ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مشتریان ناراضی ایران‌خودرو 4 درصد اعلام شد

مشتریان ناراضی ایران‌خودرو 4 درصد اعلام شد

تسنیم/ معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو گفت: 65 درصد مشتریان ما از کیفیت محصولاتی که استفاده می کنند راضی هستند و 31 درصد در سطح متوسط قرار دارند و 4 درصد آنها ناراضی هستند.

مجتبی استادرحیمی در پاسخ به اینکه چقدر از کیفیت محصولاتی که به مردم می دهید راضی هستید؟ گفت: ما خودمان از گلایه های مردم به شدت ناراحتیم زیرا نتوانستیم آن خدماتی را که باید در شأن مردم باشد، عرضه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ما و مدیران ارشد خودروسازی از کیفیت خودروهای تولیدی رضایت نداریم افزود: هدف تعریف شده ما این است که خودرویی بی عیب مانند خودروسازهای بزرگ دنیا تولید کنیم که حداقل تا 20 هزار کیلومتر مراجعه به خدمات پس از فروش نداشته باشد.

استادرحیمی درباره سرمایه گذاری های انجام شده بر روی تحقیق و توسعه گفت: این موضوع بسیار مهم است اما حمایت های لازم از سوی بانک ها و یا صنایع مادر برای این منظور وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه کارهایی هم انجام شده است افزود: بیش از 160 تا 170 میلیارد تومان برای خرید سخت افزار و انجام آزمایش های مختلف در این زمینه هزینه شده است.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: برخی از محصولات اخیر حاصل همین تحقیقات بوده است مانند دنا، آریسون که اولین وانتی است که در ایران خودرو طراحی، تولید و به بازار عرضه شد.

استادرحیمی درباره میزان رضایت مشتری گفت: یک شرکت ثالث که زیر نظر وزارت صنایع است با مشتری ها درباره محصولاتی که به بازار عرضه می کنیم تماس می گیرد و بر اساس این نظرسنجی میزان رضایت مردم از محصولات ما اندازه گیری می شود.

وی گفت: 65 درصد مشتریان ما از کیفیت محصولاتی که استفاده می کنند راضی هستند و 31 درصد در سطح متوسط قرار دارند و 4 درصد آنها ناراضی هستند.


معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو افزود: برای همه این موارد که در سطح متوسط رضایت و یا ناراضی هستند طرح هایی را در دست اجرا داریم تا این نارضایتی ها را از بین ببریم.

استادرحیمی با بیان اینکه 1200 نفر نیروی بازرسی در فرایندهای داخل سایت مرکزی داریم ادامه داد: از این تعداد 300 نفر در ورود کالا هستند و 900 نفر در دیگر فرایندها مشغول به کار هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که جرا با وجود این نظارت ها هنوز برخی از خودروهایی که به بازار عرضه می شوند مشکل دارند؟ گفت: این مشکلات عمدتاً از جنس دوام هستند.

استادرحیمی افزود: این مسئله ناشی از این است که 60 صنعت دیگر مشغول تغذیه صنعت خودروسازی هستند و این صنایع هم باید کنترل های لازم را بر روی قطعات تولیدی خود انجام دهند و اگر این کار را نکنند خودرو دچار مشکلاتی می شود و این مشکلات از روی ظاهر قابل تشخیص نیست بلکه در فرایند استفاده ظاهر می شود.

وی ادامه داد: این ایرادات بیشتر از طرف سازنده ها می آید و به علت ماهیت عیب در سیستم ما شناسایی نمی شود و به دست مشتری می رسد که برای رفع این مشکل هم برنامه جامعی داریم.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو درباره خدمات پس از فروش و میزان رضایت از آن گفت: دو مشکل در گروه خودروسازی ایران خودرو داریم یکی کیفیت محصول و کیفیت خدمات که به هیچ کدام نمی توانیم نمره قبولی بدهیم و قبول داریم که یکسری مشکلات دارد.

استادرحیمی افزود: در خدمات پس از فروش هم مشکلاتی داریم که در شأن یک خودروساز نیست که مشتری دچار آن شود و از آن شکایت و گله کند.

وی گفت: بر اساس این نظرسنجی، 72 درصد مشتریان از محصولات ایران خودرو راضی هستند و 19.4 درصد سطح متوسطی از نظارت دارند و 8.5 درصد مشتری ناراضی داریم.


معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: در بررسی های انجام شده میدانی و نظارتی، برخی از مسائل موجب نارضایتی مشتریان شد ازجمله نبود پذیرش خودروهای گارانتی در نمایندگی ها که تا سه ماه پیش جزو نخستین یا دومین علت نارضایتی مشتریان بود.

استادرحیمی با بیان اینکه علت کمبود قطعات یکی دیگر از علل نارضایتی مشتریان است گفت: این کمبود شاید تا 6 ماه پیش 30 هزار خودرو داشتیم که مراجعه کرده بودند و ما قطعه مورد نظر را نداشتیم که اکنون این تعداد به 3 هزار خودرو رسید.

وی افزود: دستور اکید مدیر ارشد این بود که هر قطعه ای را که در قسمت فروش دچار کمبود آن می شدیم از خط تولید برداریم و با این کار امیدواریم این 3 هزار خودرو هم به صفر برسد.

استادرحیمی، کیفیت نامطلوب قطعات را از دیگر عوامل نارضایتی مشتریان دانست و گفت: که از دو ماه پیش مقرر شد که خدمات پس از فروش تنها از قطعاتی می تواند استفاده کند که تأییدیه خودروساز را اخذ کرده باشد و خودش حق ندارد از بازار مستقیم تهیه کند.

وی گفت: تشخیص و دانش فنی نمایندگی ها از دیگر عوامل نارضایتی مشتریان بوده است که با رعایت اخلاق حرفه ای نمایندگی ها این مشکلات برطرف می شود.

در دوران تحریم 600 هزار دستگاه خودرو تولید کردیم
معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه پارسال به رغم تحریم ها تولید بسیار خوبی داشتیم و بیش از 600 هزار دستگاه خودرو تولید کردیم افزود: امسال تا کنون حدود 283 هزار خودرو تولید کردیم که نسبت به برنامه تدوین شده حدود 14 درصد انحراف منفی داریم.

تحریم ها فرصتی برای قطعه سازان بود
معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو در بخش دیگری از این گفتگو گفت: تحریم ها فرصتی بود برای برخی از قطعه سازان و خودروسازها تا بتوانند توانایی های خود را ثابت کنند.

استادرحیمی افزود: تحریم ها موجب شد تا آنها به آن باور برسند که در شرایط تحریم هم می توانند سالی 600 هزار دستگاه خودرو تولید کنند بدون اینکه حتی یک قطعه از پژو یا شرکت های خارجی مادر وارد کنیم.

ماجرای شرکت پژوی فرانسه که حتی تهدید به افشاگری کرده بود چه بود؟
وی در پاسخ به این پرسش که ماجرای شرکت پژوی فرانسه که حتی تهدید به افشاگری کرده بود چه بود؟ گفت: این افشاگری را مدیر منطقه ای این شرکت در خاورمیانه تکذیب کرد.
استادرحیمی افزود: خودمان هم نمی دانیم موضوع افشاگری چیست؟

وی ادامه داد: شرکت پژو در سال 91 به صورت یک طرفه همه صادرات قطعه به ایران را قطع کرد یعنی شوک بسیار بزرگ و سنگینی به ایران خودرو وارد شد و اگرچه این موضوع تبعاتی داشت و ما توانستیم روی پای خود بایستیم و تولیدات را پیش ببریم اما شوک بزرگی به صنعت ما وارد شده است که باید پاسخ این خسارت را بدهد.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: از آن طرف هم این شرکت ادعاهایی دارد که باید در محافل حقوقی درباره آن بحث و تصمیم گیری شود.

کار تولید برخی محصولات جدید را آغاز کردیم
استادرحیمی درباره تولید محصولات جدید گفت: کار تولید برخی از این محصولات را از پارسال آغاز کردیم که امسال به تولید رسید از جمله وانت اریسان که در سایت تبریز در حال تولید است.

وی افزود: موتور توربوشارژ هم امیدواریم تا چند ماه آینده به مرحله تولید انبوه برسد و الآن در مرحله طرح است که روی سمند نصب و به عنوان خودروی جدید وارد بازار می شود.

استادرحیمی اضافه کرد: خودروهایی مانند 409، x502، x301، 208 و 2008 به احتمال زیاد در سال 95 وارد بازار می شوند.

وی گفت: زمانی کیفیت ، مطلوب است که مشتری مراجعه به شبکه برای رفع مشکلات کیفی نداشته باشد.

استادرحیمی ادامه داد: برای این منظور در نخستین گام بر روی محصولات رانا طرح هایی را تعریف کردیم که تا 10 هزار کیلومتر نخست، رانا مراجعه به تعمیرات و شبکه خدمات پس از فروش نداشته باشد که امیدواریم این طرح را در اسفند نهایی کنیم و خودروهایی که از اسفند دست مشتری می دهیم تا 10 هزار کیلومتر مراجعه به شبکه نداشته باشند.

وی افزود: برنامه ای داریم که میزان گارانتی خودروی رانا و دیگر خودروها را افزایش دهیم و به زمان و کیلومتر بالاتر برسانیم.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کرد: با همه وجود تلاش می کنیم به کیفیتی که شایسته مشتریان ماست برسیم و خودروی با کیفیت عرضه کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده