ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سومین حضور والیبالیست‌ها برای تحقق یک رویا سیزدهمین دوره ماندگار می‌شود؟

سومین حضور والیبالیست‌ها برای تحقق یک رویا/ سیزدهمین دوره ماندگار می‌شود؟

فارس/ سیزدهمین دوره جام جهانی والیبال در حالی آغاز خواهد شد که تیم ملی ایران سومین حضور خود را در این مسابقات تجربه خواهد کرد.
ایران طی دوازده دوره گذشته تنها 2 بار در جام جهانی والیبال حضور داشته که اولی به سال 1991 و دومی به دوره گذشته یعنی سال 2011 برمی گردد. با تغییراتی که پس از سال 1989 در زمان و فلسفه برگزاری جام جهانی حاصل شد، از ایران دعوت شد تا در جام هفتم جهانی شرکت کند.
ایران نیز تیمی جوان، متشکل از ابراهیم سن سبیلی، نادر عزیزیان، فرشاد سعیدی، حشمت اله امیدی، بابک مظفری، رحمت اله نوری، عبدالرضا فرجی، حمیدرضا عقیلی، مجید حمیدی، محمدصادق شعبان خمسه، اردشیر کریم یار و عباسعلی میرحسینی را به سرمربیگری محمد حیدرخان روانه این مسابقات کرد.
فرمول مسابقات به این شکل بود که دوازده تیم در دو گروه شش تیمی به صورت دوره‌ای بازی های مرحله اول را برگزار می کردند. سه تیم برتر هر گروه به جدول بالا (شش تیمی) صعود می کردند تا باز هم به صورت دوره ای بازی کرده و رده های اول تا ششم را مشخص کنند. همین روش برای سه تیم دیگر گروه های مقدماتی نیز در جدول پایین اعمال می شد تا تیم های هفتم تا دوازدهم مسابقات معرفی شوند. نتایج بازی های مرحله اول نیز در دور بعد، محاسبه می شد.
ایران در مرحله اول با تحمل پنج شکست 3 بر صفر در برابر حریفانش در قعر جدول گروه خود جای گرفت تا بازی هایش را در مرحله دوم، برای رده های هفتم تا دوازدهم ادامه دهد. در این مرحله، ایران به تونس و مکزیک با حساب 3 بر یک باخت و شیلی را 5 سته برد تا در نهایت به عنوان یازدهمی جام جهانی 1991 دست یابد.
شوروی، کوبا، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، برزیل، آلمان، تونس، الجزایر، مکزیک، ایران، شیلی به ترتیب در رده های اول تا دوازدهم این پیکارها قرار گرفتند.
سال 2011 و دومین حضور ایران در تاریخ برگزاری جام جهانی رنگ و بویی متفاوت از اولین حضورش داشت، چراکه به عنوان قهرمان قاره آسیا به این پیکارها راه یافته بود و با هدایت خولیو ولاسکو می رفت که سری در سرهای والیبال جهان دربیاورد.
پوریا فیاضی، امیر حسینی، سید محمد موسوی، علی حسین، حمزه زرینی، فرهاد ظریف، علیرضا نادی، امیر غفور، فرهاد نظری افشار، مهدی مهدوی، آرش کشاورزی، حسام بخششی، سید مهدی بازارگرد و آرش کمالوند؛ چهارده بازیکن ایران در جام جهانی 2011 بودند که به همراه یازده تیم دیگر در جدول یک گروهی قرار گرفته و باید به صورت دوره ای در چهار مرحله و هر مرحله در یک شهر بازی می کردند تا در نهایت، رده بندی مسابقات را رقم زده و سه تیم برتر آن هم بلیت المپیک لندن را دریافت کنند.
مرحله اول، شهر ناگویا
29 آبان 1390 – دیدار اول: ایران با حساب 3 بر یک ژاپن، میزبان را در میان خیل هوادارانش برد. آرش کمالوند نیز به عنوان تاثیرگذارترین بازیکن میدان معرفی شد.
30 آبان 1390 – دیدار دوم: ایران چهارده ساعت بعد از بازی اولش؛ صبح روز دوم به مصاف کوبا رفت و در سه ست بازی را واگذار کرد.
اول آذر 1390 – دیدار سوم: صربستان، قهرمان اروپا حریف ایران نشد. یک بازی جذاب و پنج سته اولین پیروزی تاریخ والیبال ایران را در برابر صربستان رقم زد. ایران 3 بر دو برد و پوریا فیاضی نیز به عنوان تاثیرگذارترین بازیکن میدان معرفی شد.
مرحله دوم – شهر اوساکا
3 آذر 1390 – دیدار چهارم: لهستان که با انتخاب فدراسیون جهانی به جام جهانی راه یافته بود، اسیر ایران شد. لهستان با هدایت آناستازی، پس از رقم خوردن نتیجه یک بر یک در پایان ست دوم، ست سوم را با قدرت نمایی ویژه ای 25 – 8 از ایران بردند و بازی را تمام شده فرض کردند. اما ایرانی ها چنان بازی را از دست لهستان درآوردند و 3 بر دو پیروز شدند که آه از نهاد لهستانی ها برآمد.
این هم اولین پیروزی تاریخ والیبال ایران در برابر لهستان بود. سید مهدی بازارگرد نیز تاثیرگذارترین بازیکن این میدان معرفی شد.
4 آذر 1390 – دیدار پنجم: ایران در ادامه روند موفقیت هایش از باخت دو بر یک در برابر آرژانتین، نایب قهرمان آمریکای جنوبی هم یک پیروزی 3 بر دو ساخت تا اولین برد تاریخش مقابل این تیم را نیز تجربه کند. حمزه زرینی تاثیرگذارترین بازیکن این میدان معرفی شد.
