ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نوبخت: قیمت نفت را برای سال آینده 50 دلار در نظر گرفته ایم

نوبخت: قیمت نفت را برای سال آینده 50 دلار در نظر گرفته ایم

واحد مرکزی خبر/ نوبخت گفت: بر اساس پیش بینی ما که قیمت نفت را برای سال 95 به طور متوسط 50 دلار برای هر بشکه در نظر گرفته ایم ارزش صادرات نفت خام از حدود 30 میلیارد دلار در سال 94 به 42 میلیارد و 796 میلیون دلار در سال 95 افزایش یابد.

محمدباقر نوبخت صبح امروز در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه درباره دوران پساتحریم گفت : البته در هر مرحله ای که طرف مقابل برنامه خود را عوض کند ما نیز آماده ایم برنامه خود را عوض کنیم و اگر انها عدول کنند ما هم عدول خواهیم کرد.

وی گفت: در واقع برنامه ما تناظر یک به یک است یعنی هر اقدام آنها در برابر یک اقدام ما.

معاون رئیس جمهور افزود: طرف های خارجی در مذاکرات با اهداف خودشان به ایران می آیند و این ما هستیم که باید به فکر منافع ملی خود باشیم و نتیجه مذاکرات را به جای برد و باخت به سمت برد - برد ببریم.
نوبخت گفت: به دنبال ان هستیم که از سرمایه گذاری خارجی مانند فاینانس ، یوزانس یا سرمایه گذاری مستقیم خارجی بهره ببریم تا بتوانیم زمینه دستیابی به فناوری و دانش روز را داشته باشیم.
وی گفت: مطمئن باشید که مردان اقتصادی دولت مانند مردان تیم مذاکره کننده برای مذاکره با طرف مقابل و در جهت احیای منافع ملی حساسیت ویژه به خرج می دهد.
نوبخت با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره مراقبت از نفوذ خارجی در کشور گفت: باید در هر لحظه حساسیت بیشتری در این باره داشته باشیم تا بتوانیم منافع ملی را تامین کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان اینکه با اجرای توافق انتظار از میان رفتن محدودیت هایی نظیر فروش نفت و افزایش مبادلات پولی و تجاری و آزادشدن برخی از منابع ارزی خارج از کشور را داریم ، گفت: با تجربه دو سال گذشته پیش بینی می کنیم نوسان ارزی تقریبا تخلیه شده است و می توانیم با آزاد شدن منابع ارزی جلوی شوک های وارده به اقتصاد را بگیریم و ثبات فعلی را ادامه دهیم.
وی گفت: پیش بینی می کنیم براساس گزارش بانک مرکزی منابع آزادشده دوران پساتحریم

89.6 میلیارد دلار بشود که البته برخی گزارش های نظیر گزارش دیوان محاسبات این عدد را بیشتر می داند.
نوبخت گفت: بر اساس پیش بینی ما که قیمت نفت را برای سال 95 به طور متوسط 50 دلار برای هر بشکه در نظر گرفته ایم ارزش صادرات نفت خام از حدود 30 میلیارد دلار در سال 94 به 42 میلیارد و 796 میلیون دلار در سال 95 افزایش یابد.
معاون رئیس جمهور گفت : همچنین ارزش صادرات کالاهای غیر نفتی و خدمات کشور از بیش از 44 میلیارد دلار سال جاری به 51 و نیم میلیارد دلار در سال 95 افزایش خواهد یافت.

وی از برنامه ریزی برای راهبردهای اصلی دوران پسا تحریم در سازمان مدیریت خبرداد و گفت: بر این اساس ثبات اقتصاد کلان، بهبود فضای کسب و کار، افزایش تولید، اتمام طرح های نیمه تمام، عادی سازی روابط با خارج ، تکرار نشدن تجربه های قبلی از جمله بیماری هلندی و وابستگی اقتصادی به نفت ، کاهش دخالت دولت در اقتصاد ، افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد، جذب سرمایه خارجی با اولویت کشورهای صاحب فناوری و نوآوری و توسعه صادرات غیرنفتی مهمترین راهبردهای دوران پساتحریم خواهد بود.
نوبخت با بیان اینکه باید براساس برنامه ششم توسعه سالانه 8 درصد رشد داشته باشیم ، گفت : برای رسیدن به این رشد 1063 هزار میلیارد تومان نیاز داریم که قرار است 60 درصد آن معادل 638 هزار میلیارد تومان از منابع داخلی و 40 درصد یعنی 425 هزار میلیارد تومان آن از منابع خارجی تامین شود.
وی گفت : بر اساس برنامه ششم توسعه بحران های آحتمالی آینده شامل آب، محیط زیست و صندوق های بازنشستگی هستند که به عنوان مثال صندوق های بازنشستگی نمی تواوند به بازنشستگان حقوق بدهد و این حقوق را ما می دهیم که این روند می تواند در آینده بحران آفرین باشد و باید برای آن فکری کرد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: براساس برنامه ششم توسعه سواحل مکران در دریای عمان جزء اولویت های دولت در پنج سال آینده خواهد بود.
در این نشست که سردبیران اقتصادی رسانه های مختلف مکتوب و تصویری و شنیداری حضور داشتند دعوت شدگان 90 دقیقه به ارائه راهکارها ، برنامه ها و نقدهای خود در باره تدوین برنامه ششم توسعه و شرایط پساتحریم پرداختند.
نوبخت هم ضمن استقبال از نظر فنی این افراد اعلام کرد: به خاطر لحاظ کردن اندیشه ها و افکار و ایده های صاحبنظران رسانه ای این جلسات ادامه خواهد داشت و دومین نشست آن روز شنبه هفته آینده خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X