ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تأمین نیروی کار دلیل لغو سیاست تک فرزندی چین

تأمین نیروی کار دلیل لغو سیاست تک فرزندی چین

خراسان/ داشتن تنها یک فرزند برای بسیاری از خانواده های ایرانی، ناخوشایند است. شرایط اقتصادی هر چه قدر هم که سخت باشد، بازهم داشتن دو فرزند را ترجیح می دهیم. اما بد نیست بدانیم، در جنوب شرق جهان کشوری وجود دارد که برای بیش از 30 سال قانون تک فرزندی را برای بسیاری از زوج ها وضع کرده بود. در چین، زوج ها فقط می توانستند تنها 1 فرزند به دنیا بیاورند. اگرچه این قانون در طی سال های گذشته با اصلاحات متعددی مواجه شد(زمان نگار زیر را مشاهده کنید)، اما تا پنج شنبه گذشته هم چنان این قانون پا برجا بود.

پنج شنبه گذشته حزب کمونیست چین اعلام کرد، دوران سیاست تک فرزندی به پایان رسیده است و سقف داشتن فرزند به عدد 2 رسیده است. یعنی چینی ها می توانند به داشتن خواهر یا برادر فکر کنند. اگرچه دلایل متعددی برای اخذ این تصمیم عنوان شده است، اما بدون شک مهم ترین دلیل این تغییر رویکرد را می توان در دلایل اقتصادی جست و جو کرد. رهبران چین که خود را در مقابل خطر بزرگ پیر جمعیتی می بینند، چاره ای جز افزایش جمعیت ندارند. چین که تمام رشد اقتصادی و امپراتوری بر بازارهای جهانی را مدیون سرمایه نیروی کار جوان خود است، اکنون در مرز از دست دادن این نیروی کار است. اگر این نیروی کار بازنشسته شود و نیروهای جوان نتوانند جای آن را بگیرند، بدون شک چین با افت شدید رشد اقتصادی مواجه خواهد شد و جایگاه ممتاز خود را در اقتصاد جهانی از دست خواهد داد. با این حال، این اقدام چین موافقان و مخالفانی هم دارد. برخی از مردم می گویند که حتی پول داشتن یک فرزند را هم ندارند، چه برسد به دو فرزند! بعضی دیگر از خانواده های چینی هم این اتفاق را جشن گرفته اند و از داشتن دو فرزند به شدت استقبال نموده اند. تغییر سیاست های جمعیتی چین نشان داد که کشورهای مختلف جهان بر مبنای شرایطشان سیاست های مختلفی را در نظر می گیرند. یک روز می گویند که جمعیت باید به شدت کنترل شود و روز دیگر بر آزاد سازی جمعیت تاکید دارند.

دلایل دوگانه چین
کاهش نیروی کار


کاهش نرخ رشد بدین معناست که جمعیت کشور کوچک و کوچک تر شده و در نتیجه شمار نیروهای کار نیز کاهش می یابد. این موضوع باعث توقف رشد اقتصادی و افزایش دستمزدها خواهد شد و منجر به این می شود که شرکت ها به سمت کارخانه های کم هزینه تر در آسیا و دیگر نقاط حرکت کنند. در سال 2014 تعداد افراد چینی که سنی بین 15 تا 64 سال داشتند برای اولین بار در دو دهه اخیر کاهش داشته و با افت 1.6 میلیون نفری به 1.004 میلیارد نفر رسیده است.

جمعیت در حال پیر شدن

تغییر جمعیتی به معنای نسبت رو به رشد پیرتر شدن جمعیت است که موجب محدودشدن نیروی کار و افزایش هزینه های بهداشت و درمان شده است. همچنین بار سنگینی بر دوش افراد جوان برای حمایت از سالمندان می گذارد. سازمان ملل اعلام کرده که تعداد افراد چینی با سن بالاتر از 60 سال در 25 سال آینده بیش از 2 برابر شده و به 431 میلیون نفر می رسد. طبق برآورد این سازمان، در سال 2050 سهم این گروه از جمعیت 36 درصد خواهد بود در حالی که این نسبت در سال جاری 15.2 درصد است.

سیاست های جمعیتی برخی از کشورها


فرانسه:دولت فرانسه 83 میلیارد یورو، یعنی حدود پنج درصد تولید ناخالص ملی کشور را صرف حمایت از فرزند آوری می کند. این میزان هزینه به نوبه خود بالاترین رقم در سطح اروپاست. زنان فرانسوی، 16 هفته مرخصی زایمان دارند که از شش هفته پیش از تولد کودکانشان آغاز می شود. پس از این دوره، والدین حق سه سال مرخصی بدون حقوق دارند. جالب این است که سیستم فرانسه، داشتن فرزند بیشتر را با افزایش قابل ملاحظه مزایا برای فرزند سوم به بعد تشویق می کند.

آلمان:"آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان چند سال قبل که میانگین تعداد بچه های خانواده این کشور 3.1 بچه تخمین زده شد، حقوق قابل ملاحظه ای را برای مادرانی که خود مراقبت از فرزندشان در منزل را بر عهده می گیرند پیشنهاد نمود.بر اساس گزارش یورونیوز، «کریستیا شرودر» وزیر امور خانواده آلمان، به دنبال ارائه طرحی است که به پدربزرگ ها و مادربزرگ ها اجازه می دهد که برای نگهداری از نوه هایشان مرخصی بدون حقوق بگیرند.

انگلیس:دولت انگلیس به عنوان مزیت و تشویقی برای بچه دار شدن تلاش کرده است که حقوقی را به صورت هفتگی برای پدر و مادرها در نظر بگیرد. این حقوق از سال 2010، برای بچه اول به صورت هفتگی به خانواده ها پرداخت می شود و دولت به ازای هر فرزند جدید حدود 60 درصد به مبلغ اضافه می نماید.

روسیه:در روسیه به مادری که صاحب فرزند می شود کمک هزینه فرزند به صورت هدیه تعلق می گیرد. سال 2008 میلادی از سوی آقای پوتین به عنوان سال خانواده نام گرفت و تمام دستگاههای دولتی موظف شدند برنامه های تشویقی خود را برای افزایش جمعیت و جلوگیری از بحران کاهش جمعیت ارائه کنند.

ژاپن: بر اساس قانون "کودوموتیت" که در سال 2010 به وسیله حزب دموکراتیک کشور ژاپن تصویب شد، خانواده هایی که فرزند تا سن 15 سال دارند، ماهیانه تا 13000 ین کمک مالی دریافت می کنند. از سوی دیگر پدر یا مادر هر یک می توانند در صورت اخذ مرخصی با دریافت نصف حقوق خود برای نگهداری کودک در منزل بماند و پس از پایان سقف مرخصی به شغل قبلی خود بازگردد.

تأمین نیروی کار دلیل لغو سیاست تک فرزندی چین

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X