مرحله سوم – شهر فوکوئوکا
6 آذر 1390 – دیدار ششم: ایالات متحده، نایب قهرمان امریکای شمالی و مرکزی با درخشش کلایتون استنلی؛ در سه ست ایران را برد.
7 آذر 1390 – دیدار هفتم: ایران در سه ست مصر، قهرمان آفریقا را از پیش رو برداشت و علیرضا نادی نیز تاثیرگذارترین بازیکن این میدان معرفی شد.
8 آذر 1390 – دیدار هشتم: چین انتقام فینال آسیا را با یک پیروزی سه بر صفر از ایران گرفت. از ابتدای این مرحله آثار خستگی در تیم ایران که تجربه حضور در چنین تورنمنت سنگین و فشرده ای را نداشت، نمایان بود.
مرحله چهارم – شهر توکیو
11 آذر 1390 – دیدار نهم: برزیل، قهرمان آمریکای جنوبی در سه ست ایران را برد.
12 آذر 1390 – دیدار دهم: روسیه که به انتخاب فدراسیون جهانی در این مسابقات حاضر بود، در سه ست ایران را شکست داد. اما بازی فوق‌العاده امیر غفور کمیته برگزاری مسابقات را بر آن داشت تا برای اولین بار، تاثیرگذارترین بازیکن میدان را از تیم بازنده انتخاب کنند.
13 آذر 1390 – دیدار یازدهم: ایتالیا؛ نایب قهرمان اروپا با حساب سه بر یک برابر ایران پیروز شد.
در پایان جام جهانی 2011 روسیه، لهستان و برزیل به عنوان سه تیم برتر مسابقات بلیت المپیک لندن را دریافت کردند. ایتالیا، کوبا، امریکا، آرژانتین و صربستان چهارم تا هشتم شدند. ایران با 12 امتیاز از 5 پیروزی در جای نهم ایستاد تا برای اولین بار در یک رقابت جهانی، در رده ای یک رقمی قرار بگیرد. ژاپن، چین و مصر هم رده های دهم تا دوازدهم مسابقات را کسب کردند.
علیرضا نادی؛ کاپیتان ایران در جام جهانی 2011 نیز عنوان بهترین مدافع مسابقات را با اختلاف یک صدم (0.83 به 0.84) به مارسین موزدونک؛ کاپیتان لهستان واگذار کرد و در جای دوم بهترین مدافعان جام جهانی ایستاد.
جام سیزدهم؛ سال پنجاهم
سیزدهمین دوره جام جهانی از هفدهم شهریور تا اول مهر ماه سال جاری با حضور 12 کشور در ژاپن برگزار می شود تا هم پنجاه ساله شدن خود را جشن بگیرد، و هم سرانجام با مشخص شدن رده‌بندی نهایی اش؛ دو تیم برتر آن نیز بلیت ورودی المپیک ریو 2016 را دریافت کنند.
بر اساس قانون فدراسیون جهانی مصوبه سال 1999 تیم هایی که حضورشان در المپیک قطعی شده، حق شرکت در جام جهانی یا هر رقابتی را که انتخابی المپیک محسوب می شود، ندارند. از این رو، برزیل به عنوان میزبان ریو 2016 در جام جهانی امسال غایب است و با توجه به قهرمانی اش در امریکای جنوبی، تیم های دوم و سوم این قاره، دو تیم نماینده امریکای جنوبی در جام جهانی اند. در رابطه با آسیا نیز به جای دو تیم برتر مسابقات قهرمانی این قاره، فدراسیون جهانی سال گذشته تصمیم گرفت تا دو تیم برتر آسیا در رده بندی جهانی والیبال را به عنوان نمایندگان این قاره در جام جهانی بپذیرد. همچنان که اعلام کرد دو تیم برتر قهرمانی اروپا (2013)، افریقا (2015) و امریکای شمالی و مرکزی (2015) همراه با لهستان به عنوان قهرمان سال 2014 جهان و ژاپن به عنوان میزبان دیگر تیم های حاضر در جام جهانی خواهند بود.
آرژانتین و ونزوئلا (امریکای جنوبی) – روسیه و ایتالیا (اروپا) – مصر و تونس (افریقا) ایران و استرالیا (آسیا) – کانادا و ایالات متحده (امریکای شمالی و مرکزی) به همراه لهستان و ژاپن تیم های حاضر در جام جهانی 2015 را تشکیل می دهند.
مسابقات در سه مرحله به صورت دوره ای و در یک جدول برگزار می شود و اولویت رده بندی تیم ها در جدول مسابقات، به ترتیب عبارت است از تعداد برد، امتیاز، معدل ست، معدل پوئن، نتیجه بازی رودررو.
تیم ملی والیبال مردان ایران در رقابت های امسال در سه شهر ژاپن مقابل حریفانش به میدان خواهد رفت. ایران که به عنوان تیم اول آسیا در رده بندی جهانی والیبال به جام جهانی راه یافته با هدایت اسلوبودان کواچ و با ترکیب چهارده نفره سعید معروف، مهدی مهدوی، سید محمد موسوی، عادل غلامی، سامان فائزی، حسن صنوبر، فرهاد قائمی، مجتبی میرزاجانپور، میلاد عبادی پور، محمد جواد معنوی نژاد، مهدی مرندی، عبدالرضا علیزاده، شهرام محمودی و امیر غفور در این مسابقات حاضر خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده