ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش ظرفیت تولید مس به ۴۰۰ هزار تن تا سال 97

افزایش ظرفیت تولید مس به ۴۰۰ هزار تن تا سال 97

فارس/ مدیرعامل شرکت ملی مس با طرح ۳ درخواست از معاون اول رئیس جمهور برای تبدیل فعالیت‌های این شرکت به هلدینگ گفت:ظرفیت تولید مس کشور تا پایان سال ۹۷ به ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید.

احمد مرادعلی‌زاده در مراسم افتتاح پروژه فاز 2 تغلیظ مس سرچشمه که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت، اظهار داشت: سرمایه‌گذاری این پروژه 80 میلیون یورو ارزی و 280 میلیارد تومان به شکل ریالی است.

وی با اشاره به برنامه فشرده برای افزایش تولید کنسانتره به یک میلیون تن با عیار 25 درصد اظهار داشت: در حال حاضر تولید کنسانتره 250 هزارتن است که 17 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته و 190 هزار تن آن تبدیل به مس کاتد برای مصارف داخلی شده و باقی صادر خواهد شد.

مرادعلی‌زاده با اشاره به بازنگری طرح‌های توسعه‌ای مس اظهار داشت: طرح‌های توسعه از 36 طرح به 18 پروژه کاهش یافت که با سرمایه‌گذاری 2.2 میلیارد یورو و ۴۲۰۰ میلیارد تومان ظرفیت تولید مس تا پایان سال 97 به 400 هزار تن خواهد رسید.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی مس از این رقم 730 میلیون یورو و 1900 میلیارد تومان تاکنون سرمایه‌گذاری شده و باقیمانده باید از طریق بانک‌ها و منابع ارزی تأمین شود.

وی ادامه داد: 70 درصد سرمایه‌گذاری‌های مس در کرمان، 19 درصد در آذربایجان و 11 درصد در سایر نقاط انجام می‌‌شود که با اجرای پروژه‌ها ظرفیت تولید را به 2 برابر خواهیم رساند.

مرادعلی‌زاده به دو 2 پروژه معدن درالو و چاه فیروزه اشاره کرد و گفت: 65 درصد اجرای این پروژه‌ها به بخش خصوصی واگذار شد و 2300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: توان علمی و فنی همکاران ما به حدی رسیده که توانسته‌اند کلیه کارخانجات را بازسازی کنند و کارخانجات با ظرفیت اسمی در حال کار هستند.

مدیرعامل شرکت ملی مس با اشاره به تحریم ال‌ان‌جی و مس در آخرین دور تحریم‌های کشور گفت: صنعت مس برای فروش با مشکل مواجه بود اما ما در این شرایط هم طرح‌های توسعه را پیش بردیم و هم کارهای شرکت انجام شد.

وی گفت: تا به حال چرخ شرکت با شرایط خوبی چرخیده اما با توجه به کاهش قیمت جهانی مس از 10 هزار دلار به 5 هزار دلار باید کاری کنیم سیستم به نحو احسن اداره شود.

مرادعلی‌زاده در ادامه به 3 مشکل شرکت ملی مس برای تبدیل شدن به هلدینگ اشاره کرد و گفت: ما قول داده‌ایم شرکت را تبدیل به شرکت مادرتخصصی و هلدینگ کنیم و اینها تبدیل به قطب سرمایه‌پذیر شوند.

مدیرعامل شرکت ملی مس گفت: شاید بیش از 10 جلسه با سازمان بورس و دستگاه‌های مختلف گذاشتیم و یکی از مشکلات این است که اگر دولت در پروانه بهره‌برداری مشکل ایجاد کند تکلیف سهامداران چه خواهد بود.

وی در این رابطه از دولت خواست که تضمین دهد که شرکـ‌ت‌های سهامی عام در این رابطه مشکلی نخواهند داشت.

مرادعلی‌زاده در رابطه با درخواست دوم گفت: در معدن خاتون‌آباد کارخانه اسید اجرا نشده و این کارخانه باید برای بهبود شرایط زیست محیطی احداث شود.

مدیرعامل شرکت ملی مس افزود: آقای نعمت‌زاده پذیرفتند حقوق دولتی را برای 3 سال به احداث این کارخانه‌ها اختصاص دهیم و با درآمدزایی طرح‌ها مطالبات دولت بازگردانده شود.

وی ادامه داد: نکته آخر اینکه شرایط و تعارضاتی که به دلیل کاهش قیمت‌ها رخ داده با همکاری دستگاه‌ها بهبود یابد تا بتوان واحدهای تولیدی را اداره کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده