ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لایحه‌ پیشگیری از وقوع جرم در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت

لایحه‌ پیشگیری از وقوع جرم در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت

فارس/ مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز به ریاست آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تشکیل جلسه داد و لایحه‌ پیشگیری از وقوع جرم در این جلسه بررسی شد.

در جلسه امروز لایحه‌ پیشگیری از وقوع جُرم، مصوب مجلس شورای اسلامی که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته و به عنوان مورد اختلافی به مجمع ارجاع شده بود، مطرح شد.

در این جلسه که علاوه بر اکثریت اعضاء وزیر اطلاعات، قائم مقام وزیر کشور، عضو حقوقدان شورای نگهبان، معاونین حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و معاون حقوقی قوه قضائیه، رئیس دیوان عدالت اداری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، رئیس سازمان زندان‌ها، قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و معاونین حقوقی وزیر دادگستری و نیروی انتظامی نیز حضور داشتند، پس از بحث و بررسی‌های مبسوط در مورد لایحه پیشگیری از وقوع جرم، موارد ذیل به تصویب اعضای حاضر در جلسه رسید.

ماده 1ـ پیشگیری از وقوع جرم عبارت است از پیش‌بینی، شناسایی و ارزیابی خطر وقوع جرم و اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای از میان بردن یا کاهش آن.

ماده 2ـ در اجرای وظایف مندرج در ماده(4) این قانون، شورای‌عالی پیشگیری از وقوع جرم، با اعضای ذیل، تشکیل می‌شود:

رئیس قوه قضائیه(رئیس شورا)، معاون اول رئیس‌جمهور(نایب رئیس)، وزرای دادگستری، آموزش و پرورش، کشور، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر یا رئیس دستگاه یا نهاد ذیربط به تشخیص رئیس شورا، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی، معاون اول رئیس قوه قضائیه، دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، معاون حقوقی رئیس جمهور، فرمانده نیروی انتظامی، فرمانده نیروی مقاومت بسیج، رئیس سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران، رئیس دیوان محاسبات کشور، رؤسای کمیسیون‌های قضایی و حقوقی و اصل نود مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از معاونین رئیس قوه قضائیه به انتخاب ایشان به عنوان (دبیر شورا)، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر.

تبصره: دبیر شورای‌عالی پیش‌گیری از وقوع جرم می‌تواند به تناسب موضوعات مطروحه در این شورا، صاحب‌نظران، کارشناسان و نمایندگان دیگر نهادها و سازمان‌ها را بدون حق رأی دعوت کند.

ادامه این بحث به جلسات آینده موکول شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده