ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شجونی: اصولگرایـان جواب تلفن مهدوی کنی را نمی‌دادنـد

شجونی: اصولگرایـان جواب تلفن مهدوی کنی را نمی‌دادنـد

آرمان/ گفتگوی پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

«از انقلاب هزار تومان هم گیرم نیامده»، «برای انقلاب چند بار زندان رفتم و شلاق خوردم». اینها جملات معروف فردی است که می‌گوید پیری کارکشته است و می‌خواهد در کنج خلوتش تنها و غریب به مبارزه ادامه دهد. شیخ جعفر شجونی همان کسی است که اصلاح‌طلبان را با واژگان خاص خود توصیف می‌کند. در واقع به بهانه انتخابات مجلس و گردهم آیی‌های اخیر اصولگرایان خواستیم با او به گفت وگو بنشینیم که در میان صحبتش اصلاح‌طلبان را بی‌نصیب نگذاشت. اما شیخ جعفر شجونی سینه شرحه شرحه‌ای از کاندیداهای اصولگرای سال 92 دارد.

وی می‌گوید: آیت الله موحدی کرمانی که در پی انسجام و اتحاد اصولگرایان بوده نتوانسته کاندیداهای اصولگرا را پیدا کند تا از آنها بخواهد به وعده خود عمل کنند. به گفته شجونی اصولگرایان جواب تلفن آیت ا... مهدوی کنی را نمی‌دادند. در این میان تلویحا به داستانی اشاره می‌کند که انتهایش این بیت است: «آن دو بودند چو گرم زد و خورد/ سومی آمد و رای را زد و برد. »

او در ادامه هم حداد عادل و اصولگرایان نزدیک به طیف آیت‌ا... مصباح را برای سرلیستی اصولگرایان مناسب می‌داند. متن این گفت‌وگو بدین شرح است:

اصولگرایان شورایی سه نفره متشکل از آیت‌ا... موحدی کرمانی، آیت‌ا... یزدی و آیت‌ا... مصباح تشکیل دادند که قرار است ریش سفیدی اصولگرایان را برای انتخابات مجلس عهده‌دار باشد. چه شد که اصولگرایان به نتیجه رسیدند؟
اصلا باید این کار می‌شد و از اول هم بود. اصولگرایی دنباله نهضت امام است. امام اصل نظام و حوزه علمیه پدر انقلاب است. به هر حال انقلاب از قم آغاز شد. سایرین آمده‌اند و می‌گویند حاجی انا شریک. اینها ول معطلند. می‌خواهند اسمشان را اصلاح‌طلب بگذارند یا هرچیز دیگر. یک عده سر و کله شان پیدا شده و می‌گویند ما اصلاح‌طلب هستیم. اینها که راه فتنه را برای اختلاف پیش گرفته‌اند شعور ندارند. متاسفانه این حرکت‌ها در انقلاب پیغمبر بود در انقلاب ما هم هست. حالا اینها فهمش را دارند، ندارند و رفته‌اند لندن اتاق فکر درست کرده‌اند و یک اکبر گ. پیدا کرده‌اند چی را می‌خواهند اصلاح کنند؟ در دنباله نهضت اصیل و اصولی انقلاب عده‌ای پیدا شده‌اند می‌گویند ما اصلاح‌طلبیم. اینها تبلورشان در دوره ششم مجلس بود که هم تحصن کردند، هم خواستند از حاکمیت بیرون بروند و هم سه فوریتی آوردند و می‌خواستند انرژی هسته‌ای را مثل لیبی به آمریکا بدهند. اینها چیزی نیست که آدم بگوید دروغ است. اصلاح‌طلبان در دوره ششم این کار را کردند. اصولگراها در انتخابات قبلی چند نفرشان حرف آقای مهدوی کنی را گوش نکردند. آقای مهدوی کنی هم از دست بعضی اصولگراها عصبانی بود چون آنها باید یکی یکی انصراف می‌دادند تا مردم به یک نفر رای دهند. فقط حداد عادل استعفا داد و به حرف های مهدوی کنی گوش داد. آقای مهدوی کنی بعد گفت اینها دیگر جواب تلفن من را نمی‌دهند. خب بالاخره شکست خوردند.
آیت ا... مهدوی به شما گفت اصولگرایان جواب تلفن او را نمی‌دهند؟
بله به ما گفتند. ایشان گفتند که من تلفنی نمی‌توانم این آقایان را پیدا کنم. قول و قرار اینگونه بود که [کاندیداها] یکی یکی کنار بروند تا به یک نفر منحصر شوند اما فقط حداد عادل بیرون رفت. مردم هم گفتند ولشان کن و رفتند به یک نفر دیگر رای دادند.
چرا این‌گونه شد؟
اصولگراها جاخوش کرده بودند و فکر می‌کردند مردم به آنها رای می‌دهند.
می‌گویید مردم به اصولگرایی رای نمی‌دهند؟
مردم رای می‌دادند اما به شرطی که به عهد خودشان وفا می‌کردند و سه نفر می‌شد یک نفر. قول و قرار اینگونه بود که نزدیک انتخابات یک نفر از آنها باقی بماند تا آرا بین سه نفر پخش نشود. متاسفانه آرا پخش شد. آن دو بودند چو گرم زد و خورد/ سومی (حسن روحانی) آمد و رای را زد و برد. در دوره قبلی اینگونه شد که روحانی رای آورد. حالا ما به روحانی کار نداریم. اصولگرایی ضربه خورد و دست این آقای افتاد. معلوم نیست اصلاح‌طلب است یا اصولگرا. منتها الان که سرتاسر مملکت اصولگرایان دارند با هم متحد می‌شوند باید حواسشان جمع شود تا آن راه اصیل را که راه امام بود بپیمایند و دوباره اصولگرایی رای بیاورد. آن اصل انقلاب و ولایت فقیه و اصل تبعیت از قانون اساسی است و گرنه ما عملکردشان را در مجلس ششم دیدیم. عده‌ای از آنها فرار کردند. اکنون در کمیسیون امنیت مجلس دو هزار سند موجود است که می‌گوید اصلاح‌طلبان با خارجی‌ها تماس داشتند، یعنی به بیگانه سیگنال دادند و وطن فروشی کردند. من به عنوان یک پیر کارکشته و تجربه آموخته به ملت ایران می‌گویم همان راه اصیل امام و انقلاب را بپیمایند و به هرکسی که اصولگرا است رای بدهند. بنده نه کاندیدا هستم و نه تابع کسانی هستم که بخواهند سر انقلاب بازی درآورند.
چرا کاندیدا نمی‌شوید؟
من سن و سالم اجازه نمی‌دهد مثل جوان‌ها فعالیت کنم. ما به عنوان یک پیر تجربه آموخته یک گوشه افتاده‌ایم. هزار تومان از این انقلاب گیر ما نیامده چند بار هم زندان رفتیم و شلاق خوردیم. به هر حال ما یک گوشه افتاده‌ایم و دلمان به حال اصل انقلاب می‌سوزد و غریبانه و تنهایی به مبارزه ادامه خواهیم داد.
