار فاخر در کشور گفت: ما شاهد بودیم که گاهی یک فیلم توانسته مرزها را پشت سر بگذارد و به افکار جهانیان نفوذ کند. جشنواره بین المللی فیلم «وحدت اسلامی» جشنواره ای مستمر خواهد بود و از این پس توسط این مجمع به طور سالانه در کشور برگزار می شود و مقدمه ای خواهد بود بر آغاز فعالیت های رسانه ای کلانی که مجمع جهانی در برنامه های خود دنبال می کند.

جشنواره فیلم وحدت اسلامی

برگزاری جشنواره فیلم «وحدت» نیازمند وحدت و همدلی کلیه دستگاه های فرهنگی کشور است

در ادامه هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره با ارایه گزارش از روند تشکیل دبیرخانه جشنواره و تهیه و تدوین آیین نامه و همچنین برنامه ریزی‌های به عمل آمده جهت برگزاری این دوره از جشنواره و با اشاره به ماموریت ها و اهداف مجمع جهانی و نقش رسانه ها و به ویژه فیلم و سینما در رسیدن به اهداف ترسیم شده این مجمع گفت: برگزاری جشنواره ای با این موضوع با حمایت و پشتوانه این مجمع می تواند محملی باشد برای شناسایی، جذب و حمایت فیلمسازان دغدغه مند در سراسر جهان که هدف اصلی خود را ترسیم و شناساندن اسلام راستین می دانند.

وی با توجه به حساسیت برگزاری جشنواره های موضوعی گفت: با جدی شدن بحث نیاز مجمع به برگزاری جشنواره ای با این موضوع و با توجه به سرفصل فعالیت های آن، که ترویج و تشویق مسلمانان جهان به وحدت و رسیدن به امت واحده اسلامی است، هدف اصلی این جشنواره نیز شناسایی و نمایش آثاری خواهد بود که در راستای اهداف فوق باشند. لذا امید است در دوره های آتی این جشنواره، شاهد تولید آثار مستند و کوتاه و همچنین آثار بلند و فاخری باشیم که بتواند چهره واقعی اسلام راستین را به جهانیان نشان دهد.

دبیر جشنواره با بیان اینکه جشنواره با مبنا قراردادن فیلمسازان مسلمان و فیلم های تولید شده در حوزه اسلام شکل گرفته است، افزود: محوریت آثار در دو بخش ملی و بین الملل وحدت مسلمین، قرآن کریم و پیامبر اکرم (ص) ترسیم شده است و در بخش ویژه با توجه به توطئه های تفرقه انگیز دشمنان بین ادیان و مذاهب مختلف دینی و همچنین ارائه چهره مخدوش و خشن از دین مبین اسلام به موضوع اسلام ستیزی خواهد پرداخت که در این بخش از حضور منتقدان و اندیشمندان داخلی و خارجی در ایام برگزای جشنواره نیز بهره خواهیم برد.

این مدیر فرهنگی با ابراز امیدواری از اینکه این دوره از جشنواره بتواند پایه محکمی برای برگزاری بخش جشنواره فیلم در کنار کنفرانس وحدت اسلامی در ایران همزمان با هفته وحدت باشد، گفت: اولین دوره این جشنواره را به دلیل تداخل چند جشنواره با زمان برگزاری اجلاس وحدت در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ همزمان با بعثت نبی اکرم(ص) برگزار خواهیم کرد و دوره های آتی این جشنواره همزمان با کنفرانس وحدت اسلامی در تهران برگزار می شود.

وی ضمن دعوت از کلیه فیلمسازان و علاقه مندان به شرکت در این جشنواره گفت: به زودی فراخوان جشنواره جهت شرکت علاقه مندان داخلی و خارجی روی سایت جشنواره و همچنین در اختیار اصحاب رسانه و مطبوعات قرار خواهد گرفت.

فعالیت در حیطه سینما با موضوع «وحدت» مقدس است

در ادامه این جلسه نمایندگان سازمان ها و ارگان های ذی ربط حاضر در جلسه ضمن حمایت از برگزاری این جشنواره و مقدس خواندن آغاز فعالیت آن بر تداوم برگزاری جشنواره و حمایت از فیلمسازان و فیلمنامه نویسان جوان برای تولید آثار با محتوای وحدت اسلامی تاکید کرده و ابراز امیدواری کردند با حمایت این دستگاه ها و نهادها این جشنواره صرفا برگزاری یک جشنواره موضوعی با فعالیت محدود نبوده و بسترسازی فرهنگی برای ایران و جهان به همراه داشته باشد.

حاضران با قول مساعد در زمینه قراردادن تمام توان اجرایی و حمایت های مادی و معنوی سازمان های تابعه برگزاری باشکوه این جشنواره را خواستار شدند.

در پایان عبدالله سهرابی معاونت اجتماعی مجمع نیز با تشکر از حضور نمایندگان دستگاه های فرهنگی کشور، حضور آنان را در کنار برگزارکنندگان و ایجاد زمینه های همکاری را خواستار شد و ابراز امیدواری کرد این جمع بتواند در کلیه مراحل سیاستگذاری و اجرایی جشنواره به عنوان بازوی مجمع جهانی تقریب حضوری فعال داشته باشند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X