آیت ا... مصباح، آیت ا... موحدی کرمانی و آیت‌ا... یزدی در چه چیزی وجه مشترک‌ دارند؟
وجه اشتراک آنها در این است که همه حوزوی هستند و انقلاب هم فرزند حوزه است. اینها باید متحد می‌شدند که شدند. به کوری چشم دشمن آنها با هم هیچ اختلافی ندارند، پشت سر قانون اساسی و امام و ولایت فقیه هم ایستاده‌اند.
با این اوصاف فکر می‌کنید بهترین کسی که می‌تواند سرلیست اصولگرایان باشد چه کسی است؟
من که نمی‌دانم چه کسی می‌خواهد کاندیدا شود اما آقای حداد عادل و اصولگرایانی که اطراف آیت ا... مصباح هستند خوبند. ما باید بازی را کنار بگذاریم و از انقلاب پشتیبانی کنیم .
جامعه روحانیت مبارز اخیرا نامه‌ای امضا کرده‌اند که اصولگرایان نباید بیش از یک لیست برای انتخابات ارائه کنند و گرنه تخلف کرده‌اند. ارزیابی شما از این نامه چیست؟
من جدیدا در جلسات شرکت نکرده‌ام. جامعه روحانیت همیشه اصولی حرف زده است. آقای موحدی کرمانی و آقای تقوی در این جلسه از آب پاک‌ترند. گرایش مالی و فساد در وجود هیچ کدام از اعضای جامعه روحانیت مبارز نیست.
حالا که بحث مجلس پیش آمد اجازه دهید درباره توافق هسته‌ای که در مجلس در دست بررسی است صحبت کنیم. اما ابتدا بفرمایید این توافق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ما دو هفته پیش به آقای عراقچی گفتیم جامعه وعاظ 150-100نفرند و می‌خواهند از تو سوال کنند که مثل فوتبالیست‌ها چند تا زدیم و چند تا خوردیم. ایشان به جامعه وعاظ آمد و برای ما تشریح کرد که اکثرا قانع شدند. ایشان گفتند آنهایی که ما خوردیم زیاد برای ما اهمیت نداشت. ولی زدیم و الان موفق شدیم و دنیا ما را از این جهت به رسمیت شناخته و دنبال فرمایشات رهبری هستیم. رهبری هم که دیروز پریروز فرمودند اگر برجام رای بیاورد یا رای نیاورد ما اصول خودمان را داریم و هرگز عاشق و دلباخته رابطه با آمریکا نخواهیم شد. آنها باید به وظیفه خود عمل کنند که ما منتظریم ببینیم عمل می‌کنند یا نه.
یعنی شما از توافق حمایت می‌کنید؟
خب می‌گویند این وضعی که الان موجود است از همه بهتر است. هم داخل و هم خارج دارند به این قانع می‌شوند.
آقای روحانی گفته‌اند چون برجام امضا نشده نیازی ندارد به تصویب مجلس برسد. شما فکر می‌کنید برجام باید به تصویب مجلس برسد؟
بنده چون از مجلس فاصله دارم اظهار نظرم مهم نیست. اما آنچه که من به آن دل خوش می‌کنم این است که اولا خارجی‌ها فهمیدند که رهبر ما استعمال بمب اتم را حرام دانسته و فتوا داده است. خارجی‌ها این را فهمیدند. ابتدا فکر می‌کردند این یک ترفند و بلوف است اما الان حالیشان شده که فتوا برای ما خیلی اهمیت دارد. اما چون من با مجلس فاصله دارم به همین قانع هستم و امیدوارم که آنها بتوانند عمل کنند و حق و حقوق ملت را به رسمیت بشناسند.
اگر توافق در مجلس رای نیاورد فکر می‌کنید چه اتفاقی بیفتد؟
من خیال نمی‌کنم اتفاقی بیفتد. عمده این است که چند تا مرد مذاکراتی را در کنار هم انجام داده‌اند یک مقدار باید اینها و یک مقدار باید آنها عمل کنند. اگر هم آنها عمل نکنند ایران هرگز نباید پای میز مذاکره برود.
این توافق هسته‌ای فکر می‌کنید در کنگره آمریکا رای می‌آورد؟
آن در خارج است و آنها باید تعهدات خودشان را ارزیابی کنند. ما منتظریم. ما در چنگ دیو خونخوار هستیم و باید بگوییم شما هم عمل کن. اگر عمل نکنند ما هم عمل نخواهیم کرد و مردانه ایستاده‌ایم و خدایی جمهوری اسلامی ایستاده و نمایندگان ما هم از سوی مقام معظم رهبری شجاع خوانده شدند.
جامعه وعاظی که از آن صحبت کردید برای انتخابات کاندیدا دارد؟
نه فعلا لیستی ندارد. شاید هم لیست نداشته باشد اما لیست‌های اصولگرایان را حمایت بکند

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X